Автор Тема: Какво бъркам (или поне какво да прочета)  (Прочетена 2601 пъти)

kgochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 84
    • Профил
Опитвам да прехвърля файл от линукс машина (Ubuntu 13.04) към сървър с Дебиан през ssh. Резултатът изглежда така в конзолата:

root@debian:~# scp kgochev@192.168.0.XX:/home/kgochev/Документи/Offer.pdf root@192.168.0.XXX:/home
ssh: connect to host 192.168.0.XX port 22: Connection refused

root -адресът е на сървъра, другият - на моята машина. Сигурно се вижда, ама все пак да кажа, че се пробвам след като вече съм се свързал със сървъра. Това, разбира се, може и да не е правилният начин.
Надявам се да ми помогнете, предварително благодаря!
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5284
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
А защо не опиташ по ftp да си го прехвърлиш ? Е, няма да е криптирано, ама като ти гледам IP адресите, и двата са от вътрешната ти мрежа колега.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

dexxa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 26
    • Профил
Пробвай това:
scp kgochev@192.168.0.XX:/home/kgochev/Документи/Offer.pdf  /home/

Щом вече си се логнал на Дебиана - защо отново се опитваш да правиш кънекция.
« Последна редакция: Oct 11, 2013, 12:33 от dexxa »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
root@debian:~# scp /home/kgochev/Документи/Offer.pdf root@192.168.0.XXX:/home
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

dobrev666

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
  • Distribution: Slackware, Slackware64
    • Профил
    • WWW
Така като гледам най-вероятно нямаш пуснат ссх сървър на твойта машина.
Затова най-добре да изпълниш операцията от твоята машина без да се логваш предварително на сървъра. Същата команда която laskov е написал но пак повтарям направо от твоята машина без логване на дебиана.

scp /home/kgochev/Документи/Offer.pdf root@192.168.0.XXX:/home
Активен

d1saster

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
ssh сървъра на порт 22 ли слуша?

Разрешено ли е на root да се логва отдалечено. Аз на моя съм му забранил.
Активен

kgochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 84
    • Профил
Пробвах всички варианти, които ми предложихте, с изключение на ftp (не е това идеята). Когато се опитам да се свържа от моята машина, не намира файла (или директорията в компютъра ми). Когато се свързвам от сървъра, ми отказва връзката (опитва се да се свърже през порт 22). Може би трябва да направя нещо по моята машина в тази връзка. Може би наистина трябва да прочета нещо, ама не знам какво (в смисъл, че това което намирам, е огромно по обем и не мога да стигна до конкретното нещо). Още един път благодаря и ще се радвам  и на други съвети.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
... Когато се опитам да се свържа от моята машина, не намира файла (или директорията в компютъра ми).

Пиши пътя до файла като написваш 1-2 букви и натискаш Tab за да ти го допише той, пак 1-2 букви ако е нужно и пак Tab докато се появи целия. Така ще е написан правилно.
Друг вариант ако си в графична среда с отворени терминал и файлов мениджър. Пишеш в терминала "scp " , хващаш с мишката файла от ф-я мениджър, завлачваш и го пускаш в прозореца на терминала. Ще се изпише пълния път, вероятно ограден с кавички - още по-добре.
Когато се свързвам от сървъра, ми отказва връзката (опитва се да се свърже през порт 22). Може би трябва да направя нещо по моята машина в тази връзка.
Да, трябва да промениш настройките на firewall-а (защитната стена). Трябва да позволиш входящи връзки към порт 22 от [IP-то на сървъра или локалната мрежа, ако той е в нея или за всички - не е препоръчително].

// Извън темата - scp може да създаде файл с име ~ на отдалечения компютър. Не ползвайте ~ при описване на път до файл.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Опитвам да прехвърля файл от линукс машина (Ubuntu 13.04) към сървър с Дебиан през ssh. Резултатът изглежда така в конзолата:

root@debian:~# scp kgochev@192.168.0.XX:/home/kgochev/Документи/Offer.pdf root@192.168.0.XXX:/home
ssh: connect to host 192.168.0.XX port 22: Connection refused

root -адресът е на сървъра, другият - на моята машина.

Значи пътищата трудно се нацелват, независмо дали е на локалният(kgochev) или на сървера(192.168.0.XXX).
Затова аз правя така.

1. Вместо да се мъча да оцеля локалният път просто си влизам в директорията където се намира Offer.pdf
cd kgochev
ls
cd Документи
ls

(или пък с натискане на tab).
когато се влезе в правилната директория и видиш с ls файла който ще копираш

първата част на командата става така
scp Offer.pdf ..............................

2. За да уцелиш отдалеченият път правя така
в нова конзола се логвам в  root@192.168.0.XXX
ssh root@192.168.0.XXX
така между другото си проверяваш и дали имаш достъп до 192.168.0.XXX (например затворен порт), а не след това да се чудиш защо scp не работи)

и пак на отдалеченият
cd /home
ls

като намериш правилният дестинейшън път
пишеш:

pwd

и копираш целият път
връщаш се в първата конзола и там дописваш scp командата като пляскаш пътя.

scp Offer.pdf root@192.168.0.XXX/....(paste от изхода на командата pwd)...

т.е. става така:

scp Offer.pdf root@192.168.0.XXX/home


Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Вариян 2:

намираш се ssh логнат в root@192.168.0.XXX
и в директорията /home

ssh root@192.168.0.XXX
cd  /home

командата тогава е:

scp kgochev@192.168.0.XX:/home/kgochev/Документи/Offer.pdf    ./

това означава копирай отдалеченият файл (192.168.0.XX:/home/kgochev/Документи/Offer.pdf) в текущата директория  (./)


(като /home/kgochev/Документи/Offer.pdf си го определил предварително с pwd като първият пример.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.