Автор Тема: За хората, естественият подбор и правото да носиш оръжие.  (Прочетена 8287 пъти)

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Цитат
Това че в САЩ можеш да гръмнеш някой само защото е влязъл в частната ти собственост май е мит. Колкото американци (не че са много де) съм питал по въпроса са ми писали че няма такова нещо. Даже ми споменаха за някакъв случаи, някакъв човек се прибира и заварва как неграта му товарят покъщнината в микробус. Вади пищова и ги избива и двамата, при което получава доживотен затвор.

Съгласен съм, но според мен така и трябва да бъде. Използването на смъртоносна сила трябва да бъде само в наистина краен случай, ако наистина има непосредствена опасност за живота ти. Според мен това да не ти откраднат имуществото не е достатъчно основание, за да убиеш някой.
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ами като не ви е достатъчна причина това, че са ти влезли в къщи да те обират и ще те пребият, за да използваш оръжие, не мрънкайте, че циганите крадат и никой нищо не може да им направи!

За мен темата приключи!
Активен

Bogo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 632
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: cmd
    • Профил
Той aaaaaa ще се прави че спи докато циганина му рови в нощното шкафче  ;D
Активен

live free or die хард :)

vyrgozunqk

  • Гост
Обикновено имуществото е по-ценно от жалкият живот, на крадящите го... Особено ако са от черните раси... =>
=> Смъртоносното оръжие се изживява като "райд против хлебарки"...
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Абе човек, успокой се :) Познавам много хора, чиито жилища са били обирани (включително роднини). Това включва и апартаменти, и къщи на село. В нито един от случаите това не е ставало докато е имало някой вътре. Крадците обикновено не желаят да си усложняват живота с това. Според мен шансът да се случи нещо такова е нисък и ще е по-скоро заради грешка на крадците. Аз ако бях крадец, определено нямаше да обирам жилища докато собствениците им са вътре.

И дори да се случи съвсем нарочно, няма да стане посред бял ден и няма да блъскат по вратата и да вдигат шум докато се събудиш. В смисъл вероятността да успееш да си извадиш оръжието преди наистина да са те пребили или там каквото ще да е, е още по-ниска.

Аз наистина съм за по-либерален режим на притежание на оръжие, но не заради това, а заради случки като с този откаченяк с ножа. Да застреляш някой, който е решил да те обере е просто диващина. Човешкият живот струва повече от някакви вещи. Не можеш да гръмнеш някой просто защото ти е влязал в къщата. В добрият случай можеш да го заплашиш с пистолета, но да го гръмнеш само заради това - тогава не говорим за самозащита, а за екзекуция. Ако ще да е циганин, виетнамец или какъвто и да било там. ОК иначе предполагам да го заплашиш с пушкалото е някак по-добре, та ето още един плюс за притежанието на оръжие от населението.

Също така, либералният режим за притежание на огнестрелни оръжия сам по себе си няма да ти гарантира безопасността, ама изобщо. Ако случайно някой зъл човек реши да те убие, то това най-вероятно ще се случи и това че имаш пистолет няма да ти помогне ама изобщо.

Идеята ми е че това ще промени обществото в една по-добра насока (въпреки че признавам си в началото ще е пълна анархия). Иначе не мисля, че кражбите ще намалят заради това, просто крадците ще станат по-внимателни като си проучват мястото. А иначе честно казано предпочитам 10000 пъти да ме оберат докато ме няма вместо това да се наложи да застрелям някого.

Хаха сега се сетих за моето село (Търновско), когато бях дете, селският полицай беше един пич, бивш полицай от София, жена му беше от този край и бяха решили да си доизживеят старините там. Кораво шопско бичме, въпреки възрастта си. Беше хванал един циганин да краде и го беше вързал на центъра на селото пред селската чешма цял ден 40 градуса жега. Ептен като шериф в дивия запад. Обаче да видиш какво уважение имаха циганите към него ехех. Всичките го познаваха, копаеха му там градината почти за без пари, такива работи. Сега селото доколкото знам няма полицай изобщо и като цяло е на доизживяване. Дори циганите са си били шута повечето, само някакви стари баби живеят там, повечето къщи са изоставени. Дори шосето дотам е доволно разбито. Има нещо тъжно в цялата работа, едно време е имало църква, живял е депутат от тогавашното народно събрание преди 45-та, въобще депресираща работа.
« Последна редакция: Dec 26, 2011, 01:46 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
@aaaaaa, искам да кажа, че
Цитат
само няколко часа по-късно полицията хваща крадеца
, т.е. "нашата" полиция ни "пази". Само трябва да уточним държавата.
@cybercop,
Цитат
Мислиш ли, че от Angie_bg, ще станеш Господин Angie_bg...
Убеден съм! Поне в очите на мутреещият се ненормалник с ножа. А ти не си ли убеден, че ако барабите с камионетката видимо носеха оръжие (дори беизболна бата), чичото нямаше да е толкова "афектиран" и нямаше да се перчи като петел на бунище?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Хората с камиона и така са се оправили. Какво щеше да стане обаче, ако страхливият чичко с ножа беше добарал пушка или пистолет. може би нищо. Само да е заплашвал с него. Представи си обаче, че и тримата носят оръжие. И чичкото с ножа извади пистолет с намерение да ги поуплаши и да се покаже значим. пак не е ясно какво ще стане, но вероятността да умре някой е доста висока. Може би и въпросният чичко също е значим с нещо за обществото. това, че е нервен и страхлив, не значи, че не работи, няма деца или приятели. Не се знае какво го е докарало до това състояние. Момчетата от камиона, вероятно също мислят така и затова са направили само това, което е било необходимо. При наличие на оръжие в тримата обаче, поне един от тях излиза от играта, а може би и повече.
Ако толкова ще се почустваш значим - никой не те спира да си окачиш показно един газов пистолет. На "петте кьошета" в София съм виждал почти пълна имитация на TT и Макаров, на цени, близки до оригиналите. Успех в създаването на имидж.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Mitaka

  • Гост
Не е толкова лесно да стреляш срещу човек!
И аз си мислех - "кво пък, някой ако ме нападне ще го опукам без да ми мигне окото".
Да, ама не. Нападали са ме футболни фенове, имах пистолет, макар и газов.
До момента в който го извадиш си мислиш, че е много лесно.... знам, че с това най-много да му изплакна очите, ама не е лесно да го насочиш срещу човек... минават ти всякакви мисли.
В крайна сметка, тъй като хората са казали - ако няма да стреляш, не вади пистолет, аз стрелях два пъти в земята. По посока към тях, но във земята. Добре, че пистолета беше много голям, имаше вид и по нищо не личеше, че е газов. Тия се разбягаха, измъкнаха се двама полицаи, които бяха наблизо и просто ми провериха пистолета, след което ми казаха ако не искам разправии да се омитам възможно най-бързо.
Активен

deyan4

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
  • Distribution: Ubuntu 16.04 Xenial
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Изключително интересна дискусия. Винаги съм си мислел какво бих направил, ако имах оръжие и ме нападнат вкъщи или на улицата. Сега предвид прочетеното, а и така като съм размишлявал мисля, че според ситуацията бих реагирал по различен начин като в никакъв случай не бих стрелял с идеята да убия, по-скоро бих стрелял предупредително и ако няма ефект бих стрелял в краката (разбира се, ако имам необходимото време).
Активен

"...and there's silence that speaks so much louder than words, of promises broken..."

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Има всякакви хора - понякога да стреляш елесно друг път е невъзможно . Ето 2 примера от мен .

В казармата по невнимание един мой набор рани друг в ръката , просто са се бъзикали с автоматите ( нищо лично - ама абсолютно нищо ) . Аз след 2 дена се прибрах от отпуска . Трябва да ви кажа че този който беше стрелял все едно незнаеше на кой свят се намира - беше в абсолютно неадекватно състояние . Хем другия просто е ранен в ръката , дори нямаше скъсан  мускул или счупена кост . Но стрелящия беше изживял страхотен стрес .

А  втория случай е от родния ми град Каварна . Преди много години ( 10-15 ) на човек който живее на 3-я етаж му обират колата паркирана пред блока . Обирджията , младеж с досие колкото крака ми . Чичката за белата пуши на балкона и го вижда , а и навсичкото отгоре е ловджия . Вади чифтето и се развиква , но оня долу нагъл - нещо му се изрепчил , и чичката дърпа спусъка . Хлапето беж да го няма и се прибира у тях , било облечено с някакво вълнено палто което е спряло повечето сачми . На сутринта цялото в кръв го водят в болницата . Една от сачмите попаднала близко до сърцето . Съд , шумотевици , разрешителни и т.н. . На чичката му се размина но се закани пак да стреля ако го набара хлапето .

Така че стрелбата зависи от психиката на индивида .


@deyan4

Това за стрелянето в крака е най лошото което можеш да си помислиш . За предупредителна стрелба възможно най встрани - да . Но ако не си тренирал да стреляш никога не пробвай да стреляш в крак или ръка - незнаеш как ще трепне ръката ти или накъде ще отиде куршума . Вместо в крака може да отиде в корема .
« Последна редакция: Dec 26, 2011, 14:30 от nikolin »
Активен

deyan4

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
  • Distribution: Ubuntu 16.04 Xenial
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Разбира се, аз муха ми е тъпо да убия, камо ли човек. Aз, ако трябва сам да се защитя бих се замислил, но ако става въпрос за близък, за семейство окото ми няма да мигне.
Активен

"...and there's silence that speaks so much louder than words, of promises broken..."

deyan4

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
  • Distribution: Ubuntu 16.04 Xenial
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Това за стрелянето в крака е най лошото което можеш да си помислиш . За предупредителна стрелба възможно най встрани - да . Но ако не си тренирал да стреляш никога не пробвай да стреляш в крак или ръка - незнаеш как ще трепне ръката ти или накъде ще отиде куршума . Вместо в крака може да отиде в корема .

...и все пак вероятността да НЕ причиня сериозна щета на човека мисля е по-голяма. Отделно при евентуално усложнение фактът, че не съм имал намерение да убивам би се имал предвид.
Активен

"...and there's silence that speaks so much louder than words, of promises broken..."

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
@cybercop,
Цитат
Успех в създаването на имидж.
, така добре започналата дискусия почна да става много лична. След малко ще почнем да си мерим диагоналите (на лаптопите имам предвид).
Така-а, ще се опитам да ти го обясня още веднъж. Пиша много бавно.
Обама е опасъл на видно място един лъскав пищов. Путин - и той. Саркозито - тоже. И така - още десетина батковци (те му викат ядрено куфарче, но принципът е същият). Махленските келеши се осукват около тях, за да са под защитата на единия или другия. И когато някой ненормалник скочи с нож в ръка, или баткото се оправя набързо, или група бдителни граждани спират хахото, защото иначе може да поемат някой заблуден куршум.
Е, т'ва е. Дотук ми стига педагогиката. Поне за мен дискусията свърши. Весели празници на всички!
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Това че в САЩ можеш да гръмнеш някой само защото е влязъл в частната ти собственост май е мит.

Да, мит е, и не, не е мит в същото време. В Тексас влизането в частна собственост е напълно достатъчно за да получиш куршум от собственика. Калифорния е на другия край на скалата с най-стриктни закони за притежаване и използване на оръжие.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.