Автор Тема: За хората, естественият подбор и правото да носиш оръжие.  (Прочетена 8353 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
2004г. присъствах на едно обучение с френски инструктори. Показваха защита от нож. трябваше да ни покажат защита от нож с толфа /вид палка/. Преди да направи демонстрацията, инструкторът обясни, че при защита не трябва да се бие нападателят в главата, за да не го убием. Първото му действие, когато партньорът му посегна с учебният нож обаче беше да го удари демонстративно в главата. Ние му казахме "Е, нали не трябваше да бием в главата", при което човекът каза "Правилно сте разбрали - не трябва да се бие в главата". При следващата атака обаче, ударът в главата се повтори. Пак го попитахме и той пак ни отговори същото. Нямаше нужда повече да питаме. Когато става въпрос за твоят живот - нападателят ако ще да оцелее. При такива ситуации, милосърдието трябва да остане някак на заден план. Но лъскавият пищов и лъскавият винкел са си проява на страх и парадиране, а това може да навлече големи беди.
« Последна редакция: Dec 24, 2011, 20:03 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

/dev/null

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 181
  • Distribution: Ubuntu Current LTS
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Явно в София е цивилизовано, защото тук в Пловдив изобщо не е розово. Преди 5-6 години един съсед на 60-70 години нападна друг 35 годишен съсед. Дядото беше с тесла, а момчето, което се спаси от смъртта е било въоръжено с късмет, ръцете си и твърда глава. Стълбището и първия етаж бяха покрити с кръв (все едно някой е клал прасе).
Момчетата от жандармерията и полицията чакаха дядката на вратата и му се молеха да им отвори, а той през това време се е спуснал на по-долния етаж и е избягал. Намериха го, но после го изкараха луд и си го пуснаха да му се радваме.
« Последна редакция: Dec 24, 2011, 20:59 от /dev/null »
Активен

CPU: AMD Phenom II 1100T Black Edition @ 3,3GHz, Cooler: Cooler Master v10, RAM: Corsair VS2GB1333D3 x4, MB: GA-890XA-UD3, PSU: SS-1250XM, GPU: AMD HD 6850x2 (CrossfireX), Sound card: ASUS Xonar D2X, SSD: Kingston SVP200S37A/60G, HDD: Hitachi HDS721010KLA330 (1TB), HDS723030ALA640 (3TB), WD RED(4TB)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Животът е сложен и много народ откачи. Както в София, така и в най- забутаното село.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Моето мнение по въпроса е - нека, за да вземеш разрешително за придобиване и носене на късно нарезно оръжие да е задължително да минеш курсове за използването му и психиатричен преглед. Но да се махне този член от закона, който изисква да се доказва необходимост. На практика това изискване се преценява чисто субективно от КОС-а дали наистина е така или не и според мен създава доста предпоставки за корупция. Реално ситуацията в момента е такава, че за един честен гражданин е много трудно да си извади разрешително (например аз сега ако кандидатствам съм почти сигурен, че ще ми откажат), а престъпниците така или иначе имат незаконни оръжия или с подкупи и връзки си вземат разрешителни.

Оръжието си е право и режимитъ в България трябва да се легализира. Наистина това ако се направи обаче ще трябва и да се следи всяко използване на огнестрелно оръжие и държавата да се погрижи всеки, който неправомерно си използва оръжието да лежи в затвора.

Относно това дали е безопасно или не - в САЩ всеки щат има различни законо за оръжията, но статистиката е показала, че в тези щати, където носенето на оръжия е най-ограничено, там престъпността е по-голяма. Ако трябва да направя паралел със щатите, бих искал да опиша една новина, която бях чел преди месеци, но ми направи голямо впечатление. Действието се развива в Люлин - някакъв младеж си кара с несъобразена скорост БМВ-то край детска площадка, родителите му правят забележка. След около половин час младежът се връща с още няколко коли (родата) и слизат с бухалките да се бият. Това ако беше в САЩ, където над 90% от населението има оръжия, поне един от татковците щеше да има оръжие и да го носи и сигурно нямаше да са толкова отворени. Въобще ясното съзнание, че влезеш ли със взлом в някоя къща, то там най-вероятно ще има оръжие, че правиш ли се на отворен на някой, то той като нищо може да извади пистолет, според мен определено е доста сериозен възпиращ фактор. При това тук не става дума само за липса на вяра в органите на реда. Полицията не може да е всякога и на всяко място. При описаната по-горе история, полицията колкото и добре да си върши работата пак ще трябват поне няколко минути, докато дойде патрул и това ще е след като някой подаде сигнал. Просто не винаги има кой да те защити и това е напълно разбираемо.

