Автор Тема: Софтуер за управление на плотери с периспективи за развитие и към други неща.  (Прочетена 24437 пъти)

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Пичове, през това време дето ме нямаше започнахме с колега вносител на шевни да внасяме плотерите на много квалитетна китайска фирма(Richpeace) с традиции в бранша.
Плотерите са специализирани за шивашкия бранш и само там имат приложение. Използват се за разпечатване на маркери за разкрой, които се генерират от специализирана кад система в стандартен HPGL и HPGL/2 формат. Фирмата от години разработва и собствена кад система, а също така произвежда роботи за разкрой и друга кроялна и специализирана за бранша техника. Тъй като е от качествените китайски фирми, а не от най-евтините у нас не е позната много, но в Турция името и се свързва от години с добър авторитет като качество, надеждност и цена.
Та, въпросните плотери са доста добри, но софтуера им, в сравнение на конкуренцията е под всякаква критика като дизайн и функционалност. Връзката на машината с компютъра е по лан или по усб, като в случай, че се използва усб връзка се инсталира драйвер за устройството, а лан връзката не изисква драйвер, но и като функцоналност е по-интересна от усб-то, а самата програма е за Уиндоус. Може и да върви под Wine, но не съм фен на тези комбинации и не съм и пробвал. Самата програма е абсолютно проста и би могло сравнително лесно и барзо да се пренапиша и да се развива в последствие към други неща, чак до кад система. Тъй като имаме установена връзка с фирмата, можем да говорим и за някакво финансиране на евентоалния разработчик, като идеята е след като се направи новата програма, да се добавят възможности за разпечатване на специализираните кад формати на самите кад системи, а след това и конвертиране от един формат в друг и по този начин софтуера да започне да изземва функционалности на допълн патени модули на самите кад системи. Това би било полезно за производителите на машините, на нас като техни търговци, а също и за производителите шивачи, като им се спестят пари за допълнителни модули, с които биха могли да подпомогнат нашия проект.
Техника с която да експериментираме в наличност има, а за лично се занимавам от дълго време с поддръжка и внедряване на кад системи, без значение лицензирани или не лицензирани и познавам предимствата и недостатъците на масово разпространените, а и от лицензиране се сещам ;) !

Мисля си, че идеята ми е добра за създаване на собствен бизнес без нужда от инвестиции на готови средства. Задължително условие за съдействие от моя страна е, софтуера да бъде се разработва по всички правила ГПЛ лиценза и да се разпространява под същия лиценз, а също така и да се компилира за Линукс и Уиндоус.
С цел избягване глупостите свързани с драйвери, може функционалността за свързване по усб да отпадне, а само по лан. Други китайски фирми също произвеждат подобни плотери и дори не предлагат възможност по усб връзка.

Надявам се в тази тема да избистрим бизнес стратегията, защото никой от нас не работи за без пари и проекта за да е печеливш, требе да устройва всички участници в него и евентоално да го задвижим.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Аха не издържа и се появи  [_]3

За да се прави/направи каквото и да е първото и най важното условие е ДОКУМЕНТАЦИЯ !!!

И то цялостна и пълна иженерна документация  на абсолютно всичко. На плотерите,  протоколите, регистри, начин на управление......

Тук не става дума за user manual-и дето всички имат а техн. документация а тези работи фирмите никога не ги дават - защото всичките им тайни ще лъснат и от това веднага ще се възползва конкуренцията.


А когато няма такава се почва едно гадаене.... Едни мъки...  прави се reverse engineering....... И накрая не става нищо.
Нагледен пример са свободните драйвери на nvidia.

Още повече, че когато нещо е Gpl то до тази фирмена документация трябва да има достъп целият свят,  а не само ограничен кръг от разработчици.

« Последна редакция: Aug 10, 2015, 21:00 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Имам си вземане даване с една китайска разработка захранващи модули... С комуникация по етернет. Протокола е raw писане в порт... Документация - само след милион писма и то на китайски. Да не говорим, че пише едно, ама се случва съвсем друго :) Да речем чек сумите - те са нещо имагинерно... Т.е. по някога се взимат под внимание, понякога - не :) Като питах инженера отсреща - защо така той каза - "А? Как така? Не може да бъде....!?!?!".

За да не излезе, че съм черноглед и песимист искам най-отговорно да заявя, че ще следя начинанието с най-голям интерес и ще споделям идеите си :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
По-горе споменах за търсене на вариант за първоначално някакво финансиране от фирмата производител на плотерите. Ако схемата се измисли така, че фирмата да има интерес и да финансира поне малко разработката е логично и да даде нужната информация или документация. От друга страна, това са машини, а всяка една машина има нужда от обслужване и сервизиране и също са длъжни да дават информация, ако не пълна документация, то поне на конкретни неща.
Иначе, конкретно при този модел плотер, това което забелязвам е, че програмата му изпраща инфо на плотера, което се зарежда в негова си памет или фърмуеи и след това и да се прекъсне връзката на плотера с компютъра, той си продължава да печата.
Настройките на машината също се пазят в нея, а не в програмата, защото като съм местил плотер на друг компютър, той си е с настройките направени от предното работно място. Този начин на работа/взаимодействие между устройството софтуера  мисля, че улеснява допълнително разработката нов софтуер.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Към момента, тяхната програма, която върви с плотера е изключително проста! Има меню за няколко настройки, които ги прочита от фърма на машината и евентоално при нужда се променят, а за работа само взема файла и го изпраща на машината за печатане. Има и преглед на файла, но като го пусне за печат и няма дори пауза или прекъсване на печата, а трябва от плотера да се извършват тези действия.

А моята идея е да и добавим тези функционалности, а в последствие да чете и разпечатва не само HPGL файлове, а и други формати. Форматите на кад системите директно да ги чете и печата, а после и да конвертира от един формат в друг и така нататъче и да се развива като допълнителен софтуер за работещите с тези кад системи.

Също така, този модел плотери като дизайн е някакво подобрено копие на американската фирма Ioline и се произвежда масово и от други китайски фирми, които също си предлагат техен софтуер, но не знам дали има разлика във фърма им и дали софтуер на едната би могъл да управлява хардуер на другата фирма, но ако в нашата програма е възможно, то и евентуалните потребители ще са много повече.
« Последна редакция: Aug 11, 2015, 15:53 от backinblack »
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
От скоро се занимавам и с Оdoo/OpenERP и в актуалната версия използват някакъв уебсървър до колкото разбирам писан е на Питон и е вграден в системата им. Мисля, че би могло да се реализира и по този начин с уеб базиран интерфейс. Щом ОпенЕРП може да се свързва с касови апарати, то само е въпрос на реализация да се направи и за други хардуерни устройства.
Активен

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Като начало ти предлагам да направиш един сайт в който ще описваш какво има, какво няма, какво за момента е реализирано, какво се предвижда да се прави и просто всичко.

Тръгването от нулата е много сложно нещо и хората, които са го правили не се наемат да го повторят.

Затова както споменах хубаво е да има едно място, където да си проличи когато проектът се отлепя от нулата... Чак тогава и повече хора биха се навили да участват.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
В момента давам давам само някаква идея. Дори и да се хареса идеята, то нещото до първа версия ще е толкоз малко, че няма как да работят повече от 1 човек по реализацията, а от мен тестване и друга специфична информация. Тъй като още нищо не е започнато дори да се прави, може да се умува всячески, а когато се задействат нещата и се направи нещо свястно с акъла си, то сайта и форума ще са най-лесното нещо.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Прототипе, ББ и преди се е опитвал да прокарва разни проекти, обаче се оказва, че наоколо няма много желаещи. Точно последният път се намери някой  (не помня кой) да каже, че в това пари няма и сега гледам ББ е мислил и по този въпрос. И все пак съм  песимист. Безкрайно се надявам да греша и този път да не удари на камък.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Цитат
В момента давам давам само някаква идея.
  Именно помести идеята си в сайт - отначало може да бъде просто статична страница на временен безплатен домейн. И поне дай идея каква среда за разработка или поне какъв език за програмиране да се ползва при реализирането на проекта. Да има нещо подредено на което евентуалния първи разработчик да може да ти задава въпроси. От форум сайтът не се нуждае, а е достатъчно да има начин за контакт с теб (или дори даване на email).

Цитат
и този път да не удари на камък
  То май амбициозните проекти все на камък удрят. Но това не е толкова зле, ако от провалите човек трупа различен опит. И накрая опитът му може да стане достатъчно, дори и за да успее в проект.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
И поне дай идея каква среда за разработка или поне какъв език за програмиране да се ползва при реализирането на проекта

Колега, не знам ти какви разбирания за партньорство имаш, но моите са, че двама и повече има смисъл да си партнират, ако единия разбира от едно, а другия разбира от друго и това всичко се обедини като в едно общо тяло и глава и всеки се доверява сляпо в правилността на преценките на други, за неща които другия разбира повече от него! От такива партньорства дето всички знаят всичко и времето минава в спорове, а не в работа, файда няма! Нито пък от партньори дето освен кинти друго нямат, защото банката, колкото и големи лихви да иска ще е по-малко от някой който ще налее кинти и ще очаква не само възвръщаемост, ами и печалба!
Та, в този ред на мисли, какви технологии, програмни езици и тем подобни ще се използват зависи от това кое би било най-подходящо с оглед функционалност която се преследва, приложение и много други работи и в това отношение, аз не, че нямам мнение по въпроса, но крайното решение го оставям на партньора!

Аз имам просто една бизнес стратегия за която гаранция колко ще сработи и колко няма да срамоти не давам, но се ангажирам да опитаме! Всеки бизнес, какъвто и да е той е печеливш само, когато нагласиш нещата така, че не само ти да имаш полза, но и другите да имат някаква полза от теб!
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
За да има партньорство - трябва да има предварително твърдо зададени правила. И разчет. И права и задължения. И някаква визия... Към момента всичко е "Ами тука едни плотери с един софтуер ама производителя may be ще даде some money обаче дайте да почнем пък каквото излезе..." Аз вече казах, че имам опит с братския китайски народ - дайте документация на протокола и да видим за какво иде реч, пък тогава може да се говори за повече...
Активен

prototip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Цитат
От такива партньорства дето всички знаят всичко и времето минава в спорове, а не в работа, файда няма!
  Откога те уговарям да почнеш нещата по същество, но ти само опитваш да обясниш нещо и толкова. Опиши го малко по-систематизирано, с подточки:
  1. Накратко за проекта: Това за какво ще служи и какво има (добавяш и снимка на машината, за вдъхновение на евентуалните заинтересовани).
  2. Начин на комуникация: LAN.
  3. Какво се знае за протокола за комуникация: Може да не е документация, а само съвсем конкретни примери. Ти спомена нещо такова, но само с думи, без никаква конкретика.
  4. Среда под която ще се разработва: Ще обявиш, че основния програмист по проекта ще избере, както направи в последния отговор.
Всичко това са все неща по същество, а не празни приказки. И е хубаво да са на едно място (както предложих сайт, ако ще и на безплатен хостинг и домейн), за да придобие човек представа, че проектът е сериозно подхванат. Това, че има приложение под Windows и че може да се ползва USB и куп друга информация която даде - едва ли някой разработчик го "топлят" по какъвто и да е начин.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Такава програма задължително трябва да работи с SVG.

Не знам дали си имал вземане даване с SVG формати но аз от поне 10 години го ползвам.
Обикновенно когато ми се налага да режа самозалепващо фолио за реклами. Прави се проекта на Inkscape и им го нося на фирмата дето реже а те го пускат на режещият плотер. но тези фирми обикновенно работят с CorelDraw.

Това е стандарта за векторна графика кък която света върви. И всички големи програми от рода на CorelDraw ги подържат. Че даже браузерите HTML5 го подържат. Под linux Inkscape е SVG редактора.

Този плотер драйвер под windows има ли? Съветвам те ако има да си свалиш  https://inkscape.org/en/download/ за windows да направиш или да отвориш някакъв елементарен svg файл и да видиш дали може да го изплоти през inkscape-а.

--------------

А колкото до сайт - Да трябва! Ако искаш да не е само за 'проекта' ами и за търговия..... Че нали ги продаваш. Поне снимки на плотера да има и скриншот на програмата....а може и упътване за работа и филмчета в Тубата как практически се печатат тези работи.... Че ние даже и плотера не сме го виждали на картинка....и не е ясно какво се прави с него ??? ??? ???
Е като имаш сайт за плотера който продаваш.... може и раздел за GPL проекта да добавиш. Всичко трябва да е събрано на едно и също място ...Пък след това каквото сабя покаже.
« Последна редакция: Aug 13, 2015, 10:57 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Офтиката ме хваща, когато трябва да обяснявам нещо на програмист!

В първия пост споменах, че тези плотери не стават за нищо друго освен за шивашкия бранш! Получават файл за разпечатване във формат HPGL или HPGL/2. Всички кад системи, които се ползват в шивашкия бранш са специализиран софтуер, който за нищо друго не върши работа, както и тяхната работа не може да се замести от Аутокад, Фотошоп и други. Въпросните кад системи генерират плотерен файл в посочения размер или кът файл за робот(RS 232).
Материята е строго специфична и няма нищо общо с рекламата и плотерите за реклама, които също разпечатват този формат, но не стават за тази цел.
Фирмата производител на плотерите е квалитетна и продават не само у нас и може и да имат интерес да подпомогнат финансово проекта, а дали ще имат тепърва трябва да им се предложи нещо конкретно и тъй като ние имаме контакт с тях, можем да им го предложим, а те ако имат интерес ще ни дадат и контакт с човек от екипа им с който да се говори и на съвсем технически език.
Въпросната програма, като се направи, в последствие може да се развива към по-голям проект и пак по-горе споменах, че ако се добавят възможности да разпечатва директно затворените файлови формати на кад системите, то ще може и да се конвертира и от един формат в друг и да се ползва не само за управление на плотери, а и за конвертор, който пък в последствие може да се развива и допълнително към кад система и т.н.!
Всичко това го обясних, по-горе, но няма кой да мисли в ред и последователности!
Активен