Автор Тема: Защо не мога да вляза копирам в папка с админски права?  (Прочетена 30344 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Дънната ми платка няма вградено видео, високия клас платки се правеха така. Bъпрос: Kакво видео трябва да cложа за да нямам проблеми с Линукс?
Подсказка за келешите - Интел не произвежда дискретни видеокарти.

А всички започнаха да слагат sd защото софтуера почна да зависи от него, другата причина е, че освен Арч и Дженту всички други имитират Дебиан и РедХат. Редовния Дебиан предлага и ИНИТ система вместо СД, ама ОС-а става чуплива.
« Последна редакция: Jun 17, 2018, 18:03 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1257
    • Профил
Дънната ми платка няма вградено видео, високия клас платки се правеха така. Bъпрос: Kакво видео трябва да cложа за да нямам проблеми с Линукс?

Такова, за което има написан читав драйвер за linux.

Подсказка за другите келеши -- като искате дискретна карта от висок клас,  ползвайте Windows.
Активен

the lamer's team honourable member

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил

Такова, за което има написан читав драйвер за linux.

Може ли по-конкретно, а не като политик.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Дънната ми платка няма вградено видео, високия клас платки се правеха така. Bъпрос: Kакво видео трябва да cложа за да нямам проблеми с Линукс?
Подсказка за келешите - Интел не произвежда дискретни видеокарти....
Отговор: Каквато искаш.

Подсказка за дебилите. Има повече от един тип драйвери за дискретни видео карти.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
а, поименно ::)
Изброй нещата, които според теб не са полезни за desktop машина? Нали знаеш, коя е отличителната черта на сървърите? И защо искаш desktop машините да не са като тях? Но ако може ясно и с малко думи.

Добре да решим, че съм попрекалил и не са чак непотребни, но поне не са толкова съществени.

Между другото, докато си припомнях стария вой от ужас, се подсетих и за една култова връзчица, за която бях забравил:

http://www.softpanorama.org/Commercial_linuxes/Startup_and_shutdown/systemd.shtml

Но понеже по-надолу ще кажеш, че Sd не е върха на сладоледа, защото по йезуитски, нещо по-добро все пак ще дойде, то няма да дълбая.

Макар хората (не харесващи това дяволско творение) да сме убедени, че по-добро вече има и има от преди Sd. При това няколко варианта. Моето лично предпочитание е daemon tools, но това е без значение. А „бавния“ Open RC пък добавя това така „изстрадало“ множествено пускане на процеси едновременно.

Е, и? Попитах те да изброиш от първите десет дистрибуции в DistroWatch колко са без systemd. Сега ще те попитам и дали е случайно това, че основните linux дистрибуции избраха да използват systemd? Всички ли са идиоти от тях или Red Hat са им платили?

...

Нима Debian нямат подобен подход? Защо има systemd в Debian, предназначен за desktop машини? Пак ли Red Hat са виновни? А в Ubuntu защо го има? Не съм проверявал, но виж там дали и на Slackware не са платили от Red Hat (допреди две години се държаха, ама знае ли се)?

Не, не им трябва да натискат всички. Даже не е необходимо да натискат никого. Световната история го е показала отдавна. Как е управлявана необятната Римска империя? Ами британската, която обхваща половината свят, макар по нейно време вече да има някакви технологии.

Не е необходим натиск върху всички. Необхобходимо е да контролираш само най-възловите места.

В света на ГНУ/Линукс има хиляди дистрибуции. Но има само два големи клона. Единия си произлиза директно от тях и няма, какво да го контролират. Другите и да искат и да не искат, правят, каквото правят те.

Остава втория голям клон. Това са дистрибуциите водещи началото си от Дебиан. Значи е необходимо да вкарат нещо в Дебиан, за да се разпространи и по наследниците му. А това не е трудно. Никога в историята няма случай, в който от Дебиан да не са включили моментално нещо подадено от Ред Хат. И винаги (с изключение на Sd) това става без никаква съпротива. Става по подразбиране. Специално за Sd за първи и последен път имаше съпротива, но тя не доведе до нищо освен Devuan, което ще ми е следващата дистрибуция, щом се сдобия с твърд диск.

Случая с каноничните е интересен. Те са наследник на Дебиан, но също дълги години се съпротивляваха срещу господството на Ред Хат. Имаха собствен заместител и на Sd. При това беше по-развит и предшестващ него. Имаха заместител на Уейленд. Имаха дори заместител на Гном. Обаче една по една всичките им крепости паднаха. Видяха, че е невъзможно да се конкурират. Чисто финансово няма, как да издържат.

И, когато контролираш Linux fondation, Free desktop consortium, какво ли не друго, чак до gcc (с което и gclib), то целия свободен софтуер става такъв само на книга.


Вече го казах -- усложняването на софтуера е неизбежно. Следващата степен на еволюцията. Стигнали сме до ниво, на което досегашните принципи и подходи не вършат работа.

Толкова от мен по този въпрос.

Аз съм последния човек имащ право да говори за това. И ми се иска да не съм прав. Но все ми се струва, че колкото едно нещо се усложнява, толкова по-чупливо става. И по-малко издръжливо. Все по-малко разбираемо. И все по-малко подлагащо се на управление. На мен простия, всичко това ми звучи, като рецепта за катастрофа. Направи го просто, глупако!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Дънната ми платка няма вградено видео, високия клас платки се правеха така. Bъпрос: Kакво видео трябва да cложа за да нямам проблеми с Линукс?
Подсказка за келешите - Интел не произвежда дискретни видеокарти....
Отговор: Каквато искаш.

Подсказка за дебилите. Има повече от един тип драйвери за дискретни видео карти.

Подсказка от дебилите: този пазар е картелизиран и нямаш избор на него. Можеш да избираш само междве две единствени решения, кое от кое по-лошо.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

lunarvalley

  • Гост
Цитат
Не съм проверявал, но виж там дали и на Slackware не са платили от Red Hat (допреди две години се държаха, ама знае ли се)?

няма systemd, и все още се държат.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
Интел не произвежда дискретни видеокарти.

Едно време произвеждаше. Аз имах такава. Някъде по времената на voodoo2 voodoo3 и първите nvidi- ии. След това се отказаха и почнаха да ги вгрaждат.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Intel740

Та тези вградените сегашните са наследниците i740
« Последна редакция: Jun 17, 2018, 20:52 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Дънната ми платка няма вградено видео, високия клас платки се правеха така. Bъпрос: Kакво видео трябва да cложа за да нямам проблеми с Линукс?
Подсказка за келешите - Интел не произвежда дискретни видеокарти....
Отговор: Каквато искаш.

Подсказка за дебилите. Има повече от един тип драйвери за дискретни видео карти.

Подсказка от дебилите: този пазар е картелизиран и нямаш избор на него. Можеш да избираш само междве две единствени решения, кое от кое по-лошо.
Подсказка за имбецили. Под тип ням предвид производител на хардуера.
Активен

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1257
    • Профил
Дънната ми платка няма вградено видео, високия клас платки се правеха така. Bъпрос: Kакво видео трябва да cложа за да нямам проблеми с Линукс?
Подсказка за келешите - Интел не произвежда дискретни видеокарти....
Отговор: Каквато искаш.

Подсказка за дебилите. Има повече от един тип драйвери за дискретни видео карти.

Подсказка от дебилите: този пазар е картелизиран и нямаш избор на него. Можеш да избираш само между две единствени решения, кое от кое по-лошо.

И сигурно systemd е причина за това картелизиране ::)
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Цитат
Интел не произвежда дискретни видеокарти.

Едно време произвеждаше. Аз имах такава. Някъде по времената на voodoo2 voodoo3 и първите nvidi- ии. След това се отказаха и почнаха да ги вгрaждат.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Intel740

Та тези вградените сегашните са наследниците i740

Naka, определено ме изненада с това. Аз не знаех, че Интел са имали дискретна графика. Никога не ми е попадала. Явно у нас е била същинска рядкост.

Извинявай! Но не си прав. Сегашната им графика не е наследник на това нещо. В началото на века купиха Thriton и всички техни решения вграждани от PIII насам са наследници на именно на тях. Това показва и защо имат толкова лоша производителност. Дори като самостоятелен играч не бяха нещо, кой знае, какво. Всички други ги размазваха. Бяха много зле.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Дънната ми платка няма вградено видео, високия клас платки се правеха така. Bъпрос: Kакво видео трябва да cложа за да нямам проблеми с Линукс?
Подсказка за келешите - Интел не произвежда дискретни видеокарти....
Отговор: Каквато искаш.

Подсказка за дебилите. Има повече от един тип драйвери за дискретни видео карти.

Подсказка от дебилите: този пазар е картелизиран и нямаш избор на него. Можеш да избираш само между две единствени решения, кое от кое по-лошо.

И сигурно systemd е причина за това картелизиране ::)

Дантгуин, ти знаеш не по-зле от мен историята на видео-ускорението в ГНУ/Линукс. В действителност Уейленд и КМС (което у нас носи натоварено значение) са опит за синтез между наследството и модерната тенденция. Засега успехите са непоследователни. Не съм убеден, че, ако пред мен седеше тази сложна задача, щях да я реша.

Но въпреки, че успеха е скромен, някоя умна глава в Ред Хат взима решение, че трябва да влезем не просто в двадесет и първия, ами направо в двадесет и втория век. И от тук притесненията на целокупното „народонаселение“.

Това е вината на Sd, а не, че на пазара са оцелели три компании.

Пазарните процеси си текат. Тия тримата играчи не са вечни. Е добре. Може би единия е. Има двама, които се задават от друг пазар и от които поне единия има шансове да се намеси сериозно. Така, че там нещата се променят и винаги ще е така, докато има пазар.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Дънната ми платка няма вградено видео, високия клас платки се правеха така. Bъпрос: Kакво видео трябва да cложа за да нямам проблеми с Линукс?
Подсказка за келешите - Интел не произвежда дискретни видеокарти....
Отговор: Каквато искаш.

Подсказка за дебилите. Има повече от един тип драйвери за дискретни видео карти.

Подсказка от дебилите: този пазар е картелизиран и нямаш избор на него. Можеш да избираш само междве две единствени решения, кое от кое по-лошо.
Подсказка за имбецили. Под тип ням предвид производител на хардуера.

Тебе те оставих за десерт. Някак си е садистично да се гавриш с хората от позицията на най-долу поставения, но обикновено това се случва с величията.

Подсказка от имбицилите: И отворените, и затворените водачи на тия производители са еднакво зле. Даже по ирония на съдбата, през последните години отворените на единия се представят по-добре от затворените му.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Цитат
Аз не знаех, че Интел са имали дискретна графика. Никога не ми е попадала. Явно у нас е била същинска рядкост.

Не беше изобщо рядкост, но се задържа на пазара много малко - около една година. Продаваше я тогава култовата фирма Арт системс. (вероятно мост и ресет също) :D
Но даже тогава беше много зле в 3д графиката спрямо конкурентите. След това от интел явно решиха да не се борят с конкуренцията и моментално след това я вградиха. Мисля че беше първо в I810 чипсета.

Та тогава много се чудих за къв X им е да вграждат слаба 3д графика в чипсета???
« Последна редакция: Jun 18, 2018, 10:08 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
....И отворените, и затворените водачи на тия производители са еднакво зле. Даже по ирония на съдбата, през последните години отворените на единия се представят по-добре от затворените му.
Имам само едно въпросче.

След като ви е жизнено необходима видео производителност и така или иначе ползвате несвободен софтуер, за чий ви е да ползвате линукс като операционна система?
Активен