Автор Тема: Компотите и българите  (Прочетена 23226 пъти)

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Компотите и българите
« -: Sep 20, 2010, 20:09 »
Абе днеска се прибирам от работа и за краткия 5-10 минути път до вкъщи забелязах нещо, което ме хвърли в много дълбок размисъл. Значи имаше цели две места където някакви столичани бяха запалили огън и варяха компоти в едни тенекии от сирене. Не - не бяха мургави. И в двата случая огньовете си ги бяха запалили в леко занемарени зелени междублокови пространства

Първата ми реакция беше от сорта на "ебати тъпанарите" щото не може така да палят огньове където им падне и да осмърдяват целия квартал само за да си направят 10-тина буркана скапани компоти. После ми мина през главата че сигурно са финансово зле и така оцеляват. Реших че това заслужава да се проучи - отидох до супермаркета да видя цената на компотите и захарта. Отидох и на пазарчето да видя как стоят нещата с цената на плодовете. За да спестя всички малоумни сметки - освен ако нямаш градина и плодовете не ти идват без пари, за десетина компота, в повечето случаи си на загуба ако си ги направиш сам срещу това да си ги купиш готови от магазина. За някои плодове излизаш на печалба, но малка, в повечето случаи си на загуба. И загубата и печалбата са малки, в най-екстремният случай няколко левчета. Това е погледнато единствено от финансова гледна точка, от гледна точка да се печеш на огъня, да мъкнеш тези скапани тенекии и буркани е друг въпрос. Апропо, дори на ток да ги свариш, предполагам няма да се набуташ повече от няколко левчета, но нали предположих че става пари за финансово слаби хора.

След това се замислих, че може би хората предпочитат екологична храна...ама тя е толкова екологична, колкото турските и гръцки плодове на пазара, не знам. И с тая захар вътре...абе не знам.


В крайна сметка се запитах кой е виновен за цялата тая работа. Забавното е че ако задам по различен начин въпроса, ще има различни мнения. Примерно ако питам "правилно ли е да се варят буркани в градинките" хората ще се възмущават там. Ако сведа нещата до това оправдано ли е да се правят такива неща при положение, че общината не си подържа градинките, отново повечето ще кажат, че не е оправдано, и в същото време няма да имат нищо напротив да се изсерат върху общинско имущество, стига да им изнася и никой да не разбере (добре де, сложете си ръка на сърцето и си го признайте) :) Ако обаче сведа нещата до злите чешки монополисти от ЧЕЗ срещу огруханата бедна лелка дето вари компоти, всички ще застанат на страната на лелката и ще скочат срещу злите гадове дето ни дерат със сметките за ток. Което е малко тъпо, защото и държавата/общината също дерат доволно, но ги мързи дори да си стегнат имотите.


Таааа кой е виновен в крайна сметка?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #1 -: Sep 20, 2010, 20:20 »
Да си купиш 10 компота от магазина излиза мноого по скъпо от това да си ги направиш сам :)
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #2 -: Sep 20, 2010, 20:36 »
Аз съм "за" всичко домашно - компоти, сладка, лютеници, млечни продукти, месни деликатеси и т.н. Ама не бих излязла да варя в градинката между блоковете, а на село на двора... За тези, които правят буркани в градинката между блоковете - ами тяхна си работа, само да не направят някоя беля :) Не ми пречат, не ме дразнят, мотивацията им също не ме касае, живи и здрави да сме всички. Домашното консервиране си е нещо българско, по-добре да бъде запазено по този начин, отколкото всички да ядем заводски глупости и да ни лъжат с етикети и недодялани стандарти... [_]3
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Компотите и българите
« Отговор #3 -: Sep 20, 2010, 20:45 »
Абе не знам какво що, но наистина домашното компотче си е номер едно :)
Трушийката също... няма равна, особено с хубава домашна ракийка.

Виж за лютеницата съм на друго мнение - ял съм много лютеници, ама купешката най-много ми харесва.
Кетчуп - Хеинз. Лютеница - и Дерони става, и Филикон.. все тая.

п.с.
Правих си експеримент къде има нишесте - взех бутилка кетчуп Хейнз, и бутилка Дерони.
Нали принципно като се капне йод и ако има нишесте - посинява.
С Хехйнз-а нищо не се случи. Деронито първо посиня, после полилавя, позеленя и накрая - почерня. Честно - идея си нямам какво има вътре, и за това не го и купувам повече. Въпросната бутилка я изхвърлих веднага след експеримента. Но за съдържанието е показателна и цената де - Дерони 1.50, Хейнз - 6.90  при еднакъв грамаж :)
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Компотите и българите
« Отговор #4 -: Sep 20, 2010, 20:45 »
Не е вярно, и мормоните варят компоти :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #5 -: Sep 20, 2010, 20:55 »
ИМА разлика между компотите произведени в междублоковото пространство и компотите произведени в завод.

Но никога не съм варил компоти между блоковете. Имам си къща и там...
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #6 -: Sep 20, 2010, 21:00 »
Май идва зимата щом вече за компоти и лютеница се заговори.Аз също съм голям фен на всичко домашно,но не и по бай ганьовски да го правиш където ти падне. ;) :P
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #7 -: Sep 20, 2010, 21:25 »
По въпроса дали да се варят компоти има две страни. Първо дали е иконимически по - изгодно сам да си ги вариш или да си ги купиш и второ дали въобще трябва да се ползва стоката компот.

По първия въпрос не съм се наемал да смятам сериозно дали излиза по - евтино и съответно с колко сам да си направиш вместо да си купиш от някой супермаркет, но винаги съм смятал, че и да излиза по - евтино да си вариш сам компотите, няма как да е много по - евтино. Проверката, която gat3way е направил доказва това. Така че, явно от чисто икономическа гледна точка по - добре да си купуваш компота от магазин.

Втората страна на въпроса е дали да се употребява "зиминината" по принцип. Под "зимнина" разбирам всичките компоти, сладка, конфитюри, буркани с месо и т.н. Идеята на тези продукти е просто, че на времето, когато хората са започнали да ги правят не е имало фризери и хладилници, където да се съхраняват продуктите и също така това са били до голяма степен сезонни продукти - повечето хранителни растения не са давали плод през зимата. Съответно хем не е имало предлагане на тези ключови хранителни продукти през зимата, хем не е имало по - добри средства за съхранение. Сега от една страна почти всички плодове и зеленчуци се предлагат през всичките сезони като в повечето случи ако има разлика в цените е малка, а от друга страна домашният хладилник и фризер е доста по - надежден метод на съхранение на храните. Следователно нуждата от правене на зимнина отпада. Отделно на страна винаги е по - добре да ядеш пресен плод или зеленчук, от колкото консервиран. Така, че лично според мен самата употреба на консервирани плодове или зеленчуци не е небходима.

Естествено винаги има динамика в предлагането и цените на различни плодове и зеленчуци. Например от това, което съм видял при предлагането и цените на най - често търсените зеленчуци като домати, краставици, зеле, чушки и т.н. няма чак толкова голяма вариация, така че правенето тяхното консервиране е безсмислено. При тропическите плодове като например портокали, ананаси, банани, лимони също няма прекалено голяма сезонна вариация в цените (освен май при портокалите, които ми се струва, че през зимата са доста по - евтини). Отделно на страна в България няма традиции за тяхното консервиране. Сериозна вариация в цените мисля, че се наблюдава единствено при черешите, ягодите, сливите и този тип плодове, много от които така или иначе не се предлагат през зимата. Получава се така, че през лятото класическите плодове, които се отглеждат в региона са относително по - изгодни за потребителя, а през зимата е относително по - изгодно да се купуват тропически плодове. Понеже през цялата година има достатъчно голямо предлагане на плодове като цяло на нормални цени не мисля, че консервирането на плодове е изгодно. Зимата ако толкова много ми се доядат череши или праскови мога да си взема компот от магазина. Естествено има хора, които още следват старите навици, но е съвсем естествено домашното консервиране на плодове и зеленчуци да отмре като навик. Когато бях в САЩ в техните супермаркети също имаше компоти, което подсказва, че и при тях е имало обичай да се вари зимнина, но този обичай е изчезнал и вече нормалните хора не се занимават с това. Което според мен си е напълно нормално. Мисля, че бях видял една снимка от 40те години (беше някакъв фотоархив на тема провинциална Америка през 40те години), където разни хора си варяха компоти. Сега 70 години по - късно такова нещо няма. Предполагам така ще стане и в България.

Естествено всичките зимнини си имат и употреба различна от класическата им идея - например като пия ракия върви да имам за мезе туршия, като си правя палачинки да ги намажа със сладко и т.н., но за това няма смисъл да се занимавам лично с консервиране, достатъчно е просто, когато възникне епизодичната нужда, да си взема от супермаркета.

От една страна от сантиментална гледна точка е малко тъжно как такива традиции отмират, но от практична гледна точка не виждам нищо лошо, неефективние и безсмислени неща да изчезват. Особено при положение, че и аз се сблъсках наскоро с това явление - прибирам се вкъщи в централен квартал на София и цялата улица е омирисана от дима на някакви хора, които си правеха зимнина. Не е приятно.

