Автор Тема: Стартиране на скрипт при прекъсване на инета  (Прочетена 1601 пъти)

asp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 55
    • Профил
Здравейте, вчера си настройx домашния сървар да взима автоматично dynamic host от dyndns.org при стартиране на компютъра. Също така има и крон задача, но не ми върши добра работа. Интересно ми е как ще мога да го направя, така че, като спре нета (рестартира бтк модема) и дойде новото IP, да се изпълни някаква команда, или стартира скрипта, който да пренасочи хоста към новото ми IP. ОS'a e bsd
« Последна редакция: Oct 28, 2009, 19:56 от asp »
Активен

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Здравейте, вчера си настройx домашния сървар да взима автоматично dynamic host от dyndns.org при стартиране на компютъра. Също така има и крон задача, но не ми върши добра работа. Интересно ми е как ще мога да го направя, така че, като спре нета (рестартира бтк модема) и дойде новото IP, да се изпълни някаква команда, или стартира скрипта, който да пренасочи хоста към новото ми IP. ОS'a e bsd
Я пак обясни !!. Защо да си взема ново ип ? защо да няма едно постояно за линукса ти ? и  къде да насочва и защо ? За да ни е по лесно да ти обясним.
Активен

ivanatora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 658
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Ако имаш достъп до DNS зоната, сложи си един CNAME от твоядомейн.ком от рода на something.ath.cx, а в DYNDNS си сложи същото something.ath.cx към динамичния адрес.
Така при поискване от клиентската страна на твоядомейн.ком ще отговаря something.ath.cx, което пък ще отговаря на динамичния ти адрес.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5293
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Здравей колега. Ами аз при мен у дома ползвам услугата на <no-ip.org>, и аз съм с home акаунт на VivaCom. Когато се ребоотне модема и ми смени IP адреса, самия клиент за Linux, който ползвам (естествено даунлоаднат от техния сайт) си има опция, на колко време да се ЗАКАЧА към техния нейм сървър и да ъпдейтва текущия ми IP адрес (ако е стария - няма промяна, ако е различен - сетва се новия). Аз съм указал на клиента, всеки 5 минути да го прави. Като го запусна веднъж от /etc/rc.d/rc.local с BOOT-а на машината и той си тръгва като демон, и не ползвам crontab-а. Самия клиент се грижи за автоматизираното конектване и сетване на актуалния IP адрес. Ползвам го вече над година и нещо. Никакви проблеми, работи си желязно. Колкото и пъти VivaCom-а да ми сменят адреса, до 5 минути е сетнат и мога да си го ресолвам отвсякъде.

Поздрави.
« Последна редакция: Oct 28, 2009, 20:32 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
DynDNS има също клиент, който може да се закачи за уеб интерфейс или към интерфейс на машината.

asp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 55
    • Профил
Ясно, че моя мислов вариант няма как да стане, а и става все по-сложен, за това ще използвам crontab, понеже клиента ми от DynDNS, не разполага с настройка за часовник т.е. през колко време да проверява. Идеята ми беше да става всичко както си му е по реда (както старите рутери на БТК с автоматична настройка). Но и това в което се опитвате да ме обидете е естествено другия вариант.:) Добре ще го карам за сега така и ще чакам да ми хрумне някой идейца   :( 8) Мерси много и за бързите отзиви:))
Активен

ivanatora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 658
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Клиентът от DynDNS може да се пусне в режим демон и винаги знае текущото състояние на адресите. При това положение не му трябва стартиране по cron.
Активен

asp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 55
    • Профил
Добре, би ли обеснил как по точно трябва да стане? Търсих и не можах да разбера какво точно ще представлява всичко? Смисъл такъв, как да го настроя да работи в такъв режим т.е. да има постоянна обмяна на данни с сървъра на DynDNS  ???

Edit: /usr/sbin/ddclient -daemon 300 -syslog, така ли трябва да стане?
« Последна редакция: Oct 29, 2009, 04:49 от asp »
Активен

ivanatora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 658
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Пускам го само с ./ddclient, но имам и следния /etc/ddclient/ddclient.conf (идва от примерните, само съм сменил някои неща):
Код:
daemon=300       
syslog=yes       
mail=root          # твоя поща за уведомления при сменен адрес
mail-failure=root             
pid=/var/run/ddclient.pid       
ssl=yes                       
use=if,                     if=eth3 # това е важно за да взима адреса при промяна на този интерфейс
login=twoquser
password=twoqpass
 server=members.dyndns.org,             \
 protocol=dyndns2                       \
 twoq_subdomein_v_dyndns.ath.cx


Но постоянна обмяна със сървърите на DynDNS няма да има. Съобщение се праща само когато адреса ти се промени. Не е добра идея да насилваш постоянно изпращане (като с крон, примерно), защото се счита за abuse.
« Последна редакция: Oct 29, 2009, 10:55 от ivanatora »
Активен

asp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 55
    • Профил
бях го настройл на
use=web, въпреки че не знам за какво е :)
сега вече е use=if  if=ndis0, но на ндис0 е с локално ip, но не мисля, че ще му пречи ? :)
Активен

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Пред 2007-ма година работеше безпроблемно по този метод. Програмата ndyndns следи постоянно какъв е адреса.

Активен