Правото на носене на оръжие има и още един аспект. И това е фактът, че самозащита не е единствената причина, която изисква това право и може би дори не е най-важната. Ще цитирам как точно е написан текста, засягащ правото на носене на оръжие в американската конституция (втората поправка):

"Като се има предвид, че добре регулираните партизански отряди (militia) са необходими за защитата на една свободна държава, правото на народа да притежава и носи оръжие няма да бъде ограничавано"

С други думи правото на хората да носят оръжие е не просто обвързано с тяхното право да се предпазват пряко от престъпления срещу тях и но има и доста по-абстрактна природа - правото на хората да носят оръжие е коректив на властта на правителството над тях. Едно недемократично правителство не би могло насила да управлява народ, който е добре въоръжен. Допълнително - една държава като САЩ, където над 90% от населението е въоръжено много трудно би могла да бъде окупирана. Във връзка с това се сещам за едно движение в САЩ, за което съм чел - 3те процента клетвопазители - идеята е, че според проучвания 3 процента от населението на САЩ биха оказали въоръжена съпротива ако сметнат, че конституцията им е нарушена. Представете си как би могла да се окупира или наложи тоталитарен режим в държава където 9 милиона (3 процента от 300 милиона) души биха оказали въоръжена съпротива на това.

Цитат
Естественият подбор си върши работата и такива индивиди, съчетаващи глупост и агресия в големи количества, отпадат. Колко жалко само. Трябва да разрешат на хората да притежават патлаци без психотестове и тем подобни усложнения. Така само за няколко години, агресивните социопати ще намалеят до санитарния минимум и няма да заплашват повече живота на невинни хора.

Точно това съм си мислил и аз. Според мен в България сега ако се въведе либерален режим за носене на оръжия от типа на американския първите няколко години ще бъде като в Дивия Запад. Но определено ще има и нещо като естествен подбор и с времето културата ни ще се промени. Сега хората кипят от агресия и скачат на бой и вдигат скандали за щяло и нещяло. Всяка вечер сбивания край дискотеките, на пътя някой като засече някой и веднага може да се стигне до бой, въобще страшно е. Но каквато и да е ситуацията, агресорът ако знае, че човекът от среща най-вероятно има оръжие, няма да е толкова агресивен и ще помисли малко по-добре какво прави.
« Последна редакция: Dec 24, 2011, 22:47 от aaaaaa »
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

Bogo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 632
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: cmd
    • Профил
Та си помислих че ако имаше либерален режим за притежание на огнестрелно оръжие, вместо ножове и летви щяха да извадят пушкалата и тия двамата щяха да бъдат принудени да го застрелят.

Да, но изглежда се получава обратното. В страната която живея всеки има право на оръжие и всеки го знае това много добре.
На такива изцепки не съм бил свидетел, дори напротив, всеки се отнася с уважение и респект.

Може би респекта идва точно от там, че всеки чичка колкото и стар или зле изглеждащ може да има патлак в него.
Не съм виждал някой да се отнася лошо с друг, камо ли да стане такава проява
Активен

live free or die хард :)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Та си помислих че ако имаше либерален режим за притежание на огнестрелно оръжие, вместо ножове и летви щяха да извадят пушкалата и тия двамата щяха да бъдат принудени да го застрелят.

Да, но изглежда се получава обратното. В страната която живея всеки има право на оръжие и всеки го знае това много добре.
На такива изцепки не съм бил свидетел, дори напротив, всеки се отнася с уважение и респект.

Може би респекта идва точно от там, че всеки чичка колкото и стар или зле изглеждащ може да има патлак в него.
Не съм виждал някой да се отнася лошо с друг, камо ли да стане такава проява
А как са законите там, би ли споделил. Примерно - за убийство да получиш условна присъда или пробация /знам и такъв случай/. Дали е така в тая твоя свободна държава. Или тя е толкова свободна, че и закони няма. Сигурно всеки сам се оправя.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
.............Но да се махне този член от закона, който изисква да се доказва необходимост.......

Много ми е интересно това нещо! От една страна, трябва да докажеш, че имаш необходимост да се защитиш, а от друга страна, в дома ти влизат носиш наказателна отговорност за това, че си се защитавал!

Преди няколко години, имаше един случай, доста се раздухваше, за един дядо дето направил разни бомбички и като влезли циганите отново да крадат, имаше осакатени и го осъдиха! Май само заради преклонната му възръст не го вкараха в затвора!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Това дето го е направил дядката е леко безотговорно. Можеше да не са цигани дето го крадат, ами някакви любопитни хлапетии дето разучават къща обитавана от духове например.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
А аз ако дойда у вас със няколко приятели и те счупя от бой как ще докажеш, че аз/ние сме те пребили като медицинското без свидетели, 5 пари не струва, но ако ти ме застреляш ще носиш наказателна отговорност!
Това ли е правилното!? На тези любопитни хлапетии родителите защо не са ги научили, че не могат да влизат в чуждия двор да любопитстват?
« Последна редакция: Dec 25, 2011, 01:05 от backinblack »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
В нашия блок имаме леко параноиден домсъвет, камера на партера и портиер. Така че точно в този случай може и да успея да го докажа :)

Но в общият случай за да стане това, трябва да влезеш в апартамента, което означава че трябва да ви пусна. Можете примерно да разбиете вратата но твърде вероятно ще имам време да се обадя на 112 междувременно. Сега тук има много любопитни моменти, примерно ако се познаваме и ви пусна, пък вие вземете че ме пребиете - да, интересен казус. Също така ако аз примерно те поканя на гости пък реша да те застрелям, това пак е интересен казус.

На хлапетиите иначе може и да са им обяснявали родителите, но хлапетиите също така доста често правят бели. Не можеш да очакваш от тях да се държат като зрели възрастни индивиди - нормално е да се очаква че могат да свършат някоя глупост.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

vyrgozunqk

  • Гост
Колеги, това за разрешителни за къси, нарезни оръжия са пълни глупости... Освен това и за дълъг нож нищо не могат да ми кажат... Мога да те убия и с нож за хляб -и к'во?! - Това значи, че не мога да си купя нож за хляб ?! Пък ходи доказвай от къде и за къде е ножа... А като по междудругото с нож за хляб, ще е по-гадно отколко с типичен кухненски, направо ще ти прегризе гръкляна...  ::)

Хора, бъдете разумни... Следвайте моят пример, в мен винаги имам поне един нож с 8см.острие... ( толкова се води легално, поне според закона...)
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Панасоник (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=VxGw3zr5u3M)на скоро извадиха този таблет. Харесва ми и ако има курсове за ползването му като оръжие за самоотбрана (физическа), бих си купил такъв с курсовете към него. Представям си как го мятам по подивелия набор и го млатя с него.

Преди 12-13 години и на мен ми налетя подивял таксиджия - бил съм карал бавно и късно съм пуснал левият мигач. Той "като се движел със 120 как за 100 метра да реагирал?" (в село Самоводене - обходен път на Русе- Търново). Успя дивака през отворения ми прозорец (първо ми счупи огледалото с ръка) да ми светне едно круше доста яко. Не помня как успях но му залостих главата с прозореца. Дълго плю и успя освен мен да оплюе таблото и огледалото. Беше по обяд и чудих - дали да го заведа така до полицията в Горна Оряховица (10 км. походка вълк от ну пагади с тролея). Или да оставя колата така и доведа полицаите. В крайна сметка го пуснах с надеждата никога да не шофира така идиотски (но без обещание от него).

Много години след това си мислех и пресъздавах сцената, от комична можеше да е доста трагична.....


Та сега по въпроса - смята ли се за оръжие (било то и високо технологично) факта, че носиш да кажем смартфон или таблет, натъпкан със софтуер за сканиране на мрежи, прихващане на пакети и тем подобни?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Колеги, това за разрешителни за къси, нарезни оръжия са пълни глупости... Освен това и за дълъг нож нищо не могат да ми кажат... Мога да те убия и с нож за хляб -и к'во?! - Това значи, че не мога да си купя нож за хляб ?! Пък ходи доказвай от къде и за къде е ножа... А като по междудругото с нож за хляб, ще е по-гадно отколко с типичен кухненски, направо ще ти прегризе гръкляна...  ::)

Хора, бъдете разумни... Следвайте моят пример, в мен винаги имам поне един нож с 8см.острие... ( толкова се води легално, поне според закона...)
@vyrgozunqk : Няма закон, който да регламентира хладните оръжия. Това за дължината на острието е градски мит. Иначе, повечето земеделски инструменти /брадви, вили, мотики, коси/ са по опасни от твоето ножче с острие от 8см.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5287
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Демек 8 санта - може. А 9 - не може. Така излиза.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
@cybercop, палката какъв вид оръжие е? Имам една, спомен от Възродителния процес, сгъваема, с топче на върха. Това нападателно оръжие ли е, отбранително и къде са границите на неизбежната самоотбрана? Или се определят динамично от това дали съм изявен спортист или обикновен педераст?
Активен