Автор Тема: Каноникъл почва да съди наред...  (Прочетена 11364 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #15 -: Dec 08, 2016, 10:52 »
Ами RHEL не се предлага безплатно в двоичен вид. Всичко е на изходен код. И затова всеки, който иска да го пресъздаде, така или иначе, трябва да транслира наново. Това е и което прави Цент.

Но на мястото на Каноникъл не бих ги гонил за някакви сертификати, а за най-обикновена измама. Казват, че е Убунту, а не е.
Свалял съм образи без проблеми и имам няколко диска. Само не можеш да ползваш фирмена поддръжка или можеш да я ползваш за много кратко. Както вече писах - такава дистрибуция си е еквивалентна на CENTOS с EL хранилищата.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #16 -: Dec 08, 2016, 11:00 »
Ами RHEL не се предлага безплатно в двоичен вид. Всичко е на изходен код. И затова всеки, който иска да го пресъздаде, така или иначе, трябва да транслира наново. Това е и което прави Цент.

Но на мястото на Каноникъл не бих ги гонил за някакви сертификати, а за най-обикновена измама. Казват, че е Убунту, а не е.
+1
Не знам защо се раздухва по този начин новината, но истината е, че просто искат да си пазят името(бранда) или както искате му викайте. Никой не е спрял никой, да си прави форкове и тнт.. Просто трябва да се казват по друг начин.
Все пак не може да свалиш Убунту от сайта им, да го разучиш, след това да свалиш Убунту от другаде и да се окаже, че не е същата дистрибуция!
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #17 -: Dec 08, 2016, 11:09 »
Все пак не може да свалиш Убунту от сайта им, да го разучиш, след това да свалиш Убунту от другаде и да се окаже, че не е същата дистрибуция!
Тук нещата не опират само до пробване.
Когато печелиш основно от услуги (има наивници, които смятат, че Ubuntu-desktop е източник на доходите им), името е нещо много важно.
"We are currently in dispute with a European cloud provider which has breached its contract and is publishing insecure, broken images of Ubuntu despite many months of coaxing to do it properly. The home-grown images on the cloud, VPS and bare metal services of this provider disable fundamental security mechanisms and modify the system in ways that are unsupportable. They are likely to behave unpredictably on update in weirdly creative and mysterious ways (the internet is full of fun examples). We hear about these issues all the time, because users assume there is a problem with Ubuntu on that cloud; users expect that ‘all things that claim to be Ubuntu are genuine’, and they have a right to expect that..."

Каквото и да е правено, сметката се пише на Canonical, а не на този, който е бърникал в кода.
« Последна редакция: Dec 08, 2016, 11:19 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #18 -: Dec 08, 2016, 11:27 »
Не обсъждам цитата, а добавеното изречение.

Защо да не може да е основен доход? Е добре у нас не, но по принцип. Дори Убунту има нужда от поддръжка. Както има админи за по-популярната ОС, защо да няма и за У? Особено пък в някоя голяма компания. Или множество малки обслужвани от един.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #19 -: Dec 08, 2016, 11:57 »
Не обсъждам цитата, а добавеното изречение.

