Автор Тема: Как да започна ?  (Прочетена 4575 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #15 -: Apr 28, 2011, 11:35 »
Оказа се, че тук много хора не знаят какво е хакер и какво кракер. (И не го бъркайте с крекер!)
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #16 -: Apr 28, 2011, 12:06 »
Виж какво правят тези хора.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

mimosh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 317
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #17 -: Apr 28, 2011, 12:10 »
Може да ви изглежда малко смешно, ама на времето имаше една поредица от книжки за компютрите ПРАВЕЦ, ако можеш да ги намериш мисля че ще ти са много полезни да схванеш нещата

ПС: Спомням си имах една за Правец 8А от нея ми е основата от познания за работата на компютъра.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #18 -: Apr 28, 2011, 12:24 »
Може да ви изглежда малко смешно...
На мен не ми е :). И аз започнах от там. Първите "уроци, които получих" бяха от статиите за Правец 82 в излизащия през 80-те вестник "Направи си сам". Наистина биха могли да са основа за много неща, но все пак е много старо, а и няма да има възможност да пробва нещата на практика.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #19 -: Apr 28, 2011, 12:34 »
По-добре започни от python, а не от PHP, туториала на сайта им е доста добър - http://docs.python.org/tutorial/. Ако те затруднява английският първата ти стъпка трябва да са езикови курсове. Никога няма да станеш добър програмист, ако не можеш да четеш много документация на английски език.
« Последна редакция: Apr 28, 2011, 12:43 от v_badev »
Активен

mariyanh

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #20 -: Apr 28, 2011, 13:10 »
Благодаря много ! Инъче знам английски, просто по-бързо асимилирам на български. :)
Активен

Nedko Arnaudov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 38
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #21 -: Apr 28, 2011, 13:55 »
Ако искаш да добиеш дълбоки познания, най-добре е да започнеш от с езици от ниско ниво - C и Асемблер.
Активен

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #22 -: Apr 28, 2011, 14:30 »
И какви дълбоки познания ще добие един абсолютно начинаещ програмист, като започне от писане на асемблер за x86 процесор? Как се казват регистрите на 8086 може да прочетеш и в статията в wikipedia. Не случайно в никой университет не започват с асемблер.
Активен

wardog

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 21
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #23 -: Apr 28, 2011, 14:47 »
За хардуер вече не си спомням какво и къде съм чел в началото. Най-вероятно от тук от там. Все пак може да разгледаш сайта и форума на hardwarebg. Както и винаги, когато видиш някой термин, примерно CPU, да погледнеш в wikipedia какво пише.
За езици - много са и всеки си има своите плюсове и минуси. Зависи и на теб какво ти се прави. Сигурно си още млад и имаш време да учиш, включително и повече от един език. Все пак виж какво пише за C, C++, Java. Не знам дали и колко е добре да започнеш с някой от тях. Нас в техникума първо ни занимаваха с Pascal една година, а после със C и C++. В университета пък първо с Haskell ни обясняваха основни неща в програмирането и после пак C, C++.
Други пък изобщо не са учили C/C++, a директно Java.
Май съм чувал, че на места в университетите започват и с Lisp.
Както и да е - Lisp и Haskell са функционални. Java & C++ - обектно ориентирани, а C - процедурен. Разбира се има и други езици, както и разлика между 3-те групи. Обектно ориентираните са най-застъпени, но може някой от другите да е по-лесен за обяснение и разбиране в началото - какво е функция, променлива и т.н.

edit: сега попаднах на http://www.langpop.com/ където има статистики за популярност на езиците от различни източници  - примерно сайтове, които служат като хранилища за open source проекти. А под графиките има списък с повечето популярни езици и препратки към статии за тях в уикипедия - там можеш да видиш по нещо за всеки.
« Последна редакция: Apr 28, 2011, 14:59 от wardog »
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #24 -: Apr 28, 2011, 15:01 »
Нека да не навлизаме в познатия спор "Кой език трябва да бъде първи?". Такива теми си имаме много и в тях само сме споделяли лични мнения и нападки към чужди мнения, без да стигнем до вариант, удовлетворяващ всички. Обикновено повечето от нас говорят от позиция "Аз започнах с X, после научих Y и мисля, че наобратно щеше да е по-добре". Дори и най-големите университети по света все още търсят правилния подход и постоянно експериментират с вариантите.

Истината е, че, за да стане наистина добър (в смисъл на велик), ще му трябват познания както по процедурно и системно програмиране, така и по ООП и уеб, както по архитектури и мрежи, така и по алгоритми, функционално програмиране, shell scripting и още много. Но в първите си стъпки човек може само да се мотивира и да си набелязва какво да научи, а само времето ще покаже докъде ще стигне и кои области ще му харесат най-много.

Иначе това, което аз мога да споделя, е, че със сигурност в началото езиците трябва да ги кара един по един - след като опознае добре възможностите и духа на единия, след като види какво може да постигне с него, чак тогава да мине на друг, за да не се получи ситуацията "аз знам синтаксиса на 10 езика, обаче с никой от тях не мога да направя нищо яко". И да не пренебрегва съпътстващата IT теория, защото рано или късно ще му потрябва.


В университета пък първо с Haskell ни обясняваха основни неща в програмирането и после пак C, C++.
Други пък изобщо не са учили C/C++, a директно Java.
Това ми звучи като ФМИ. Само че вече ИС 1 курс още 1 семестър учат както Haskell, така и C++ - става добра каша. СИ пък учат УП на C++ и ООП на Java - евентуално научават Java. Но по мое мнение изборът не е толкова идеологичен и провокиран от това студентите да получат знания по най-добрия възможен метод, а е на принципа "Нямаме преподавател за C/C++, ще учат Java, a по-късно ще им сложим курс за C, за да замажем положението".
« Последна редакция: Apr 28, 2011, 15:06 от bop_bop_mara »
Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #25 -: Apr 28, 2011, 15:22 »
@backtolife, оoo да! Аз на джава програмисти много обичам да помагам. Я с пушка, я с лопата, бухалка, в общи линии с каквото на меря им помагам да се отърват от мъките си  >:D
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

wardog

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 21
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #26 -: Apr 28, 2011, 15:29 »
...
Истината е, че, за да стане наистина добър (в смисъл на велик), ще му трябват познания както по процедурно и системно програмиране, така и по ООП и уеб, както по архитектури и мрежи, така и по алгоритми, функционално програмиране, shell scripting и още много. Но в първите си стъпки човек може само да се мотивира и да си набелязва какво да научи, а само времето ще покаже докъде ще стигне и кои области ще му харесат най-много.

Иначе това, което аз мога да споделя, е, че със сигурност в началото езиците трябва да ги кара един по един - след като опознае добре възможностите и духа на единия, след като види какво може да постигне с него, чак тогава да мине на друг, за да не се получи ситуацията "аз знам синтаксиса на 10 езика, обаче с никой от тях не мога да направя нищо яко". И да не пренебрегва съпътстващата IT теория, защото рано или късно ще му потрябва.


Напълно съм съгласен с bop_bop_mara. За всичко. Просто си избери един от най-популярните в момента езици и започни с него. Аз лично май не познавам хора, които са учили само 1 език и си дълбаят в него с години. Може и да има де. Най-вероятно след време ще ти се изясни какво ти е интересно и с какво искаш да се занимаваш.
Ровене и четене :)

Това ми звучи като ФМИ. Само че вече ИС 1 курс още 1 семестър учат както Haskell, така и C++ - става добра каша. СИ пък учат УП на C++ и ООП на Java - евентуално научават Java. Но по мое мнение изборът не е толкова идеологичен и провокиран от това студентите да получат знания по най-добрия възможен метод, а е на принципа "Нямаме преподавател за C/C++, ще учат Java, a по-късно ще им сложим курс за C, за да замажем положението".
true
Активен

niakoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #27 -: Apr 28, 2011, 16:18 »
само да дам моите 5ст.
http://hackertyper.net/
аз ей така се научих да бъда хакер ...

п.с. сори, че няма да дам конструктивно мнение по темата, просто ми прилича на "как да сготвя место" в кулинарен форум...

поздрави :)
нас
Активен

lkr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 81
    • Профил
Re: Как да започна ?
« Отговор #28 -: Apr 28, 2011, 19:17 »
...
Истината е, че, за да стане наистина добър (в смисъл на велик), ще му трябват познания както по процедурно и системно програмиране, така и по ООП и уеб, както по архитектури и мрежи, така и по алгоритми, функционално програмиране, shell scripting и още много. Но в първите си стъпки човек може само да се мотивира и да си набелязва какво да научи, а само времето ще покаже докъде ще стигне и кои области ще му харесат най-много.

Иначе това, което аз мога да споделя, е, че със сигурност в началото езиците трябва да ги кара един по един - след като опознае добре възможностите и духа на единия, след като види какво може да постигне с него, чак тогава да мине на друг, за да не се получи ситуацията "аз знам синтаксиса на 10 езика, обаче с никой от тях не мога да направя нищо яко". И да не пренебрегва съпътстващата IT теория, защото рано или късно ще му потрябва.


Напълно съм съгласен с bop_bop_mara. За всичко. Просто си избери един от най-популярните в момента езици и започни с него. Аз лично май не познавам хора, които са учили само 1 език и си дълбаят в него с години. Може и да има де. Най-вероятно след време ще ти се изясни какво ти е интересно и с какво искаш да се занимаваш.
Ровене и четене :)


Напълно съм несъгласен с bop_bop_mara. За всичко. Това за shell scripting особено беше доста добро. Тези съвети малко приличат на: "Учи алгоритми, езикът няма значение, те навсякъде са еднакви". Езикът обикновено няма значение, тъй като той е само инструмент за изразяване. Както се казва - ако имаш само чук, всичко изглежда като пирон.

Хубавото на многото езици е да се запознаеш с различни парадигми и най-вече да разбереш какво са направили грешно, че да не повтаряш същите грешки и ти. Пример за това какво да не правиш са C++, Java, PHP. Започването с Python е добра идея, въпреки че и той не е особено известен с добрия си дизайн.
« Последна редакция: Apr 28, 2011, 19:21 от lkr »
Активен

c111100101

  • Гост
Re: Как да започна ?
« Отговор #29 -: Apr 28, 2011, 21:33 »
Абе хора влезте в бъдещето с C#  ;D
Защо примерно човека да не учи този език, той поне има бъдеще и се развива доста динамично за разлика от C++ и език с доста неизвестно бъдеще като Java.
И между другото компилатора за обработка на междинния код на Java не е такъв съвършен като на C#
Иначе добрите познания на C++ винаги са от полза. :)
В Python пък доста ме дразни, че кода се оформя в блокове без да се използват скоби както в други езици. Също така Python няма такива удобни инструменти за програмиране както други езици. Има добра документация на английски но на други езици е доста оскъдна. Също така е голяма мешаница с купчината версии на езика, които се използват едновременно.
« Последна редакция: Apr 28, 2011, 21:39 от c111100101 »
Активен