Автор Тема: проблем с AMD драйвер  (Прочетена 895 пъти)

Denistiano

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
проблем с AMD драйвер
« -: Jun 27, 2010, 01:11 »
Значи... с Убунту съм (новак) и картата ми е AMD radeon 9550. Явно драйвера който Линукс е намерил не беше най подходящия, затова свалих нов от сайта и четох в нета как да го инсталирам - *инстал* и всичко се оправи (поне до следващия рестарт на компа). И всичко се върна както беше преди това - засича на филми, на флаш в сайтове и т.н. Опитах пак да инсталирам съответния драйвер, но нещата не се променят.
Така че моля ако може някой да обясни как да инсталирам ПРАВИЛНО. И също прочетох нещо в сайта на AMD което мисля че е и моя проблем - http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/41008-LinuxXsessionmaystartup.aspx . И аз мисля че се стартира стария драйвер вместо новия (не ги разбирам тези "Х" сесии и т.н.) но доколкото разбрах това е файл, който решава кой драйвер да се зарежда по дефаулт.
Другия ми въпрос е как да се погрижа за този файл.
Благодаря предварително
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: проблем с AMD драйвер
« Отговор #1 -: Jun 27, 2010, 01:20 »
Пробвай да отвориш конзолата и да напишеш sudo aticonfig --initial и после рестартирай.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Denistiano

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: проблем с AMD драйвер
« Отговор #2 -: Jun 27, 2010, 01:22 »
Пробвай да отвориш конзолата и да напишеш sudo aticonfig --initial и после рестартирай.
"command not found"
Активен

betso

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 281
    • Профил
Re: проблем с AMD драйвер
« Отговор #3 -: Jun 27, 2010, 01:31 »
Изпълни първо `sudo apt-get install xorg-driver-fglrx`, щом не е инсталирано и тогава направи това, което borovaka те съветва.
Успех! :)
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: проблем с AMD драйвер
« Отговор #4 -: Jun 27, 2010, 01:33 »
Ами понеже никога не съм ползвал ати и ти говоря малко наизуст.
Другият начин да сетнеш този драйвер е:
отваряш конзолата и пишеш sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
после във файла намираш Section "Devica" и където пише Driver "ne6tosi" го променяш на Driver "fglrx" после записваш файла и рестартираш.
п.с.
Преди да направиш това което съм писал, опитай това което те е посъветвал betso.
« Последна редакция: Jun 27, 2010, 01:36 от borovaka »
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

Denistiano

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: проблем с AMD драйвер
« Отговор #5 -: Jun 27, 2010, 01:38 »
направих това което ми казахте, но след 'aticonfig --initial' ми изписва "No supported adapters detected"
Активен

Denistiano

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: проблем с AMD драйвер
« Отговор #6 -: Jun 27, 2010, 01:40 »
Ами понеже никога не съм ползвал ати и ти говоря малко наизуст.
Другият начин да сетнеш този драйвер е:
отваряш конзолата и пишеш sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
после във файла намираш Section "Devica" и където пише Driver "ne6tosi" го променяш на Driver "fglrx" после записваш файла и рестартираш.
п.с.
Преди да направиш това което съм писал, опитай това което те е посъветвал betso.
направих и това и направо ми се пререва като отворих файла и той беше празен (нямаше нищо написано)
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: проблем с AMD драйвер
« Отговор #7 -: Jun 27, 2010, 01:42 »
В такъв случай опитай да направиш това което което ти написах, но преди да редактираш файла изпълни  sudo cp /etc/X11/xorg.conf ~/ след като рестартираш ако нямаш графика се логни в конзолата и напиши sudo cp ~/xorg.conf /etc/X11/ рестартирай пак и би трябвало да си в изходна позиция.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: проблем с AMD драйвер
« Отговор #8 -: Jun 27, 2010, 01:46 »
Само на мен ли ми се струва, че това е стара карта и тя май не се поддържа от собственическия драйвър на ати... Но пък щом е станало...
Я кажи какво дръпна и как го инсталира... Щом не е намерило aticonfig май не би трябвало да се е инсталирал (а пък уж всичко се било оправило)...
Както вече са ти казали, този драйвър е включен в някое от хранилищата на Убунту. По принцип в Убунту на System->Administration->Hardware Drivers ще намериш удобен (предполагам) инструмент за инсталация на нужните ти допълнителни драйвъри (т.е. видеодрайвърите най-често), погледни там какво ще ти предложи (или както ти е казал betso, напиши командата в конзолата, трябва да се инсталира едно и също, само че графичното може да редактира и конфигурационния файл вместо теб).
Активен

Denistiano

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: проблем с AMD драйвер
« Отговор #9 -: Jun 28, 2010, 12:10 »
След дълги опити нещата г/д се оправиха.. Всмисъл само частично, но вече не ми пречи особено, защото филмите и флаша в сайтовете не ми засичат.. Благодаря много на всички които се отзоваха (bow)
Активен