Автор Тема: Проблем с OpenSuse 11.1  (Прочетена 11994 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #30 -: Apr 02, 2010, 14:08 »
Първо добавяш източници YAST>>източници на софтуер>>add>>community repositoryes. За целта трябва да си свързан към нета.
Ще ти изкара един списък от който отмяташ всички източници без тези за Gnome ако си с KDE или тези за KDE ако си с Gnome. След това ги добавяш, като при поискване внасяш публичен ключ. На някой от източниците може да ти даде грешка /недостъпни или не може да внесеш ключ/, но продължаваш нататък, системата си преценява кои да добави. Процесът е дългичък защото хранилищата са доста. След като добавиш източниците затваряш Yast, като преди това махни отметката от Install CD-то като източник и пишеш в конзолата.
1. su
2. zypper update
след като ъпдейтваш трябва да рестартираш системата тогава можем да пристъпим към инсталиране на декодерите.
« Последна редакция: Apr 02, 2010, 15:37 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #31 -: Apr 02, 2010, 15:40 »
Ми аз вече го направих, макар и не по този начин. Изтеглих това: http://www.google.bg/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=4&ved=0CB4QFjAD&url=http%3A%2F%2Fopensuse-community.org%2Fcodecs-gnome.ymp&rct=j&q=video+codec+for+OpenSuse&ei=Fs61S6-dNJuYnQOU15Em&usg=AFQjCNFtA_fX3ZrTpJyWbkCT3-4RhXKTOQ - един файл с разширение .ymp - после малко с зор, но успях да го накарам да се свърже с нета - кликах на него и давах run, и с терминала го отварях - както и да е  - накрая се справих. На места ми изписва, че няма да може да инсталира uninstall-a и ръчно избирах какво да прави от 3-4 възможности. Сега си гледам вече. Оправих енкодинга на cyrillic Windows-1251 in Totem player, но много мига картината и видеото е забавено. Не е добре.
« Последна редакция: Apr 02, 2010, 15:59 от grizli »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #32 -: Apr 02, 2010, 16:26 »
Подозирам, че пак ще омажеш нещо. Особено като чета, че си инсталирал кодеци за Gnome на KDE графична среда ако съм те разбрал правилно. Тотем е също плеър за Gnome графична среда и предполагам, че ще има несъвместимост.
Инсталирай от Yast декодер gstreamer0.10-ffmpeg. Пак карам по памет затова търси нещо подобно.
След това влез в конзолата като администратор със su и напиши /без кавичките/
1. "zypper install rar" - разархиватор
2. "zypper install vlc" - мултимедиен плеър с всички кодеци, включителни DVD и GEO-кодек за записи от охранителни камери
3. "zypper install xmms" - много лек и приличен аудио и mp3- плеър подобен на winamp. Изглежда така http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=gallery&key=423082802&layout=clean
Влез в официалната страница на скайп http://www.skype.com/download/skype/linux/choose/ , свали си rar пакет за SUSE и го инсталирай, като просто кликнеш с мишката върху пакета.
Накрая провери дали всички контролери на миксера за звука /долу в панела/ са увеличени, за да не се чудиш защо нямаш звук.
Ако изпълниш тези действия настройките на SUSE са ти завършени. Другото е игра докато свикнеш и направиш настройките на  графичната среда. Съветвам те да влезеш в системните настройки>>Настройки на работния плот и да махнеш ефектите. Това е извращение, което само ти товари системата.
Ако някоя от програмите не може да се инсталира, значи не си добавил хранилища, което значи, че трябва да прочетеш предишният ми пост.
« Последна редакция: Apr 02, 2010, 16:50 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #33 -: Apr 02, 2010, 16:52 »
като чета, че си инсталирал кодеци за Gnome на KDE графична среда ако съм те разбрал правилно. Тотем е също плеър за Gnome графична среда и предполагам, че ще има несъвместимост.
С Gnome съм. Отначало бях объркал, но оняден го оправих в описанието на темата.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #34 -: Apr 02, 2010, 16:56 »
Няма проблеми тогава. Програмите, които съм ти написал са универсални и за двете графични среди. А при Totem субтитрите не могат да се въвеждат ръчно, така, че ако се различават от заглавието на филма много не ти трябва. Стандартния bittorrent при гном също е калпав, затова ти препоръчвам да си инсталираш deluge.
« Последна редакция: Apr 02, 2010, 17:07 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #35 -: Apr 02, 2010, 17:21 »
Няма проблеми тогава. Програмите, които съм ти написал са универсални и за двете графични среди. А при Totem субтитрите не могат да се въвеждат ръчно, така, че ако се различават от заглавието на филма много не ти трябва. Стандартния bittorrent при гном също е калпав, затова ти препоръчвам да си инсталираш deluge.

Могат - при Totem субтитрите могат да се въвеждат ръчно - те са 2 плеяра вгардени - Totem и banshee. Инсталнах си SMPlayer - но пак виждам мигането. както при виндовса, когато честотата на опресняване е кофти. Иначе при него няма забавяне на видеото. За сега ще спра малко с плеърите. Следваща точка бяха скайп и торент клиент. Мерси, че умело предусещаш ходовете ми.
Активен

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #36 -: Apr 03, 2010, 00:21 »
Нещо скайпът, дето е за сузи не може да се инсталира - и през терминала и през Yast не ще - пише, че не е открито квото там трябва. Сложих си някаква бета версия - от линка, дето ми даде - където пише dynamic/static. А как да записвам онлайн тв под линукс и изобщо видео потоци? С уиндоус го правя с WMRecorder.
« Последна редакция: Apr 03, 2010, 16:20 от grizli »
Активен

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #37 -: Apr 03, 2010, 20:34 »
Няма проблеми тогава. Програмите, които съм ти написал са универсални и за двете графични среди. А при Totem субтитрите не могат да се въвеждат ръчно, така, че ако се различават от заглавието на филма много не ти трябва. Стандартния bittorrent при гном също е калпав, затова ти препоръчвам да си инсталираш deluge.

Приятел, след като се изтеглили всички торенти през нощта и не мога да ги ъплоудвам повече. Ползвам deluge, както ми препоръча. Пише: Progress: Checking 0.00%, Peers 0(... - число) - демек има кандидати за теглене, но не могат да се свържат към мен. ?!
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #38 -: Apr 03, 2010, 20:49 »
За това не е виновна системата. Предполагам, че си изтеглил филмите на ntfs дяла /D дяла на windows/. След като си рестартирал компютъра системата го е демонтирала. Кликни отново върху него да го монтираш и рестартирай deluge-то. Поне това мисля, че е причината. Нямам ntfs дял и не мога да го проверя. Но с торентите няма логика да имаш проблеми. поне аз не съм имал никога.  Нека все пак някой друг колега помогне ако има някаква идея.
можеш да провериш дали причината е тази, която съм написал, като свалиш нещо на Home дяла / Домашната папка, прекият път до която е на десктопа ти/ и виж дали има upload.
« Последна редакция: Apr 03, 2010, 21:56 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #39 -: Apr 03, 2010, 23:45 »
"Кликни отново върху него да го монтираш и рестартирай deluge-то." - стана. Супер си. А как да записвам онлайн тв под линукс и изобщо видео потоци?
« Последна редакция: Apr 04, 2010, 00:03 от grizli »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #40 -: Apr 04, 2010, 08:10 »
Тук вече съм много некомпетентен. По добре пусни отделна тема за това, че тази стана доста обемна.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #41 -: Apr 10, 2010, 00:59 »
Тук вече съм много некомпетентен.

Мога ли да те питам защо пак спряха торентите - пак кликнах на дяла както преди, когато ми каза - но този път не тръгват. Checking 0.00 %!?! И можеш ли да ме насочиш - искам да понауча някоя и друга команда- основните за файлове и директории ги знам, както съм учил и за задаване права на потребителите.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #42 -: Apr 10, 2010, 07:40 »
Всички команди в линукс излизат като напишеш основната --help
При suse влизаш като администратор със su и пишеш "zypper --help"
Но това с торентите не е от командите. Не съм имал този проблем и с никоя дистрибуция. Или пак имаш проблеми с монтирането, или просто  няма кандидати за теглене. Както ти казах свали един филм на Home дяла и виж каква е реакцията. Гледай да не е DVD, че не знам колко място си оставил за файловата система на linux.
« Последна редакция: Apr 10, 2010, 07:46 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #43 -: Apr 11, 2010, 22:43 »
Всички команди в линукс излизат като напишеш основната --help
При suse влизаш като администратор със su и пишеш "zypper --help"
Но това с торентите не е от командите. Не съм имал този проблем и с никоя дистрибуция. Или пак имаш проблеми с монтирането, или просто  няма кандидати за теглене. Както ти казах свали един филм на Home дяла и виж каква е реакцията. Гледай да не е DVD, че не знам колко място си оставил за файловата система на linux.
Имам 17.9 ГБ свободно място за файловата система на линукс. Не ми се тегли на Home дяла, защото под линукс имам достъп и до дяла с уиндоус, но под уиндиоус нямам достъп до дяла с  линукс. Затова си тегля филмите в останалите дялове като всеки който знае, че котката няма да изяде точно тази мишка :) Иначе това за хелпа, че показва всички команди го знам, но искам да се науча на по сложни неща с терминала - неща, които не стават с 1 ред код. Затова те помолих да ме насочиш откъде да чета - на български.

Забравил съм да рестартирам делугето, след като монтирах дяла - затова нищо не е ставало. А иначе не си гледам филмите под линуск, защото екрана трепти - както при лоша честота на опресняване на CRT monitorite - само дето съм с лаптоп. Иначе цветове, субтитри и др. - и с smpalyer и с vlc - тия неща са 6 още откакто си инсталирах програмите и кодеците - бе от 1-я ден откакто ползвам линукс - то сега може да се каже, че ми е 4-ия. Не го ползвам всеки ден.
« Последна редакция: Apr 11, 2010, 22:56 от grizli »
Активен

grizli

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • OpenSuse
    • Профил
Re: Проблем с OpenSuse 11.1
« Отговор #44 -: Apr 14, 2010, 19:23 »
Как да премахна искането за парола. Много е дразнещо. Направил съм на 10 мин да се включва screenserver, но искам да не ми иска парола всеки път като седна пак. Или да променя интервала, на който ми я иска. И като си легна вечер и оставя да се ъплоудват торентите, на сутринта мрежата се е разпаднала и ми излиза едно съобщение, в което ми показва типа защита на връзката, а долният ред за паролата е пълен от край до край с точки - все едно, че има такава и само да дам OK. 1-во паролата ми далеч не е толкова дълга и дори да я изпиша - не става. Проблемът се решава само с рестартиране. Да отбележа, че ползвам рутер, в който съм задал връзката да се разпада при 20 мин неактивност. Но чак да ме кара да рестартирам лаптопа!?!
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Програми за машинен превод под opensuse
Идеи и мнения
gongalov 0 2129 Последна публикация May 14, 2007, 03:20
от gongalov
Превод на сайта на opensuse
Преводи на документация
gongalov 3 15157 Последна публикация Jun 11, 2007, 08:32
от gongalov
Превод на opensuse
Преводи на документация
gongalov 0 13404 Последна публикация May 20, 2007, 00:54
от gongalov
Превод на opensuse
Кошче
gongalov 1 2437 Последна публикация May 21, 2007, 00:37
от alabal
Проблем с opensuse 10.2
Настройка на програми
amilo 9 3438 Последна публикация May 25, 2007, 16:19
от alabal