Автор Тема: Каноникъл почва да съди наред...  (Прочетена 11370 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #30 -: Dec 08, 2016, 21:32 »
Не я харесваш, не че аз съм влюбен в нея, ама на нея се търкаля цялата паяжина, та си трябва.

п.п. Последното изречение не го разбрах. В хранилищата на У има повече пакети от тези в хранилищата на Дебиан.
Между основните хранилища, разликата е минимална.
http://s19.postimg.org/rh9lj2hdf/SLU1006.png
Около 50 000 пакета има в тези на 16.04 и Stretch.
http://s19.postimg.org/3p0a7jfcj/package.png
Но, без да се броят Partners и стотиците PPA.
« Последна редакция: Dec 08, 2016, 21:41 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #31 -: Dec 08, 2016, 23:40 »
Въпроса е че Debian поддържа security updates на повече пакети от ubuntu ( демек те си ги patch, а не чакат author-a на даден апп да се сети) . А относто бързите patches - винаги може да се ползва security.debian.org и така като + да получаваш security updates директно от "извора", а не от mirros, които кой знае какви са.

"От каква дистрибуция или ОС пишеш в момента ?" - Явно не четеш - написах ти каква дистрибуция ползвам за десктоп....
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #32 -: Dec 09, 2016, 08:58 »
Въпроса е че Debian поддържа security updates на повече пакети от ubuntu ( демек те си ги patch, а не чакат author-a на даден апп да се сети) . А относто бързите patches - винаги може да се ползва security.debian.org и така като + да получаваш security updates директно от "извора", а не от mirros, които кой знае какви са.

"От каква дистрибуция или ОС пишеш в момента ?" - Явно не четеш - написах ти каква дистрибуция ползвам за десктоп....
Извинявай, не бях го прочел.
Относно хранилищата - никога не съм ползвал други, освен официалните хранилища на Debian + backport-main (за Jessie). Това, което ти пиша за забавяне на кръпките, го правя само от лични наблюдения. От версия 5 с Gnome2 и KDE 3 до настоящата тестова версия: http://s19.postimg.org/kulx05oqb/stretch.png
Критични уязвимости са затваряни два месеца след другите дистрибуции. Този процес започна от Debian 7 Wheezy. До тогава, актуализациите идваха почти ежедневно или, когато се налага. След това, започнаха да ги пускат в пакети през 2-3 месеца, като в една друга ОС. През това, време, уязвимостите стоят незатворени, а, разработчиците се правят, че са над тези неща и, това не ги засяга. Само, че ако от мен зависят хиляди клиенти и, още няколко фирми чакат да ми вземат бизнеса, това определено ще ме засегне. Това, че е първа при сървърите е, меко казано невярно. Може да е било преди години. За миналата и, предполагам за тази е на пето място според Server Watch. Ако продължават с тази политика - и това им е много.
« Последна редакция: Dec 09, 2016, 09:17 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #33 -: Dec 09, 2016, 12:48 »
Претендира, че е пророкувал. Та исках да видя, какво точно е предвидил, че ще се случи и как то се отнася към настоящата ситуация.

Между другото новината не е нова. Новото е, че Марк е писал в дневника си по темата. Иначе заявка за преследване на недобросъвестни разпространители имаше още преди година, може би повече.
Знаеш ли някоя компания или частно лице, което да предлага манипулирани образи на RHEL под фирменото наименование ?

Иначе, няма проблем всеки да ползва RHEL безплатно. Аз също имам образи, но без фирмените услуги, тя не е нищо повече от съвместимата с нея CENTOS. В последната, също ползвам EL хранилищата.

Проблемът на Ubuntu не е в по-строгите рестрикции, които налагат Red Hat, а в тяхната немарливост.

Ако в Red Hat е сравнително лесно да премахнеш или смениш името на дистрибуцията (има го на сравнително малко места), то в Ubuntu това не е така и премахването на запазената търговска марка, за която претендират, не е никак тривиална задача.

Явно всичко опира до това кой какво его притежава ::).

Между другото, да можеш да кажеш някое име, което да е толкова свързано с Red Hat, както Mark Shuttleworth с Ubuntu :))

PS. Гого да не се обажда по повод на Ленърт Пьотеринг :D
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #34 -: Dec 09, 2016, 13:11 »
Гошето по-скоро би се обадил за Боб Янг, щом ще сравняваме с Марк. Пък и името, името… Но щом казваш, няма да се обаждам :P
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #35 -: Dec 09, 2016, 19:12 »
Гошето по-скоро би се обадил за Боб Янг, щом ще сравняваме с Марк. Пък и името, името… Но щом казваш, няма да се обаждам :P

Какъв е този? Не го знам -- има ли парите на Марк, летял ли е в космоса etc.

И нека бъда разбран правилно -- не плюя нито по Ubuntu, нито персонално към Марк Шатълуърт. И компанията и той заслужават поне признателност от страна на феновете на свободния софтуер.

Но и това, което съм написал за трудното изчистване на търговската марка е вярно. За мен правилният подход беше да улеснят махането на търговската марка (дали с някакъв скрипт или да я споменават само на няколко места в изходния код) и чак тогава да предприемат мерките, за които се говори в статията.

Това е от мен по темата.

Иначе имах предвид да не се обаждаш за другаря Пьотеринг -- твоята любов към него е добре известна ::)
Активен

the lamer's team honourable member

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #36 -: Dec 09, 2016, 23:55 »
"...Какъв е този? Не го знам -- има ли парите на Марк, летял ли е в космоса etc...."

Това нищо  не значи:
Марк има $575 мил. и още се напъва. Боб има само $242 мил и отдавна е в пенсия.
Шефа на Редхат е James M. Whitehurst и не е летял в космоса.
Каноникал се говори, че още не е излезла на печалба (военна тайна) - те и затова съдят.
Бил Гейтс им $74 млрд. ама още не може да прави операционни системи (да не говорим за телефони).
Линус Торвалдс има $150 милиона and guess what...гмурка се в океана, ама не ще да лети в космоса, ама пък е летял на изтребител.
« Последна редакция: Dec 09, 2016, 23:59 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Каноникъл почва да съди наред...
« Отговор #37 -: Dec 10, 2016, 08:28 »
"...Какъв е този? Не го знам -- има ли парите на Марк, летял ли е в космоса etc...."

Това нищо  не значи:

Марк има $575 мил. и още се напъва. Боб има само $242 мил и отдавна е в пенсия.

Шефа на Редхат е James M. Whitehurst и не е летял в космоса.
Каноникал се говори, че още не е излезла на печалба (военна тайна) - те и затова съдят.

Бил Гейтс им $74 млрд. ама още не може да прави операционни системи (да не говорим за телефони).

Линус Торвалдс има $150 милиона and guess what...гмурка се в океана, ама не ще да лети в космоса, ама пък е летял на изтребител.

Значи нищо не си разбрал ::)
Активен

the lamer's team honourable member