Автор Тема: Проблем с ауторизацията при Kubuntu  (Прочетена 1616 пъти)

juls

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Здарвейте,
Преди седмица си инсталирах Ubuntu 11.10, това е първата ми дистрибуция на Линукс която ползвам, така че може да се каже че съм много нов. Имам известни проблеми с това онова, но нека започна с това с което имам най-голям проглем. Та след като си инсталирах Ubuntu 11.10, реших че не ми харесва GNOME графичната среда, и реших да си сложа KDE. Както правят повечето лаици, направих кратка консултация с "чичко Гуугъл" и той ми каза, че най-лесно и удобно е да не преинсталирам Ubuntu  с Kubuntu, ами просто да си сложа Kubuntu Desktop Plasma. Така и направих. Хареса ми графичната среда, има много настройки, което доста ми допадна, НО има един много голям проблем с който се сблъсквам. Има програми които ми искат ауторизация за да могат да работят. Ще дам един малък пример: Стартирам Muon Software Manager и търся някоя програма която искам да инсталирам, намирам я....и когато цъкна върху Install...... не се случва нищо. След лек прочит в Google, стартирах програмата през конзолата със "sudo", и О чудо, инсталирах това което ми трябваше. Това значи за мен, че всеки път когато искам да стартирам дадено приложение с което искам да променя дадена настройка, трябва да го стартирам със "sudo" през конзолата, което ми е крайно неудобно.
Така че, въпроът ми към Вас е: Е ли е възможно това нещо да се оправи по някъкъв начин, или да преинсталирам с Kubuntu версията.

С уважение,
Юлиан
Активен

kris

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: Проблем с ауторизацията при Kubuntu
« Отговор #1 -: Nov 21, 2011, 10:50 »
Не съм много запозант с KDE, но поне при GNOME има users администрация и от там можеш да зададеш права на потребителя ти да е в root групата. Би трябвало и в KDE  да е така.

Поздрави
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с ауторизацията при Kubuntu
« Отговор #2 -: Nov 21, 2011, 10:53 »
Здравей и добре дошъл,
Каквато и дистрибуция да инсталираш/преинсталираш ше преминаваш през въвеждане на парола при инсталация/деинсталация или системни настройки. Вероятно те бърка опита от Windows, където (без да обсъждаме причините) потребителят е с административни права.
В Linux това е строго разделене (за твоя безопасност). Не съм ползвал споменатия Muon, но ако направиш стартер за него от типа:
Код:
gksudo muon
, ще ти иска паролата в началото и ще е стартиран с администраторски права в графичен режим, без да се налага да използваш конзолата. Или инсталирай synaptic.
Успех!
Активен

Bagatur

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 267
  • Distribution: Debian Squeeze
  • Window Manager: KDE Development Platform: 4.4.5 , LXDE
    • Профил
Re: Проблем с ауторизацията при Kubuntu
« Отговор #3 -: Nov 21, 2011, 10:58 »
Здравей. Добре дошъл в света на линукс. Моето предложение към теб е да си инсталираш един синаптик. Един страхотен пакетен мениджър подходящ и работещ еднакво добре както на гном така и на кде. Изключително лесен и удобен за работа. Приложението е графично ако не си разбрал. А ако аз не съм разбрал нещо се извинявам.
Инсталира се по следния начин:
Код:
sudo apt-get install synaptic
Активен

Учим се докато сме живи....

juls

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Проблем с ауторизацията при Kubuntu
« Отговор #4 -: Nov 21, 2011, 11:47 »
Здравейте,
Благодаря много за бързите и точни отговори. Само едно малко разяснение. Това с Muon Software Manager го дадах като пример само. Това което описвам се случва и с други програми включително и Dolphin който до колкото съм запознат си е програма от пакета на KDE. Там също имам пример: Ако се опитам да променя някоя настройка на някои папка, трябва да отворя Dolphin-а през конзолата със "sudo". Ако го стартирам.... просто от старт меню-то... правя настойката.... давам ок, затварям....и когато отворя повторно....все едно не съм я направил. Това предложение с gksudo ми допада....но предполагам че трябва да го правя за всяка програма която стартирам. И между другото нямам проблем да въвеждам администраторката си парола когато е нужно, но то не ми я изисква за да я въведа, както се случва при GNOME.

С уважение
Юлиан
Активен

juls

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Проблем с ауторизацията при Kubuntu
« Отговор #5 -: Nov 21, 2011, 16:14 »
Здравейте пак,
Даването на права на user-a, не свърши работа, както очаквах. Прикачам два файла, единият е с правата които съм дал на потребителя, а другия е грешката която ми излиза след като стартирам програмата.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Kubuntu инсталационни грижи
Настройка на програми
rinzai 0 2389 Последна публикация Apr 27, 2005, 22:15
от rinzai
как да инсталирам KUBUNTU
Настройка на програми
TrIsTaR 2 2733 Последна публикация Jul 03, 2005, 00:57
от Agent_SMITH
Отново въпрос за KUBUNTU
Настройка на програми
TrIsTaR 3 3090 Последна публикация Jul 06, 2005, 10:28
от rat
Проблем с Kubuntu и X.org
Настройка на програми
Regia 0 1800 Последна публикация Jul 14, 2005, 11:51
от Regia
Kubuntu 5.10
Настройка на програми
hafte 3 2774 Последна публикация Oct 21, 2005, 23:29
от phantomlord