Автор Тема: Все повече нови компютри се предлагат с Линукс. Как помагаме?  (Прочетена 9459 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Предлагат се HP лаптопи със SUSE SLED 11, настолни DELL с Ubuntu Edition version 11.10
Какво (да) правим?
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

lunarvalley

  • Гост
направете си анкета за най-мразен лаптоп
Активен

Mitaka

  • Гост
Не се ли досещате сами каква е съдбата на Линуксите, които са инсталирани по тези компютри :)
На бас, че в 99.999% от случаите просто си заминават....
Активен

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
направете си анкета за най-мразен лаптоп

Хахахаха  ;D ;D
____________________

"Как помагаме ? Какво правим" - На кого да помагаме ? Какво искаш да правим ?
Активен

Practice

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Да Ве мен редовно ме питат — Как така не ползваш??? Нима ползваш ДОС?

Дето се вика, дори †Господ помага, ама в кошара не вкарва. Ако се не осъзнае сам потребителя, няма какво да сторим. Не отдавна при мен идваха едни (хем роднини) на един такъв чисто нов Dell да му махна Убунтуто и сложа друго, ама извъртях нещата и не свърших работата. Намерили са друг. Все пак ме питаха, какво е това.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
направете си анкета за най-мразен лаптоп
+1

А виж какво да правим...
Цитат
Дете пита баща си-програмист: Тате, защо слънцето изгрява на изток? - Ти провери ли? - пита бащата. Да. Наистина ли изгрява? - Наистина. Всеки ден - Да. Тогава, сине, нищо не пипай, нищо не променяй!
« Последна редакция: Aug 31, 2012, 14:49 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

edmon

  • Гост
Хората ползват компютрите за скайп и фейсбоклук. И двете линукса ги предлага със сташна сила!:)))
Децата могат да си играят в фрив.ком. Може да се играе Контра, и тн.
А тези които искат още и още , неща които не са "перфектни" като в Уин 7 нека си го инсталират !!!
Активен

v13

  • Гост
Тука не помагат а само си пишат какъв боклук бил Ubuntu като дистрибуция. За SUSE отношението на повечето участници също е лошо.
Години на ред форума е клика на Дебиан и явна завист за това, че Ubuntu го измества. Търсят се всевъзможни причини само и само да се очерни Ubuntu без да се отчитат многото негови положителни черти.
Общо взето добра дружинка се е заформила.
Ей сега ще бързат да ми направят и психоанализа и да напишат колко съм лош и що така съм писал.
Активен

danaildr

  • Гост
Тука не помагат а само си пишат какъв боклук бил Ubuntu като дистрибуция. За SUSE отношението на повечето участници също е лошо.
Години на ред форума е клика на Дебиан и явна завист за това, че Ubuntu го измества. Търсят се всевъзможни причини само и само да се очерни Ubuntu без да се отчитат многото негови положителни черти.
Общо взето добра дружинка се е заформила.
Ей сега ще бързат да ми направят и психоанализа и да напишат колко съм лош и що така съм писал.
Като се има предвид, че убунту е базиран на дебиан ..... де да знам може пък и да го измества. Сега сериозно, аз си взех моя лаптоп с Минт, обаче  бяха забравили да ми дадът паролата ..... сега на него се търкаля едно Кубунту .... разликата е малка нали?
Скоро може да го сменя и с чист дебиан (казвам чист защото убунту си е 99% дебиан)
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Вчера се изтормозих с едно SUSE SLED 11. Мой познат си е купил лаптоп в комплект с многофункционалка HP DeskJet 2050. Две или три седмици! вече той си го ползва така, но не могъл да подкара многофункционалката и я ползва с друг компютър.
Опитах се да му инсталирам hplip, но не успях да подкарам устройството. Вероятно някакви зависимости не са удовлетворени. Това е конкретния повод да пусна тази тема.
Това, което предлагам е, да напишем инструкции, които да помогнат на хора, които по този начин са се сдобили с компютър с Линукс. Ако аз започна да пиша такава, вероятно първата точка ще е "Ако на компютъра Ви има инсталиран SUSE, съветвам Ви да го сменим с ..... Ето как ще го направим:". (Моят мотив е, че е преведен наполовина, а може би и по-малко, а и не намерих никаква информация как се инсталира hplip.) След което препращаме човека към готова инструкция за инсталиране на избраната дистрибуция.
Създаваме един списък с ЧЗВ и препратки към готови инструкции.
Отиваме при търговците и виждаме какви компютри с какви дистрибуции продават и какво е инсталирано, и как е настроено ... Съответно, пишем инструкции.
Нещо такова.
Ще кажете - защо ние да пишем, а не търговците да си пишат сами? А, не сте казали нищо подобно ?!!! :) В такъв случай, моля да ме извините! :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

danaildr

  • Гост
Вчера се изтормозих с едно SUSE SLED 11. Мой познат си е купил лаптоп в комплект с многофункционалка HP DeskJet 2050. Две или три седмици! вече той си го ползва така, но не могъл да подкара многофункционалката и я ползва с друг компютър.
Опитах се да му инсталирам hplip, но не успях да подкарам устройството. Вероятно някакви зависимости не са удовлетворени. Това е конкретния повод да пусна тази тема.
Това, което предлагам е, да напишем инструкции, които да помогнат на хора, които по този начин са се сдобили с компютър с Линукс. Ако аз започна да пиша такава, вероятно първата точка ще е "Ако на компютъра Ви има инсталиран SUSE, съветвам Ви да го сменим с ..... Ето как ще го направим:". (Моят мотив е, че е преведен наполовина, а може би и по-малко, а и не намерих никаква информация как се инсталира hplip.) След което препращаме човека към готова инструкция за инсталиране на избраната дистрибуция.
Създаваме един списък с ЧЗВ и препратки към готови инструкции.
Отиваме при търговците и виждаме какви компютри с какви дистрибуции продават и какво е инсталирано, и как е настроено ... Съответно, пишем инструкции.
Нещо такова.
Ще кажете - защо ние да пишем, а не търговците да си пишат сами? А, не сте казали нищо подобно ?!!! :) В такъв случай, моля да ме извините! :)

Да точно това е начинът, за целта трябва обаче да се разговаря със търговците, готови ли са да предоставят още в магазина тази информация. Защото ако дадеш на човека една инструкция още в магазина и му посочиш кои сайтове да посети в началото, за да разбере основните неща, всичко ще мине мног гладко. Колкото за проблема с опенсусе, всяка дистрибуция има своите плюсове и минуси. А ОпенСусе е дистрибуция с доста повече плюсове от колкото минуси.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ласков моля те недей, че ей сега ще дойде нашия стар приятел v13 да ни обвини, че хейтим  по SLED. По между  другото една позната също си взе едно ХП със същото дистро. Ама то стари пакети, ма то проблеми, чудеса. Накрая tyuio все, че и сложи Убунту, няколко малки настройчици за 20 минути барабар с кумчо лиско и взе, че заспа  ;D

Дид хапетата ги дават с „корпоративното“ Сузи, а не опънатото и там им е проблема, защото са по-стари от Дебиан Лени ;)
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Аз мисля че:
На първо време трябва да си отговорим на следните въпроси:
1. Приемаме ли, че с инсталираните дистрибуции може (има смисъл) да се работи или директно отиваме на инсталиране на друго дистро или на друга версия?
- SLED 11 е с Gnome 2.30
- Ubuntu 11.10 не знам с какво е
За да си отговорим, трябва да сме наясно с критериите и да познаваме дистрибуциите.
Критерии: Възможно най-пълен и свестен превод на български; Лесно управление на инсталирането на програми и устройства; Наличие на помощна литература за четене; Наличие на знаещи хора за консултации; ... и какво още?
Добре ще е да се обединим около една или две дистрибуции, максимално подходящи за начинаещи.

2. Да се обединим около един списък на програми, които да удовлетворяват стандартни дейности на един потребител - браузър, слушане на музика, гледане на филми, Skype, игри ... какво още? и да направим списък с инструкции за подкарването им. Добре ще е временно да забравим спора свободни/несвободни програми и разбира се, за всяка от дейностите може да предлагаме по две или повече (като "задобрее" потребителя) програми.

Бих предложил, ако има дистро, за което вече има инструкции как се подкарват тези дейности, директно да се спираме на него.
Мога да участвам в превода и тестването на такива инструкции.

PS: Харесва ми УСУ
« Последна редакция: Sep 01, 2012, 00:13 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

danaildr

  • Гост
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Да  УСУ като, че ли отговаря на 99% от тия критерии, но има проблем. Не е основано на Федорка  :P
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear