Автор Тема: Виртуализация на Toshiba Satellite L300-11M  (Прочетена 5332 пъти)

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Здравейте,
исках да попитам на този процесор Intel® Pentium® dual-core processor T2370 под линукс може ли се се прави виртуализация?


Според мен май не ?

Попитах същия въпрос и в harwarebg, имаше само един отговор "правилно мислиш", което не ме удовлетвори, защото 1 отговорът беше само един, и 2 под Уиндоус със vmware съм си пускал виртуалки, защо не и под линукс?

Ако някой може да обясни.

благодаря
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Виртуализация на Toshiba Satellite L300-11M
« Отговор #1 -: Sep 24, 2015, 21:21 »
Може, но когато го няма VT-x се обезсмисля начинанието т.е производителността му ще е сведена до минимум. Тоя процесор не е за виртуализация :)
Активен

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Re: Виртуализация на Toshiba Satellite L300-11M
« Отговор #2 -: Sep 24, 2015, 23:00 »
аха ясно, благодаря за отговора  :)

а между другото, още един допълнителен въпрос само:

когато го купих преди 7 години и в спецификациите му пишеше, че поддържа до 2ГБ РАМ Макс. и от там досега съм живял с идеята, че е 32 битов, но снощи (след 7години) разбрах, че всъщност е 64 битов. Наистина бях в шок :)

Въпроса ми беше, че през това цялото време съм го товарел с 32 битови ОС, а дали ако вместо това го бях товарел с 64 битови такива - производителността му щеше да е по-добра? И от кое може да се ограничава поддръжката на количеството рам, освен от процесора?
« Последна редакция: Sep 24, 2015, 23:04 от bILLY »
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Виртуализация на Toshiba Satellite L300-11M
« Отговор #3 -: Sep 24, 2015, 23:10 »
Дефакто - да, реално - не  ;D Ще е по-производителен, но колко повече и дали ще го усетиш - едва ли.
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: Виртуализация на Toshiba Satellite L300-11M
« Отговор #4 -: Sep 24, 2015, 23:57 »
Ограничението на РАМ-а идва най-често от:
1) Вида на РАМ-а х броя слотове, т.е. ако твоя е с ДДР1, най-вероятно може да му се сложи макс 2 плочки по 1ГБ ДДР1. Или имаш само 1 слот ДДР2. (Като гледам сокет 478, съм склонен да мисля, че паметта е ДДР1.)
2) в момента на писането на брошурата не е имало по-големи плочки памет
3) Вида на процесора/чипсета (аз установих по трудния начин, че на Q9400s, което е един доста приличен процесор, на моето дъно с ДДР3 не работят 2х8ГБ, а макс 2х4ГБ.)

p.s. май прегледах всички процесори от Т серията и за съжаление дори тези от 2009 година нямат VT-x. Ако поне един имаше, можеше да докараш процесор за 5-10 долара, защото толкова струват в е-бей и да ъпгрейднеш...
« Последна редакция: Sep 25, 2015, 00:03 от wfw »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Виртуализация на Toshiba Satellite L300-11M
« Отговор #5 -: Sep 25, 2015, 00:01 »
То си има и зависимости от това колко му е хала на процесора! Като му е малко хала, ще му туриш много рам, той ще а напълни, ама няма да може да я "върти". Та, на тези лаптопи среден клас преди 7 години днес са направо за боклука. И интересно ми е какво ще виртуализираш на него!!!!? ОС от преди 15 години ли?
Активен

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Re: Виртуализация на Toshiba Satellite L300-11M
« Отговор #6 -: Sep 25, 2015, 02:39 »
даваш ми някакви направления ..
Та, на тези лаптопи среден клас преди 7 години днес са направо за боклука.

а тука вече ми се караш ...
И интересно ми е какво ще виртуализираш на него!!!!? ОС от преди 15 години ли?

Значи лаптопа е закупен със Уиндоус Виста, който си е по-тежък от своите предходници.
С Уиндоус 7, 8 дори и вчера му сложих 10 за да го "разцъкам" се държи много добре.

Не разбирам кое му е за боклука след като:
1) всичко по него си работи, нищо не е сменяно, което значи, че е хардуера му се оказа доста читав
2) операционна система релийзнала преди месец/и му върви много добре - вярно, че за игри не става, но това за мен са детски мечти ... все още можеш да правиш всичко на него освен да играеш игрички, кое му е за боклука?

И наистина ако досега поне веднъж си изхвърлил подобно работещо нещо на боклука, горещо ти препоръчвам да харесаш тази група във Фейсбук (ако имаш такъв, де): "Дари добро - нов живот за старите компютри" и за да не излезе като спам, ще добавя краткото описание: "Да дарим на бедни семейства с деца компютър, на който малките се образоват и развиват уменията си. "

А по темата, разбрах няма да мога да виртуализирам, не очаквах много, все пак това е типичен декстоп енвайърмент - тоест лаптоп. Просто ще му "шибна" някъв линукс и ще го пусна в мрежата да работи до де не изгори. А с линукс БЕЗ графична среда се представя блестящо !

благодаря на всички за отделеното време и мненията
« Последна редакция: Sep 25, 2015, 02:41 от bILLY »
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Виртуализация на Toshiba Satellite L300-11M
« Отговор #7 -: Sep 25, 2015, 15:07 »
Не го вземай като каране френд! Не е за боклука машинката и си е много добра, но за непретенциозен потребител който ще цъка ФБ, Скайп и някое друго филмче от замунда, какъвто е и масовия случай за ползване на компютрите или във фирма като работно място на което се вършат само определени неща.
Виртуализациите си искат ресурси! Аз лично се занимавам с това. На времето като започнах да се уча на Убунту така го инсталирах на виртуалка на едно слабо компютърче с атом процесор и с 2ГБ рам и като се мъчих 2-3 седмици и отидох си купих един компютър с и5 втора геренерация и за 3 дни научих повече от колкото за 3 седмици.

Виж, човек получава според уменията си и за добиване на умения трябва да се инвестира! Без инвестиции не става! Един от вариантите е да запишеш висше образование и там се научават доста неща, ако си отишъл за знания, а не за купон, а другия вариант е купуваш техника, ровиш по форуми и блогове, питаш и експериментираш! Аз съм избрал втория начин като максимално ефективен спрямо вложените средства.

Ако искаш подходящ компютър за десктоп и виртуалки, мога да ти предложа едно НР dc8100 Intel Core i5-760 2.80 -2.93GHz, Socet 1156 4x2GB Ram, Video Card: nVidia NVS 300, DMS-59 - DVI и с 1ТБ чисто нов диск Тошиба което в момента го ползвам за десктоп и без проблем ще въртиш 2-3 виртуалки едновременно.
Активен

bILLY

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Red Hat 7
  • Window Manager: Windows 10
    • Профил
    • WWW
Re: Виртуализация на Toshiba Satellite L300-11M
« Отговор #8 -: Sep 25, 2015, 17:20 »
Аз говорех  за някакви скромни виртуалки, колкото да разцъкам всичките bsd-ta на по 128 и 256 рам, да ще кажете тъпо, няма смисъл, но пък друго си е да "пипнеш" различната среда, поне колкото са basic.
Активен

"UNIX is like sex: If you don't know it, you don't miss it. But if you know it, you'll need it!"
Lars Eilebrecht

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Виртуализация на Toshiba Satellite L300-11M
« Отговор #9 -: Sep 26, 2015, 12:22 »
VirtualBox би трябвало да тръгне, но няма да можеш да тестваш x64 опеационни системи.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Виртуализация на Toshiba Satellite L300-11M
« Отговор #10 -: Sep 26, 2015, 14:35 »
qemu ще ти свърши работа - плюс че емулира и различни архитектури. Бавно разбира се, но нали е с образователна цел.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon