Автор Тема: Сравнение на 2 процесора Ryzen 7 3700U и Intel i5-8265U  (Прочетена 28577 пъти)

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Здравейте,
Отдавна не бях писал тук, та реших да се разпиша поне веднъж тая година.
Обмислям покупка на нов лаптоп и се колебая за това дали да бъде с Intel или AMD процесор. В частност Ryzen 7 3700U или  Intel i5-8265U.
Я си кажете мнението за двата.
На мен ми трябва виртулизация, а гледам и двата имат. Ще ползвам Debian, възможно е и Fedora. Някой има ли впечатления от първа ръка от AMD-то?
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Лични впечатления не. Досега винаги съм ползвал Intel. AMD обаче в последно време се справят толкова добре, че Intel трябва да ги догонва.
Следващото е лично мое мнение. Щом ще е лаптоп, аз бих обърнал повече внимание на охлаждането. AMD харчат с около десет процента повече ток. Мисля.

Иначе в нета сигурно има тестве и на двете: https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&sxsrf=ACYBGNTnBNw1Ora4Ru12FkXvZVgqdFD4xw%3A1570430551570&ei=V96aXay-IoqwrgS0oJzQDg&q=Ryzen+7+3700+vs++i5-8265U&oq=Ryzen+7+3700+vs++i5-8265U&gs_l=psy-ab.3..0i22i10i30.2177.12717..13190...0.2..0.159.623.0j5......0....1j2..gws-wiz.......0i71j0i10j0j0i67j0i10i203.yWac86fuh-c&ved=0ahUKEwjsxa7ZxYnlAhUKmIsKHTQQB-oQ4dUDCAo&uact=5
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Доста тестове гледах и навсякъде според тестовете Intel е с малко по-добър, но пък в ранкинга AMD-то е по-напред ..... Аз в момента съм  с Intel (i5-7200U) и съм доволен, горе-долу знам какво да очаквам от Intel (i5-8265U), но за AMD-то нямам никаква идея .... отдавна не съм ползвал процесор на AMD (последно ползвах Sempron 1.8 )
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
За лаптоп Интел винаги е било по-добре. Не вярвам сега да е различно.

А и по данните които дават Интела е с 10W по-малко на пълна мощност ??? ???
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/149088/intel-core-i5-8265u-processor-6m-cache-up-to-3-90-ghz.html

 Configurable TDP-down 10 W
 TDP 15 W
 Configurable TDP-up 25 W

https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-7-3700u

Default TDP / TDP 15W
cTDP  12-35W


-----
С тази 8 ма серия на интел може да си имаш проблеми с видеокартата но при Дебиан 9. Чакам ги вече 2 години да пуснат оправената подръжка на X-a. Но си седи някакъв пач от 2016г. и не искат да го ъпдейтнат. Дебианска му работа - много са тежки.

Но в Дебиан 10 гледам с драйвера всичко е наред.
С други думи. С 8-мата серия процесори на интел само най-нова дистрибуция, защото тези процесори излязоха преди една година.

« Последна редакция: Oct 07, 2019, 11:59 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Е аз си ползвам Бъстър, нямам проблем с видеото на моята седма версия на i5 :)
Няма ли фенове на АМД, че така везните много клонят към интел .... а искам да дам шанс и на АМД
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Е аз си ползвам Бъстър, нямам проблем с видеото на моята седма версия на i5 :)
Няма ли фенове на АМД, че така везните много клонят към интел .... а искам да дам шанс и на АМД

А па купи си два лаптопа >:D......И ще ни откехнеш кое как е.

За седма серия няма проблеми никъде но при 8-мата смениха id-to на видеокартата и по-старите дистрибуции не работят.
« Последна редакция: Oct 07, 2019, 12:07 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
А па купи си два лаптопа >:D......И ще ни откехнеш кое как е.
парите ще стигнат за един и за почерпка ...
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Искаш да дадеш шанс на AMD?
Мислех, че ще ползваш машината за работа или поне за нещо сериозно. Тук няма място за лични предпочитания. За тези модели процесори, Intel може би са по-добри. Още повече, че това ще е лаптоп. Не подценявай консумацията на енергия.
AMD ги издухват при върховите модели. Там е битката в момента. Съвсем скоро изкараха чип с 64 физически ядра.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
За мен лично и 2та процесора са еднакви.

Naka, мисля че някъде бяхме обсъждали TDP-то (гледа се базовата чистота ). Какво имаме на хартия:

AMD Ryzen 7 3700U
Clockspeed: 2.3 GHz
Turbo Speed: 4.0 GHz
TDP Up: 35 W
Общи точки: 8088
Точки за един тред: 1838

Intel Core i5-8265U
Clockspeed: 1.6 GHz
Turbo Speed: 3.9 GHz
TDP Up: 25 W
Общи точки: 7983
Точки за един тред: 2132

С това казано средната консумация при еднакъв клок най-вероятно ще е еднаква (дори и изчисленията на сайта са същите. И двата са с Typical TDP: 15 W)

Пак казвам: за мен са еднакви процесорите. Вземи си който ти е на сърце :) Ако искаш се води от точките за един тред, ако искаш от общите. Ако пък искаш и от вътрешни убеждения :)
« Последна редакция: Oct 07, 2019, 13:59 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Хм! Не бях поглеждал каква е разликата в производителността...
Спокойно може да се пренебрегне. Взимай AMD-то, че после да споделиш, как е. Не ми чети предния пост  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

danaildr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 165
  • Distribution: Debian Buster
  • Window Manager: KDE Plasma
    • Профил
Избора е между ThinkPad E495 и ThinkPad E490 :)
Активен

Закона на Мърфи е: Точното определение и логичното по-нататъшно развитие на общото ентропично учение, според което всички частички във вселената се стремят да се подредят във възможно най-голям безпорядък. Познанието, че на път за там споменатите частички поне веднъж ти се изпречват в краката.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Naka, мисля че някъде бяхме обсъждали TDP-то (гледа се базовата чистота ).

Може и да са го нагласили на базовата честота да имат еднако греене и еднаква производителност.......- но и в това се съмнявам.

Обаче на максималната...за едни 100 Мhz да грее с цели 10W повече? - това е прекалено. Ако това е така то и на средната честота пак ще грее повече.
« Последна редакция: Oct 07, 2019, 15:33 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
По-важно е, как е реализирано охлаждането на машината. Специално за лаптопите. На максимална честота едва ли ще качи, защото ако почне да грее, веднага почва и да тротва.

Това си струва да се изгледа: https://www.youtube.com/watch?v=6u4ew6IT4Vo
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Naka, мисля че някъде бяхме обсъждали TDP-то (гледа се базовата чистота ).

Може и да са го нагласили на базовата честота да имат еднако греене и еднаква производителност.......- но и в това се съмнявам.

Обаче на максималната...за едни 100 Мhz да грее с цели 10W повече? - това е прекалено. Ако това е така то и на средната честота пак ще грее повече.
Греенето не е еднакво на макс и на средна честота. Ти го мериш според кулера, а не според реално колко пече. Ако махнеш кулера и на средната чистота ще прегрее.

Избора е между ThinkPad E495 и ThinkPad E490 :)
Според мен между тези 2та , няма да забележиш разлика. Може ви AMDto е по ново и може да се хванеш за това.
« Последна редакция: Oct 07, 2019, 15:52 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
По-важно е, как е реализирано охлаждането на машината. Специално за лаптопите. На максимална честота едва ли ще качи, защото ако почне да грее, веднага почва и да тротва.

А ако E490 и E495 са с еднакви шасита?

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.