Автор Тема: Дайте идея за антивирусна програма!  (Прочетена 1849 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Та, имам едно компютърче с Убунту 10.04, което е рутер и файлов сървър на Уиндоус машини. На него се свалят и "складират" файлове от нета, предимно за Уиндоус и целта е да ги проверява преди да бъдат ползвани, а не да пази Линукс машината.
Преди време, на Уиндоус съм пробвал Клам и не бях очарован! Прекалено тежко вървеше компа с нея.
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Дайте идея за антивирусна програма!
« Отговор #1 -: Jan 04, 2012, 15:54 »
Пробвай от другите решения на Алвил на Есет, Авира, Касперски които имат софтуер за линукс.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Дайте идея за антивирусна програма!
« Отговор #2 -: Jan 04, 2012, 16:56 »
Безплатна и opensource или платена и със затворен код?

Защото безплатните са... малко безполезни, а тези със затворения код за малко скъпи.

Виж Avira - доста е добра.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: Дайте идея за антивирусна програма!
« Отговор #3 -: Jan 04, 2012, 17:17 »
Няма включен компютър няма вирус.
Активен

А печат ?

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дайте идея за антивирусна програма!
« Отговор #4 -: Jan 04, 2012, 19:02 »
Без значение лиценза, важното е да е лека и да сканира за всички видове боклуци в свалени файлове в хоум директорията!
Питам за лични наблюдения, че доста от антивирусните имат и линукс версии и да си спестя, поне част от експериментите
Активен

bazu

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 810
  • Distribution: Debian
  • superman
    • Профил
Re: Дайте идея за антивирусна програма!
« Отговор #5 -: Jan 04, 2012, 19:26 »
Залагам на avast!
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Дайте идея за антивирусна програма!
« Отговор #6 -: Jan 04, 2012, 20:46 »
Без значение лиценза, важното е да е лека и да сканира за всички видове боклуци в свалени файлове в хоум директорията!
Питам за лични наблюдения, че доста от антивирусните имат и линукс версии и да си спестя, поне част от експериментите

Авира е най-ефективна в откриването на непознати заплахи, но не е много ефективна при премахването им.

Това си е като бръснач с 2 остриета

Авира открива 97% от заплахите а се справя едва с 37%
Касперски открива 90% и се справя с 90%

Разликите Касперски е единствен но е платен, а авирата е най-доброто на безплатната сергия.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Дайте идея за антивирусна програма!
« Отговор #7 -: Jan 04, 2012, 21:35 »
Ами той евентуалния вирус и там другите му глупости, трябва да ги открива само в сваления файл за уиндоус който е в хоум директорията и споделен с други уиндоус компютри, а не да сканира целия линукс и да товари излишно машината.
За това и изискването ми е, да бъде възможно най-лека и да открива всички видове заплахи, преди някой с уиндоусите да го отвори и лепне!
Ако не може да го изчисти, поне да го блокира и да не може да се ползва от уиндоус машината или нещо такова!
Всъщност, за предпочитане е да го блокира само, а усера да решава какво да го прави, а не директно делл!
На мен по принцип ми е ясно, че най-ефективни са тези които много сканират и се опитват да мислят вместо усера и не ми харесват, а Касперски е една от тях и още от сега съм прекалено резервиран към него.
Активен

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: Дайте идея за антивирусна програма!
« Отговор #8 -: Jan 04, 2012, 22:27 »
Ами той евентуалния вирус и там другите му глупости, трябва да ги открива само в сваления файл за уиндоус който е в хоум директорията и споделен с други уиндоус компютри, а не да сканира целия линукс и да товари излишно машината.
За това и изискването ми е, да бъде възможно най-лека и да открива всички видове заплахи, преди някой с уиндоусите да го отвори и лепне!
Ако не може да го изчисти, поне да го блокира и да не може да се ползва от уиндоус машината или нещо такова!
Всъщност, за предпочитане е да го блокира само, а усера да решава какво да го прави, а не директно делл!
На мен по принцип ми е ясно, че най-ефективни са тези които много сканират и се опитват да мислят вместо усера и не ми харесват, а Касперски е една от тях и още от сега съм прекалено резервиран към него.

Има една малка програмка на приятеля ShadowX. Malmon

Тя ако се настрои добре ще пази определените от теб директории от бацили и глисти.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

tovaimesushtestvuva

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 39
    • Профил
Re: Дайте идея за антивирусна програма!
« Отговор #9 -: Jan 04, 2012, 23:37 »
Ами той евентуалния вирус и там другите му глупости, трябва да ги открива само в сваления файл за уиндоус който е в хоум директорията и споделен с други уиндоус компютри, а не да сканира целия линукс и да товари излишно машината.
За това и изискването ми е, да бъде възможно най-лека и да открива всички видове заплахи, преди някой с уиндоусите да го отвори и лепне!
Ако не може да го изчисти, поне да го блокира и да не може да се ползва от уиндоус машината или нещо такова!
Всъщност, за предпочитане е да го блокира само, а усера да решава какво да го прави, а не директно делл!
На мен по принцип ми е ясно, че най-ефективни са тези които много сканират и се опитват да мислят вместо усера и не ми харесват, а Касперски е една от тях и още от сега съм прекалено резервиран към него.

Има една малка програмка на приятеля ShadowX. Malmon

Тя ако се настрои добре ще пази определените от теб директории от бацили и глисти.

Понеже стана на въпрос и имам едно запитване Malmon не копира ли една друга програма, която отдавна е измислена ?
Справките в http://google.com естествено!
Активен

and1soma

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 138
  • Distribution: Debian based
  • Window Manager: GTK+ / Qt
    • Профил
    • WWW
Re: Дайте идея за антивирусна програма!
« Отговор #10 -: Jan 05, 2012, 01:59 »
Има едно приложение "Скенер за вируси" -



Името на пакета е clamtk и е наличен в официалните хранилища.
Това, което знам за програмата е, че проверява за заразени Windows -ски файлове.
Това е и официалната страница.

П.П. Другото, което знам за нея е, че не ти е нужна, ако нямаш Windows и не работиш с Windows -ски файлове (логично).
Активен

"Нищо не е по-далеч от истината."

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Дайте идея за антивирусна програма!
« Отговор #11 -: Jan 05, 2012, 09:58 »
Щях да напиша "Това може да стане с ClamAV с ползване на clamuko" и реших да попрочета малко за това. Та там, в последния абзац, има препоръка при ползването на samba.
В твоя случай, тези файлове, дето ги сваляш от нета, ехе-та ли са? Ако на рутера имаш squid, то можеш да ограничиш правата така, че да не могат да се свалят изпълними (или определени от теб) файлове или да разрешиш свалянето на определени файлове от определени сайтове.
Може файловете да се проверяват при свалянето. Това обаче няма да е най-добрият вариант, понеже по-късно, след обновяване на антивирусни дефиниции, може да се окаже, че преди време, е пропуснат файл, съдържащ нежелан код. Така че, ScanOnAccess е по-добрата стратегия.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3