Автор Тема: Проблем с висока яркост на екрана Ubuntu 12.04, лаптоп Samsung NP300M5Z (E300)  (Прочетена 7890 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Включително 10.04, доколкото си спомням. Лесно мога да намеря едно старо Live CD и да проверя.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Колега, в Ubuntu няма файл xorg.conf поне от версия 10.04.
хахахаха... е, аз съм "заспал" на 10.04 засега :)
edit: cybercop, защо лъжеш :DDD аз намерих и там решението е същото, което предлагам :)))
http://askubuntu.com/questions/76081/brightness-not-working-after-installing-nvidia-driver
Вярвам на очите си. Постнал съм ти снимка със съдържанието на X11.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
видях, но в хелпа xorg-a е в /usr/share/X11/xorg.conf.d/10-nvidia-brightness.conf
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
видях, но в хелпа xorg-a е в /usr/share/X11/xorg.conf.d/10-nvidia-brightness.conf
Не, че е проблем, но какво става, когато видеокартата ни не е nvidia ?
http://s19.postimg.org/fk1mojg6r/xorgd.png
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Не се карайте - и двамата сте прави :) Да, в последните версии на X.org (не става дума само за в Ubuntu) по подразбиране вече не се използва /etc/X11/xorg.conf файл. Някои от настройките, характерни за този файл, вече седят във файлове в /usr/share/X11/xorg.conf.d. Каквото не е описано там се настройва автоматично с дефиниции по подразбиране.
Но остава и възможността да се ползва /etc/X11/xorg.conf файл, в който настройките могат да се описват както преди - със същия синтаксис в един общ файл. Такъв файл с текущите настройки може да се създаде с команда с root права при изключен X:
Цитат
X -configure
Ако е наложително X-ът да остане включен, трябва да се укаже друг display порт, различен от този, на който е включен в момента X (по подразбиране това е порт :0). Например:
Цитат
X :1 -configure
В крайна сметка ще бъде създаден файл /etc/X11/xorg.conf.new, който само трябва да се преименува и да се стартира (или рестартира X), за да влезе в действие. Този файл има по-висок приоритет от файловете в /usr/share/X11/xorg.conf.d и автоматичните настройки, така че в сила ще е това, което е описано в него.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

vladeto7

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Май се изкефих предварително...  Като "заспи" компютъра пак яркостта се увеличава на МАКС... При Dim screen to save power като размърдам мишката след станалото намаляване на яркостта отново е на МАКС... Като вляза в настройките за яркостта пак на МАКС... А не ми се иска лаптопа да го направя така, че екрана да не се гаси.

Ако някой има друга идея моля споделете.

За три дни обаче прекъсвам дейността си по търсене на крайно решение, тъй като трябва да уча за изпит в УНИ :D

Благодаря на всички, отзовали се до момента!
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Май се изкефих предварително...  Като "заспи" компютъра пак яркостта се увеличава на МАКС... При Dim screen to save power като размърдам мишката след станалото намаляване на яркостта отново е на МАКС... Като вляза в настройките за яркостта пак на МАКС... А не ми се иска лаптопа да го направя така, че екрана да не се гаси.

Ако някой има друга идея моля споделете.

За три дни обаче прекъсвам дейността си по търсене на крайно решение, тъй като трябва да уча за изпит в УНИ :D

Благодаря на всички, отзовали се до момента!
При мен яркостта не се променя, въпреки, че приспивам и будя системата. Не съм сигурен, колко swap дял си оставил за безпроблемно приспиване. Когато имаш време - опитай с друга дистрибуция.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
neter, не се караме- спорим. аз поне не се карам :) за мен, най-чистото решение на такъв проблем си остава редактирането на конфигурационния файл, а ако няма такъв- създаването му. добре е, че си описал как се прави и ако някой от питащите прояви разум и си създаде /etc/X11/xorg.conf ще си реши проблема елегантно, а това е очарованието на отворения код.
не съм съгласен с ченгето, защото това което предлага е изключително виндоуско решение - ако няма програма за нещо, то то не може да се изпълни! е, може!
всеки с малко повече опит с Linux знае, че може да има секакви бинари, демони, простотии и неща... но в крайна сметка поведението на системата може да се контролира с редактирането на подходящите конфигурационни файлове.
cybercop, ако не е nvidia, то тогава има друг подобен файл описващ другата видеокарта. в този случай редактираме него.
« Последна редакция: Jan 22, 2014, 06:15 от satir »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Преди да ползвам xbacklight, поставях скрипт в etc/rc.local.
Скриптът, обаче не работеше в много дистрибуции, а в тези които работеше, го правеше, когато си поиска.
От както ползвам xbacklight не съм имал нито един пропуск при стартиране и затова, прецених, че за лаптоп, който най- вероятно е с вградена интелска видеокарта, това е най- удачното решение.
Колкото до това, дали решението е Уиндолско или не - мисля, че не заслужава да се коментира. По този критерии, уиндоуска е и настройката на мрежата през Network-manager, но аз го правя без никакви угризения. А, и през ум не ми е минавало да спирам колегата да опита метода с редакцията на xorg.conf, ако намери какво да редактира.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
добре де, не се засягай, и през ум не ми е минавало да те обиждам или нещо такова. аз също с кеф ползвам графичните инструменти, но когато не работят или няма такива gedit ми върши чудесна работа. колегата е нов, доколкото разбирам, и е хубаво да знае, че винаги има и друг начин.
Активен


Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
камкодер Samsung
Настройка на хардуер
growchie 4 4466 Последна публикация Sep 28, 2004, 10:59
от growchie
Ubuntu на samsung r60
Настройка на хардуер
TheSmoKeR 5 3208 Последна публикация Jul 04, 2008, 12:28
от TheSmoKeR
Оптимизация на разхода на електроенергия за лаптоп Samsung RF511
Лаптопи
Recku 17 5716 Последна публикация Apr 28, 2012, 09:12
от laskov
Проблем с GSM - Samsung Galaxy S2
Настройка на хардуер
4i4obengy 4 3987 Последна публикация May 21, 2012, 18:50
от plandz
Lenovo или Samsung?
Лаптопи
plandz 111 45541 Последна публикация Dec 22, 2012, 23:21
от plandz