Автор Тема: Все повече нови компютри се предлагат с Линукс. Как помагаме?  (Прочетена 9458 пъти)

danaildr

  • Гост
това не е никакъв проблем, особено след muon-discover става толкова приятен за ползване, че и без да знаеш нищичко за компютрите, ще се досетиш как да инсталираш програми, Дано разработчиците го вкл. в дистрибуцията по-скоро.
Но на въпроса, при нас има един магазин за компютри който продава всичките си компютри с инсталиран ОС (ако си платиш лицензния уиндоус, слагат ти него, ако ли не слагат ти Убунту 10.04) Лошото е, че не се интересуват от развитието на самата ОС. С уиндоус всичко е ясно, плащаш, ползваш и хората знаят че могат да се обърнат към съседчето за помощ. За линукс обаче това не е така. А тези от магазините, не предлагат съпорт на линукс инсталациите. Защо? Не знам, но това е главния проблем.
Трябва някой търговец да отдели едно кътче в магазина си и там някой от нас (колкото и да сме ламери, пак с нещо можем да помогнем) да дава съвети и напътствия на хората през свободното си време.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Въпрос е каква част от въпросното си свободно време бихме употребили да киснем в магазин в очакване на случаен клиент, който да не е чак такъв дебил (в случая не означава потребител на Дебиан), че да прояви интерес към нещо различно от „лъскавата и стабилна седмица“.

п.п. Предният ми коментар беше майтап с Ласков, който е велик федориянец.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Нека се препоръча на клиентите точно този форум, ако имат въпроси.

Може и клуба в дир.бг
Активен

danaildr

  • Гост
Въпрос е каква част от въпросното си свободно време бихме употребили да киснем в магазин в очакване на случаен клиент, който да не е чак такъв дебил (в случая не означава потребител на Дебиан), че да прояви интерес към нещо различно от „лъскавата и стабилна седмица“.

п.п. Предният ми коментар беше майтап с Ласков, който е велик федориянец.
Аз те разбрах идеално, аз лично бих прекарвал поне 2 часа дневно там, а ако търговеца е достатъчно умен, ще обясни на клиентите си, че "от толкова до толкова часа има едно  момче дето идва и обяснява за тая ОС, ако искате елате тогава и ще ви отговори"
Сега като се замисля, може да се направят и такива курсове, които да ограмотяват желаеюите.
Активен

big-marvel

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Debian GNU/LINUX
  • Window Manager: Gnome+
    • Профил
Вчера се изтормозих с едно SUSE SLED 11. Мой познат си е купил лаптоп в комплект с многофункционалка HP DeskJet 2050. Две или три седмици! вече той си го ползва така, но не могъл да подкара многофункционалката и я ползва с друг компютър.
Опитах се да му инсталирам hplip, но не успях да подкарам устройството. Вероятно някакви зависимости не са удовлетворени. Това е конкретния повод да пусна тази тема.
Това, което предлагам е, да напишем инструкции, които да помогнат на хора, които по този начин са се сдобили с компютър с Линукс. Ако аз започна да пиша такава, вероятно първата точка ще е "Ако на компютъра Ви има инсталиран SUSE, съветвам Ви да го сменим с ..... Ето как ще го направим:". (Моят мотив е, че е преведен наполовина, а може би и по-малко, а и не намерих никаква информация как се инсталира hplip.) След което препращаме човека към готова инструкция за инсталиране на избраната дистрибуция.
Създаваме един списък с ЧЗВ и препратки към готови инструкции.
Отиваме при търговците и виждаме какви компютри с какви дистрибуции продават и какво е инсталирано, и как е настроено ... Съответно, пишем инструкции.
Нещо такова.
Ще кажете - защо ние да пишем, а не търговците да си пишат сами? А, не сте казали нищо подобно ?!!! :) В такъв случай, моля да ме извините! :)

Дам преди 2 седмици подобно на теб ми се бе случило познат с HP си взел едиси какъв лаптоп,че му не помня вече модела :)
та иска той Виваком 3джи да подкара на SLED
хубаво ама не става ей така от раз!
всеки си знае знанията, сиреч ако попадне на следна дистрибуция, сещате се че пиша за познания за rpm i deb и slack, пакетите
Е
след стартиране на жива флашка с убунту 12.04 всичко за работи (Unity)
ооо то лесно ми каза той :)
еми да лесно е , му викам!
всичко работи. не е кой знае какво, парола да знаеш и малко да ти мърда мозъчето, и нищо чудно да се справиш.
какво да правя( му викам)..... ами инсталирай го <той
Ok :)
kubuntu в момента все още работи(безупрачно)
п.п. преди малко се връщам от една известна личност в българския футбол*
няма да споменавам кой е.  не е важно
убунту и там живурка на компа му
какво мога да кажа
освен ---нека да не заместваме линукс с виндолс при положение че можем да го популизираме по някакъв начин.
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Директен отговор на заглавието:

Цитат
бях написал chmod 666 * нещо такова , което ми го препоръча един човек.

Ами преопръчваме разни неща. :D
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Да  УСУ като, че ли отговаря на 99% от тия критерии, но има проблем. Не е основано на Федорка  :P

Елементарно, Уотсън -- възлагаме на екипа на УСУ, следващата версия вече да е базирана на Fedora, с GNOME 3 и MATE като утешителна възможност, макар че новите потребители няма да са обременени с навици от работа с GNOME 2 и много лесно ще започнат да си го употребяват ;)
Активен

the lamer's team honourable member

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
//извън темата
п.п. Предният ми коментар беше майтап с Ласков, който е велик федориянец.
:) Не съм :) Просто участвам в превода и.
Скоро някой ме попита "Какво харесваш във Федора? Защо ти е любима дистрибуция?" (дали не беше Intel?). Отговорих, че не ми е любима. Вероятно любимата ми е Slackware, защото с нея съм започнал, но пък с Fedora започнах да използвам Линукс за десктоп. А започнах да я превеждам, понеже не можеше втората дистрибуция в distrowach да е с 12% преведен на български сайт...
//по темата: Днес си свалих УСУ 8.1 мини. Впечатлението ми е, че докато ние тук философстваме, хората здраво са поработили.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Елементарно, Уотсън -- възлагаме на екипа на УСУ, следващата версия вече да е базирана на Fedora, с GNOME 3 и MATE като утешителна възможност, макар че новите потребители няма да са обременени с навици от работа с GNOME 2 и много лесно ще започнат да си го употребяват ;)

Елементарно Холмс, екипа на УСУ ти връща жеста, като ти възлага ти да го направиш. Това е опън сорс, със общество от доброволци където всеки помага с каквото може и с каквото иска да се занимава. Въложителите на това и онова отминават по етапен ред.

//по темата: Днес си свалих УСУ 8.1 мини. Впечатлението ми е, че докато ние тук философстваме, хората здраво са поработили.
<лек сарказъм>Дубрютро Пено!</лек сарказъм>
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
dejuren, не видях в оная анкета за най-мразена дистрибуция, в която Ubuntu и дериватите и са на първо място, да си споменал нещо в дух на защита за деривата УСУ
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Никакъв шанс, аз в подобни циркове не участвам. Първо: омразата е за слабите духом. Второ: кой каквото иска това да ползва. Ако ще и виндов$. "Човек не може да бъде вкаран в правия път, той може само да му бъде показан". А аз и не показвам, защото не съм сигурен кой точно път е правия.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Елементарно, Уотсън -- възлагаме на екипа на УСУ, следващата версия вече да е базирана на Fedora, с GNOME 3 и MATE като утешителна възможност, макар че новите потребители няма да са обременени с навици от работа с GNOME 2 и много лесно ще започнат да си го употребяват ;)

Елементарно Холмс, екипа на УСУ ти връща жеста, като ти възлага ти да го направиш. Това е опън сорс, със общество от доброволци където всеки помага с каквото може и с каквото иска да се занимава. Въложителите на това и онова отминават по етапен ред.

Ех, dejuren, май това УСУ съвсем ви е притъпило усещането за хумор -- да бяхте обърнали внимание на емотиконката поне :(

А вие така ненежно да ме отрежете ;(
Активен

the lamer's team honourable member

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Много грубо ли беше? Съжалявам, разкайвам се и си посипвам главата с пепел. Намерението беше повече да го обърнем на смях, докато си говорим сериозни неща, ама явно не се получи...  [_]3
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Много грубо ли беше? Съжалявам, разкайвам се и си посипвам главата с пепел. Намерението беше повече да го обърнем на смях, докато си говорим сериозни неща, ама явно не се получи...  [_]3

А не, чак пък грубо -- определено не. Просто обърка предварителния сценарий с известна безцеремонност :)

иначе екипът на УСУ има искрените ми поздрави за това, което правят.
Активен

the lamer's team honourable member

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Тук по темата с HP-тата с инсталиран SLED имам какво да споделя :)
Купих си HP ProBook 4530s, което за ценовия си клас е стабилна машинка ... идва с инсталиран ( не точно ) SLED. Под не-точно имам в предвид, че има "инсталационен" файл ( tar.gz архив на отделен дял на харда ) който се стартира при пускане, разархивира се и стартира инсталацията на SLED. Няма лошо, мен даже ми хареса, че са го пипнали и са добавили разни нещица. Но интересно защо версията беше 32 битова, а лаптопа е с 8GB RAM, ядрото даже не беше PAE ... Другото е, че те хубаво дават SLED ама лицензен ключ за update нямаше никъде.
След това му сложих Убунту, там пък проблеми с видеото ( има дискретна карта ATI ) което правеше страшни проблеми, после минах през Федора ( отново проблеми ) и накрая за голямо мое учудване OpenSUSE си заспа.
Та такива неща.

@go_fire Я кажи Еч, на такава машинка ли е слагал Убунту, че да сподели какво е правил с видеото за да потегли ...
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"