Автор Тема: Ubunto, Instal Apache Проблем  (Прочетена 12735 пъти)

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5278
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Ubunto, Instal Apache Проблем
« Отговор #15 -: Jan 30, 2011, 03:55 »
/off

Vask0, ти не беше ли този, дето щеше да прави фирми за изграждане и поддръжка на мрежи, да администрираш Unix системи, web хостинг да предлагаш, офиси да наемаш, едно-друго ? Само питам, (не е заяждане, че да не скачат разни юнаци и да се пенят), просто се учудих дали това е същия човек ? Защото един web сървър сега те спира. Пожелавам успехи.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

steef

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
    • Профил
Re: Ubunto, Instal Apache Проблем
« Отговор #16 -: Jan 31, 2011, 21:19 »
Много объркваща стана тази тема - XAMP-и LAMP-и и всякакви други осветителни тела не ми звучат много добре .
До колкото разбрах искаш да си направиш сървър на убунтуто . В линукс софтуер е най-лесно да се слага през даден пакетем мениджър . В хранилищата има всичко от а до жмъ - и апачита и пхпта и перли и питони и каквото още се сетиш - даже и някое и друго пхп програмче като пхпМайАдмин например  .
Още нещо - за да инсталираш каквото и да било трябва да си руут (супер потребител) . За целта пишеш в терминала (ако ще инсталираш през терминал) "sudo" . После ти се иска парола . Пишеш я и натискаш ентър . Ето пример :
Код:
$sudo apt-get install edi-kvi-si-paket
Тука със "sudo" придобиваш админски права . Следва "apt-get" - с това казваш че ще правиш нещо със пакетите . Със "install" казваш че това нещо което ще правиш е инсталиране . Със последната дума "edi-kuv-si-paket" уточняваш за кой точно пакет става дума .
Ето пример който ти върши работа :
Код:
sudo apt-get install php5 apache2
Това ще инсталира пхп5 и апаче2 .
Ако не ти се занимава с терминала можеш да пробваш синаптик . По менютата го търси .
А това със сваляне от нета (хттп сайтовете имам в предвид) на софтуер , разархивиране и тям подобни унидоуски техники те съветвам да ги забравиш . Ако ги няма в хранилищата или пък искаш да компилираш последната версия на съответния софтуер - тогава да .

Ако имаш нещо неясно , или пък ако аз бъркам нещо - казвай .
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Ubunto, Instal Apache Проблем
« Отговор #17 -: Feb 01, 2011, 00:18 »
Много объркваща стана тази тема - XAMP-и LAMP-и и всякакви други осветителни тела не ми звучат много добре .
До колкото разбрах искаш да си направиш сървър на убунтуто . В линукс софтуер е най-лесно да се слага през даден пакетем мениджър . В хранилищата има всичко от а до жмъ - и апачита и пхпта и перли и питони и каквото още се сетиш - даже и някое и друго пхп програмче като пхпМайАдмин например  .
Още нещо - за да инсталираш каквото и да било трябва да си руут (супер потребител) . За целта пишеш в терминала (ако ще инсталираш през терминал) "sudo" . После ти се иска парола . Пишеш я и натискаш ентър . Ето пример :
Код:
$sudo apt-get install edi-kvi-si-paket
Тука със "sudo" придобиваш админски права . Следва "apt-get" - с това казваш че ще правиш нещо със пакетите . Със "install" казваш че това нещо което ще правиш е инсталиране . Със последната дума "edi-kuv-si-paket" уточняваш за кой точно пакет става дума .
Ето пример който ти върши работа :
Код:
sudo apt-get install php5 apache2
Това ще инсталира пхп5 и апаче2 .
Ако не ти се занимава с терминала можеш да пробваш синаптик . По менютата го търси .
А това със сваляне от нета (хттп сайтовете имам в предвид) на софтуер , разархивиране и тям подобни унидоуски техники те съветвам да ги забравиш . Ако ги няма в хранилищата или пък искаш да компилираш последната версия на съответния софтуер - тогава да .

Ако имаш нещо неясно , или пък ако аз бъркам нещо - казвай .
Колега не знам кое не ти е станало ясно.Ти прочете ли първия ми пост.Там съм дал линк с подробно обяснение как да се инсталира XAMPP.Добре,че има такива хора като @lokster,това е човека който е написал това обяснение,та който желае да си инсталира сървър да не се лута немил недраг.От него само се иска да copy от упътването и paste в терминала.
Да те питам ти смяташ ли,че с нещо ще помогнеш на някой,който иска да си инсталира сървър с тези команди:
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo apt-get install edi-kvi-si-paket
  2. и
  3. sudo apt-get install php5 apache2
Също и с този шедьовър:
Цитат
Ако не ти се занимава с терминала можеш да пробваш синаптик . По менютата го търси .
А това със сваляне от нета (хттп сайтовете имам в предвид) на софтуер , разархивиране и тям подобни унидоуски техники те съветвам да ги забравиш . Ако ги няма в хранилищата или пък искаш да компилираш последната версия на съответния софтуер - тогава да .
Това ме провокира да обясня как се инсталира LAMP-Server през Synaptic.Първото нещо което трябва да се направи е да се стартира Synaptic.След това чукаш бутона Презареждане за да може да се обновят хранилищата.Следващата стъпка е да чукнеш горе на Редакция и от падащото меню да избереш Избиране на пакети по задача

Ще се отвори друг прозорец в който трябва да сложиш тикче на Lamp server

и чукаш Добре
ще се отвори друг прозорец в който ще ти покаже кои пакети ще инсталира

кликваш на Избиране и след това горе на Прилагане да почне да инсталира пакетите.
По време на инсталацията ще Ви  попита няколко въпроса относно конфигурицията на отделните пакети
MySQL конфигурация.
Тук пишете паролата на root потребителя за MySQL сървъра
и чукате ОК


след това phpMyAdmin ви пита с кой web server да се конфигурира за работа.
избирате apache2 и чукате ОК


На този прозорец чукате ОК за да може phpMyAdmin да си инсталира неговата си база от данни.

и сега ще ви попита за паролата на root потребителя за да получи достъп до MySQL-а, пишете му я и давате ОК

и с това инсталацията приключи.
Сега отваряте Вашия любим браузър и напишете в адрсната лента http://localhost.Ако всичко по инсталацията е минало нормално ще трябва да ви излезе това съобщение

За да влезете в phpMyAmin трябва да напишете в адресната лента http://localhost/phpmyadmin.Ще се отвори прозорец в който напишете
Цитат
Username:  root
Password:  паролата,която създадохте по време на инсталацията

А който иска да има достъп до терминала на сървъра чрез отдалечен достъп трябва да си инсталира допълнително SSH Server.Това става по този начин:
Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo apt-get install ssh openssh-server
Ми това е.Надявам се тези мои писания са Ви от полза. ;) :)
« Последна редакция: Feb 01, 2011, 00:25 от radoshow »
Активен

steef

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 45
    • Профил
Re: Ubunto, Instal Apache Проблем
« Отговор #18 -: Feb 01, 2011, 02:32 »
Ето тука има подробна информация , която е важно да знаеш - http://www.linux-book.hit.bg/linux-book.html#d3e436 . За друга дистибуция са дедени примерите , но основите са едни и същи . Ако разбираш английски - https://help.ubuntu.com/10.10/add-applications/C/index.html - това ще ти бъде по-полезно .
А и още нещо - забелязах , че се опитваш да разархивираш неща в директории , които не са в домашната ти директория (и съответно ти дава грешка) . На кратко това се прави ако имаш администраторски права - за да ги придобиеш пиши "sudo" ( или "gksudo" , ако не искаш да минаваш през терминал ) . Но внимавай много когато го правиш , защото това ти позволява да си оплескаш системата . Виждам че не си запознат и с файловата система . Пак накратко :
"/" - това е главната директория (нещо като диск C в уиндоус ) ;
"/home/tvoq_nick/" - това е домашната ти директория . В нея имаш всички права . Можеш да местиш , триеш , създаваш , променяш и изобщо всичко което се сетиш да правиш със всички нейни поддиректории и техните файлове .
За повече информация , както и за другите директории , виж горните два линка ( поразрови се малко в тях ) .

Към радиошоу :

Добре де добре . Признавам - моя грешка - от недоглеждане . Просто мислех че линка за ксамп , който си дал води към апаче френдс ( точка ) орг ( в такива моменти е полезен статус бар-а на браузера ) . Иначе си написал доста добро упътване .

 Пък от локстър и аз съм чел доста неща , напоследък го бях забравил . Може би първия ми сървър съм го инсталнал с туториали на локстър . Сега се сещам че той пишеше много в "Свободна Култура и Свободен Софтуер" . Нещо повече - имам ( при това от доста време ) мп4 diva fx 72 . Сам направи връзката с виДроп .

 А и мисля че средно интелигентен човек ще разбере сбитото ми разсъждение от предния пост .

Цитат
Да те питам ти смяташ ли,че с нещо ще помогнеш на някой,който иска да си инсталира сървър с тези команди:

Впрочем да . Смятам , че за да се разбере едно нещо как работи е необходимо генерално обяснение . Не мисля че със прости инструкции като "направи 1 ; направи 2 ; направи 3 ; направи 4" се добива пълна представа за механизма на системата . Все едно да дадеш на нуждаещ се риба , вместо да го научиш как сам да си я лови . Като човек разбере как да си инсталира софтуер на линукс , след това няма  ограничения в това какъв софтуер ще си слага . Може някой ден да реши да инсталира нещо различно от ламп и тези знания ще са му от полза .

 Това с картинките от една страна е хубаво , защото значително улеснява абсолютно начинаещите . Но след като го попрегледах се замислих , че така форума се превръща в комикс за дебили.... Както и да е , може би така трябва да бъде , след като това е "Linux секция за начинаещи" . Не си изграждай гршно впечетление - и аз се смятам за такъв ( начинаещ , не дебил :) ) . Точно за това и аз задавам въпроси тука , а ако видя въпрос , на който знам отговора се стремя да го дам .
Активен

Vask0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 185
    • Профил
Re: Ubunto, Instal Apache Проблем
« Отговор #19 -: Feb 06, 2011, 23:16 »
аа  Synaptic  в коя папка да  го  открия..?
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Ubunto, Instal Apache Проблем
« Отговор #20 -: Feb 06, 2011, 23:28 »
Не разбирам.Искаш да стартираш Synaptic ли?Ако е това чукаш едновременно на Alt+F2 и в отворилото се прозорче пишеш gksu synaptic.Ще те пита за паролата пишеш я и Voila
Активен

Tuchkata

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 89
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Ubunto, Instal Apache Проблем
« Отговор #21 -: Feb 07, 2011, 01:23 »
//офф

Vask0, нищо лично, приятелю, ама вземи първо прочети една книга за български правопис, че това направо е срамота...
Активен

dns

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 75
  • Distribution: ULTIMATE 2.7
  • Window Manager: Gnome 2.30.2
  • SubLieutenant
    • Профил
Re: Ubunto, Instal Apache Проблем
« Отговор #22 -: Feb 07, 2011, 13:19 »
аа  Synaptic  в коя папка да  го  открия..?

С този въпрос направо ме уби... от смях...  ;D

Отвори терминала

Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo su

после инсталирай MySQL 5 с

Код
GeSHi (Bash):
  1. aptitude install mysql-server mysql-client

Ще ти попита за какво да бъде паролата на сървъра ти

Код
GeSHi (Bash):
  1. New password for the MySQL "root" user: <-- паролата тук
  2. Repeat password for the MySQL "root" user: <-- паролата тук

Инсталирай Apache2  с

Код
GeSHi (Bash):
  1. aptitude install apache2

Отвори firefox-a и пиши на адресното поле

Код
GeSHi (Bash):
  1. http://localhost

и воала ето че апачито си работи..


Сега инсталирай PHP5 с

Код
GeSHi (Bash):
  1. aptitude install php5 libapache2-mod-php5

Следва да рестартираш апачито

Код
GeSHi (Bash):
  1. /etc/init.d/apache2 restart

Тествай PHP5 дали работи с следното

Код
GeSHi (Bash):
  1. vi /var/www/info.php

и вкарай долното

Код
GeSHi (Bash):
  1. <?php
  2. phpinfo();
  3. ?>

Воала ето че и тя си работи


За подръжка на MySQL в PHP инсталирай следните пакети

Код
GeSHi (Bash):
  1. aptitude install php5-mysql php5-curl php5-gd php5-idn php-pear php5-imagick
  2. php5-imap php5-mcrypt php5-memcache php5-mhash php5-ming php5-ps php5-pspell php5-recode
  3. php5-snmp php5-sqlite php5-tidy php5-xmlrpc php5-xsl php5-json

Рестартирай апачито

Код
GeSHi (Bash):
  1. /etc/init.d/apache2 restart

Инсталирай phpmyadmin административен уеб панел за mysql сървъра ти

Код
GeSHi (Bash):
  1. aptitude install phpmyadmin

Ще ти попита

Код
GeSHi (Bash):
  1. Web server to reconfigure automatically: <-- apache2
  2. Configure database for phpmyadmin with dbconfig-common? <-- No

и си готов...

ако все още не можеш да се справиш... вземи да започнеш да четеш и да се упражняваш.


« Последна редакция: Feb 07, 2011, 13:23 от dns »
Активен

Vask0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 185
    • Профил
Re: Ubunto, Instal Apache Проблем
« Отговор #23 -: Feb 08, 2011, 21:38 »
Като напиша в конзолата  apt-get install phpmyadmin

Изписвами...

E: Неуспех при отварянето на файл за заключване /var/lib/dpkg/lock - open (13: Отказан достъп)
E: Неуспех при заключване на административната директория (/var/lib/dpkg/). Може би липсват административни права?


В такъв случай какво трябва да направя... за да имам достъп..
« Последна редакция: Feb 08, 2011, 21:40 от Vask0 »
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Ubunto, Instal Apache Проблем
« Отговор #24 -: Feb 08, 2011, 21:43 »
Като инсталираш нещо през конзолата затваряй Synaptyc-а .И също пред командата се слага sudo
И моля те пиши на български.Уважавай езика и азбуката ни.
EDIT:Толкова обяснения ти написахме поне едно не можа ли да подкараш.
« Последна редакция: Feb 08, 2011, 21:45 от radoshow »
Активен

Tuchkata

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 89
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Ubunto, Instal Apache Проблем
« Отговор #25 -: Feb 08, 2011, 22:46 »
Тая команда, която dns ти написа, изпълни ли я преди каквото и да било ?
Код:
sudo su
Активен

Vask0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 185
    • Профил
Re: Ubunto, Instal Apache Проблем
« Отговор #26 -: Feb 08, 2011, 23:01 »
Сървърът тръгна и искам да благодаря на всички ви които ми помогнахте малко или много..

Сега имам проблем със phpmyadmin  изписва ми  следното

Not Found

The requested URL /phpmyadmin was not found on this server.
Apache/2.2.16 (Ubuntu) Server at localhost Port 80
« Последна редакция: Feb 08, 2011, 23:03 от Vask0 »
Активен

dns

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 75
  • Distribution: ULTIMATE 2.7
  • Window Manager: Gnome 2.30.2
  • SubLieutenant
    • Профил
Re: Ubunto, Instal Apache Проблем
« Отговор #27 -: Feb 08, 2011, 23:08 »
http://localhost/phpmyadmin

Ако го няма

Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo su
  2. apt-get purge phpmyadmin
  3.  

затвори терминала после го отвори наново напиши

Код
GeSHi (Bash):
  1. sudo su
  2. aptitude install phpmyadmin

Код
GeSHi (Bash):
  1. Web server to reconfigure automatically: <-- apache2
  2. Configure database for phpmyadmin with dbconfig-common? <-- No

Трябва да са..
Активен

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Ubunto, Instal Apache Проблем
« Отговор #28 -: Feb 08, 2011, 23:08 »
Код
GeSHi (Bash):
  1. http://localhost/phpmyadmin
Това като напишеш в браузъра не тръгва ли?Трябва да ти излезе този панел:

пишеш си паролата и трябва да тръгне.
Активен

Vask0

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 185
    • Профил
Re: Ubunto, Instal Apache Проблем
« Отговор #29 -: Feb 09, 2011, 21:12 »
Когато напиша тази команда в конзолата aptitude install phpmyadmin излиза ми следното

home/vo6y# aptitude install phpmyadmin
Програмата 'aptitude' може да бъде намерена следните пакети:
 * aptitude
 * aptitude-gtk
Опитайте. apt-get install <избран пакет>

?
« Последна редакция: Feb 09, 2011, 21:14 от Vask0 »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Start instal
Настройка на програми
Tsika4 6 2599 Последна публикация Nov 09, 2004, 01:13
от Pinball_Master
knoppix instal
Настройка на програми
dankk 1 1938 Последна публикация Dec 19, 2004, 15:01
от v_badev
Wine 0.9.1 instal
Настройка на програми
rado_sz 6 2477 Последна публикация Nov 15, 2005, 23:50
от rado_sz
Dapper - instal
Настройка на програми
niko_lai 6 2834 Последна публикация Jan 04, 2006, 07:46
от niko_lai
Help instal kubuntu 10
Настройка на програми
M_Power8222 4 2196 Последна публикация Apr 04, 2008, 17:05
от p3tzata_