Цитат
ИМА разлика между компотите произведени в междублоковото пространство и компотите произведени в завод.

Каква точно е разликата. Варени плодове във вода със захар...
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

Recku

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
  • Distribution: Debian Stable
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #8 -: Sep 20, 2010, 21:32 »
но не и по бай ганьовски да го правиш където ти падне.
Е, те не са го правили където им падне, а в "леко занемарени зелени междублокови пространства", т.е., когато си "притиснат" от:
 - не можеш да се довериш на фирмените продукти, защото всичко, което се произвежда и всяко действие на пазарните агенти е в дългосрочен план (слагат се емулгатори, стабилизатори и какви ли още не боклуци, за които може цял ферман да се изпише);
 - нямаш къща на село или другаде, някоя отдалечена дестинация от "големия град";
Избираш да си набавиш по някакъв начин необходимите продукти и сам да си направиш.
Активен

This aptitude does not have Super Cow Powers.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Компотите и българите
« Отговор #9 -: Sep 20, 2010, 21:43 »
Е какъв е проблема да ги свариш в една по-голяма тенджера, да не осмърдяваш цялата махала и да не превръщаш градинките в кочина? 2-3 лева за ток? Все пак става въпрос за десетина буркана, а не за консервен комбинат.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #10 -: Sep 20, 2010, 22:04 »
Ами по-евтино може да им легне да си колнат и прасенце в междублоковите пространства и да си върят ракия ??? и тогава ще се наложи да прекръстим столицата на селйофия .

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #11 -: Sep 20, 2010, 22:34 »
Към aaaaaa - да, за съжаление в днешно време основният ни източник на плодове и зеленчуци е магазина, а не домашната градина. Това наистина обезсмисля консервирането (макар че зимата несезонните неща ще са по-скъпички). Иначе смисълът на консервирането е, да оползотвориш максимално плодородието на градината и да имаш спокойствието, че, ако захване люта зима (а както видяха варненци, люта зима, че да не можеш да отидеш до магазина, захваща и в града!) ти и семейството ще имате какво да ядете :)

Към gat3way - познай коя квартална миризма ще избера измежду огън с дърва, запален казан, заводски газове, пропан-бутан от колите на комшиите пред входа...

И общо за зимнината - ами аз предпочитам домашна, избирам си лично рецептата, аз си преценям колко плодове и захар искам да има, аз си преценям какви плодове (като качество) ще сложа и как ще ги нарежа... Не че съм правила де, ама се позамислям (разбира се - вкъщи, за компоти е доста неудобно, за останалите неща става). Майка ми ми обяснява само да опека чушки (сега, докато са на по-нормални цени) и да ги ръгам във фризера, а зимата да размразявам и да си правя прясна лютеница или кьопоолу.. ма друго си е просто да отвориш бурканчето и да ядеш, малко труд сега за повече удобство после ;)

Едит: Хубаво де, нямаш къща на село... Ми планините наоколо за какво са, сума ти народ ходи на разходка с барбекю, цвърчи пържолите, ми някой уикенд със барбекюто да вземе и бурканите ;) А, може да няма транспорт... Ама пък може да се кооперира с някой с транспорт.. Абе има начини да не е между блоковете, ама това е стара градска традиция...
« Последна редакция: Sep 20, 2010, 22:43 от bop_bop_mara »
Активен

qwerty11

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #12 -: Sep 20, 2010, 22:36 »
Абе gat3way незнам от къде си се връщал  ;) , ама 99% от хората искат да ядЪт домашно. Много си ми интересен - като мойте началници ИСПАНЦИ дето ядЪт ягоди като ябълки.
Или само се правиш на такъв.
ЯЯЯЯ кажи баш софиениц ли си, или си идвал с дисагите.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #13 -: Sep 20, 2010, 22:38 »
Е какъв е проблема да ги свариш в една по-голяма тенджера, да не осмърдяваш цялата махала и да не превръщаш градинките в кочина? 2-3 лева за ток? Все пак става въпрос за десетина буркана, а не за консервен комбинат.

Да не говорим, че има газови котлони.  ;)
Прост народ слаба държава, слаба държава - прост народ.
Активен

Без правила няма игра

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Компотите и българите
« Отговор #14 -: Sep 20, 2010, 22:48 »
Не знам кой ви е казал, че димът от изгоряла дървесина е много полезен. Преди време бях гледал едни графики за това откъде си набавяме диоксин в организма, горските пожари водеха доста убедително на първо място.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon