Автор Тема: Един често срещан въпрос. Какво Дистро  (Прочетена 2315 пъти)

gangov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 141
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Здравейте. Преди няколко дена срещнах една статийка за Линукс и реших да махна престарялото XP от компютъра си. След това обаче дойде следващият въпрос - Какво дистро да избера? Сигурно ви е писнало да обяснявате на ламери като мен какво да изберат, но наистина имам нужда от помощ, защото като гледам са над 30-на. Компа ми е на на 3 Гхц (едноядрен), 512 МБ рам, видеото ми е Интелско (вградено)  :-[ с 64 МБ рам.... Общо взето хич не ми е ново pc-то. Ще съм ви много благодарен ако ми кажето кое да избера, и дали е възможно да вървят визуалните глезотийки, който видях в youtube и т.н.
Благодаря ви.
Активен

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
65 62 61 20 6c 75 69 62 6f 70 69 74 6e 69

shoshon

  • Гост
Здравей!
Съветвам те да не бързаш.
Желателно е да инсталираш VirtualBox (безплатна, Поддържа 3D)
И да си инсталираш желана дистрибуция (смея да твърдя от топ 5 на distrowatch.com )
поработи в-у следните характеристики:
Файлова система
Настрйка на десктоп
Настройка на мрежа
Пакетен мениджър
Основни команди в конзолата
Boot loader( Зареждаща програма )
Без тези основни неща, практически Линукс е неизползваем.
Успех!

Да знаеш, че за КДЕ базирано дистро ти трябва 1GB+ RAM... Видеото не е проблем, но визуалните глезотийки искат НАИСТИНА МНОГО ресурси ( особено в КДЕ )...
П.П Личните ми репдпочитания са Fedora и Mandriva
« Последна редакция: Dec 01, 2009, 20:06 от shoshon »
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Направи това което те съветва Шошо Не започвай обаче със *buntu Незнам поради каква нещастна случайност им е излязла славата на дистрибуции за начинаещи Започни си с пълните дистрибуции Debian Fedora Mandriva SuSe Така ще получиш по-пълна картина за Linux-а и ще можеш сам да си прецениш
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
С риск да объркаме човека @ алкохола - не знам защо си мислиш, че човек идващ от ХР има нужда да осмисли и разбере "пълните дистрибуции". Това му е смисъла на *buntu - да покаже на хората, че има юзер френдли неща и Линукс света.

Оставете го човека сам да си избере пътя но не пускайте плувец на 1 м. вода във водопад - само ще го утрепете или ще го наплашите за цял живот.

@ ГАНОВ - хубавото тук е, че ще чуеш много и шарени мнения - сложи си както те съветват по-горе VirtulBox и си направи ако щеш няколко отделни виртуални машини. Така сам ще оцениш нещата от твоя гледна точка.
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
   Задължително си сложи NVIDIA от 7300 нагоре, че да видиш красотата на Линукс !!!
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
@zibeltbg

Aко наистина е с такава стара машина човека едва ли ще има PCIe за > 7300. Но си прав - една прилична макар и AGP по-старичка видеокарта би подобрила достатъчно производителността и визията.
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
@zibeltbg

Aко наистина е с такава стара машина човека едва ли ще има PCIe за > 7300. Но си прав - една прилична макар и AGP по-старичка видеокарта би подобрила достатъчно производителността и визията.
  Има 7300 на AGP !!! - нова около 60 лева...
« Последна редакция: Dec 02, 2009, 11:12 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
    И сега пак ще си пробутам PC Linux за начинаещи и напреднали-що ли? Ми щото сама слага видеодрайвера, сама се връзва за нета при динамични IP например и повечето неща . И бачка- все едно, че си си платил добре за да работи!  А Kubuntu   на лаптоп  Dell просто всичко работи - все едно си на Mac-включително и хибернацията. На  лаптоп Asus - пак същото с изключение на хибернацията. Една година детето го подлага на жесток чанч-върви супер. А Ubuntu на последния лаптоп е много зле-миналата година имаше разни проблеми. Така, че Kubuntu си е супер :)
« Последна редакция: Dec 02, 2009, 11:26 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Kubuntu
При мен никога не е имал претенции към вида на хардуера.
Последната версия 9.10 ми се струва, че иска повечко рам - около 1 ГБ.
Визията е сравнително близка до Винбоз семейството и си мисля, че тази дистрибуция е подходяща за начинаещи.
« Последна редакция: Dec 03, 2009, 07:25 от nedpetko »
Активен

Debian amd64 squeeze/sid