Автор Тема: Линукс за Сървър  (Прочетена 20018 пъти)

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #45 -: Jan 24, 2010, 11:28 »
//офф
Толкова ли е различна Федората, та я няма в списъка. все пак дори и десктоп дериват на редхат?!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Обобщение на Темите
« Отговор #46 -: Jan 24, 2010, 11:37 »
Гейт май не прочете, какво написах?

Естествено оправдават се с разни академични думички като Керберос и УебДАВ, ама това си е заблуда, точно колкото W3 стандартите в шибания им четец. Да това нещо работи в добре контролирана и наблюдавана корпоративна мрежа (изпитвам го всекидневно на гърба си), но я бъди обикновен wuser с домашна машинка. Честитка от Аваста имаш ;) Или там, каквото ползваш.

Оправдават се с добри разработки, но изпълнението е лайняно.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #47 -: Jan 24, 2010, 11:39 »
//офф
Толкова ли е различна Федората, та я няма в списъка. все пак дори и десктоп дериват на редхат?!
Да, просто Федора и RHEL са с различна насоченост. RHEL е стабилност и за това е подходящ за сървър за бази данни. Федора е testbed за нови пакети, технологии, драйвери, файлови системи и т.н. и е по-подходящ за експериментиране, но не и нещо на което да разчиташ примерно 99.9%
Освен това (доколкото ми е известно) даже и десктоп версията на СуСЕ не е включена (да не се бърка с OpenSuSE).
Активен

0x2B|~0x2B

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #48 -: Jan 24, 2010, 15:43 »

И какво, като го няма Цент ос в списъка значи не става а? айде стига че вече ставате смешни. Липсата на официална поддржка е причината да го няам там
Айде де Ицо, ти си знаеш защо са ти отказали.

Тоя Ицо не го познавам, но май не си се обаждал/ползвал поддръжка.

Ако искаш вярвай, но дори и да си платил 100к за оракъл и още толкова за ЕМЦ ако имаш проблем имат право да ти откажат поддръжка ако използваш несертифицирана ОС (независимо че е бинарно съвместима).

Ако пиеш едно кафе и прочетеш пак каквото съм написал, ще видиш, че работи и се инсталира (някой път с големи врътки), но ако имаш проблем ще се оправяш сам.

??? Малко извън темата някой да има връзка към ръководства за инсталиране/настройка на централизирана база потребители?

Знам, че има NIS и LDAP (а също и RADIUS), но въпроса е как да се централизира и да бъде междуплатформено(Уин, Линукс, Юникс, МАЦ ;) циско) и лесно за администрация...
« Последна редакция: Jan 24, 2010, 15:49 от foxb »
Активен

seaman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #49 -: Jan 24, 2010, 16:28 »
Здравейте, писна ми да се занимавам с Windows и техните сървърни ОС. Проблеми, проблеми, проблеми. А и вече много фирми решават да минат на Unix/Linux сървъри. Нямам никаква представа от линукс сървърните ОС. Вече известно време съм на Ubuntu Desktop на личниями компютър и съм много по - доволен от Windows. Та въпросът ми е коя дистрибуция на Linux за сървър да избера. Прочетох много, но колкото повече четях толкова повече не знаех какво да избера. Ако можете да ми дадете някое друго мнение ще съм благодарен.

Ако в крайна сметка, целта на всичко това са кинтите, който вадиш (или искаш да изкарваш),то в корпоративния свят (финансови институции, петролни компании, автомобилостроене, авиация, телекоми, т.н.т) никога не са чували за *бунту, слакуер, дебиан, бсд. Насочи се към сериозни неща, като:
RHEL, SLES, Solaris и разните Unix-и на HP и IBM.

А ако просто се чудиш с какво да си уплатниш времето, може пак да заложиш на Red Hat и Novell - Fedora и OpenSuse (добре де и OpenSolaris също  ;D ).
Обаче големия купон е Gentoo - ако го направиш както трябва (според Мануел) става вечно и отвява всички останали линукси.

Успех и всичко добро.







Активен

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #50 -: Jan 24, 2010, 16:58 »

И какво, като го няма Цент ос в списъка значи не става а? айде стига че вече ставате смешни. Липсата на официална поддржка е причината да го няам там
Айде де Ицо, ти си знаеш защо са ти отказали.

Тоя Ицо не го познавам, но май не си се обаждал/ползвал поддръжка.

Ако искаш вярвай, но дори и да си платил 100к за оракъл и още толкова за ЕМЦ ако имаш проблем имат право да ти откажат поддръжка ако използваш несертифицирана ОС (независимо че е бинарно съвместима).

Ако пиеш едно кафе и прочетеш пак каквото съм написал, ще видиш, че работи и се инсталира (някой път с големи врътки), но ако имаш проблем ще се оправяш сам.

??? Малко извън темата някой да има връзка към ръководства за инсталиране/настройка на централизирана база потребители?

Знам, че има NIS и LDAP (а също и RADIUS), но въпроса е как да се централизира и да бъде междуплатформено(Уин, Линукс, Юникс, МАЦ ;) циско) и лесно за администрация...
ти не си ли Бенев.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #51 -: Jan 25, 2010, 00:11 »
Той е, обаче едва ли някой в последните 20 години му е викал Ицо ;)
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #52 -: Jan 25, 2010, 15:02 »
Хей - научете се да четете... :P казах тоя не го познавам, но може да съм го виждал в огледалото >:D

В този форум съм foxb.

И няма значение(за форума) как се казвам като си пием бирата  [_]3 [_]3 [_]3 [_]3

shteryana

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 11
  • Distribution: N/A; OS : FreeBSD
  • Window Manager: KDE/Gnome
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #53 -: Jan 25, 2010, 17:44 »
Айде подкарайте Oracle на Slackware или FreeBSD, изгарям от желание да разбера резултата  :)
Не мисля, че е необходимо :)



А за домейн препоръчваш ли ми Debian или пак да е RedHat? Аз уча с туториали на фирма, с която няма да спамя, но там тамерих само RedHat и много хора препоръчват точно нея  за сървър.

Червената шапчица е предпочитана за сървъри, защото повечето производители избират точно нея и я поддържат с драйвери.

Ако платиш $$$$$$ за оракъл, ще искаш да работи, а когато имаш проблем и се обадиш само като им кажеш с коя ОС могат да ти откажат поддръжка.

Както споменах за домейн по добро от уиндоус сървър няма да намериш.

Иначе и редхат и дебиан използват самба...
Без да претендирам, че познавам особеностите на различните СУБД-та, защо когато говорим за SQLServer се има предвид задължително Oracle :) FreeBSD 7.2 + PostgreSQL е добър вариант и изцяло оупън-сорс решение; има консултантски компании който предлагат платен съпорт, ако се наложи;
Активен

nikolaj_i

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 55
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #54 -: Jan 25, 2010, 17:49 »

??? Малко извън темата някой да има връзка към ръководства за инсталиране/настройка на централизирана база потребители?

http://directory.fedoraproject.org/
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #55 -: Jan 25, 2010, 18:49 »
.....
Без да претендирам, че познавам особеностите на различните СУБД-та, защо когато говорим за SQLServer се има предвид задължително Oracle :) FreeBSD 7.2 + PostgreSQL е добър вариант и изцяло оупън-сорс решение; има консултантски компании който предлагат платен съпорт, ако се наложи;
В този контекст колко бази данни могат да се "разположат" на 24 процесора и да си работят. Колко бази могат ЕФЕКТИВНО да ползват 64 гигабайта памет? Колко бази могат да постигнат 1 милион IOPS?
Когато прилагаш евтино решение получаваш евтино решение.



??? Малко извън темата някой да има връзка към ръководства за инсталиране/настройка на централизирана база потребители?

http://directory.fedoraproject.org/
http://www.redhat.com/docs/manuals/dir-server/
Активен

0x2B|~0x2B

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #56 -: Jan 25, 2010, 18:55 »
Ми човекът си беше писал че иска Oracle да подкарва на сървъра та затова. Просто като чух за FreeBSD и Oracle, ми изникна една асоциация с един взривен наскоро много луксозен джип във Варна, на който се оказало че има инсталирана газова бутилка.

Абе такива работи.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon