Автор Тема: Проблем с файловата система....  (Прочетена 1261 пъти)

ozymulder

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Здравейте, от доста време имам проблем с моя сървър, който сам съм инсталирал и конфигурирал с Debian с кернел 2.6.32-3-amd64, сложих Virtualmin и прилежащите към него сървиси (Apache, bind9, mysql, dovecot, proftpd и други). Две години нямах никакъв проблем, ъпдейтвах редовно и имах ъптайм повече от 365 дни :-)
Прикачам снимка с това което виждам на екрана, когато разбера че не работи. Въщност първите признаци са забавяне на машината и постепенно забиване на всички сървиси. Обаче в някой случаи машината си работи, на нея хоствам около 50 домейна, някой от тях правят доста трафик.
Преди време опитах с e2fsck команда и съответните параметри, но не постигнах нищо. Реших че някой хард диск ми е проблемен (беше RAID 1) и за това взех основния диск и клонирах на чисто нов хард. Само след няколко часа проблема отново се прояви.
Моля ви за помощ, защото дори когато започна да правя бекъп машината умира, а за да преинсталирам ми трябва читав бекъп поне.



Uploaded with ImageShack.us
Активен

ozymulder

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Проблем с файловата система....
« Отговор #1 -: Jan 22, 2012, 02:16 »
Да поясня:
Сега забелязвам, че когато започна да компилирам нещо или качвам повече файлове през фтп или правя някакъв бекъп, тогава започва да дава тези грешки и постепенно започва да умира (може да отнеме и часове докато си бълва грешките) докато най-накрая спре с kernel panic.
Когато клонирах харда се опитах да ъпдейтна, но линукса тотално се омаза и неможеше да ръгне изобщо, та за това отново съм със стария си хард (SMART-a e OK), но не съм закачил 2-рия и сега не работи в RAID.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Проблем с файловата система....
« Отговор #2 -: Jan 22, 2012, 02:45 »
пробвал ли да смениш кабела на sda - SATA ли е или IDE
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ozymulder

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Проблем с файловата система....
« Отговор #3 -: Jan 22, 2012, 03:01 »
SATA е, сменил съм и кабела за трансфера и за захранването. РАМ памет съм тествал с Мемтест86, кондензатори на видео картата съм сменял също :-)
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Проблем с файловата система....
« Отговор #4 -: Jan 22, 2012, 03:52 »
според снимката проблема е в дисковия тракт, може чипа на дъното да си заминава. Пробвай на друго дъно
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Проблем с файловата система....
« Отговор #5 -: Jan 22, 2012, 03:55 »
Здравей,
Искрено съжалявам за ситуацията в която си попаднал:

Забележи, че ти дава много грешки на /dev/sda. Въпросите ми са:
1) Какъв RAID използваш софтуерен или HW. Това марков сървър ли е: HP , Dell - имат добри инструменти за RAID контролерите. Дисковете hot-swapable  ли са?
2) Как така линукса се омаза при репликацята? Няма начин това да се случи, ако си сменил правилния диск. Та, не мисля, че си сменил правилния диск.

Да добавя дисковете от софтуерен RAID са в /dev/mapper/. Да рабирам ли че RAID-а е HW?

Ясно се вижда от screenshot-a ти че проблема е свързан с /dev/sda

Ако беше свърза с някоя файлова система, щеше ли да ти дава грешки и на swap?

Според мен сега единствено трябва да се съсредоточиш върху възстановяването от back-up  (ако нямаш копие ) и да смениш /dev/sda

ОЩЕ ПО ДОБРЕ

Ако не можеш да се справиш с RAID-a, просто сложи новия диск и направи репликация с LVM ( надямам се да стане )

Успех!
« Последна редакция: Jan 22, 2012, 04:00 от shoshon »
Активен

ozymulder

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Проблем с файловата система....
« Отговор #6 -: Jan 22, 2012, 23:04 »
Така като се замисля, остава да е дъното, защото както вече казах, клонирах на чисто нов хард и проблема си остана.
Машината сам съм сглобявал преди доста време, даже не помня вече конфигурацията (в момента отново е крашнала, а не се намира до мен за да я рестартирам), но общо взето е дъно ASUS P5..... DELUX Soket775, Intel Core2duo 8400, 2x2GB DDR2 Corsair, 2x320GB Seagate SATA2, в момента работи на клониран 1TB WD Blue. Изключил съм хардуерния RAID и в интерес на истината си мисля че всичко идва от него.
shoshon, нямам идея как да направя репликация с LVM, само знам че в момента при стартиране се оплаква че не намира LVM. Извинявам се предварително за невежеството ми!
Активен