Автор Тема: Разно извънтемие  (Прочетена 168583 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3110
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1185 -: Jun 01, 2022, 21:34 »
Тъй и тъй извънтемие.. днес видях, на едно дърво близо до офиса ми, правят гнездо двойка гривеци (това е вид горски гълъб). Слушам ги от няколко дена как гугукат, но не ги бях виждал до тая сутрин. В Морската градина също пълно с тях. Те по принцип са прелетни- зимата като падне сняг, слизат надолу към Южна България. А освен това са горски гълъби и хич не обичат близост с хора и шум, според книгите, аз също досега гривяк в града не бях виждал, иначе като излезеш от Варна, ги има покрай пътя пролетта. Край летището са се установили от 2-3 години доста, голямо ято и не прелитат на юг. И то на тоя шум от самолетите там. Замислих се, дали е поради факта, че във Варна от 3-4 години на практика зима няма (снегове и ледове липсват, прилича по-скоро на кофти есен- дъжд и вятър) и са спрели да прелитат? Климата се променя и им влияе?
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1186 -: Jun 01, 2022, 22:32 »
Тъй и тъй извънтемие.. днес видях и аз едни азиатски грантояди

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/4560-2022-progress-ms-20-rolled-launch-pad

Нещо ми се видяха прекалено млади (почти като Гагарин) за да са го пострили тоя кораб сам-самички а и прекалено хърбели (явно някой на по-виско ниво е помагал) за да се изяде и изпие сичкото грант за мисията (ама така са им/ги наредили явно)

едно сравнение което без да искам ми се наби на око (по повод следащата статия)
https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/4558-2022-shenzhou-14-rolled-launch-pad

докато първите почти нищо съществено не извеждат в космоса а само дозареждат с гориво (от безинколконката на земята) то другите вече настигат и скоро ще поведат класирането.

"...ще трябва да завършат строежа на орбиталната станция
...нов шлюз за провеждането на космически разходки
...
Напомняме на читателите, че орбиталната станция на Китай ще бъде експлоатирана поне десет години след нейното завършване. Догодина в нейна близост ще бъде позициониран и космически телескоп с възможностите на американския "Хъбъл". По-нататък китайските власти обмислят да я отворят за космически туризъм и комерсиални мисии."



а дргите...
"Прогрес МС-20" трябва да достави на МКС 2 500 килограма полезен товар, в това число 599 килограма гориво, 420 литра вода, 40 килограма сгъстен азот, а също така и 1 458 килограма оборудване и материали за космонавтите. Сред тях включваме медицински пособия и средства за санитарно-хигиенен контрол, дрехи, стандартизирана храна за космонавти и свежи хранителни запаси. На борда на кораба е качен и 3D принтер. - и някокото тоалетни чинии... явно ще са (вторичен внос) от Донбас (щото парите/грантовите за нови са отдавна изпити)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1187 -: Jun 02, 2022, 08:29 »
Климата се променя и им влияе?

Той, че се променя, променя се. Затова е климат. Но се случват такива неща.

Когато бях дете гларуси бях виждал само по черноморието. Преди вече повече от десет години, двадесет може да са станали, могат да се видят гларуси на шестотин километра от морето, сиреч във Видин. Имаме си вече при това стабилна популация. Но все пак си искат вода, макар сладководна, около Дунава се виждат най-често.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1188 -: Jun 02, 2022, 10:09 »
И в София ги има от години. А гьолове наоколо колкото искаш.

На мен ми липсват врабчетата. Преди се криеха по храстите, пърхаха с крила, като литнат нанякъде, сега ги няма.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1189 -: Jun 02, 2022, 12:29 »
...  Варна, ...
А чуваш ли вечер песента на чухала? :)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3110
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1190 -: Jun 02, 2022, 15:52 »
Ласков, да :) Изглежда покрай нас има из дърветата от тези симпатични малки совички - като се стъмни, се чуват. Имаше и доста свраки, малките им редовно всяко лято падаха от гнездата и свраките вдигаха голяма патърдия. Само че, те гнездяха по едни много високи дървета на една поляна наблизо, а преди година махнаха дърветата, поляната стана голям строеж и свраките някъде се преместиха. На тая поляна имаше и храсталаци, преди да стане строеж, оттам и славеи съм чувал, а чат-пат и някое таралежче минаваше по паркинга (беше до поляната). Като почна строежа, славеите, свраките и таралежите изчезнаха.
Много се чудих, как са дали разрешение за строеж на тая поляна, тъй като в единия й край има далекопровод 20 киловолта, от който единия край на строящия се комплекс е на има-няма петнайсетина метра, на окомер. Сигурно някой е почерпил някъде.
« Последна редакция: Jun 02, 2022, 15:57 от Nik123 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1191 -: Jun 02, 2022, 16:18 »
До колкото съм запознат, на 40 метра от далекопровод няма право да се строи сграда, която ще се обитава или в която ще пребивават хора.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3862
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1192 -: Jun 02, 2022, 16:41 »
   Близостта на жилището  до далекопровод увеличава риска от злокачествени тумори.

   Оттам-нататък вече си правете сметката ...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1193 -: Jun 03, 2022, 10:34 »
Това явно е местна особеност на София заради планината или нещо друго.

В повечето градове не е така. Врабчетата са повече и по-приспособими от гълъбите. Гледал съм го многократно. Докато гълъбчето се накани и тръгне пеш към това, което ще кълве, врабчето прелита като изтребител, кльоцва и веднага отлита. Гълъбите са и доста плашливи. Трябва доста време да ги храниш, за да те приближат. Всяко твое малко движение ги панира и отлитат. Ако има храна, бързо се връщат, но врабчетата са по-бързи.

Оказва се, че да нахраниш гълъб е трудна задача. Освен това трябва да е буквално на трохи. Например тези пуканки тип „Зайо байо“, „Слънчо“, „Стар“ много ги озорват. Не се справят с тях.

Някога, като бях дете в моя град хранеха гълъбите на площада и имаше хиляди гълъби. Бяхме кат овенеция. Общината всяка сутрин им изсипваше един или два чувала зърно. А още преди това (не го помня) на площада е имало и специална сграда за тази цел. Тогава се чувстваха в безопастност и лесно даваха на малки деца (като мен) да си играят с тях. В новото време отдавна практиката по хранене на гълъби е прекратена. Те са далеч по-малко и поради реалната липса на храна в града (все пак не сме поле), не знам как оцеляват зимно време. Но успяват някак си.

Сови пролетно време и ние имаме. После изчезват някъде и се появяват отново на следващата година. Но те живеят на много високи дървета с корона (което значи, че не харесват тополи) и акат доста, от което хора се оплакват.

=*=

Преди много години имаше една комедия с този от „Ченгето от Бервъри Хилс“, че в момента му запецнах името. Играеше измамник, който е решил да става депутат. Преломния момент беше, когато при него дойдоха деца болни от рак, защото училището им е построено в близост до далекопровод. А беше построено там, защото земята е евтина. Така, както филма беше забавен, се превърна в тъжен и социален.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5279
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1194 -: Jun 03, 2022, 13:08 »
Ама и тез хамериканци се стрелят като хамави. Егати, всеки луд вади оръжието и си пуца нашия на воля. Я в училището, я в болницата, или направо стреля напосоки на улицата. Кот' уцели да го рани или убие - тва е.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 609
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1195 -: Jun 03, 2022, 14:34 »
А знаеш ли кви мутанти има в София, ако не бях го видял с очите си - няма да повярвам, че е възможно. Колегата, уж гълабар, му дава хляб с идеята да се опита да го хване, а той (гълъба) се прави, че не го вижда. Нормално - угоен като коледна мисирка. На улицата отиде и там мина кола - той въобще не си направи труда да се опита да хвръкне, остана под колата докато премине и все едно, че нищо не е станало.
Котките-софиянци и те са подобни мутанти, че и кучетата, но в по-малка степен.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1196 -: Jun 03, 2022, 15:19 »
Ама и тез хамериканци се стрелят като хамави. Егати, всеки луд вади оръжието и си пуца нашия на воля. Я в училището, я в болницата, или направо стреля напосоки на улицата. Кот' уцели да го рани или убие - тва е.

По филмите само убийства и екшъни. В ел. игри пак убийства и то вече 100% реално, че и ти участваш.
Натрапва ти се тази реалност и свикваш с нея. Струва ти се нещо нормално.

Не с забрана на оръжията трябва да почнат, ами първо трябва да забранят всички екшъни и FPS игри.





Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3862
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1197 -: Jun 03, 2022, 16:10 »
   При американците проблема е основно на генетично ниво.
Държавата им е основана от английският криминален контингент.
Какво очаквате да се случва !?!
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3235
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1198 -: Jun 03, 2022, 17:27 »
А ако се разреши свободното закупуване и носене на оръжие като конституционно право на всеки и по другите държави ...тогава ще се види генетичното ниво и на останалите и тогава вече може да сравняваме.. даже някой направо ще награбят калашника и право към "къщата" вожда (и те точно затова няма да им разрешат)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5279
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #1199 -: Jun 03, 2022, 17:49 »
Цитат -> "Държавата им е основана от английският криминален контингент".

Пусти криминален контингент................
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.