Автор Тема: Интрнет в убунту  (Прочетена 2863 пъти)

ivanov1s

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Интрнет в убунту
« -: Sep 04, 2011, 13:18 »
здравейте,
вчера си инсталирах убунту
за първи път се сблъсквам с линукс

въпроса мие  как да включа интернета
на същия компютър имам инсталиран и windows 7

като включих убунту отгоре има една иконка за интрнета, кликнах на нея и въведох ИП адреса и другата информация  в създаденото вече ech0 (или нещо подобно беше)

вече отгоре няма червено кръстче но няма и интернет ...

Моля ако може да ми обясните максимално просто, защото ако ме забиете в конзолата за въвеждане на някакви команди мисля,ч е няма да мога да се справя.

забрави да кажа: интернета ми е кабелен, а ип-то - статично

Мерси
« Последна редакция: Sep 04, 2011, 13:41 от ivanov1s »
Активен

v13

  • Гост
Re: Интрнет в убунту
« Отговор #1 -: Sep 04, 2011, 13:49 »
Това малко ми звучи, като: "Искам да имам Linux ама ако може всичко да е почти същото като при Windows. Има прекрасни графични инструменти за настройка на интернет в почти всички Linux дистрибуции. Вероятно просто не си направил нещо както трябва. Трябва да въведеш 4 неща. IP, Mask, Gateway, DNS
И не се плаши от терминала, той е един от най мощните инструменти във всяка Linux дистрибуция!
Активен

ivanov1s

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: Интрнет в убунту
« Отговор #2 -: Sep 04, 2011, 14:44 »
Трябва да въведеш 4 неща. IP, Mask, Gateway, DNS

въвел съм ги тези 4 неща
само незнам под полето DNS какво трябва да се пише... сега съм го оставил празно ...

И не се плаши от терминала, той е един от най мощните инструменти във всяка Linux дистрибуция!

Прекрасно го разбирам! :)
Активен

mindfreezer

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Интрнет в убунту
« Отговор #3 -: Sep 04, 2011, 14:59 »
Здравей! Отговорът си го paste-вам направо от подобна тема, мисля, че ще ти помогне :)

"настройки на връзки" --> "жична мрежа" --> "настройки на IPv4" --> "метод : ръчно"(от падащото меню) --> цъкваш "добави" от ляво на полето за адресите и попълваш както следва: IP, Subnet Mask, Gateway --> в полето за DNS сървърите пишеш съответните, като ги отделяш просто със запетая ако са повече от 1. Слагаш отметка долу вляво на "достъпна за всички потребители" и даваш "прилагане". Би трябвало да проработи ако ползваш статичен IP адрес.

Със здраве и успех! :)
Активен

ivanov1s

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: Интрнет в убунту
« Отговор #4 -: Sep 04, 2011, 15:20 »
Здравей! Отговорът си го paste-вам направо от подобна тема, мисля, че ще ти помогне :)

"настройки на връзки" --> "жична мрежа" --> "настройки на IPv4" --> "метод : ръчно"(от падащото меню) --> цъкваш "добави" от ляво на полето за адресите и попълваш както следва: IP, Subnet Mask, Gateway --> в полето за DNS сървърите пишеш съответните, като ги отделяш просто със запетая ако са повече от 1. Слагаш отметка долу вляво на "достъпна за всички потребители" и даваш "прилагане". Би трябвало да проработи ако ползваш статичен IP адрес.

Със здраве и успех! :)


Точно така съм го направил!
Само, че със една разлика: разделял съм по двойки МАК адреса (бях написал всичките цифри и букви сляти но го прие, и ги разделих с : )

значи мога да напиша два днс-а в полето ?
така ли:

1.1.1.1.1, 2.2.2.2.2

(не мисля, че заради това, че има само един днс няма нет  :( )
Активен

v13

  • Гост
Re: Интрнет в убунту
« Отговор #5 -: Sep 04, 2011, 15:31 »
В повечето случаи DNS съвпада с Gateway.
Във Windows пълните данни за мрежовите карти и настройките може да видиш, като стартираш CMD, което между другото е подобно на терминала в Linux :) и напишеш ipconfig /all В Linux командата е: ifconfig
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Интрнет в убунту
« Отговор #6 -: Sep 04, 2011, 16:12 »
Добре де DNS-a не е толкова важен. Много лесно можем да проверим дали е той или не.
За всеки случай за първи DNS сложи публичният сървър на Гугъл, аз го ползвам от години на всичките си компютри и обикновено е по-бърз от тези на доставчиците, а и по-сигурен- 8.8.8.8 му е адреса.

Сега, ако пак не стане ще ти се наложи да ползваш терминала (дори в уиндоус това се прави от конзолката ).
Та пускаш си конзолата и там пишеш

ping -c 10 8.8.8.8

ако има отговор тип 4 bytes from 8.8.8.8: icmp_req=3 ttl=49 time=36.0 ms
Значи пробива нет до сървърите, но DNS не отговаря.

За всеки случай пробвай и ping -c 5 dir.bg
:)

Пък кажи какво е станало.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Интрнет в убунту
« Отговор #7 -: Sep 04, 2011, 16:18 »
На Гъгъл другия DNS беше 8.8.4.4, ако не се лъжа.
Активен

ivanov1s

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: Интрнет в убунту
« Отговор #8 -: Sep 04, 2011, 16:45 »
Написах: ping -c 5 dir.bg

ping: unknown host dir.bg
Активен

konan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 117
    • Профил
Re: Интрнет в убунту
« Отговор #9 -: Sep 04, 2011, 17:10 »
Само, че със една разлика: разделял съм по двойки МАК адреса (бях написал всичките цифри и букви сляти но го прие, и ги разделих с : )
Е те тук има нещо което не ми харесва.По принцип мак адреса на лан картата би трябвало автоматично да се попълни.Поне аз досега не помня някога да съм го попълвал.
Активен

ivanov1s

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: Интрнет в убунту
« Отговор #10 -: Sep 04, 2011, 17:13 »
Само, че със една разлика: разделял съм по двойки МАК адреса (бях написал всичките цифри и букви сляти но го прие, и ги разделих с : )
Е те тук има нещо което не ми харесва.По принцип мак адреса на лан картата би трябвало автоматично да се попълни.Поне аз досега не помня някога да съм го попълвал.

Грешката е моя. Всъщност беше си попълнен, аз исках да го напиша без да е разделен така за да пробвам дали ще стане, не стана и го написах по горе описаният начин  :D
Активен

konan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 117
    • Профил
Re: Интрнет в убунту
« Отговор #11 -: Sep 04, 2011, 17:28 »
Напиши в терминала:   ifconfig
и покажи какво ти е върнало.
Направи две снимки и ги покажи тук:
Първата там където си писал мак адреса...
Втората настройките на IPv4...
Активен

ivanov1s

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: Интрнет в убунту
« Отговор #12 -: Sep 04, 2011, 18:17 »
здравейте,
незнам как стано, ное  факт - в момента пиша от убунту-то

направих нещата които ми казахте и снимките, викам си да проверя и какво да видя - зарежда си супер.

с днс-а на гоооле съм - 8.8.8.8
зарежда страниците по-бързо от под windows 7
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Интрнет в убунту
« Отговор #13 -: Sep 05, 2011, 00:48 »
здравейте,
незнам как стано, ное  факт - в момента пиша от убунту-то

направих нещата които ми казахте и снимките, викам си да проверя и какво да видя - зарежда си супер.

с днс-а на гоооле съм - 8.8.8.8
зарежда страниците по-бързо от под windows 7
Колега,публичните ДНС-и на Google са:
Код
GeSHi (Bash):
  1. 8.8.8.8
  2. 8.8.4.4
Можеш да ги добавиш и двата в настройките на networkmanager-а,обаче трябва да ги отделиш с запетая.Или да редактираш /etc/resolv.conf като добавиш тия два реда вътре:
Код
GeSHi (Bash):
  1. nameserver 8.8.8.8
  2. nameserver 8.8.4.4
И накрая да си сигурен,че компа ти комуникира с ДНС-и на Google провери с тази команда:
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo traceroute -n -w 2 -q 2 -m 30 8.8.8.8

EDIT:Ако искаш да ти се промени бързодействието в отварянето на станиците трябва да изключиш IPv6 на браузъра ти.Щом ползваш Убунту по подразбиране си с Firefox.Изключването на ipv6 става по този начин.Стартираш Firefox и в лентата където пишеш адресите изписваш
Код
GeSHi (Bash):
  1. about:config

ЕНТЕР и ще ти излезе екран в който те предупреждават,че промяната на някой настройки може да навреди на браузъра ти.По-отдолу има бутон на който пише,че съзнаваш какво правиш и че ще бъдеш внимателен.Чукаш върху него и на следващия екран в полето Филтър написваш:
Код
GeSHi (Bash):
  1. network.dns.disableIPv6

Чукаш два пъти върху Value да се промени от false на true.Рестартираш браузъра и си готов и да се надяваме,че ще ти отваря страниците още по-бързо.
« Последна редакция: Sep 05, 2011, 01:19 от radoshow »
Активен

ivanov1s

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: Интрнет в убунту
« Отговор #14 -: Sep 05, 2011, 09:56 »
Определено има разлика!
Благодаря много за подробното обяснение!  [_]3
Активен