Автор Тема: Имам нужда от вашата помощ  (Прочетена 2548 пъти)

yashenko

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Здравейте,на всички форумци!
Имам нужда от помощ-направих следната "глупост"-имах инсталиран Windows 8 на харддиска си,който беше разделен на две логически устройства-C и D,и двете с файлова система NTFS.На D у-во си държах много ценна информация,но реших да си инсталирам на същия компютър и Linux(УСУ-7) и да имам две операционни системи едновременно.При инсталацията на Linux-а избрах опцията "ръчно" задаване на дяловете,където да се инсталира Linux-a,а не някоя от другите опции-"Водено" или "Автоматично".При това указах на дял C да се инсталира linux-a,а  дял D да се ползва от Swap файла и избрах файлова система ext3 . След като свърши инсталацията на Linux-a,установих че дял D въобще не се вижда и съответно всичката ми ценна информация е изчезнала,няма я.При което "изтръпнах" направо.Та молбата ми за помощ е следната - някой може ли да ми каже имам ли някакъв начин да си върна всичката информация от Swap-a.Харддиска съм го включвал на друг компютър като втори и се виждат партишъните C и D,но пише че са Hеalthy,Unknown и са непроменени по размер.Има ли начин да сe върна от Swap-a на NTFS файлова система заедно с всичката ми ценна информация,т.е. да си възстановя партишън D,както преди инсталацията на Linux - да е в NTFS и информацията да ми е там.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Имам нужда от вашата помощ
« Отговор #1 -: Apr 25, 2013, 17:37 »
Най-важното в момента е да запазиш спокойствие, бистрият ум е голяма част от измъкването от ситуацията. Първо, ето някои ценни поуки от историята:
* Dual-boot не може да стане с две ОС на един дял, трябваше да си отделиш отнякъде едно дялче за Убунтуто
* Дял за swap значи дял, който да се ползва като swap, а не дял, на който системата да си сложи swap file
* Ценната информация е доста добре да си има backup. Питай патило, както се казва.

Аз бих постъпила по следния начин:
* Забранявам си да boot-вам инсталирания Линукс, докато не се възстанови информацията.
* Вместо това си дърпам (на друг компютър) и си записвам Live CD (например това)
* Пускам проблемната машина да зареди от Live CD, пускам терминала и разни полезни команди като:
Код
GeSHi (Bash):
  1. mount
  2. fdisk -l
По-нататък, според показаното от тях.

Имам и един въпрос относно „а  дял D да се ползва от Swap файла и избрах файлова система ext3“. По принцип или задаваш дяла да се ползва като linux swap, или му даваш като каква файлова система да се форматира (и къде да се монтира в бъдещата система). Нали ти си направил първото, а това за ext3 е за дял "C" (/ на Линукса)?

Ако не си дал да се смени файловата система на D-то и ако при пускането на Линукса то не е било ползвано за swapping (т.е. нищо не се е писало по него), трябва да има голям шанс да се оправят нещата.
Активен

yashenko

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Имам нужда от вашата помощ
« Отговор #2 -: Apr 25, 2013, 18:19 »
Благодаря ти за отговора,bop_bop_mara!
Относно въпроса ти - дял D съм задал да се използва като swap,а на дял C зададох файлова система ext3,не съм давал да се сменя файловата с-ма на дял D дори почти веднага изключих компютъра,т.е. дори с линукса не съм работил-около 2-3 минути,докато разбера че ми го няма у-во D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Имам нужда от вашата помощ
« Отговор #3 -: Apr 25, 2013, 20:21 »
Ясченко, колкото и да се надценяваш, че да пускаш теми за напраднали, от километър е видно, че сам няма никакъв шанс да се оправиш. Моят най-приятелски съвет е да си намериш някой специалист, но в никакъв случай тип квартален кракер или магазинер от поредната бакалия за компоти, или гаражен „сервиз“. Намери някой работещ професионално. И си му плати на човека.

Шанса да поправиш белята на почти 100% е удивително голям. Това е поради причина, че учудващо си извадил късмет да изключиш компютъра веднага. Въобще не го включвай повече, докато човек на място не оправи проблема.

И на изпроводяк. По принцип не е добре в този форум да пускаш теми за ОС дето не са му в тематиката.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

yashenko

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Имам нужда от вашата помощ
« Отговор #4 -: Apr 25, 2013, 22:39 »
Благодаря на go-fire за отговора,но аз не съм искал да се надценявам като пускам молбата си за помощ в темите за напреднали,а нарочно я пуснах в секцията за напреднали тъй като искам да получа помощ от някой напреднал потребител на линукс,защото аз съм начинаещ.
Активен

sdr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 655
    • Профил
Re: Имам нужда от вашата помощ
« Отговор #5 -: Apr 26, 2013, 10:44 »
Аз си мисля че ще трябва да я прежалиш .. mkswap сигурно е минало през по-голяма част от началото на партишъна .. та :(
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Имам нужда от вашата помощ
« Отговор #6 -: Apr 26, 2013, 13:28 »
Аз си мисля че ще трябва да я прежалиш .. mkswap сигурно е минало през по-голяма част от началото на партишъна .. та :(
Не е нужно да го обявяваме за факт преди да го проверим. mkswap презаписва само първия блок (според manpages). Според ученото в университета на NTFS-а там стои файла $Boot, който има копие и на края на дяла. Не съм правила такива неща, но си мисля, че има шанс.

yashenko, какъв е размера на дяловете и колко свободно място имаш на другата машина?
Активен

yashenko

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Имам нужда от вашата помощ
« Отговор #7 -: Apr 26, 2013, 14:23 »
Много ти благодаря,bop_bop_mara , за това че не се предаваш и твърдиш че има шанс,за упоритостта с която ми помагаш-благодаря ти още веднъж!А сега на въпроса ти - въпросният харддиск е Seagate 1000GB  и е разделен на две логически у-ва: C около 93 GB,и D -останалото,мисля че е около 850 GB.А иначе свободно място мога да намеря доста-имам възможност да ползвам чисто нови харддискове по 320 GB,поне 3-4 имам и дори в момента съм с едини харддиск 320 GB,който е разделен пак на две у-ва-C  с 92,6GB и D останалото около 200 GB и на него пак съм инсталирал Windows 8 и УСУ-8.2 и правя експерименти разни...
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Имам нужда от вашата помощ
« Отговор #8 -: Apr 26, 2013, 14:48 »
...
Аз бих постъпила по следния начин:
* Забранявам си да boot-вам инсталирания Линукс, докато не се възстанови информацията.
* Вместо това си дърпам (на друг компютър) и си записвам Live CD (например това)
* Пускам проблемната машина да зареди от Live CD, пускам терминала и разни полезни команди като:
....
Live CD-тата като видят, че на системата има диск и на него има swap дял, си го ползват с удоволствие. Т.е., ще пишат в него.

PS: Диска се вади, поставя се на друг компютър с линукс, копира се с dd на друг свободен диск, маха се и се правят експерименти с копието.
« Последна редакция: Apr 26, 2013, 14:55 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

yashenko

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Имам нужда от вашата помощ
« Отговор #9 -: Apr 26, 2013, 14:52 »
Благодаря,laskov за коментара.Но искам да ви попитам нещо : от това,което сте написали извода ми  правилен ли е , че не ми препоръчвате да използвам Live CD???
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Имам нужда от вашата помощ
« Отговор #10 -: Apr 26, 2013, 14:54 »
Да. Виж предния ми пост - добавих в него препоръчителната процедура.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

yashenko

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Имам нужда от вашата помощ
« Отговор #11 -: Apr 26, 2013, 15:03 »
Благодаря,laskov още веднъж!Точно така смятам да направя-ще копирам D под линукс на друг харддиск и ще правя експериментите си на копието...благодаря за съвета...така ще съм по-спокоен че ако се прецака нещо,ще се прецака копието,а оригинала ще е "непокътнат"... :)
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Имам нужда от вашата помощ
« Отговор #12 -: Apr 26, 2013, 20:02 »
Live CD-тата като видят, че на системата има диск и на него има swap дял, си го ползват с удоволствие. Т.е., ще пишат в него.
А ако първо boot-не от живия диск и после закачи харда (напр. като външен)?
Активен

bsurgery

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
  • Distribution: Linux Mint 19.2
  • Window Manager: cinnamon
    • Профил
Re: Имам нужда от вашата помощ
« Отговор #13 -: May 03, 2013, 21:03 »
Здравей, преди няколко месеца имах подобен проблем. Целият ми дял с данни бе затрит от сервизна програма на IBM. Процедирах по следният начин: поех дълбоко дъх и изключих компютъра. На другият ден купих два нови хардиска със същият размер. Първият го поставих в компютъра, и му качих ОС. Съсипаният диск и другият нов съответно във външни кутии (USB). Следва доста четене по форуми и какво ли не. В крайна сметка заредих live usb с knoppix и изпълних dd за да копирам всичко бит по бит от проблемният хард на новият (прочети доста внимателно всички опиции). След това проблемният хард го отнесох на "специалисти" за да възстановят информацията. Две седмици висене (диагностика и бла, бла...) и ми писна. През това време, под Windows изпълних  на копираният диск изпълних EaseUS® Partition Recovery. Това е freeware. Много внимавай, защото имаш само един опит! Задължително трябва да знаеш размера на дяла, който е изтрит(форматиран или загубен). Избираш го, натискаш Recover и това е. В никакъв случай не откачай диска, може да не успееш да го монтираш после. Копираш всичко на сигурно място и това е. Ето линк към програмата http://www.easeus.com/partition-recovery/. Късмет и на теб.
PS. "Специалистите" ми поискаха торба с пари. Показаха ми какво могат да възстановят - не повече от 40% от информацията ми. В крайна сметка, понеже си бях решил проблема, просто си взех харда и платих само за "диагностиката". Истната беше, че са използвали някаква програма, която беше писала по харда, така, че внимавай на кого го даваш, ако използваш тази опция.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Имам нужда от вашата помощ
« Отговор #14 -: May 04, 2013, 04:01 »
PS. "Специалистите" ми поискаха торба с пари. Показаха ми какво могат да възстановят - не повече от 40% от информацията ми. В крайна сметка, понеже си бях решил проблема, просто си взех харда и платих само за "диагностиката". Истната беше, че са използвали някаква програма, която беше писала по харда, така, че внимавай на кого го даваш, ако използваш тази опция.
Ужас... Не съм пробвала, но по теоретичните ми догадки в конкретния случай, т.е. когато само един mkswap е писал по дяла, може да се нуждае просто от презаписване на първия блок с копието на $Boot. Но, разбира се, след прехвърляне на данните с dd, за да има резервни копия за проби.
Активен