Автор Тема: Задача за инженери  (Прочетена 6762 пъти)

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Задача за инженери
« Отговор #45 -: Aug 30, 2010, 01:58 »
Тук обаче има една уловка - никое тяло не може да има скорост по-голяма от тази на светлината.

Ето и др. парадокс. Нека имаме кораб движещ се със светлинна скорост. Та от задната кула този кораб да стреля с лазер. Ако лазерните лъчи се отчитат от кораба те ще се отдалечават със скорост 2х скороста на светлината.

За страничен наблюдател обаче скороста на движение на лъчите ще е 0! Нещо като стояща вълна.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Задача за инженери
« Отговор #46 -: Aug 30, 2010, 02:22 »
Ето и др. парадокс. Нека имаме кораб движещ се със светлинна скорост. Та от задната кула този кораб да стреля с лазер. Ако лазерните лъчи се отчитат от кораба те ще се отдалечават със скорост 2х скороста на светлината.

За страничен наблюдател обаче скороста на движение на лъчите ще е 0! Нещо като стояща вълна.
И продължавате да не схващате, че движението на светлината не зависи от положението и движението на наблюдателя. Пак казвам - светлината ще премине с една и съща скорост покрай всеки материален наблюдател. Няма значение кой и накъде праща лъч, къде се отразява този лъч и кой го наблюдава. Грешно е да се разглежда движението на светлината с примери от тримерната координатна система, и в които участват материални обекти. Светлината преминава с една и съща скорост покрай всяка материя!
Спрете да пишете съждения, които са били актуални докъм края на 19 век!
« Последна редакция: Aug 30, 2010, 12:06 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Re: Задача за инженери
« Отговор #47 -: Aug 30, 2010, 15:12 »
Релативистичната формула за изчисление на сумарна скорост на материални обекти, за която Naka спомена в първия си пост в тази тема, не се отнася за материята. При материята просто събираме скоростите.

Нетер мисля че формулата се отнася точно за събиране на скорости на материални тела. В общият случай, когато скоростите на двете материални тела са много по-малки от c, формулата се превръща в обикновенно събиране на скоростти - така както си го знаем v1+v2

Защо това е така и какво е обеснението понятие си нямам. Можем да гадаем да развиваме теории, може и изобщо да не са верни представите на съвременната физика.

Не са ми преподавали теория на относителността, нито са ме морели с релативистични задачи. Който я е изучавал подробно нека ме поправи ако греша.




Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

iNViToR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
  • Distribution: Debian 6
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Задача за инженери
« Отговор #48 -: Aug 30, 2010, 15:51 »
ако питате мен чисто инженерно не може да се постигне :) няма кой да измисли тия два космически кораба да се движат със скоростта на светлината :) някои математик пак няма какво да прави явно и занимава инж. с глупости :) така че извода е един:  пиите повече бира     [_]3
Активен

.....

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: Задача за инженери
« Отговор #49 -: Aug 30, 2010, 16:19 »
ако питате мен чисто инженерно не може да се постигне :) няма кой да измисли тия два космически кораба да се движат със скоростта на светлината :) някои математик пак няма какво да прави явно и занимава инж. с глупости :) така че извода е един:  пиите повече бира     [_]3

E ти как мислиш, че ги измисляме тия неща  ;D  [_]3
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Задача за инженери
« Отговор #50 -: Aug 30, 2010, 17:23 »
Нетер мисля че формулата се отнася точно за събиране на скорости на материални тела. В общият случай, когато скоростите на двете материални тела са много по-малки от c, формулата се превръща в обикновенно събиране на скоростти - така както си го знаем v1+v2
Точно така. Релативистичната механика разглежда движението на обекти при скорости, съизмерими с тези на светлината, и е имало идея да се ползва за материя, но, тъй като материята далеч не може да достигне тези скорости, тя просто изпада от релативистичната механика. Затова казвам, че не се отнася за материални тела - материалните тела се намират в други дялове на механиката :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Re: Задача за инженери
« Отговор #51 -: Aug 30, 2010, 17:26 »
E ти как мислиш, че ги измисляме тия неща  ;D  [_]3

Аха, признаха си. Само че за тези относителности бирата не е достатъчна. Кой знае още с какво се дрогират.
« Последна редакция: Aug 30, 2010, 17:31 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Задача за инженери
« Отговор #52 -: Aug 30, 2010, 17:28 »
Аха, признаха си. Само че за тези относителности бирата не е достъчна. Кой зне още с какво се дрогират.
Аз... всъщност, рядко пия бира. По-често съм на ром ::) [_]3
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Задача за инженери
« Отговор #53 -: Aug 30, 2010, 17:31 »
Аха, признаха си. Само че за тези относителности бирата не е достъчна. Кой зне още с какво се дрогират.
Аз... всъщност, рядко пия бира. По-често съм на ром ::) [_]3

Аууу ужасно питие. Много боли глава след него :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

zulenica

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
  • Distribution: CentOS
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Задача за инженери
« Отговор #54 -: Aug 30, 2010, 19:18 »
Съгласно Теорията на относителността, съществува т.нар. "Парадокс на близнаците", според който, ако единия близнак пътува със скорост, близка до скоростта на светлината,  при завръщането си той ще е по-млад от своя брат, останал на Земята.
Така също, ако един звездолет навлиза в черна дупка, за космонавта това ще е един миг и край, докато за наблюдател от Земята това навлизане в черната дупка ще продължава със стотици години.

Така, че теоретично погледнато, всеки кораб ще изглежда неподвижен за другия кораб.  След време, зависещо от това при тръгването си един срещу друг на какво разстояние са били, за много кратик миг, корабите ще са се разминали. Ако скоростта е равна на скоростта на светлината, в този миг време скоростта на сблъсък ще е равна на НУЛА.
В зависимост от масата на всеки кораб, за този с по-малка маса сблъсъкът ще продължава "вечно".  Като елементарен пример, мощен и силен сноп светлина, срещу слаб.
Активен

Когато човек се ражда, всички се радват, а той плаче. Човек трябва така да живее, че когато умре, всички да плачат, а той да се радва.

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Задача за инженери
« Отговор #55 -: Aug 30, 2010, 20:39 »
Стана ми интересно едно нещо. Как така ако двете се движат със скоростта на светлината, има проблем.
Няма!
Едното тяло се движи със скоростта на светлината и другото се движи с скоростта на светлината. Няма тяло което да се движи със 2xC. Вие къде го видяхте?

Що за тъп въпрос?

Разликата в скоростите му тях е отношение което може да си е колкото си иска. Пък малии ако го гледаме като вектори.... Малиии отрицателна скорост. Ся кво? Ще се насерем?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Задача за инженери
« Отговор #56 -: Aug 30, 2010, 20:54 »
Цитат
Така също, ако един звездолет навлиза в черна дупка, за космонавта това ще е един миг и край, докато за наблюдател от Земята това навлизане в черната дупка ще продължава със стотици години.

Би трябвало да се случва обратното???
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Задача за инженери
« Отговор #57 -: Aug 30, 2010, 21:04 »
При движение със скороста на светлината, масата става безкрайност и времето става нула (спира да тече) за наблюдателя намиращ се във всеки кораб. Ако изходим от не релативистична механика то скороста е път/време - следователно какво става ако нещо разделим на 0 ???
При тази задача уловката е плитка и се говори за пространство време. Решението е че скоростта на един спрямо друг е нула.
По същата логика може да се разгледа задачата за Ахил и костенурката. Ако костенурката се движи 10 пъти по-бавно от Ахил и при тръгване има 10 метра преднина, кога той ще я изпревари. Решението което предлагам е следното:
Докато Ахил измине 10-те метра до кустенурката - тя ще измине 1 метър.
Докато Ахил измине 1-ят метра до кустенурката - тя ще измине 0.1 метър.
Докато Ахил измине 0.1-ят метра до кустенурката - тя ще измине 0.01 метър.

Редицата е безкрайна и сходяща към 0 - следователно Ахил никога няма да изпревари костенурката.
Къде е уловката на решението?
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Re: Задача за инженери
« Отговор #58 -: Aug 30, 2010, 21:26 »
Предлагам форума да се промени на:

Живота, вселената, теорията на относителността и всякакви други глупости. ;D




ps: Сега го забелязах. Не ли по-добре вместо "....и някакви други глупости" да е "....и всякакви други глупости".

'всякакви' по се пасва на 'всичко' от оригинала (по Дъглас Адамс) 'Животът, вселената и всичко останало'
« Последна редакция: Aug 30, 2010, 21:44 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Задача за инженери
« Отговор #59 -: Aug 30, 2010, 21:37 »
ps: Сега го забелязах. Не ли по-добре вместо "....и някакви други глупости" да е "....и всякакви други глупости".

Ми не.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше