Автор Тема: Безжично свързване на два wifi рутера.  (Прочетена 11764 пъти)

AlexanderTop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
    • Профил
Искам да свържа два рутера безжично за да увелича обхвата на мрежата.
В упътването на единия пише че за да стане това трябва да избера AP Bridge-WDS.
Като го направя това ми дава възможност да избера MAC адреси,въвеждам на другия рутер адреса,избирам еднакъв брои канали и стандарти на мрежата.
Но немога да разбера дали двата рутера си комуникират и ми се струва че трябва да има и някакви допълнителни настройки с които да прехвърля самия интернет.
Рутерите се  : Edimax br-6504n и Huawei е960( от Мтел).
Активен

OS:  Linux 4.7
System:Ubuntu12.10
Gnome 3.6
Kernel 3.5.0-27

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Безжично свързване на два wifi рутера.
« Отговор #1 -: Jun 13, 2010, 12:09 »
Тъй като не съм запознат и с двата рутера, ще говоря общи приказки, които важат за всички рутери, като изискването е поне единият да има възможност да действа като Access Point.
Ако имаш следната схема:
Цитат
Internet <-> Router1 <-> Router2 <-> Computer
то направи връзката между Internet и Router1 кабелно, настрой Router1 стандартно, като за вътрешния му интерфейс въведи мрежа, различна от мрежата, в която се връзваш към Internet (т.е., ако външната ти мрежа е например 192.168.0.0/24, ползвай 192.168.1.0/24 за вътрешния интерфейс), след това настрой Router2 да действа като AP, външния интерфейс го настрой за мрежата на вътрешния интерфейс на Router1 (тази връзка ще е безжична), а вътрешния интерфейс на Router2 го настрой за мрежа, различна от тези на Internet и Router1 (по линия на примера, 192.168.2.0/24). Направи връзката между Router2 и Computer кабелно, и настрой Computer да се връзва към мрежата на вътрешния интерфейс на Router2. Когато си уверен, че си направил правилно връзките "Internet <-> Router1" и "Router2 <-> Computer" (и двете връзки са стандартни настройки за рутиране), то можеш да тестваш дали Computer има връзка към Internet и, ако няма, ще можеш да си сигурен, че все още не си осъществил връзката "Router1 <-> Router2".
Защо те карам да ползваш кабелни връзки в схемата? Повечето безжични рутери не могат да ползват антените си едновременно за връзка към две мрежи (външна и вътрешна), а повечето даже са само с една антена. В примерната схема се подсигуряваме, че не надвишаваме възможностите на рутерите, като използваме безжичната им връзка само за една мрежа. Гледам, че Edmax BR-6504n е с три антени, но това далеч не гарантира, че по подразбиране в системата му има възможност да се ползват разделно.
Тъй като връзките "Internet <-> Ruter1" и "Router2 <-> Computer" се правят със стандартни настройки за връзване на компютър към някаква мрежа, при задаването им лесно можем да сме сигурни, че са направени добре, и единственото съмнително да остане връзката "Router1 <-> Router2", за която питаш. Успех ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Безжично свързване на два wifi рутера.
« Отговор #2 -: Jun 13, 2010, 13:19 »
В рутера-майка виж има ли го мак адреса на втория рутер.Ако го има значи всичк е ок.Не съм запознат с моделите и затова поразтърси по менютата на рутерите.Би трябвало да видиш мак адреса на другия рутер като все едно,че е вързан някакъв комп.Дано съм помогнал.Успех.
http://www.polarcloud.com/tomatofaq#how_do_i_use_wds
Следвай тези стъпки от линка и гарантирано ще имаш работещи два рутера.Нищо,че е за Tomato firmware.Мисля,че настройките са идентични.
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
WiFi
Настройка на хардуер
apogza 2 4708 Последна публикация Sep 27, 2004, 11:31
от apogza
пробле с нета през wifi
Настройка на хардуер
sunman 5 5622 Последна публикация Jun 16, 2011, 21:34
от laskov
помощ wifi
Настройка на хардуер
encho79 2 4563 Последна публикация Apr 18, 2008, 08:45
от neter
Wifi проблемче
Настройка на хардуер
runtime 6 6046 Последна публикация Apr 21, 2008, 21:59
от runtime
Молба за помощ - wifi в София?
Живота, вселената и някакви други глупости
vesok 0 3187 Последна публикация Nov 01, 2008, 00:11
от vesok