Автор Тема: Windows -> Ubuntu  (Прочетена 6424 пъти)

barakuda28

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Windows -> Ubuntu
« -: Sep 04, 2012, 23:38 »
Навил съм си на пръстта да мина на Ubuntu. Дали ще ми понесе не е ясно, но искам да пробвам.
Имам 2 основни дилеми:
- в момента съм с 3 дискови дяла, пълни с информация. При преинсталацията те ще си останат. Почти съм сигурен, че Ubuntu разпознава NTFS (поправете ме ако греша), но има ли начин без да я местя, да мигрейтна към файловата система по подразбиране на Ubuntu (ext3 май беше)?
- уеб дизайнер съм и ми трябва Photoshop. Не дизайнвам, но ми трябва да режа разни неща. Чувал съм, че GIMP е чат-пат ставаща алтернатива на PS, но нямам представа дали ще ми свърши работа за целта. Като цяло питам GIMP ще ми свърши ли работа и ако случайно не ми свърши - PS може ли да се подкара, под Wine например?
Активен

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Windows -> Ubuntu
« Отговор #1 -: Sep 04, 2012, 23:58 »
Първо няма как да преобразуваш NTFS в ext3/ext4
Второ GIMP можеш да си го инсталираш и под уиндоус за да разбереш дали ще ти свърши работа. PS е почти сигурно че ще ти прави проблеми под WINЕ, другия вариант е да оставиш едно ХР във виртуална машина и там да си търкаляш фотошопа (както аз правя с аутокада)
Активен

barakuda28

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Re: Windows -> Ubuntu
« Отговор #2 -: Sep 05, 2012, 00:16 »
Добре, ако оставя дяловете с NTFS, да очаквам ли някакви бъдещи проблеми при работата с тях?
Да си оставя XP във виртуална машина? Имаш предвид да сложа един VirtualBox и да го подкарам там ли?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Windows -> Ubuntu
« Отговор #3 -: Sep 05, 2012, 01:07 »
Вероятно това е искал да каже. Относно новотехнологичната файлова система, ще имаш  проблем, ако е криптирана и най-вероятно, ако е компресирана. В останалите случай (сиреч подразбиращото се ползване), не.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Windows -> Ubuntu
« Отговор #4 -: Sep 05, 2012, 07:45 »
Навил съм си на пръстта да мина на Ubuntu. Дали ще ми понесе не е ясно, но искам да пробвам.
Имам 2 основни дилеми:
- в момента съм с 3 дискови дяла, пълни с информация. При преинсталацията те ще си останат. Почти съм сигурен, че Ubuntu разпознава NTFS (поправете ме ако греша), но има ли начин без да я местя, да мигрейтна към файловата система по подразбиране на Ubuntu (ext3 май беше)?
- уеб дизайнер съм и ми трябва Photoshop. Не дизайнвам, но ми трябва да режа разни неща. Чувал съм, че GIMP е чат-пат ставаща алтернатива на PS, но нямам представа дали ще ми свърши работа за целта. Като цяло питам GIMP ще ми свърши ли работа и ако случайно не ми свърши - PS може ли да се подкара, под Wine например?

Аз имам друга идея, стига да можеш да си я позволиш финансово. Купуваш си втори твърд диск и инсталираш Ubuntu на него -- така ще получиш машина с две операционни системи, които да можеш да ползваш и което е по-важно -- информацията, на която държиш ще остане цяла (дискът, на който в момента е Windows при инсталацията на Ubuntu няма да го пипаш). След време, когато се убедиш, че Ubuntu е твоята дистрибуция и когато си прехвърлил информацията си на неговия диск, винаги може да форматираш диска с Windows и да го използваш като backup устройство.

Доколкото съм виждал, GIMP има някакви способности за рязане на файлове, но никога не съм ги използвал. Както ти казаха, има версия за Windows и е добра идея да я разгледаш. Най-малкото заради възможността, ако ти върши работа, да си спестиш няколкостотин долара за лицензиран Photoshop.

И успех в света на Linux ;)
Активен

the lamer's team honourable member

konan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 117
    • Профил
Re: Windows -> Ubuntu
« Отговор #5 -: Sep 05, 2012, 10:34 »
За пробване,може да инсталираш Ubuntu в NTFS дял през Wubi...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Windows -> Ubuntu
« Отговор #6 -: Sep 05, 2012, 10:50 »
ddantgwyn не просто  има някакви, много по-добри са. За кълцане основно се ползва избиране, пипета, слоеве. В последното изоставаше, но настигна. Във второто винаги е водил, а относно първото шошопала е на ниво м$рисувалка.  Още не мога да се начудя, нещо дето струва една или няколко годишни заплати, как така може да е толкова некадърно сторено в най-важния изобщо инструмент.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Windows -> Ubuntu
« Отговор #7 -: Sep 05, 2012, 11:12 »
ddantgwyn не просто  има някакви, много по-добри са. За кълцане основно се ползва избиране, пипета, слоеве. В последното изоставаше, но настигна. Във второто винаги е водил, а относно първото шошопала е на ниво м$рисувалка.  Още не мога да се начудя, нещо дето струва една или няколко годишни заплати, как така може да е толкова некадърно сторено в най-важния изобщо инструмент.

Ами може -- аз нали съм прост инженер, го използвам само за обработка на снимки, та до webdesign още не съм го докарал :)

Другото, което може да се пробва е Cinepaint, има го в хранилищата на Fedora, та нищо чудно и в тези на Ubuntu да се намира. Това е форк на GIMP, който поддържа работа с 24 битов цвят. Доколкото знам, правен е в Holywood за техните им нужди. Но е форк на сравнително стара версия на GIMP, затова и казвам, че трябва да се пробва -- дали ще върши работа за дялкане на фотографии и изображения.

Но нека първо решим по-важният проблем на човека -- как да си запази информацията при инсталацията на Ubuntu :)
Активен

the lamer's team honourable member

barakuda28

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Re: Windows -> Ubuntu
« Отговор #8 -: Sep 05, 2012, 15:38 »
Нямам друг диск, това е проблема. Ако имах, щях да го ползвам като буфер за прехвърляне на информацията от NTFS -> ext
Просто ще запазя дяла с NTFS засега.
Относно GIMP-а - май ще свърши работа.

Още нещо се сетих - някакво сигурно криптиране на дялове Ubuntu поддържа ли? Най-добре ако може да се криптират всичките и по този начин да се включва компютъра само с парола. Ако не поддържа - да препоръчате някакъв софтуер, който един вид native да се справя с тази задача.
В общи линии търся нещо като BitLocker, но да мога да си криптирам всички дялове БЕЗ да имам TPM :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Windows -> Ubuntu
« Отговор #9 -: Sep 05, 2012, 16:13 »
Това е трудна задача, иска много четене. Има и лесно решение. Има една имуществена програма наречена TrueCrypt. Нея я има и за други ОС, може да си я чувал. С нея задачката е лесна.
« Последна редакция: Sep 05, 2012, 19:24 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Windows -> Ubuntu
« Отговор #10 -: Sep 05, 2012, 17:14 »
Всъщност не иска много четене, но няма да стане с Wubi. Ето как се прави - http://www.rationallyparanoid.com/articles/ubuntu-12-lts-security.html.
Активен

__SHADOW__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: Windows -> Ubuntu
« Отговор #11 -: Sep 05, 2012, 17:55 »
Гимп ще ти свърши пърфект работа за едното рязане. А това криптиране го забрави, че така ще омажеш нещата щом не си пипвал линукс! Слагай си една сигурна парола на системата и туй то. Ако други хора работят на компютъра, можеш да им направиш акаунти със забрана да монтират допълнителни устройства, демек да използват допълнителните хардове в компютъра  ;)
Активен

barakuda28

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Re: Windows -> Ubuntu
« Отговор #12 -: Sep 05, 2012, 18:37 »
За TrueCrypt съм чувал. Четох няколко статии за него, но се отнасяше за Windows. Общи линии отбелязваха, че не може да се интегрира и затруднява работата. Затова и предпочетох BitLocker.

@__SHADOW__, май така ще направя, че не ми се рискува на сляпо.
Активен

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: Windows -> Ubuntu
« Отговор #13 -: Sep 05, 2012, 19:25 »
@go_fire    Нарочно ли си измисляш разни шашмалогии или ...
"имуществена програма"
"За кълцане основно се ползва избиране, пипета, слоеве. В последното изоставаше, но настигна. Във второто винаги е водил, а относно първото шошопала е на ниво м$рисувалка"
"новотехнологичната файлова система"


И това само от тази тема ...
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Windows -> Ubuntu
« Отговор #14 -: Sep 05, 2012, 20:00 »
Некойси за пореден път ми правиш много лошо впечатление. Да те питам ти на какъв език говориш и по-важното в какъв езично форум пишеш???
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear