Автор Тема: 32 vs 64  (Прочетена 16371 пъти)

vyrgozunqk

  • Гост
Re: 32 vs 64
« Отговор #30 -: Feb 28, 2012, 22:19 »
Аз пък виждам, че в Aparche serving-a гледам, ПАЕ бие...  :P
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #31 -: Feb 28, 2012, 23:55 »
Ето и мнението на самият Линус по темата:
http://cl4ssic4l.wordpress.com/2011/05/24/linus-torvalds-about-pae/
//offtopic
Ей този човек много обичам да му чета мислите. "Go back and play with HIGHMEM.SYS on a 286, and stop blathering crap. When you’ve spent the last ten years of your life working with HIGHMEM.SYS, then you can come back and tell me that we still don’t need 64 bits. Until that is the case, anybody who still doesn’t get why 64 bits is a requirement should just shut up rather than make a total fool of himself." Поне си казва нещата като хората.
Мисля си, че с този подход и изказ ще привлече доста повече хора, отколкото фанатичните изказвания и изблици на Столман ... :)
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: 32 vs 64
« Отговор #32 -: Feb 29, 2012, 06:22 »
Мога ли да споря след като Линус го е казал :)

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

vyrgozunqk

  • Гост
Re: 32 vs 64
« Отговор #33 -: Feb 29, 2012, 09:52 »
Мога ли да споря след като Линус го е казал :)



Taка е, предавам се :D

и съм сигурен, че highmem.sys от ерата на 286-цитите и моментни highmem в кърнъла са 1:1 та затова падам на колене :D
Активен

Neo2SHYAlien

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 93
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: Gnome3, E17
    • Профил
    • WWW
Re: 32 vs 64
« Отговор #34 -: Feb 29, 2012, 12:16 »
имам едни i7-2600K с по 12GB рам и пробвах и pae и х64. мога смело да твърдя че х64 работи много по пъргаво по бързо и прочие единствените ядове дето имах беше с х64 джава че един ап ми иска х86 но иначе нищо друго абсолютно нищо друго не ми е направило проблем. х64 флаш или скайп. Така че 100% за х64
Активен

- Би ли ми казал кой път да хвана оттук? - попита Алиса.
- Зависи накъде отиваш - отвърна Котаракът.
- Все едно накъде...- каза малкото момиче.
- Тогава е все едно кой път ще вземеш - рече Котаракът.

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #35 -: Feb 29, 2012, 13:52 »
имам едни i7-2600K с по 12GB рам и пробвах и pae и х64. мога смело да твърдя че х64 работи много по пъргаво по бързо и прочие единствените ядове дето имах беше с х64 джава че един ап ми иска х86 но иначе нищо друго абсолютно нищо друго не ми е направило проблем. х64 флаш или скайп. Така че 100% за х64

Евала, един който има мозък в главата си.
Но спокойно Цецко сега ще обори тезата ти и ще каже че 64 битовата система ще глътне като поничка 12ГБ памет, и ще ти каже ПАЕ колко прекрасно било и под 32 бита как всичко било превъзходно.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

Neo2SHYAlien

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 93
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: Gnome3, E17
    • Профил
    • WWW
Re: 32 vs 64
« Отговор #36 -: Feb 29, 2012, 14:18 »
Евала, един който има мозък в главата си.
Но спокойно Цецко сега ще обори тезата ти и ще каже че 64 битовата система ще глътне като поничка 12ГБ памет, и ще ти каже ПАЕ колко прекрасно било и под 32 бита как всичко било превъзходно.
В моемнта ми се ползва около 3.4 GB ram при положение че имам отворени към 44 таба в лисика, която е вдигнат кеша в /dev/shm така или иначе имам ;) 2 тектови едитора lamp и още софтуер. Не помня колко лапаше с pae-то но разликата в производителността е осезаема. Дистрибуция debian sid :)
Активен

- Би ли ми казал кой път да хвана оттук? - попита Алиса.
- Зависи накъде отиваш - отвърна Котаракът.
- Все едно накъде...- каза малкото момиче.
- Тогава е все едно кой път ще вземеш - рече Котаракът.

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #37 -: Feb 29, 2012, 17:23 »
Евала, един който има мозък в главата си.
Но спокойно Цецко сега ще обори тезата ти и ще каже че 64 битовата система ще глътне като поничка 12ГБ памет, и ще ти каже ПАЕ колко прекрасно било и под 32 бита как всичко било превъзходно.
В моемнта ми се ползва около 3.4 GB ram при положение че имам отворени към 44 таба в лисика, която е вдигнат кеша в /dev/shm така или иначе имам ;) 2 тектови едитора lamp и още софтуер. Не помня колко лапаше с pae-то но разликата в производителността е осезаема. Дистрибуция debian sid :)

Като видя браузър с отворени над 20 таба ми иде да удуша човека който ги е отворил :)
Абе ПАЕ дори и да е лапнало с 20МБ по-малко то не е предимство при толкова по-лошата производителност която дава ПАЕ идиотщината.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #38 -: Feb 29, 2012, 19:19 »
Като видя браузър с отворени над 20 таба ми иде да удуша човека който ги е отворил :)
Ти какво, имаш проблеми с мултитаскинга, или предпочиташ да отвориш 20 браузъра
Чакай да видиш като дойде Chromebook's или Mozilla Boot
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #39 -: Feb 29, 2012, 19:43 »
Като видя браузър с отворени над 20 таба ми иде да удуша човека който ги е отворил :)
Ти какво, имаш проблеми с мултитаскинга, или предпочиташ да отвориш 20 браузъра
Чакай да видиш като дойде Chromebook's или Mozilla Boot

Не просто ще си отворя 5 ще свърша работа и после ще си отворя други 5, ама такива некви комплекси за малоценност на някои да се показват като некви страхотни хакери отворили 20 30 таб-а и уж че много четат.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #40 -: Mar 01, 2012, 01:18 »
Евала, един който има мозък в главата си.
Но спокойно Цецко сега ще обори тезата ти и ще каже че 64 битовата система ще глътне като поничка 12ГБ памет, и ще ти каже ПАЕ колко прекрасно било и под 32 бита как всичко било превъзходно.
В моемнта ми се ползва около 3.4 GB ram при положение че имам отворени към 44 таба в лисика, която е вдигнат кеша в /dev/shm така или иначе имам ;) 2 тектови едитора lamp и още софтуер. Не помня колко лапаше с pae-то но разликата в производителността е осезаема. Дистрибуция debian sid :)
Аз се чудя, гугъл или бинг ползвате за да си търсите инфото между табовете!!!?
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #41 -: Mar 01, 2012, 01:46 »
Не, викаме теб да ни ги търсиш
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #42 -: Mar 01, 2012, 03:06 »
Не, викаме теб да ни ги търсиш

Аз съм нов в Линукс, едва от 2год. го ползвам и 20+ таба са сериозна ра'ота!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: 32 vs 64
« Отговор #43 -: Mar 01, 2012, 07:22 »
Всъщност има много сходни неща с himem.sys, понеже го помня това време :) Там паметта над първия мегабайт се адресираше през един прозорец от 64 килобайта. Разликата е че тогава почти нямаше софтуер, който да е възползва от това и единствено smartdrv или каквато там беше тъпотията за дисковото кеширане, беше главният пациент.

Иначе е пресилено, да. По наблюдения,  8 гигабайта оперативна памет е смисленият максимум с PAE. Оттам насетне, негативите просто стават прекалено големи. Друг е въпросът, че не е много вероятно да си купиш нов лаптоп с повече памет. Въпреки което не бих ползвал PAE на система с повече от 4 гигабайта памет. Малко е като да си купя BMW X5 и да му сложа газова бутилка.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

AMD

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 873
  • Distribution: Calculate Linux Scratch 64 / Alt Linux Centaurus 6.0 64
  • Window Manager: Gnome 2.32/3.2 XFCE 4.8/4.10-git
  • AMD Athlon64/Sempron64 4000+Dual Core/3400+
    • Профил
Re: 32 vs 64
« Отговор #44 -: Mar 01, 2012, 08:51 »
Всъщност има много сходни неща с himem.sys, понеже го помня това време :) Там паметта над първия мегабайт се адресираше през един прозорец от 64 килобайта. Разликата е че тогава почти нямаше софтуер, който да е възползва от това и единствено smartdrv или каквато там беше тъпотията за дисковото кеширане, беше главният пациент.

Иначе е пресилено, да. По наблюдения,  8 гигабайта оперативна памет е смисленият максимум с PAE. Оттам насетне, негативите просто стават прекалено големи. Друг е въпросът, че не е много вероятно да си купиш нов лаптоп с повече памет. Въпреки което не бих ползвал PAE на система с повече от 4 гигабайта памет. Малко е като да си купя BMW X5 и да му сложа газова бутилка.

Газова бутилка на дизелов двигател ? Интересна логика.
Активен

Господи моля те пази ме от ламерите, от хакерите и сам мога да се пазя.