Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 33   Надолу

Автор Тема: Курвенските пинизи на малките-и-меките  (Прочетена 50155 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #105 -: Jul 23, 2021, 11:03 »
И друг път го кометирахме но Феритната, FeRam памет се произвежда.
Цитат
Consumes 200x less energy than EEPROM and 3,000x less energy than NOR Flash products
Offers read/write endurance of 1,000 trillion write cycles to log data every millisecond for more than 3,000 years
https://www.cypress.com/products/f-ram-nonvolatile-ferroelectric-ram

Въпросът е, че нарочно не щат да я правят голяма и да се намесват/борят в пазара на Флаш-овете. Той вече е установен. А вместо това я рекламират като памет за логове

Ако трябва да правиш някое електронно устройстово/контролер дето прави логове на всеки 10ms - с какво ще я направиш?

С флаш? Ама заради един флаш чип ще му трябва цял контролер около него..-още куп електроника. Да прави wear leveling, да следи да скрива всички недостатъци на флаша.... И пак не е сигурно колко ще издържи.

А така с един FeRam чип и историята приключва.
« Последна редакция: Jul 23, 2021, 11:11 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #106 -: Jul 23, 2021, 15:49 »
Naka:
Цитат
От друга страна производителите са много щастливи че Флаш паметта хем е евтина за производство, хем е кекава и е консуматив. 2-3 години и в коша.

   Затова аз си бича почти винаги с конвенционални HDD.
Да,малко по-бавни са,но издържат над 5 г. (имам един на близо 12 г. !).
Да не говорим за съотношение цена/обем.
Работят добре,и аз съм щастлиФт.

   Не съм някоя залюхава кифла,дето се мръщи защо фейса/инстаграма
и други подобни малоумия зареждат по-бавно.
   Неслучайно,от много време нахапаните ябълки и другите
кифленско-гейски боклуци са само със флаш дискове.
Имам един  Kingston на 7г. и два Adata по на 5г. и все още си бацат денонощно.
И най-залюханите SATA отвяват магнитните с няколко обиколки (и то говорим за 3", 2.5" са много зле) за NVME пък няма какво да говорим.
Докaто кихнеш и си направил apt upgrade.
Не забравяй, че бавните дискове се отразяват и на отзивчивостта на десктопа, ама ти си знаеш де.
« Последна редакция: Jul 23, 2021, 15:56 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #107 -: Jul 24, 2021, 08:46 »
Naka:
Цитат
От друга страна производителите са много щастливи че Флаш паметта хем е евтина за производство, хем е кекава и е консуматив. 2-3 години и в коша.

   Затова аз си бича почти винаги с конвенционални HDD.
Да,малко по-бавни са,но издържат над 5 г. (имам един на близо 12 г. !).
Да не говорим за съотношение цена/обем.
Работят добре,и аз съм щастлиФт.

   Не съм някоя залюхава кифла,дето се мръщи защо фейса/инстаграма
и други подобни малоумия зареждат по-бавно.
   Неслучайно,от много време нахапаните ябълки и другите
кифленско-гейски боклуци са само със флаш дискове.
Имам един  Kingston на 7г. и два Adata по на 5г. и все още си бацат денонощно.
И най-залюханите SATA отвяват магнитните с няколко обиколки (и то говорим за 3", 2.5" са много зле) за NVME пък няма какво да говорим.
Докaто кихнеш и си направил apt upgrade.
Не забравяй, че бавните дискове се отразяват и на отзивчивостта на десктопа, ама ти си знаеш де.

   Не съм оспорвал бързодействието на флаш дисковете.

Обаче ако говорим за издръжливост ....
Конвенционалните HDD издържат в пъти повече.

Ако твоя SSD Kingston на 7г. е бил интензивно натоварван,еми,баткооооо
той е за книгата на рекордите "Гинес" бе !
За да устиска толкова,просто е имал много малко вх/изх операции ...
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #108 -: Jul 24, 2021, 10:41 »
Досега съм изхвърлил (поради счупване) 3 usb стика и 2 sd карти/ по мобилни у-ва. (Може и да са повече ??? ) Като usb флаш драйвовете въобще не съм ги товарил. Записвам от дъжд на вятър.
По теория даже и на usb флаш драйва контролерчето трябва да прави wear leveling, ама дали и колко го прави ???.......

Виж при SSD са взети по-жестоки мерки. Tам със сигурност има много памет за запас и  wear leveling е направен както трябва. Та затова не се чупят от 'домашен' потребител.

А за сърверните SSD , даже и паметта е подбрана. В спецификаците им навсякъде пишат че паметта е 3D TLC (triple level cell). Идеалното e Single-Level Cell or SLC (1 bit per cell), както беше едно време. А специално за оня бърз буфер 50GB и системните таблици предполагам,
че вътрешно ползват флаш със Single-Level Cell.

За обикновенните SSD нищо не съобщават какъв е флаша. Пишат само че е 3D.

обикновен:
https://www.kingston.com/en/ssd/a2000-nvme-pcie-ssd#specifications
сърверен:
https://www.kingston.com/en/ssd/dc1000b-data-center-boot-ssd#specifications




« Последна редакция: Jul 24, 2021, 10:50 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #109 -: Jul 25, 2021, 09:00 »
   Класическите HDD продължават да се предпочитат в дейта центровете.
Поради горепосочените причини: издържат много по-дълго време и
са относително по-евтини.
   Освен ако бързодействието е от критична важност,но тези случаи
не са толкова чести.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #110 -: Jul 25, 2021, 09:20 »
Имам много и най-различни дърти дискове, но най-стария ми е един лаптопски IDE 2.5" 30 MB със специален преходник. Не знам от коя година е точно, ама си е работещ с некав DOS на него.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #111 -: Jul 26, 2021, 14:25 »
Microsoft си признават, че хардуерните ограничения не са свързани с някакви програмни ограничения, поне не и в този момент:
Цитат
“We know it sucks that some aren’t going to be eligible for Windows 11, but the great thing to remember is the reason we’re doing [this] is to keep to devices more productive and [ensure that they have] security than ever before so they can stay protected in this new workforce,” Microsoft said.

...

“We don’t want all of the admins or all of the consumers out there to have to constantly be thinking [about compatibility],” Microsoft officials said. “What we’ve actually done is bring some of that enforcement inbox so rather than you having to even think about it, your device will actually be able to determine by itself before ever being offered [Windows 11] and wasting that download”.

...

“Group policy will not enable you to get around the hardware enforcement for Windows 11. We will block you from upgrading your device to an unsupported state since we really want to make sure that your devices stay supported and secure,” the company clarified.

Чака ги голяма изненада, когато потребителите откажат да си обновят хардуера. На Windows 10 му трябваха 6 години да достигне 75% от Windows инсталациите, но Windows 11 може и да го бие - в обратен смисъл, или поне да му изравни постижението. Освен, ако Microsoft не направят някаква мръсотия след 4 години, когато изтече поддръжката на Windows 10 - както накрая на поддръжката на Windows XP доста потребители започнаха да изпитват забавяния след инсталирането на някои ъпдейти.

Аз бих заложил за 50% пазарен дял на Windows 11 в края на 2025 г., 33% за Windows 10 и 17% за Windows 7 и 8/8.1. Техния план явно е да накарат всички да обновят до Windows 11 до тогава, но няма да им се получи и този път. До края на 2027 г. може и да го направят.


... просто хората искат да изоставят някои неща, например Експлодера и рендърския енджин. Затова решават да повишат номера на основната версия.

"От 17 август 2021 г. приложенията и услугите от Microsoft Office 365 вече няма да поддържат Internet Explorer и потребителите може да изпитат влошено изживяване или да не могат да използват тези приложения или услуги."

Не помня дали някой спомена премахването на Skype и замяната му с Teams. Само го съсипаха този Skype - от peer-to-peer го направиха централизиран и сега има 40-60 милиона активни потребители или нещо от този род.
« Последна редакция: Jul 26, 2021, 21:22 от zahari_bgr »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #112 -: Jul 28, 2021, 01:11 »
Не всичко е загубено. Не всички са откачили. Има наджда.

https://www.youtube.com/watch?v=0rkTgPt3M4k
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #113 -: Jul 28, 2021, 09:25 »
Не всичко е загубено. Не всички са откачили. Има наджда.
https://www.youtube.com/watch?v=0rkTgPt3M4k

Едно време Aopen бяха направили лаптопи за сглобяване. Всичко можеше да се поръча отделно, Процесор, памет, CD, даже и видео картата беше на слот - (как се казваше стандарта?, беше разработка на nvidia).
В България се продаваха, но се задържаха много малко на пазара - около 1 година. Аз съм поръчвал такъв, и излезе много по-хубава машина в сравнение с другите 'маркови' лаптопи.

Проблема при лаптопите е, че няма стандарти за дъната и кутитиите. А тези стандарти са само геометрични! Поне пласмасите и дъната да ги стандартизират.

По подобие на десктопите - размерите на дъната са ATX, mini ATX......понеже е стандартизирано болчета винаги отиват на едни същи места и се монтират пак в стандартни ATX кутии.

Че не всичко е загубено - не е. Десктопите си остават отворени. И софтуера е отворен.

 
« Последна редакция: Jul 28, 2021, 09:34 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #114 -: Jul 28, 2021, 17:45 »
Най-лошото нещо при лаптопите е охлаждането. И колкото по-тънки стават - толкова по-зле става. Неадекватното охлаждане не само понижава производителността, но и скапва компонентите.

Дори човек да не усеща топлината, охладителната подложка е задължителна, ако иска лаптопа му да изкара дълго време. Дори аз бих препоръчал заедно с новия лаптоп да се закупи и нов резервен вентилатор.

Вентилаторите и на двата лаптопа, които съм имал, спряха да работят след около 5-6 години. Първата охладителна подложка си купих когато започна да се скапва вентилатора на първия ми лаптоп. Когато остана само на нея и не можах да му намеря вентилатор, след известно време нещо изгоря или се разтопи, и така приключи живота си. На този, който ползвам сега, успях да му намеря вентилатор и нищо досега не ми е изгаряло.

Едно от предимствата на SSD пред HDD, освен по-високите скорости е и много по-ниската електрическа консумация и съответно - отделяна топлина. Много асемблатори именно за това започнаха да ги окомплектоват в своите лаптопи.

Веднъж му сменях клавиатурата, защото стана инцидент. В момента на клавиатурата ми липсва клавиша стрелка нагоре, но всички други клавиши си работят добре. Мога да ползвам и външна клавиатура.

Другия му проблем е прекъснат кабел на монитора, в следствие на което прави контакт само в определено положение. Не можах да му намеря друг кабел, макар за по-новите с 1-2 години модели от същата серия да имаше в eBay за по 10 евро. Мога да ползвам и външен монитор.

Батерията ми издържа горе-долу половината време от първоначалното, но това е почти сигурно, че е защото не съм я разреждал и зареждал много пъти. На първия ми лаптоп обаче почти тотално се скапа за почти двойно по-малко време, което аз мога да отдам само на топлината, защото поведението на употреба си беше същото.

Не ми липсва това, че не мога да си сменя процесора и/или видео картата - те са ми половината от цената и в такъв случай по-скоро бих си купил нов лаптоп. Огромното мнозинство от хората изглежда мислят така и затова никой не слага сокети за тях - ако имаше значително търсене, всеки щеше да го прави за да вземе част от този пазар.

Недостатък е единствено, че не можеш да си асемблираш лаптопа сам, както можеш да направиш с настолната машина. Но пък има голямо разнообразие от модели и техните вариации, което ти позволява да си избереш онова, което искаш.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #115 -: Jul 28, 2021, 19:15 »
Щото не слушаш онзи младеж дето пееше тука Епъл, та Епъл.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #116 -: Jul 29, 2021, 09:14 »
Най-лошото нещо при лаптопите е охлаждането. И колкото по-тънки стават - толкова по-зле става. Неадекватното охлаждане не само понижава производителността, но и скапва компонентите.
..
Дори аз бих препоръчал заедно с новия лаптоп да се закупи и нов резервен вентилатор.
...
Вентилаторите и на двата лаптопа, които съм имал, спряха да работят след около 5-6 години.

Ами щото така са ги проектирали и щото на вентилаторчетата слагат обикновенни плъзгащи бронзови лагери а не истински микро ball bearing.

Обиновенния бронзов плъзгащ лагер, бързо се изтърква, смазан е фабрично от производителя и след време като влезе прах в лагера с масълцето става бетон! Нищо не може да го завърти....Че и на ръка трудно се завърта. А ball bearing-а, ще дрънка, ще шуми но никога няма да спре (или пък да си намали оборотите).

Аз на десктопите винаги слагам перки с ball bearing-и досега блокирал вентилатор не съм видял.. даже и след 10-15 години продължават да въртят.
« Последна редакция: Jul 29, 2021, 09:42 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #117 -: Jul 29, 2021, 09:54 »

 Процесор, памет, CD, даже и видео картата беше на слот - (как се казваше стандарта?, беше разработка на nvidia).


Всъщност Ати имаха алтернативен стандарт, който беше почти същия. Ще излъжа за името, но все ми се чини, че се казваше нещо от сорта на: PCI-X.





ball bearing.

Че то други лагери съществуват ли 

 ???  ???  ???

 :o  :o  :o

 :'(  :'(  :'(

Не се майтапя. Това е единственото нещо, което аз познавам като лагер. Може и да съм виждал друг, но не съм разбрал, че няма топчета. А какво има на тяхно място? Каквото и да има, то няма ли да се трие и загрява? Или действа някаква физика, която не познава. Не, че нямах тройка по милост по тоя предмет.
« Последна редакция: Jul 29, 2021, 10:48 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #118 -: Jul 29, 2021, 11:25 »

 Процесор, памет, CD, даже и видео картата беше на слот - (как се казваше стандарта?, беше разработка на nvidia).


Всъщност Ати имаха алтернативен стандарт, който беше почти същия. Ще излъжа за името, но все ми се чини, че се казваше нещо от сорта на: PCI-X.





ball bearing.

Че то други лагери съществуват ли 

 ???  ???  ???

 :o  :o  :o

 :'(  :'(  :'(

Не се майтапя. Това е единственото нещо, което аз познавам като лагер. Може и да съм виждал друг, но не съм разбрал, че няма топчета. А какво има на тяхно място? Каквото и да има, то няма ли да се трие и загрява? Или действа някаква физика, която не познава. Не, че нямах тройка по милост по тоя предмет.
Има няколко вида лагери. Но тези триещите не са точно такива. Това е просто бронзова втулка, в която влиза въртящата се ос. Има някакво смазващо вещество и това е. Понеже между бронза и стоманата коефициентът на триене е по-малък от този между стомана и стомана, за известно време вършат не лоша работа. За известно време, защото триенето си го има. Има и иглени лагери. Ролята на сачмите се изпълнява от тънки стоманени ролчици. Слагат се там, където трябва да се пести място. И ролкови лагери също има. С по-големи ролки, вместо сачми.

Винаги съм се чудел, защо не сложат два магнита, които да държат триещите се части на разстояние една от друга. Но предполагам, че създават не малко съпротивление. Но тук мога само да гадая. Почти нищо не зная за магнетизма.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Курвенските пинизи на малките-и-меките
« Отговор #119 -: Jul 29, 2021, 13:23 »
Това е просто бронзова втулка, в която влиза въртящата се ос. Има някакво смазващо вещество и това е. Понеже между бронза и стоманата коефициентът на триене е по-малък от този между стомана и стомана, за известно време вършат не лоша работа. За известно време, защото триенето си го има.
Затова се правят от фосфорен бронз. Ама знаеш ли ги китайците какво г-но са сложили. Виждал съм на опаковките на вентилаторите да ги пишат като sleeve bearing...след това почнаха да ги пишат като флуидни лагери, което пак е същото - само че капсулирана и смазана бронзова втулка та да не влиза прах. Уж карали повече.

Обаче най-голямата издънка е, че едно време почнаха хардовете да ги рекламират като някаkва супер технология с флуидни лагери.
Имах един неработещ Хард. Разглобих го .... и гледам плочите запецнали...неможеш да ги развъртиш вообще с ръка. Стигнах до 'лагерите' на 'шпиндела' на двигателчето и вместо да видя нормални 'ball bearing'-зи гледам и там плъзгащ се лагер с втулка ??? ??? ??? ??? яко закеркеречена. Само че беше от някава бяла сплав, а не от бронз!

------
Сега в интерес на истината трябва да спомена, че въобще не съм сигурен този хард (според номера на модела) дали изобщо е бил от тези 'флуидните' модели. И не съм сигурен, че това което намерих вътре е именно 'флуидно лагерче'.
Факта е обаче, че видях бяла втулка и ос плъзаща се в нея.
« Последна редакция: Jul 29, 2021, 14:02 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 33   Нагоре
« назад напред »