Автор Тема: Компютърът се рестартира при премигване на тока, въпреки че  (Прочетена 10195 пъти)

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
   Има специални разклонители,които "носят на бой" (т.е.на токови удари)
Вероятно по-подходяща схема на свързване би била UPS-а да го вържеш
на такъв разклонител,а после към UPS-а всичко останало.
   При по-сериозен проблем ще "изпуши" разклонителя, който в
случая е и най-евтин...
Дам, може да се ползва и нещо като ония джаджи дето намалят сметката за тока (пълен смях тоя маркетинг) :D Ако е някоя с голям кондензатор, ще върши работа , точно за тези случай, но е опасно :)
« Последна редакция: Jul 17, 2017, 12:30 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Проблем в захранването или UPS-а. Или пък този компютър дърпа по-голяма мощност отколкото може да даде UPS-а. При мен към UPS са закачени компютър, монитор, телевизор, сат. приемник, рутер. Но нищо не се рестартира при премигване на тока, само се чува прещракване. Може да тестваш какво се случва като извадиш щепсела който захранва UPS-а за няколко секунди. И мериш напрежението в някой от свободните изходи.

Как си закачил всичко това, като само за компютър и монитор съществуват подходящи кабели за закачане към непрекъсваемо захранване?

Или говориш на работа, дето са онези огромните за цяла сграда?
Един от подходящите кабели и един стандартен разклонител ги отрязах и с малко запояване получих още няколко контакта плюс двата останали на UPS-а. Но за толкова консуматори UPS-а е добре да е поне 800VA
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Ами то като "ще става белята" - ще стане. Особено с тия евтините UPS-и.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW

С разклонител :) Те вече са с обикновени щепсели :)


Е аз и разклонител с такъв кабел не съм виждал.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил

С разклонител :) Те вече са с обикновени щепсели :)


Е аз и разклонител с такъв кабел не съм виждал.
Еми или аз нещо бъркам, но не се налага. Тези UPS-и, които имам са с изход тип контакт :)
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Един от подходящите кабели и един стандартен разклонител ги отрязах и с малко запояване получих още няколко контакта плюс двата останали на UPS-а. Но за толкова консуматори UPS-а е добре да е поне 800VA

А-ха. Значи си имаш и контакти на непрекъсваемото. Разбрах. За съжаление мен никакъв ме няма с поялник  :'(

п.п. Това и за Make me, че да не отговарям на двамата поотделно. Благодаря за информацията!
« Последна редакция: Jul 17, 2017, 13:28 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
ОК. Е, проблемът е, че не си сглобявах аз компютъра и първоначалното му захранване доста вдигаше шум. Та, отидох в друг магазин и оттам купих въпросното seasonic.

Сега, по темата, моля да ми препоръчате UPS, защото аз лично съм намислил да взема и стабилизатор на напрежение.
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Това съм го наблюдавал. Даже и при APC ups с една точно определена марка захранвания компютъра се рестартираше.

Що не си сложиш хубаво захранване като Фортрон например. (но и твойто е хубаво ???)
Имай в предвид че по време на превключването, кокато УПС-a казва цък, това става през реле и компютъра за много кратко време (<20 мс ) остава без захранване. - и затова ти трябва хубаво захранване.

А какво ще бъде - Рестарт или изключване - това не зависи от захранването а зависи от дъното/биоса.


Настройката в BIOS е следната:
AC BACK: Determines the state of the system after the return of power from an AC power loss.
Always Off
The system stays off upon the return of the AC power. (Default)

И въпреки това се рестартира.
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Към потребителите: Lastcyrol и Naka - препоръчайте хубаво според вас захранване, като моите изисквания са насочени само към шума - възможно най-тихо да бъде.
Активен

pennywise

  • Гост
Не бързай да сменяш захранването.

Аз по принцип не съм много в час със УПС-те, но ще споделя това което съм чувал.
Като цяло се делят на два вида според зависимост на изходящятото напрежение - такива със симулирана синусуида и чиста такава. Тези двете понятия не ги помня и разбирам и не ми се търси в момента.

Та моето предположение е, че при задействането на УПС-а (когато пищи) си променя синусуидата и това не се харесва на някоя защита на захранването и тя сработва.
Seasonic по принцип правят едни от най-качествените захранвания на пазара (или поне така съм чувал).
Моя съвет е да пробваш със захранването вързано директно към мрежата - то е достатъчно добро (ако е SII/MII) и работи от 100 до 240 волта - за това захранване не ти трябва токоизправител.
Ако нямаш същите проблеми когато не си закачен към УПС–а, ще трябва да задълбаеш в темата с УПС-те и техните характеристики и специфики.
« Последна редакция: Jul 17, 2017, 23:11 от pennywise »
Активен

new_2k

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
  • Distribution: Linux Mint 20.3
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Такова е: Seasonic S12II-520W, но ще чакам отзовалите се с мнения да посочат модели UPS, а аз през това време ще си купя и един стабилизатор, за всеки случай. Инак тази вечер е спокойно и няма никакви проблеми с тока, съответно с компютъра. Приятна вечер!
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Стабилизаторът нищо не прави и не ти и трябвя. Изобщо не може да предпази от токови удъри.

Не бързай със захранването.

Всички захранвания дето са с голяма 12см-ова перка разположена отдолу, а не малка от страни са много тихи. (и с надупчена ламарина като пчелна пита.)
А твойто е Seasonic е точно такова. Това дето ти предложих Фортрон е точно такова и също е изключително тихо. Но не бързай със захранването.

APC като УПС са много хубави, но и най-скъпите.
https://www.emag.bg/search/upravljaemi-ups-i/brand/apc/UPS/c
За APC поне 800VA си приготви поне 500лв.
https://www.emag.bg/search/upravljaemi-ups-i/brand/apc/filter/kapacitet-na-moshtnost-f263,500-1000-w-v754/UPS/c
Но може да има и разни от елитната китайска техника, дето въобще да не отстъпват по качество от тях.


« Последна редакция: Jul 18, 2017, 11:20 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Ето една грамотна статия за непрекъсваемите захранвания. След прочитане ще стане ясно какъв точно е проблема и какво е неговото решение. Предупреждавам - решението не е никак евтино...
http://pcworld.bg/12626_izbirame_neprekasvaemi_tokozahranvashti_ustrojstva_ups
Активен

lastcyrol

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 125
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
След поредното споменаване на модела на захранването, му разгледах брошурата и „datashit-а“ и мислех да си напиша опровержение, щото проблема може да е именно във въпросното активно коригиране на фактора мощност, ама @BRADATA пуснал такава хубава статийка, че там си пише всичко. Необходимо е също, човек да се запознае и с термина модифицирана синусоида, а преди това също и с широчинно импулсна модулация. Или просто да ръси кинти според разни консултанти (нямам предвид пишещите в този форум, а хората на служба по съответните магазини).
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Незнам какво толкова се задълбахте в типове упс-и начин на работа на импулсното захранване и т.н. Обаче истината е, че независимо какъв вид и какво е УПС-а и какво е захранването такива неща не трябва са се случват. Това, че се случват означава, че нещо е повредено или е тръгнало да се поврежда и е на ръба на стабилната работа.

Другият варянт е много 'умно' захраване - толкова 'умно' и sophisticated направено, че да се получават такива работи. Всички сме виждали несъвестимости между компютърните компоненти. Но стандартните работи трябва винаги да работят.

« Последна редакция: Jul 18, 2017, 17:26 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.