Автор Тема: Мрежа и ограничения!  (Прочетена 2495 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Мрежа и ограничения!
« -: Sep 01, 2011, 12:41 »
Имам мрежа от компютри с Уиндоус и линукс(те са виртуални машни, но директно от днсп-то вземат ип и са като мрежа от реални компютри), на сървъра имам споделени папки искам определени папки да се виждат само от определени компютри в мрежата. Има ли някаква възможност(програма или пакети), като споделям папка да и указвам да е само за този и този компютър в мрежата!?
Не на ниво юзер, а пълен достъп, но само от определен компютър!
И още един въпрос, в Дебиан-а, като дам с десен бутон на някоя папка, има и меню да се сложи парола! Кой пакет да инсталирам на Убунту 10.04 за да мога да слагам пароли! Имам в предвид, да не се криптира папката и да затормозява работата, а само парола за отварянето и!
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Мрежа и ограничения!
« Отговор #1 -: Sep 01, 2011, 17:52 »
WTF, човече!

Дълго мислих и не разбрах, защо ти е една една папка да се вижда само от един компютър? Anyways, да може:

http://www.samba.org/samba/docs/man/manpages-3/smb.conf.5.html#HOSTSALLOW

Естествено, ако използваш това с DHCP, e хм... непрактично.

Цитат
И още един въпрос, в Дебиан-а, като дам с десен бутон на някоя папка, има и меню да се сложи парола! Кой пакет да инсталирам на Убунту 10.04 за да мога да слагам пароли! Имам в предвид, да не се криптира папката и да затормозява работата, а само парола за отварянето и!

Наистина ли го може Дебиана това? Да криптира, ама не баш? Земим да си го сложим това чудо на природата поне веднъж тогава...

http://code.google.com/p/crypt-manager/wiki/HowItWorks
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Мрежа и ограничения!
« Отговор #2 -: Sep 01, 2011, 22:37 »
WTF, човече!

Дълго мислих и не разбрах, защо ти е една една папка да се вижда само от един компютър? Anyways, да може:

http://www.samba.org/samba/docs/man/manpages-3/smb.conf.5.html#HOSTSALLOW

Естествено, ако използваш това с DHCP, e хм... непрактично.

Цитат
И още един въпрос, в Дебиан-а, като дам с десен бутон на някоя папка, има и меню да се сложи парола! Кой пакет да инсталирам на Убунту 10.04 за да мога да слагам пароли! Имам в предвид, да не се криптира папката и да затормозява работата, а само парола за отварянето и!

Наистина ли го може Дебиана това? Да криптира, ама не баш? Земим да си го сложим това чудо на природата поне веднъж тогава...

http://code.google.com/p/crypt-manager/wiki/HowItWorks

2) Като новак в Линукс, Дебиан 5 и 6 съм го разглеждал на виртуалка, а също така и още купища знайни и незнайни дистрибуции, но най ми харесва Убунту-то и за това си помислих, че това ще да е някакъв пакет или опция на Наутилус, но нещо не можах да се ориентирам в синаптика за такова нещо! Та имаше, като дадеш десен бутон на мишката на някоя папка и да се защити с парола! Не го изпробвах тогава това как действа, но мисля, че не криптира папката, а само ограничава отварянето и!

1) За другото, май не си ме разбрал! Имам 5 машини в мрежа, а една от тях е файлов сървър! Искам определена папка от файловия сървър, да се вижда или да е споделена, но само за 2 или 3 машини, а друга да е за всички и тем подобни комбинации!
Активен

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Re: Мрежа и ограничения!
« Отговор #3 -: Sep 02, 2011, 11:55 »
Май по-добре да е споделена за потребители, не за компютри.
Правят се групи от потребители, които имат права да достъпват папки след като си напишат името и паролата.
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

The_Professor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 21
    • Профил
Re: Мрежа и ограничения!
« Отговор #4 -: Sep 02, 2011, 12:50 »
Здрасти,

Не става ясно как си реализирал файловият сървър.
FTP? Apache? Samba?
В зависимост от това какво използваш решението ще е различно.
И още - "Имам мрежа от компютри с Уиндоус и линукс(те са виртуални машни, но директно от днсп-то вземат ип и са като мрежа от реални компютри)" -> Как така виртуални машини - всички са на windows, и споделяш през виртуалната машина?

Поздрави.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Мрежа и ограничения!
« Отговор #5 -: Sep 02, 2011, 15:25 »
Здрасти,

Не става ясно как си реализирал файловият сървър.
FTP? Apache? Samba?
В зависимост от това какво използваш решението ще е различно.
И още - "Имам мрежа от компютри с Уиндоус и линукс(те са виртуални машни, но директно от днсп-то вземат ип и са като мрежа от реални компютри)" -> Как така виртуални машини - всички са на windows, и споделяш през виртуалната машина?

Поздрави.

Реалните машини са две! Компютъра който ще е сървър и лаптопа ми. И двете са с убунту 10.04. Двете реални машини са включени в рутер от който вземат нет и са в една вътрешна мрежа. И на двете реални машини има виртуалки с Уиндоус. На виртуалките съм им нагласил да директно от рутера да вземат ип и се получава една вътрешна мрежа от много компютри! Да, ама чрез портфорвардинг, на две от уиндоус машините съм им дал от вън да се влиза на ремоут десктоп и не искам, този компютър да отваря папките споделени от компютъра който ми е като файлов сървър, а ако от вмуаре-то му спра мрежата, няма да имам достъп от вън до него! Та, за това искам да наглася някак си, определени папки да са споделени напълно без ограничения, но само за определени компютри!
Май наистина ще трябва да експериментирам със споделяне на ниво потребители!

backinblack, моля те да си припомниш правилата за поставяне на удивителен знак на края на изречение! В случай, че наистина във всички свои заглавия и почти всички свои изречения имаш възклицателна или повелителна нотка, се опитай да си малко по-спокоен. В случай, че наистина си завършваш съобщителните изречения с "!", при следващата такава ситуация може да бъдеш санкциониран (съгласно т. 3 от Правилата на форума).

bop_bop_mara
« Последна редакция: Sep 02, 2011, 15:42 от bop_bop_mara »
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Мрежа и ограничения!
« Отговор #6 -: Sep 02, 2011, 18:38 »
Здрасти,

Не става ясно как си реализирал файловият сървър.
FTP? Apache? Samba?
В зависимост от това какво използваш решението ще е различно.
И още - "Имам мрежа от компютри с Уиндоус и линукс(те са виртуални машни, но директно от днсп-то вземат ип и са като мрежа от реални компютри)" -> Как така виртуални машини - всички са на windows, и споделяш през виртуалната машина?

Поздрави.

Реалните машини са две! Компютъра който ще е сървър и лаптопа ми. И двете са с убунту 10.04. Двете реални машини са включени в рутер от който вземат нет и са в една вътрешна мрежа. И на двете реални машини има виртуалки с Уиндоус. На виртуалките съм им нагласил да директно от рутера да вземат ип и се получава една вътрешна мрежа от много компютри! Да, ама чрез портфорвардинг, на две от уиндоус машините съм им дал от вън да се влиза на ремоут десктоп и не искам, този компютър да отваря папките споделени от компютъра който ми е като файлов сървър, а ако от вмуаре-то му спра мрежата, няма да имам достъп от вън до него! Та, за това искам да наглася някак си, определени папки да са споделени напълно без ограничения, но само за определени компютри!
Май наистина ще трябва да експериментирам със споделяне на ниво потребители!

backinblack, моля те да си припомниш правилата за поставяне на удивителен знак на края на изречение! В случай, че наистина във всички свои заглавия и почти всички свои изречения имаш възклицателна или повелителна нотка, се опитай да си малко по-спокоен. В случай, че наистина си завършваш съобщителните изречения с "!", при следващата такава ситуация може да бъдеш санкциониран (съгласно т. 3 от Правилата на форума).

bop_bop_mara



Калояне, това ти ли си бре? Само като чух за VMWare и Убунту нещо ми прещтрака :D. Не можеш да го направиш това, Mожеш да го симулираш обаче. Но защо? Най-добре работят простите неща.

Мисля, че проблема ти идва от самата архитектура на SAMBA. Не би трябвало мрежов протокол да ограничава достъп избирателно от по ниско приложно ниво. Остава следното:

1) Имам n компютри с тотален достъп до всички точки и k компютри без никакъв достъп.
2) Слагаш потребители и имаш n+k машини с дефиниран достъп

Може да хвърлиш око на опция browsable

Успех!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Мрежа и ограничения!
« Отговор #7 -: Sep 02, 2011, 21:18 »
Не е Калоян. Благодарство на всички, май ще трябва да експериментирам повечко с потребителите.
Активен