Автор Тема: Компотите и българите  (Прочетена 23218 пъти)

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #15 -: Sep 20, 2010, 22:48 »
Имам един познат, който смени няколко работи за 2-3 години - хлебозаводи, мандри, консервени заводи, заводи за лютеница и т.н. Все хранителната промишленост. Та той горкият се оплакваше, че ако продължава да си сменя работата все така, скоро няма да има какво да яде - от всичко се е отвратил.

Най-много ми "хареса" как циганките влизали в в някакви огромни казани и по цял ден не излизали - дори и за тоалетна ... това за купешката лютеничка ;)
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P

qwerty11

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 23
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #16 -: Sep 20, 2010, 22:52 »
Не знам кой ви е казал, че димът от изгоряла дървесина е много полезен. Преди време бях гледал едни графики за това откъде си набавяме диоксин в организма, горските пожари водеха доста убедително на първо място.

А ти в каминката КЮМЮР ли слагаш.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #17 -: Sep 20, 2010, 22:53 »
Марче, не давай такива идеи за варене на зимнина по Витоша, че в София ще стане по- запушено и от Москва като тръгнат бабки с кибрити из гората. Добре, че се евакуирах от там навреме.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #18 -: Sep 20, 2010, 22:58 »
Марче, не давай такива идеи за варене на зимнина по Витоша, че в София ще стане по- запушено и от Москва като тръгнат бабки с кибрити из гората. Добре, че се евакуирах от там навреме.
OK де, спирам, ама няма да ми крадете идеята, ще я GPL-на ;) Мисълта ми беше, че все пак има къде другаде.

А за ползеността на дима от дървесина - не знам, не разбирам, предполагам зависи от наситеност и количество. Ама запалените пластмасови казани миришат много по-гадно със сигурност...
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Компотите и българите
« Отговор #19 -: Sep 20, 2010, 22:59 »
Изгарянето на отпадъци e на второ място :)

Абе ето:

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #20 -: Sep 20, 2010, 23:10 »
Е, ама то трябва да зависи и от това какви пожари е имало, у нас, да сме живи и здрави, последните години не е горяло. Иначе си спомням, Италия, Гърция, Русия, сериозни замърсявания. Ама потърси статистиката на Исландия за тази година, да видим там как е ;)
Както и да е, аз говорех за миризма, не за полезност и вредност.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Компотите и българите
« Отговор #21 -: Sep 20, 2010, 23:14 »
Кризата нещо удари кандидат-хотелиерите и нещо горските пожари секнаха, въпреки горещото лято :) Преди 2-3 години си беше проблем, ма ся на...тва финансовите кризи правят по-добро за екосистемите по земята от милиони посрани еколози дето врякат и редят замъци от кашони, определено :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #22 -: Sep 20, 2010, 23:44 »
И да спорим и да не спорим, повечето хора правят зимнина, защото смятат, че е по - евтино. Реално или не е така или ако е по - евтино е по - евтино с толкова малко, че не си струва да се занимаваме. От друга страна има два други аргумента, които се приведоха в тази тема - че домашното е по - вкусно и, че домашното е по - полезно или по - малко вредно.

По първия въпрос не съм съгласен. Готовите компоти и сладко с нищо не отстъпват по вкусови качества на домашните. Поне според моя вкус. Готовата лютеница, която на етикета пише, че е домашна също повече ми харесва от истинската домашна. Във всеки случай по - добре е да се избягват консервираните храни и да се ядат пресни плодове и зеленчуци вместо консервирани и месо, вместо колбаси. Поне в нещата, които аз ям рядко присъстват консервирани храни. При мен става дума по - скоро за епизодични неща - например решавам да си правя палачинки и си купувам сладко за тях. Компоти мисля, че не съм ял от години (поне не си спомням кога беше за последно). При наличието на такова предлагане на пресни плодове не виждам и смисъл.

По втория въпрос за качеството също се съмнявам. По логиката на човека, който работел в хранителната промишленост и бил отвратен, аз пък мога да кажа, че съм работил едно лято в ресторант и видях такива неща, които принципно би трябвало да ме откажат от ходенето по заведения за хранене. Обаче крайният резултат е, че до сега не съм имал проблеми, причинени от храна, купена от супермаркет. И вероятността един компот да е качествен според не е по - голяма ако е правен домашно.
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

VladSun

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2166
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #23 -: Sep 21, 2010, 00:41 »
По втория въпрос за качеството също се съмнявам. По логиката на човека, който работел в хранителната промишленост и бил отвратен, аз пък мога да кажа, че съм работил едно лято в ресторант и видях такива неща, които принципно би трябвало да ме откажат от ходенето по заведения за хранене. Обаче крайният резултат е, че до сега не съм имал проблеми, причинени от храна, купена от супермаркет. И вероятността един компот да е качествен според не е по - голяма ако е правен домашно.

Нещо ми се губи връзката между изреченията в този параграф ...
Примерно, така и не разбрах дали още ходиш по ресторанти :P, но за сметка на това разбрах, че ядеш храна от супермаркети.
Активен

KISS Principle ( Keep-It-Short-and-Simple )
http://openfmi.net/projects/flattc/
Има 10 вида хора на този свят - разбиращи двоичния код и тези, които не го разбират :P

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #24 -: Sep 21, 2010, 01:06 »
Все още ходя в заведения за хранене, защото не съм толкова впечатлителен. Каквото не ме убива ме прави по - силен :)
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #25 -: Sep 21, 2010, 07:34 »
Няма значение къде го правиш, дали в парка дали между блоковете дали в кенефа, то все си е домашно
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Компотите и българите
« Отговор #26 -: Sep 21, 2010, 10:35 »
има една дума която определя случея и тя е МАНТАЛИТЕТ.  [_]3

dobrev666

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
  • Distribution: Slackware, Slackware64
    • Профил
    • WWW
Re: Компотите и българите
« Отговор #27 -: Sep 21, 2010, 19:05 »
По мои сметки за 5 буркана компот от праскови да речем ще се спестят около 7-8 лв, може и да са повече. Ако дохода ти е 300 лв на месец няма да се замисляш дали ти е изгодно или не. Вариш компоти и вдигаш пушилката между блоковете.
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Компотите и българите
« Отговор #28 -: Sep 22, 2010, 00:40 »
   При тия мутростандарти в България домашното по принцип не изглежда никак глупаво. Съвсем друг е примерът, че бялата захар е много по-вредна от едни цигари "планински въздух" -0.1 на 1.
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Компотите и българите
« Отговор #29 -: Sep 22, 2010, 01:13 »
Аз какво разправям - хората купуват от пазара некви турски плодове подобаващо обработени с инсектициди (ако си ги беряха на село щяха и да си ги варят на село предполагам). Минават ги през термична обработка където всякакви витамини отиват на кино и от плодовете остават единствено едни разкашкани целуозни нишки. И накрая приятният вкус се дължи единствено на обилните количества захароза. И най-накрая убедено си вярват че се хранят здравословно с домашно-приготвените буркани. Като печалбата в най-добрият случай са няколко лева за десетината буркана, които се побират в тенекето. Като се добави и риска от неправилното консервиране, не знам - според мен цялата тази галимация не е оправдана. За това че одимяват всичко наоколо и превръщат градинките в кочина няма смисъл да говоря - това да не ти пука за никой друг, важното ти да намажеш нещо си е начин на мислене. Проблемът е че не виждам какво толкова намазваш от цялата работа.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon