Автор Тема: Голямата деп... безработица  (Прочетена 4572 пъти)

kennedy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2151
  • Николай Колев
    • Профил
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #15 -: Feb 01, 2013, 11:30 »
простите неща лесно се оптимизират ... не говоря въобще за тях.
Вендинг автоматите заместват продавачите, от години ... но да виждаш напълно автоматизиран магазин?
Активен

"за всичко иде час" Еклесиаст 3:1
всеки пост - отговор на въпрос
-----------------
24.12.2003 "MS Free"

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #16 -: Feb 01, 2013, 11:38 »
За сега не е измислено, но не значи, че не може да стане. Наскоро гледах едно самодейно клипче, описващо бъдеще в което да пазаруваш от магазин, ще е десет пъти по-скъпо от доставка по домовете.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

kennedy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2151
  • Николай Колев
    • Профил
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #17 -: Feb 01, 2013, 13:37 »
ако намериш какво са си представяли хората 60-те години за 2000г ... много ще се смееш ...
но да не разводняваме.
Активен

"за всичко иде час" Еклесиаст 3:1
всеки пост - отговор на въпрос
-----------------
24.12.2003 "MS Free"

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #18 -: Feb 01, 2013, 13:48 »
Вече сме на втора страница можем да разводняваме свободно. Но такова бъдеще не е неизпълнимо. Ето днес е по-евтино да теглиш от банкомат, отколкото от клон на банка. Това е днес. В бъдещето може да се задълбочи. И ще се задълбочи.

Навсякъде където машината е по-евтина за поддръжка от човека, то последната го заменя. Има неща, за които не са внедрени още машини. Но това е докато се намери работещото решение. Научният прогрес няма граници. Единствената му граница е фантазията.

Тук обаче въпроса е, какво ще правим с хората, които не се вписват в този прогрес? Това е социален проблем. Комуниста Фреско мисли, че всички социални и обществени проблеми могат да се решат технически. Дали е така обаче.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #19 -: Feb 01, 2013, 14:26 »
Работника прави грешки, боледува, бавен е, че и заплата иска. Това с роботите го няма.

Интересна сентенция, щото Работник и Робот идват от общ корен - Работа. То Робот на славянски означава пак работник. ??? ??? ???

Човека като се разболее, се самооправя.. Два три хапа и вече е здрав. Ама ако се развали робота/машината не може да се самопоправи а трябва друг да я ремонтира.

Човека е работоспособен до 60-70 години. А машината най-много да изкара 10-20 години и то с постоянна подръжка и ремонти.

Човека много лесно може да превключи на друга работа/дейност, а машината не може. За каквото е създадена това и прави....

Абе много още трябват да се развиват роботите. Единственото им предимство е че могът да правят много и бързо еднакви операция без да се изморяват... и то винаги с еднаква висока точност, а човека не може.






Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #20 -: Feb 01, 2013, 15:27 »
Робот все пак е славянска дума, не е чудно, че идва от работа. Всичко, което описваш са технически несъвършенства, които с времето се оправят. Техниката се развива взе по-бързо. Пък и нали затова е създадена?  Да ни замени в неприятните и досадни задължения.

Тук споменаваш и още едно човешко несъвършенство, което бях пропуснал. На човека му трябва период на свикване. Машината я пускаш и работи. Не всички, има изключения, например системите за предотвратяване на атаки.

В бъдещето чертано от Фреско, машините ще създават други машини, ще ги обслужват и поправят. Е трябвало да има и човешка намеса. То и сега трябва. Но тенденцията е все повече да намалява тази намеса и все повече работа да се върши от машини.

Ето една професия, която може да изчезне още днес, можеше да е изчезнала преди половин час или преди няколко години. Това е шофьорът. Няма нещо, което да го може шофьор, а машина да не го може по-точно, по-бързо и по-добре. И това не е в бъдещето, не  е и в настоящето, то даже е в миналото.

Още не е станало. Но ще стане. И ще стане точно когато бъде по-изгодно икономически. В момента все още нещата са на кантар. Не е толкова сложно да предвидим като онзи професор, че скоро ще изчезнат бакшишите и боклукчийте. Вярвам и двете категории няма да липсват на никой.

Какво обаче ще правим с освободените, е въпрос, които продължава да стои.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #21 -: Feb 01, 2013, 15:56 »
Какво обаче ще правим с освободените, е въпрос, които продължава да стои.
Ами има два варианта: натикваме ги в концентрационни лагери и ги храним колкото да не умрат от глад... или може би не ги храним и толкова, а постепенно ги зареждаме в пластмасови ковчези по реда на отпадането. Или същия вариант в по-лека форма: държим ги необразовани с промити мозъци, за да не рипат, даваме им модерен айфон, за да не излизат въобще от контрол и храната пак на минимал. Може евентуално да се спретнат няколко "малки победоносни войни", някаква терористична заплаха също, за да са оправдани мерките по засилване на контрола. Това е варианта, в който върхушката продължава да обира каймака. По въпроса "1984" на Оруел, и "Прекрасният нов свят“ на Хъксли. Или втори вариант - започваме да разпределяме ресурсите на всекиго според потребностите. Това обаче е комунизъм, а ние сме с достатъчно промити мозъци, за да не го допуснем, нали така?
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #22 -: Feb 01, 2013, 16:02 »
В подписа на bb сто̀и защо не можем второто. Първото също не е вариант. На тези хора им трябват доходи, за да потребяват. Ако не потребяват, икономиката ще се срути, дори ако тя не е пазарна.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #23 -: Feb 01, 2013, 18:14 »
Цитат
По въпроса "1984" на Оруел, и "Прекрасният нов свят“ на Хъксли.

Двете антиутопични визии са на противоположните полюси, специално "прекрасния нов свят" няма нищо общо с описаните по-горе неща - войните, тероризма и мерките за засилване на контрола. Апропо и в двете, ресурсите се разпределяха според потребностите. Важното в случая е кой определя потребностите ти.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #24 -: Feb 01, 2013, 19:58 »
Цитат
По въпроса "1984" на Оруел, и "Прекрасният нов свят“ на Хъксли.

Двете антиутопични визии са на противоположните полюси, специално "прекрасния нов свят" няма нищо общо с описаните по-горе неща - войните, тероризма и мерките за засилване на контрола. Апропо и в двете, ресурсите се разпределяха според потребностите. Важното в случая е кой определя потребностите ти.
Да, "прекрасния нов свят" няма нищо общо с войните и тероризма, но не и с мерките по контрола. Едно магаре може да го контролираш с морков и с тояга, Хъксли говори за моркова, затова съм го и сложил в противовес на тоягата на Оруел.

И да, важно е кой ти определя потребностите. Ама я чакай малко, това не съм ли аз, който трябва да си ги определя? Или по стара традиция ще се ориентираме на вожд и учител, който ще слушаме за да папкаме?

Трябва обаче да призная, че има още една възможност. Прогресът може да бъде изкуствено забавен, и дори обърнат в регрес, в името на запазване на статуквото. Колко само струват усилията на М$ да въведе по всякакъв начин вендор лок? Но сигурен съм ще се намери юначага, който да твърди а) това няма нищо общо и б) не е същото, М$ го правят за пари. Като че ли всички други го правят за удоволствие. Изключвам разбира се малкия процент садисти...
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #25 -: Feb 01, 2013, 22:29 »
Не мисля, че контрола се състои в това с моркова. Всъщност, единственият проблем там според мен е липсата на избор. Генетичната терапия там с бебетата и тази предопределеност - едните са жалки утайки, другите средна класа и третите са висшата там. Такъв си се родил и такъв умираш дори не ти е заложено да се опитваш да го промениш. Като оставим това настрана, всичко останало не е лошо и дори е валидно донякъде и днес.

Хората бяха елиминирали насилието, пилеенето на енергия за глупави противопоставяния, което е хубаво. За сметка на което инициативата просто си беше убита. Та първата глава където обгрижваха бебетата и разговорът между Дивака и онзи големия шеф бяха потресаващите неща. Хората сами се бяха отказали от прогреса, просто защото няма инициатива. Когато всичко ти е наред и си живееш щастливо, няма много смисъл да си трошиш нервите да подобряваш каквото и да било.

Ако трябва да избирам в какъв свят да живеят децата ми обаче, определено бих предпочел този на Хъксли пред този на Оруел. Фашизма, параноята и масовото промиване на мозъци с глупости, мъченията в затворите и т.н. неща не ме радват особено.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #26 -: Feb 02, 2013, 00:52 »
То този прекрасният няма да изкара дълго. Всичко в застой изпада в деградация и някога се сгромолясва. Иначе и сега си е тъй. Случаен човек не може да стане премиер на Великобритания, случаен не може да стане доктор и т.н. Има някакво преливане все още между професиите, не е пълна кастовата система, ама общо взето се е очертала.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #27 -: Feb 02, 2013, 01:18 »
А, не, това с кастовата система е различно, защото там нещата се предават наследствено. В прекрасния нов свят (не съм сигурен, защото съм го чел отдавна и не помня), определяха още в зародиш какво ще ставаш и нямаше наследствени привилегии. Та властта доколкото има такава, беше съсредоточена в една камара генни инженери и подобни, те покрай другото моделираха и обществото. Доколкото помня, в книгата се разказваше за някакъв експеримент в Кипър, където заложили други параметри (конкуренция), повече интелектуални способности и повече свобода на избора и резултатът бил че населението се самоизбило. Между другото, трябва да я прочета пак. Това е от книгите, които определено доста силно са ме карали да се замисля. В смисъл цялата идея е както "за" свободата на избора, така и "против". Доста противоречиво.

Оруеловата 1984-та е доста по-грозна картинка и там е много лесно да идентифицираш проблема и няма такива морални дилеми. Там просто става въпрос как държавата пречупва някакъв човек, който решил че може да има право на свободен избор. Мисля че е далеч по-интересен момента какво става ако те оставят да имаш свободен избор, но този свободен избор е внимателно моделиран още от зародиш.


P.S а то я имало онлайн. Това според мен изчерпва идеята на книгата до голяма степен, диалога между дивака и главния планировчик:

http://chitanka.info/text/20241/17#textstart

« Последна редакция: Feb 02, 2013, 01:57 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #28 -: Feb 02, 2013, 04:11 »
А какво ще кажете да не избираме между "малкото зло" и "голямото зло", а си изберем нещо трето? Защото на мен малко ми трепва дали ще ме контролират нон-стоп и ще ме изтрият за "стъпка вляво, стъпка вдясно се счита за бягство, подскокът се счита за агитация" или ще ме програмират какво да мисля, какво да обичам и какво да желая. Аз си уважавам свободата на избор, и уважавам същата у другите. Като се върнем в темата ще се сетим, че Хъксли описва свят, в който ниското стъпало на изпълнители е от специално дебилизирани хора, докато в момента виждаме възможности това да бъде работа на роботи. Освобождавайки човека от труда ние трябва или да го дебилизираме/ликвидираме/затворим на топло, или да премахнем границите пред него и му предоставим всичко, което желае, в граници да не пречи на другите. Тоест ресурсите, които ще ни даде роботизацията не трябва да се ограничават до задоволяване и презадоволяване на която и да е част от обществото, а да се разпределят равномерно. Но разбира се всички се досещат какво обществено устройство е това и как се казва. И разбира се има един проблем. Ще дам прост пример: по доклад на FAO съществуващите днес технологии са способни без вреда за околната среда да изхранват 24 милиарда човечество. Е, при 7 милиарда живущи кой ще се наеме да изкаже хипотеза защо почти един милиард (925 милиона) страдат от глад? Не е ли той изкуствено предизвикан? Същия извод се пренася и за всеки друг ресурс, който съвременния свят ползва. Енергия, промишлено производство, прясна вода, you name it! Сигурен съм, че не всеки ресурс е достъпен в този мащаб, както и че да имаш възможността не значи, че го правиш наистина, но точно това ме прави подозрителен и когато видя дефицит винаги имам едно наум, че някой стои зад него. Защото както вече казах прогресът за някого може и да не е изгоден, а ако "някой" има тази възможност той би обърнал прогреса в регрес в името на своя си интерес.

ПП Идеята в 1984 не се ограничава до пречупването на един човек, а до системата на контрол на обществото. Вечната война, заплахата от "кораби" (нещо като ракети или безпилоници) определено ми изглеждат познати. Както и това, че никой не знае кой с кого точно воюва и откъде идва заплахата (от международен тероризъм?). А останалите живеят в света на Хъксли - науката се ограничава, производството се поддържа неефективно, образованието също, култура - никаква, стремежи - никакви, а иначе всички са толкова щастливи... също като краставици в оранжерия. Човешкия дух, казват Стругацки, потъна в тлъстия търбух. Каква е питам аз тогава разликата между човека и говедото?
« Последна редакция: Feb 02, 2013, 04:17 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Голямата деп... безработица
« Отговор #29 -: Feb 02, 2013, 09:51 »
Непременно трябва да почета този Стругацки, бая умен мъж ми  се види.

Африка е едно от местата дето гладуват. Защо? Защото непрекъснато се избиват едни други. Всяка държава там показала малко по-нормално управление от дивашки фашизъм и веднага стандарта им се изравнява с европейския.

Друго място е споменатата по-нагоре Индонезия (и изобщо целият регион на югоизточна Азия и Океания). Там проблема е малко по-различен. И пак правим паралел с една Индия и Бразилия. До преди десетина години те бяха точно същия тип държави. Но си намериха мъдро управление и днес са проспериращи. В бъдеще (и то недалечно) ще конкурират КНР.

Всичко до това опира. Това не е някаква конспирация. Това си е природа. Глупавите патят, тарикатите печелят на гърба им.

Водата доста време съм ѝ  обръщал внимание. Да кажа, чемного жестоко си го начукваме. Използваме ненормални количества вода във всяка една индустрия. Няма нужда от това, но го правим.

Днес е модерно да се говори за недостиг на енергоресурси. Истината е, че това което ще срути индустрията не е нефта или тока. Кризата за прясна вода ще убива буквално и в много милиони накуп. Сътворили сме чудовище.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear