Автор Тема: Въпрос за прехвърляне на работеща система върху райд 1 масив на друга щайга!?  (Прочетена 2463 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Експериментирам в момента със Zentyal 3.5(Ubuntu 14.04 server) инсталиран върху райд1 масив на виртуалка, но ще я инсталирам май за ползване след като я поразчъгъркам поповечко на HP dc7700 SFF и се чудя, ако прехвърля след време двата диска от масива на по-нов модел с по-нов и бръз процесор, друг чипсет и лан карти, макар също интелски и на ХП, дали ще тръгне безпроблемно системата!!!?
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
какъв проблем мислиш, че ще се появи? според мен ще стане без проблем, само трябва да си оправиш fstab и после grub-install... Оригиналния кернел ли е или ти си си компилирал?
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Няма да имаш проблеми (стига новия чипсет да е познат на версията на ОС която ползваш).
Правил съм го многократно без никакви проблеми.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Оригинален кернъл и всичко както си идва от Убунту и другите хранилища. Замислих се, защото нещо бях разбрал и недоразбрал, че ядрото си компилира там работи за процесор и друг хардуер и за това попитах, защото щайгата с която експериментирам е тази по-старата, но мисля и да ги прехвърля в последствие на по-добра пак от същите слим, но четериядрен процесор и повече рам, а и по принцип отработвам въпроса с бъдещ ъпгрейд на хардуера без преинсталация на системата, защото идеята е системата да бъде рутер, файлов сървър, мейл и уеб сървър в локална мрежа зад нея и в случай, че се издъни хардуера или стане слаб в един момент бързо и лесно да тръгне на по-нов компютър от същия тип само с преместване на дисковете. 
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Малко тъп въпрос, ама защо не ползваш новия хардуер само за хипервайзор и да си местиш файла с виртуалната машина?
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
По принцип точно по тази причина предпочитам всичко да е на виртуалка, а на желязото да е само сипервайзер и за нула време да се мести виртуалката, но ми трябва евтино решение за машина рутер, файлов сървър и уеб сървър с мейл сървър, а добрите хипервайзери искат хардуерен райд контролер, а и трябва после лесно да се администрира с цък-цък-цък, а не със заклинания в конзолата, а хардуерен райд за по-малко от 4 диска си е чисто разхищение на ресурси.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
..... В другата тема казах, че в момента експериментирам с Open Media Vault и в него на вируалбокс виртуалка с pfSense като при тази комбинация рутера излиза най-отпред, а зад него пак на виртуалка или на желязо другите неща и тази комбинация ми харесва повече, но нещо не можах да се оправя с връзването на сенса към външното ип директно и подаването към вътрешната мрежа към която е хипервайзера и другите железа от физическата мрежа и сега експериментирам със Zentyal и там нещата се подреждат идеално, ама това, че всичко ще е на желязото хич не ми харесва.
Активен

tension83

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
    • Профил
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Между другото, почти на всякъде инструкциите са да се създаде буут дял, суап и руут дял, а аз си го правя само на / и суап и си работи. Като изключа диска и разградя райда, после след включване си ребилдва, а си правих и експерименти с изцяло преформатиране на един от дисковете и добавяне му като нов диск и няма проблеми. Всички тези експерименти ги правя с уебмин, а не конзолно. Та, защо е нужно да има отделен буут дял не разбирам!?

Текущата ми конфигурация е:

sda1-
sdb1- -> md0 - / - root partition

sda2-
sdb2- -> md1 - swap partition

Без буут дял.
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Предполагам, защото при много старите версии (<2.6) на кернела не е било възможно да зареди от масива и затова /boot е бил извън софтуерния раид.
BTW, според мен, да сложиш swap в raid не е особено хитро, защото при RAID0 при фейл на диска swap-a заминава, а при RAID1 имаш забавяне при заявките за писане, което допълнително ти лагва машината, щом е стигнала до ползването на swap.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Аз в момента експериментирам само с желязото още и не е проблем да го преинсталирам. Иначе самото желязо е средна хубост HP dc7700 SFF с 4ГБ рам и 2х1ТБ дискове. Суап съм му сложил 1ГБ. Разучавам Zentyal-а, като идеята е такава конфигурация да се ползва за рутер, файлов, мейл и уеб сървър с локална мрежа зад него, а и започна да ми става интересно също AD и ексчейндж сървър, ама до сега никога не са ме интересували тез домейни, но с активирани всички модули добре се държи като натоварване, а дисковете са доста по-бързи от пропускателната мрежата и до 100-105МВ скорост стабилно си върви в мрежата.
Активен