Автор Тема: Как да започна ?  (Прочетена 4576 пъти)

mariyanh

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Как да започна ?
« -: Apr 27, 2011, 16:05 »
Здравейте, доста време прекарвам на компютъра мъчейки се да открия нови неща които да са ми от полза.Стигнах до извода обаче че нищо не правя , понеже нямам никакви знания и само търся и чета туторияли за разни програми или видея в Youtube как да си направя някаква кирия на компа че да е по-бърз.До колкото ми е извесно това което искам да стана се нарича хакер(човек който има много добри познания и разбира от компютри), нямам някакви илюзий че е лесна работа или че ще мога да правя нещата които "хакерите" правят по филмите ;D .На практика на никъде не отивам , понеже уча частични неща, а за фундаменталните и идея си нямам.Как да започна, бихте ли ме упътили, ако може нещичко което ще е лесно за асимилиране и на български, ако не здраве да е.Ще си седна на задника да чета яко, ама просто и на идея си нямам от къде да започна.Благодаря :)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #1 -: Apr 27, 2011, 16:17 »
И в крайна сметка какво искаш? Това за хакерството го приемам за шега. Сред нас няма престъпници или поне не знам да има такива.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

wardog

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 21
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #2 -: Apr 27, 2011, 16:28 »
Компютърни архитектури? Устройства на компа - кое за какво служи. CPU, cache, ram, hdd. Представяне на данните - бройни системи (двоична, шестнайсетична...). Също и bit->byte->KB->MB... като цяло връзката - кое колко от другите е.
Това се сещам като чуя фундаментално, но имам чувството, че пропускам нещо.
« Последна редакция: Apr 27, 2011, 16:34 от wardog »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна ?
« Отговор #3 -: Apr 27, 2011, 17:10 »
Сред нас няма престъпници или поне не знам да има такива.

Че те хареките не са престъпници...
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #4 -: Apr 27, 2011, 17:22 »
Ето ти нещо за четене на български:
http://www.radiations.hit.bg/Linux/index.htm
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна ?
« Отговор #5 -: Apr 27, 2011, 17:38 »
Ето ти нещо за четене на български:
http://www.radiations.hit.bg/Linux/index.htm

Цитат
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Frameset//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/frameset.dtd">
<html>
<head>
<title>Linux lections</title>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-1">
</head>

<frameset rows="50,*" frameborder="NO" border="0" framespacing="0">
  <frame src="top.htm" name="topFrame" scrolling="NO" noresize >
  <frame src="bottom.htm" name="mainFrame">
</frameset>
<noframes><body>
<p>
<p>
<p>
<p>
<font color="#000000" size="5">Sorry but your browser doesn't support Frames ...</font>
</body></noframes>
</html>

Моля ти се не го карай да започва от тука :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #6 -: Apr 27, 2011, 21:49 »
Правилно си започнал! А кое ти е най-интересно?
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна ?
« Отговор #7 -: Apr 27, 2011, 21:50 »
Правилно си започнал! А кое ти е най-интересно?

Ей, сега ще каже - хакването на wireless мрежи и ще го пратим да си сложи Backtrack 4 :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #8 -: Apr 27, 2011, 22:12 »
Правилно си започнал! А кое ти е най-интересно?

Ей, сега ще каже - хакването на wireless мрежи и ще го пратим да си сложи Backtrack 4 :D.
Нищо чудно щом казва,че иска да стане хакер(човек който има много добри познания и разбира от компютри). :D
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна ?
« Отговор #9 -: Apr 27, 2011, 22:17 »
Ако му се програмира - да сяда и да пише. Ако му се администрира - да сяда и да чупи компютри, или най-добре да си счупи главата :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5290
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна ?
« Отговор #10 -: Apr 28, 2011, 09:40 »
/off
Аmi човека иска като по филмите. За начало хакни някой по-дребен сървър, а после, като задобрееш - почваш с яките сървъри и влизаш в историята. А и филм може да направят по случая.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

c111100101

  • Гост
Re: Как да започна ?
« Отговор #11 -: Apr 28, 2011, 10:10 »
Факта, че има пусната такава тема, само говори за автора и, че целта която си е поставил явно не е лъжица за неговите уста! :)
Активен

mariyanh

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #12 -: Apr 28, 2011, 10:54 »
Здравейте, истината е че аз наричам програмиста , хакер.Което показва още колко много боб с чушки трябва да изям, няма как да не съм ви смешен отстрани,  напълно ви разбирам, имах го впредвид преди да пусна темата   :D .Вчера си изтеглих уроци за php  и мисля от там да започна.Благодаря за многото отзиви, всички ми бяха полезни.Истината е че боравя с компютъра си от 8 години, а нивото ми е на човек които е работил с компютър 1 месец най-много.Все пак, най-голямото ми постижение с което обирам лаврите пред приятелите ми е че мога да им преинсталирам Windows-a  ;D . Така че работата е доста зле , но имам желание да се науча.Ако може тук да ми разясните, за да не пускам втора тема.Как да започна да се уча и по хардуерните въпроси от най-елементарните неща, пък после по-сериозните.Понеже и там нямам абсолютно никакви знания.Като цяло всякакви съвети са ми полезни.Мерси :)
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Как да започна ?
« Отговор #13 -: Apr 28, 2011, 11:07 »
8 години и нищо не знаеш  :o :o :o... Ти само игри ли си играл? Иначе за хардуера доста трябва да четеш... А хакер с php няма да станеш - гарантирам ти го :D. Виж ако хванеш Java-та съм сигурен, че task_struct ще ти помогне много да навлезеш в дълбоките води :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

mariyanh

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #14 -: Apr 28, 2011, 11:20 »
8 години и нищо не знаеш  :o :o :o... Ти само игри ли си играл? Иначе за хардуера доста трябва да четеш... А хакер с php няма да станеш - гарантирам ти го :D. Виж ако хванеш Java-та съм сигурен, че task_struct ще ти помогне много да навлезеш в дълбоките води :D.
Да , за жалост главно игри съм кибичил 8 години.Еми аз всъщност като съм пускал тази тема , съм я пуснал с идеята да питам как се става програмист, обаче съм толкова зле с матеряла че съм си мислел че хакер искам да ставам. ;D Хубавото е че поне това изяснихме :D Инъче може ли някакъв линк към нещо което може да ме въведе към най-елементарните и общи неща от към хардуер, горе-доло как работи компютъра, как примерно да имам знанията  че следващия пък като си купя компютър, сам да си избера параметрите и прочие, мерси . :)
« Последна редакция: Apr 28, 2011, 11:22 от mariyanh »
Активен