Автор Тема: Настройки на мрежа с двойно зареждане.  (Прочетена 931 пъти)

tyuio

  • Гост
Здравяйте!
  По едно стечение на обстоятелствата ми се налага да създам мрежа на която всички компютри са с двойно зареждане (linux<->windows). Ок с интернет нещата са ми ясни как ще станат, но как ще протекат настройките при споделените файлове и принтер ако през различно време всеки е на различна операцйонна система ми е мъгливо, даже тъмно :) Какава файлова система да избера за споделените дялове на всеки как ще се разпознаят един друг ако се сменя често ОС. Компютрите са малко само 6. Операцьонните системи са ХР и Убунту за копютрите а Дебиан за сървъра. Държа да подчертая че не съм се занимавал със Самба, но имам представа от Апач и сървъри за базиданни.
Благодаря предварително.
Активен

gizi_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 521
  • Distribution: Debian/Lenny, SLES/9-11
  • Window Manager: Gnome 2.22.3
    • Профил
Споделени файлове от къде?Искаш всички компютри да си виждат хардисковете или как искаш да си споделяш информацията? Нещо ми се струва неясно това което искаш??? Мен ако питаш най-лесно/или поне аз така бих подходил може да сложиш цялата информация на дебияна и от там под виндовс със самба под линукс с NFS и си готов със споделянето на информация. Но още веднъж, не съм много сигурен, че ти точно това искаш което аз имам впредвид...

Относно принтера там според мен найстина ще е най-добре да го свържеш на сървара и да го шарненеш и другите компютри да им добавиш по този начин един мрежов принтер.
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Ако споделените файлове са в/у един харддиск или да кажем в една кутия аз ползвам форматиране на един дял под fat32, а понеже не харесвам тази файлова система си позволявам да ползвам ntfs-3g модул.
Активен

Debian amd64 squeeze/sid