Автор Тема: Какво мислите за "Синята зона" с платеното паркиране в големите градове?  (Прочетена 7512 пъти)

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Гого аз питах по-скоро за фирмите - напр. чувам че има фирми който плащат на разработчиците си с биткойни /вкл. и у БГ/ - тях как ги осчетоводяват, или и там са на 2но и 3но счетоводство. Отделно когато държавата ти изземе едни пари от фирмата (по-горе обяснено как) там какво става - пишат ги разход ли? Особено когато е по вина на фирмата т.е. те там са по скоро неправомерно взети /фирмата - от клиенти/ ама не ги карат да ги връщат обратно на клинентите ами на държавата - аз поне така разбрах горното обяснение, щото всяка една измама има 2 страни ама ето намесва се трета /дъжавата/ и айде всичко у тяхната касичка отива

П.П. и една малко странична новина но все пак финансова - Укаринците ще помагат на руснаците че го били много закъсали с проката и не могат да си изпълнят петилетката
https://www.kommersant.ru/doc/5172252
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
..щото всяка една измама има 2 страни ама ето намесва се трета /дъжавата/ и айде всичко у тяхната касичка отива..
Ремотекс, в частния случай с данъчната измама, страните са две - държавата и данъчно-задължения субект (фирма, физическо лице). Няма трето лице. Т.е. фирмата се занулява с кухи фактури и не си внася дължимото ДДС, а го приспада с кухи доставки.
Друг е въпроса, че НАП (пак държавата) с невнесеното ДДС натоварва получателя на доставките от дедесарската фирма и се почват едни  административни дела..  Спирам с това, да не става отегчаващо.


А иначе и на мен ми е интересно как осчетоводява една фирма иззети пари в брой от органи на прокуратура/полиция.

За синята зона- тука при нас, във Варна, някакъв образ, като видял, че са го заскобили, си вдигнал колата на крик, сменил заскобеното колело с резервното и си тръгнал. Един колега ми разказа случая.


Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Тая Хонда Акорд 2000 дето имам, я взех от приятел жеивеещ в „Зелена зона“ (пряка на „Витоша“). Те имат стикери досущ като застраховката. Даже трябваше да му го отлепя и пратя (намачкан, защото няма как), че да го представ в „Сердика“ и да му дадат нова лепенка за другата му кола.

=*=

Пускал съм тук връзки към проф. форум, дето се подвизавам (Одит). Там скоро имахме такъв казус. Аз специално посъветвах момата да го зачита за финансови активи (акции, облигации), а не за пари, защото очевидно няма курс на БНБ.

Също така я посъветвах да ги заприходи на цена, сякаш са платили (в тоя случай бяха немци с нова „валута“) в истински пари. А после при евентуална продажба да прави преоценка спрямо реалната цена на сделката.

Въпроса е леко мътен. И ние като повечето държави от ЕС признаваме бити пари и разновидности за данъчни цели, сиреч да ги обложим, но не и за официално, платежно средство. Демек, сделки в шифро-парса се приемат по-скоро за сделки в натура.

доп.
===

Ник, не съм те разбрал, за което се извинявам! Естествено, че декларациите за демември (пускани в януари), са с ЕГН, защото са по старите правила от преди променте. Това важи и за болнични листове, например. И за всичко останало. Но за пусканото във февруари, отнасящо се за януари, няма да важи. Повдигаш много интересен въпрос за единиците, дето още и на мен не ми е ясно, но отива май-май…, а бе забравете за ЕГН.
« Последна редакция: Jan 20, 2022, 00:50 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
За синята зона- тука при нас, във Варна, някакъв образ, като видял, че са го заскобили, си вдигнал колата на крик, сменил заскобеното колело с резервното и си тръгнал. Един колега ми разказа случая.

Аз пък знам за поне един ташакджия, софиянец, дето си има своя скоба. Спира неправомеро, слага я сам да изглежда като истинска. Като си иде, я маха. Номера пред „Градска мобилност“ минава всеки път.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
А има ли значение каква е колата - напр. ако нещо я повредят докато слагат скоба или там разните му паяци.. и кой плаща масрафа в такъв сл.

щото.. от кола до кола има разлика
https://e-vestnik.bg/35355/nay-skapite-koli-v-sveta-2022-g/
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Виждал съм "Бентли" със сложена скоба.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Тези пък скоби как лесно се отключват  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Знам за случай - вади се dremel-a от багажника, после се товарят останките в багажника.
Но се изтарикатиха и правят снимки на нарушението и как е оскобелена ;)
Активен

А печат ?

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Ако повредят колата, плаща общината, ама първо трябва да ги осъдиш ;)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Това да ти задържат имуществото, колко е законно? Зная, че сигурно е определено със закон, обаче много ме съмнява, че не противоречи на други.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Временното блокиране на МПС в нарушение със скоба не противоречи на други закони, измислено е. Има едно правило в правото, че никой не може да черпи дивиденти от неправомерното си поведение (предавам го с мои думи, смисъла е тоя).
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
А, ако колата ти е единствена и с нея разнасяш стока или работищ каквото и друго ще да е?
Докато не платиш, не можеш да изкарваш пари. Такива загуби уредени ли са? Или всичко си остава за твоя сметка?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
За твоя сметка си е, ако си в нарушение. Ако не си, а те заскобят, тогава е друга работа. Досега не съм чул за неправомерно заскобване в синя зона, вероятно има и такива случаи. Но неправомерно вдигане с паяк съм срещал в практиката си (само че не в синята зона).
« Последна редакция: Jan 22, 2022, 16:27 от Nik123 »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Нашите варненски герберасти от общината искат да вкарват синята зона и в почивните дни. По София и Пловдив как е, събота и неделя плаща ли се за паркиране?
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
От няколко дена ги гледам с един бус боядисват наново белите линии за паркиране. В зоната до ЖеПе гарата обикалят и бачкат яко.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.