Автор Тема: Смях  (Прочетена 177085 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #345 -: Jul 26, 2017, 00:45 »
z80 въпреки различния Асемблер е двоично съвместим с i8080. Акумулатора и ЦПУ-то са 8 битови, следователно е 8 битов (работи с 8 битови код и данни) въпреки, че има някои 16 битови регистри. То и Моторола 6800 (Българския еквивалент е СМ601) има 16 битов индексен регистър, но си е 8 битова архитектура.
Изотите бяха трепач (особено вентилаторите им), но залязоха щом се появиха Тайванските с "турбото". Изот се водиха инженерни работни станции за КАД/КАМ проектиране. Правец 8Д беше интересен компютър но беше съвместим само със себе си (беше ми като лаптоп - малък, работеше на автомобилен акумулатор и се връзваше към портативния ми телевизор Юнност) тогава беше и режима на тока в БГ - 1988г.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Смях
« Отговор #346 -: Jul 26, 2017, 00:57 »

А за който успя да "облажи" имаше и ИЗОТ ЕС - ХХХ (забравих му номера) който беше цветен и с 640 Кб памет
...кой беше казал
- Едва ли някой някога (в обозримото бъдеще) ще има нужда от > 640 Кб - Бил Гейтс младши май..


Ъм? Не. Сина му. Уилям Гейтс Трети. Близо беше  :P

п.п. ИЗОТ са велики. Не вярвам на очите си.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #347 -: Jul 26, 2017, 09:15 »
Докато сме на темата за старите компютри, кажете какво от стария софтуер ви липсва в новите времена. На мен например много ми липсва нещо от сорта на Graforth PC, понеже можеше да се пишат команди за графиката (включително за 3D) в интерактивен режим стъпка по стъпка,като след всяка една се виждаше веднага какво се случва и като се тестват нещата по този начин, човек можеше да си ги включи в код командите в същата последователност и след което кода  се компилира и изпълнява с максимална сокрост. Единствено Python от съвременните неща които познавам се доближава до това нещо, но пък не се компилира.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Смях
« Отговор #348 -: Jul 26, 2017, 12:01 »
Векторе, не го знам това. Сега го чувам. Малко по описание ми прилича на езика Лого, който го учеха сендовчетата. Специално Лого го има в хиляди прераждания днешно време. Но си е играчка. Не е нещо за сериозна употреба.

Специално на мен като софтуер нищо не ми липсва. Днес изобилието е неизмеримо по-голямо. И на практика не съществува стар софтуер, който да не може да бъде пуснат, независимо от платформата. Ами то миналия месец излезе дори Мултикс (предтечата на Юникс) в симулатор.

Липсва ми, че Емакс е твърде стар и твърде бавно се развива, но това е една огромна тема. Няма да повярваш, ако ти кажа, че последната иновация в него от буквално преди дни я вкара Ели Зарецки (това е мъж) и е… номериране на редовете. И дори то не работи добре между редоветв 1 000 и 10 000 поради архитектурни причини. Чета пощенския списък и плача.

=*=

Покрай статията, която даде Ремо, прочетох и „Производство на компютри в България“, към която има връзка най-отдолу. Също ми се доплака. Тази статия  е писана от българо-ненавистник. Фактите в статията са предполагаемо коректни (непроверими са, документацията е унищожена), но изводите са подчертано антагонистични.

Осъжда се плановата икономика. Както съм казвал и друг път, лесно ни е днес да го правим, когато вече имаме резултатите от нея. Но дори аз, който съм крайно против командно-централно управление, не мога да говоря по начина, който се говори там.

Истината е, че нищо от описаното в статията нямаше да е възможно, ако не бяхме част от СИВ и СССР не ни субсидираше.

На всичкото отгоре в края на статията автора мрънка, че инженерите останали без подкрепа и напуснали родината. Ами това е пазарната икономика пич —  всеки се оправя по единично.

Че нещото е било изкуствено, такова е. Но пък беше нашия невероятен шанс на времето да се развиваме. И това, че е изкуствено, не е причина за краха му. Истината е, че независимо от модела на стопанството, ако ще робовладелския начин на производство, то за всяко предприятие би настъпило крах, ако загуби пазарите си. А точно това се случи. И се случи, защото излязохме от СИВ и минахме към пазарна икономика.

Това не омаловажава факта, че всяко изкуствено създадено и поддържано нещо неизменно претърпява крах в момента, когато действащите зад него сили спрат влиянито си. Но по силата на този закон, всичко създавано някога, все някога ще свърши.

Особено бях потресен, когато автора на статията определи СИВ като тръстеризираща структура, която работи срещу конкуренцията. Това би било вярно, ако си говорехме за ЕС. При планова икономика няма конкуренция. Няма натиск върху потребителя. И потребител няма. Всичко е планирано.

А най-много се пoгнусих от непрекъснатото възхваляване на авторското право (което на места открито се бърка с търговските марки) и патентното дело. Стига се до там, че се цитира делото на Apple срещу Samsung за отключване с приплъзване. Пак, че не беше за облите ръбове.

Разбирам, ако си от страната на собствениците на творбите да искаш да го възхваляваш. Но не разбирам, как в цялата статия, всяко второ изречение показва, колко е велика пазарната икономика и това някак си се свързва с този открито феодален елемент от съвременото законодателство.

Днес нямаме нужда да ни хвалят пазарната икономика. Всеки един от нас вижда предимствата от нея. Затова този елемент от статията също беше излишен. А пък е направо противопоказен за статия, в която се говори за планова икономика.

Ако използвам горецитираните компании, това е същото, като в статия за Apple през цялото време да излагаш факти за Apple (Едно, Две, Лиса, Макинтош…), а между това да обясняваш какви нещастници са, как например Apple ][ е най-скапаното нещо на света, как Samsung са най-великите, всичко правят по-добре и е трябвало Джобс и Возняк да постъпят на работа в Samsung вместо да се занимават с глупости.

С две думи, много съм разочарован.

Ако някой ме пита, защо говоря за един автор на статия, като това е Википедия, то точно в този случай е видно и без да се гледа историята на промените, че повечето е само от един човек и има минимални добавки от други, които седят като кръпки. Междиу другото това за Samsung и Apple също седи като кръпка с цел модернизация. Преди нея са цитирани прочути дела от миналото, като това на IBM срещу Compaq.

« Последна редакция: Jul 26, 2017, 12:10 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #349 -: Jul 26, 2017, 15:58 »
Векторе, не го знам това. Сега го чувам. Малко по описание ми прилича на езика Лого, който го учеха сендовчетата.

Това беше Forth система https://bg.wikipedia.org/wiki/Forth, работеща под ДОС, създадена за мултимедия и игри, разширена до вградена поддръжка на 2D, 3D и музика. Нищо общо няма с Лого и подобни. В момента в Линукс има хубав Forth компилатор, който се нарича Gforh. В него има прекалено много оператори (дето нямат научаване и я някой ги ползва я не всичките), но няма вградена мултимедия - трябва да импортираш в него библиотеки на С, което става сложно и с прекалено много писане.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #350 -: Jul 26, 2017, 16:23 »
Между другото навремето съм тествал бая версии на Форт, от различни производители, и най-добре беше на IBM, само той не гърмеше при препълване на стека ами вадеше грешка вероятно препълване на стека„ или „безкрайна рекурсия” или нещо от сорта, докато всички други умираха прави...
Като казах ИБМ - още една голяма компания което пое по безславния път надолу, пак съкращават 20-30 хил. работници (и работнички , последните неидентифицирани щото няма по какво, за справка вж. Другата тема)
« Последна редакция: Jul 26, 2017, 17:08 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Смях
« Отговор #351 -: Jul 26, 2017, 16:49 »
Заслужили са го. Макар да обвинявам Red Hat за пьотеризацията, истинския виновник е най-големия им инвеститор, сините рожби. Да си имат едно на ум, като правят глупости, че те се връщат.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

JuliPetkov80

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
    • WWW
Re: Смях
« Отговор #352 -: Feb 01, 2018, 14:05 »
- Здравейте, съседе! Дълго наблюдавах вашите деца и искам да ви предложа нещо. Аз съм режисьор в телевизията и искам да снимам децата ви в рекламен клип. Готов съм да платя добър хонорар.

- А рекламата за какво ще е?

- За контрацептиви.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3194
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #354 -: Apr 06, 2018, 16:52 »
Напоследък забелзявам все повече хора отново ходят с теслите на работа...
също както преди 100-200 г. само че по нов модел Тесла
https://www.tesla.com/models
Активен

rado84

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 73
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #355 -: Jun 07, 2018, 16:43 »
"Истинското име на Лили Иванова всъщност е Дънкан Маклауд."
Никой не ѝ знае истинското име, защото:

Активен

AsRock B85M Pro4, Core i7-4770, Palit GTX 1660 Ti 6GB, Corsair CX750 PSU, Corsair 32GB DDR3-1600, Storages = 6.5TB, Cinnamon 5.2.7.
I use Arch, btw.

rado84

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 73
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #356 -: Jun 08, 2018, 00:13 »
Антивирусна програма.
Открит е вирус!
Възможни сценарии:
1. Изтрий
2. Премести
3. Дезинфекцирай
4. Игнорирай
5. Изпрати на приятел
« Последна редакция: Jun 08, 2018, 00:15 от rado84 »
Активен

AsRock B85M Pro4, Core i7-4770, Palit GTX 1660 Ti 6GB, Corsair CX750 PSU, Corsair 32GB DDR3-1600, Storages = 6.5TB, Cinnamon 5.2.7.
I use Arch, btw.

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #357 -: Jun 12, 2018, 16:53 »
Една мъдрост на индианците от Дакота гласи: “Когато забележиш, че яздиш умрял кон, слез от него.”

Но в професионалния живот се опитваме да разработваме често други стратегии за действие:

  1. снабдяваме се с по-як камшик
  2. сменяме ездача
  3. казваме, че винаги сме яздили този кон
  4. създаваме работна група, за да анализира коня
  5. посещаваме други места, за да видим как яздят там умрели коне
  6. повишаваме стандартите за качество за яздене на умрели коне
  7. създаваме Task-Force, за да съживи коня
  8. плащаме на хора от чужбина, които уж можели да яздят умрели коне
  9. включваме обучителен модул, за да се научим да яздим по-добре
 10. правим сравнение между различни умрели коне
 11. променяме критериите, които определят кога един кон е умрял
 12. впрягаме много умрели коне заедно, за да станем по-бързи
 13. обясняваме: Никой кон не може да е толкова умрял, че да не може повече да го яздим
 14. правим проучване, за да видим има ли по-добри и по-евтини умрели коне
 15. обясняваме, че нашият кон е по-добре, по-бързо и по-евтино умрял, отколкото други коне
 16. създаваме група по качеството, за да се намери приложение на умрелите коне
 17. откриваме независимо разходно перо за умрели коне
 18. увеличаваме сферата на отговорност на умрелия кон
 19. развиваме мотивационни програми за умрели коне
 20. преструктурираме, за да може една друга област да получи умрелия кон.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #358 -: Oct 27, 2018, 02:41 »
Реклама на МС в МВР

Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Смях
« Отговор #359 -: Oct 27, 2018, 10:30 »
Помним, че в МВР имаше много машини с нелегален Уинодоус. Какво ми се репчат там!  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.