Защо да не може да е основен доход? Е добре у нас не, но по принцип. Дори Убунту има нужда от поддръжка. Както има админи за по-популярната ОС, защо да няма и за У? Особено пък в някоя голяма компания. Или множество малки обслужвани от един.
Кое е това У, че изгубих връзката. И под Ubuntu, дистрибуцията ли имаш предвид или Ubuntu Desktop.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #20 -: Dec 08, 2016, 12:03 »
Да, да за Ubuntu Desktop. To e ясно, че за служител (server) и у нас можеш да си докараш добри парички от поддръжка.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #21 -: Dec 08, 2016, 12:14 »
Да, да за Ubuntu Desktop. To e ясно, че за служител (server) и у нас можеш да си докараш добри парички от поддръжка.
Десктопа не им е приоритет. Той им по- скоро хоби. Не съм проверявал, как стоят нещата с платена поддръжка за десктоп машини и, дали има изобщо такава. Няма проблем, никой дериват на Ubuntu да има опция за платена поддръжка, стига някой да види перспектива в тази дейност. Това, което съм забелязал (е факт) е, че всичко големи компании, предпочитат платена поддръжка за сървърите си. Затова, първите три дистрибуции, предпочитани за сървърни машини в момента са такива - Ubuntu, RHEL, SLE. Фирмите не се скъпят да си плащат.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #22 -: Dec 08, 2016, 13:24 »
Тези "нарушители" ги ползват най-вече за VPS ( примерно като заготовки за инсталиране по поискване ). Само не ми е ясно защо не ползват по-stable Дебиан-а, а се мъчат с грозното ubuntu
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #23 -: Dec 08, 2016, 13:53 »
Тези "нарушители" ги ползват най-вече за VPS ( примерно като заготовки за инсталиране по поискване ). Само не ми е ясно защо не ползват по-stable Дебиан-а, а се мъчат с грозното ubuntu
Въпрос на клиентско търсене. Иначе те си ги имат:
Цитат
Bare Operating systems
    Debian 7
    Debian 8
    Ubuntu 14.04 Server
    Ubuntu 15.04 Server
    Ubuntu 16.04 Server
    CentOS 6
    CentOS 7
    Arch Linux
Просто явно Убунтуто не е същото като да си го дръпнеш от официалната страница :) Пък може и другите да са така...
« Последна редакция: Dec 08, 2016, 13:57 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #24 -: Dec 08, 2016, 15:28 »
Тези "нарушители" ги ползват най-вече за VPS ( примерно като заготовки за инсталиране по поискване ). Само не ми е ясно защо не ползват по-stable Дебиан-а, а се мъчат с грозното ubuntu
Кой ви каза, че е "по- stable" ? Ако проверите ядрото на Debian Stable към момента, ще откриетe поне 10 непокрити критични уязвимости, които вече са отстранени в Ubuntu. Такова е положението от няколко години. Само от вчерашната актуализация - CVE-2016-5542, CVE-2016-5554, CVE-2016-5573, CVE-2016-5582, CVE-2016-5597. Няколко дни преди това, затвориха още няколко -  CVE-2016-7425, CVE-2016-7097, CVE-2016-8658, CVE-2016-9644, CVE-2016-7042, CVE-2016-7117.
Никоя от тях не е затворена в Jessie.
По какъв критерии оценявате красотата на сървърно издание. Има по- красив шрифт в терминала ли ?
« Последна редакция: Dec 08, 2016, 16:09 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #25 -: Dec 08, 2016, 16:27 »
Тези "нарушители" ги ползват най-вече за VPS ( примерно като заготовки за инсталиране по поискване ). Само не ми е ясно защо не ползват по-stable Дебиан-а, а се мъчат с грозното ubuntu
Кой ви каза, че е "по- stable" ? Ако проверите ядрото на Debian Stable към момента, ще откриетe поне 10 непокрити критични уязвимости, които вече са отстранени в Ubuntu. Такова е положението от няколко години. Само от вчерашната актуализация - CVE-2016-5542, CVE-2016-5554, CVE-2016-5573, CVE-2016-5582, CVE-2016-5597. Няколко дни преди това, затвориха още няколко -  CVE-2016-7425, CVE-2016-7097, CVE-2016-8658, CVE-2016-9644, CVE-2016-7042, CVE-2016-7117.
Никоя от тях не е затворена в Jessie.
По какъв критерии оценявате красотата на сървърно издание. Има по- красив шрифт в терминала ли ?
Шрифта си е 1 ( все пак за server говорим :D )
Много не-тествани updates пускат в ubuntu заради постоянното им бързане.
Тези CVE гледам са свързани повече с java !?
Другите са за local privilege escalation и са адресирани към ядрото, което не е чак толко вързано със самата дистрибуция.
Така да се каже предпочитам да не update untested software само защото такава е модата като по този начин може да ми домъкнат 1-во много главоболия ( от нещо неработещо ) 2-ро нови security holes ....
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #26 -: Dec 08, 2016, 16:52 »
Тези "нарушители" ги ползват най-вече за VPS ( примерно като заготовки за инсталиране по поискване ). Само не ми е ясно защо не ползват по-stable Дебиан-а, а се мъчат с грозното ubuntu
Кой ви каза, че е "по- stable" ? Ако проверите ядрото на Debian Stable към момента, ще откриетe поне 10 непокрити критични уязвимости, които вече са отстранени в Ubuntu. Такова е положението от няколко години. Само от вчерашната актуализация - CVE-2016-5542, CVE-2016-5554, CVE-2016-5573, CVE-2016-5582, CVE-2016-5597. Няколко дни преди това, затвориха още няколко -  CVE-2016-7425, CVE-2016-7097, CVE-2016-8658, CVE-2016-9644, CVE-2016-7042, CVE-2016-7117.
Никоя от тях не е затворена в Jessie.
По какъв критерии оценявате красотата на сървърно издание. Има по- красив шрифт в терминала ли ?
Шрифта си е 1 ( все пак за server говорим :D )
Много не-тествани updates пускат в ubuntu заради постоянното им бързане.
Тези CVE гледам са свързани повече с java !?
Другите са за local privilege escalation и са адресирани към ядрото, което не е чак толко вързано със самата дистрибуция.
Така да се каже предпочитам да не update untested software само защото такава е модата като по този начин може да ми домъкнат 1-во много главоболия ( от нещо неработещо ) 2-ро нови security holes ....
През Googe преводач ли пишете ? Трудно е да ви се разбира словореда.
Какви актуализации на нетестван софтуер, търсите в дистрибуция с фиксирани издания ?
Всяка от тези уязвимости е отбелязана като критична и, всяка засяга сигурността на системата. И, това е само в рамките на няколко дни. Чели сте нещо за избързването, но явно, не сте го дочели.

Коя дистрибуция ползвате в момента ? Имам предвид в момента, когато пишете отговора.
« Последна редакция: Dec 08, 2016, 16:58 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #27 -: Dec 08, 2016, 19:33 »
Зачетете се малко повече и ще разберете словореда.
Точно заради фиксираните издания избързват и се получават проблемите. Не говоря за отделните "издания", ами за периодичните актуализации ( основно bug fixes ). А пък при новите версии на Ubuntu си е пълена каша.

Важно е да се оправят бързо уязвимостите, но не съм доволен от прекалено прибързаните fixes. Повечето от изброените "проблеми" няма да ме засегнат, понеже са local exploits ( представи си че нямам други users ) + java не харесвам, затова предпочитам стабилноста.

За десктоп позвам XUbuntu, но това не е темата. За десктоп е друга бира.

Edit:
Ето примерно Debian поддържа security updates за много повече software, докато Ubuntu само за техните repositories
https://help.ubuntu.com/16.04/serverguide/configuration.html
In addition to the officially supported package repositories available for Ubuntu, there exist additional community-maintained repositories which add thousands more packages for potential installation. Two of the most popular are the Universe and Multiverse repositories. These repositories are not officially supported by Ubuntu, but because they are maintained by the community they generally provide packages which are safe for use with your Ubuntu computer.
« Последна редакция: Dec 08, 2016, 19:37 от Demayl »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #28 -: Dec 08, 2016, 19:41 »
Не я харесваш, не че аз съм влюбен в нея, ама на нея се търкаля цялата паяжина, та си трябва.

п.п. Последното изречение не го разбрах. В хранилищата на У има повече пакети от тези в хранилищата на Дебиан.
« Последна редакция: Dec 08, 2016, 19:45 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #29 -: Dec 08, 2016, 20:49 »
Точно заради фиксираните издания избързват и се получават проблемите. Не говоря за отделните "издания", ами за периодичните актуализации ( основно bug fixes ). А пък при новите версии на Ubuntu си е пълена каша.
Това е едно от нещата, които не харесвам в Ubuntu. Предварително обявената дата на излизане. Резултата е, че изданието излизане незавършено и с доста грешки. Но, след един месец, нещата си идват на мястото, а поддръжката на LTS версиите е пет години. Но, по отношение на сигурността, екипа не прави компромиси. Не отстраняват уязвимостите прибързано. Такова животно не съществува. Просто ги затварят максимално бързо, както трябва да бъде.
Попитах те нещо. От каква дистрибуция или ОС пишеш в момента ?
« Последна редакция: Dec 08, 2016, 20:54 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png