Автор Тема: Всякакви въпроси, свързани с Linux.  (Прочетена 132453 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #360 -: Oct 18, 2017, 16:17 »
fancy работите и глезотийките са много хубави при начален поглед, привличат окото и човек ще си каже ...ебати и якото нещо.

Обаче за постоянна работа почват да дразнят. Мисля, че човек се измаря и даже не може да се усети защо. Всичките тези работи секунда по секунда, бит по бит неусетно отвличат вниманието.

Затова според мен един по-спартански и 'дървен' десктоп, без нищо излишно и 'подскачащо' е много по пригодим за дълга и монотонна работа.
« Последна редакция: Oct 18, 2017, 16:23 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #361 -: Oct 18, 2017, 16:32 »
@cybercop и аз това казах. Рамта няма значение. Въпроса е в cpu/gpu. Когато имаш лаптоп със старо core2duo с вградено видео не стават нещата (описал съм го).
@Naka напълно съм съгласен с теб, но нали знаеш как като измине известно време и започнат да те хапят мухите, ти се приисква нещо различно :) Иначе да, седя си със стоков МАТЕ панел за сега с много леки изменения -> http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=46920.msg291185#msg291185
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #362 -: Oct 18, 2017, 17:54 »
 
Цитат
Рамта няма значение. Въпроса е в cpu/gpu. Когато имаш лаптоп със старо core2duo с вградено видео не стават нещата (описал съм го).

   Ами не е точно така.Имам една машина с core2duo и с вградено видео(интел) ,
направих го така,че да работи сравнително гладко даже с cinnamon.
   Е,няма как да се гледат филми с HEVC компресия,но този специфичен хак (може и
някой друг да е намерил начин) ми върши работа .
   Ако някой има проблем с бързодействието, и е с вградена карта (интелска)
нека пише във форума.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #363 -: Oct 18, 2017, 17:57 »
   Ако от терминал е стартирана програмата:
intel_gpu_top
   графичното бързодействие се повишава ! (поне така е при мен)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #364 -: Oct 18, 2017, 19:40 »
@cybercop и аз това казах. Рамта няма значение. Въпроса е в cpu/gpu. Когато имаш лаптоп със старо core2duo с вградено видео не стават нещата (описал съм го).
Точно Core2Duo са прекрасни процесори и много от тях превъзхождат технологичния отпадък, наречен N2/3 серия на Intel. Core2Duo от висок клас на старо е под 20лв. . Незначителна сума за много качествен компонент, стига гнездото да ти позволи надграждането. Просто жертвай колосалната сума от 20лв. за една NVidia, серия 8+, инсталирай фирмения 340 драйвър и ще видиш, дали KDE не можа да работи на тази машина. Естествено, добре е да оставиш средата на минимални ефекти (по- добре от напълно изключени), защото дори и с най- мощния хардуер при пълни ефекти ще усетиш забавяне на работата.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

p4p

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: openSUSE
  • Window Manager: KDE GNOME XFCE
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #365 -: Oct 18, 2017, 20:43 »
Plasma 5.11.1 + Clementine + Mplayer + Opera (видео)

Dell 1747 - модел 2010 г.

https://i.imgur.com/tbYSSNC.png
https://i.imgur.com/lO5dGAr.png
https://i.imgur.com/YVcV9SQ.png
https://i.imgur.com/j0t4Zc3.png

 ;)   [_]3
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #366 -: Oct 19, 2017, 01:23 »
Лелеее....знаех си, че не трябваше да пиша... но уви... Сега ще трябва да се обяснявам :)

Така.

Първо не четете какво пиша.

Става въпрос за нещо, което съм си сложил във моята виртуална todo листа в главата :) - Да си направя една машина на линукс с всички шаринии, които има към момента (Манджаро с кде плазма последна версия и всичко пуснато и намазано). Повтарям това е нещо, което мисля да направя по-нататък, ако имам време!

Не знам защо споменавате рамта при условие, че изрично съм казал, че тя не е ботълнека.

Предполагам колегата @4096bits е объркал темата и за това ще отговоря тук: Потретвам :) Това не ми е целта в живота, нито "първо правя каквото и да е шаренко".

@cybercop  написал съм "лаптоп". Не мога да му ъпгрейдна видеото.

Второ. Не ми трябва гайд за оптимизиране на плазма (прочети първото).

Трето. Благодаря, @p4p за снимките. Добре ти се е получило, но аз искам да разцъкам КДЕ-то заради ефектите.

Та да се върна на това, което исках да обясня на ББ: машина за 150 лв с КДЕ и пуснати ефекти ще върви ужасТно!

ПП: Не искам да споря. Никой от вас не е казал нищо грешно освен твърдението за компютър за 150 лв и подкарването на моите фантазии. Просто явно не мога да се изказвам :)
« Последна редакция: Oct 19, 2017, 02:09 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #367 -: Oct 19, 2017, 10:38 »
технологичния отпадък, наречен N2/3 серия на Intel.

За кои процесори имаш в предвид? Спомням си чe преди Core2Duo някъде в интервала между 1Ghz и 2Ghz имаше едни P4 процесори дето за нищо не ставаха. Тогава ги бяха обвързали и с прословутата Рамбус и близо цели 2-3 години (ако не и повече) технологично пазарът беше в голяма дупка - нямаше хубаво нещо което да може да купиш.

А колкото за Core2Duo много съм съгласен, че са много хубави процесори.
« Последна редакция: Oct 19, 2017, 11:28 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #368 -: Oct 19, 2017, 11:32 »
Тези, които съм написал. Серия N на Intel, масово ползвани в лаптопите през последните 2-3 години. Може би, най- лошите в историята на Intel. Серия N2ХХХ се под нивото на повечето Core2Duo и дори под това на евтината, но сравнително качествена Celeron B серия от преди около 5 години. Серия N3XXX са малко по- добри и, дори имат наглостта да обозначават някои от тях, като Pentium, което няма никаква връзка с реалността. Но и те са с по- ниска производителност от високите класове Core2Duo, независимо, че някои от тях са с четири ядра.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #369 -: Oct 19, 2017, 11:52 »
Еми нормално да е така. Все пак лаптопите с тези процесори са най-евтините и мизерните. Не знам колко пъти съм чувал от приятели:
-Купих си чисто нов лаптоп.
-Супер! Къф е?
-Абе не знам.. ма го взех за 399лв чистак бърсак.

От там какво да му гледаш на параметрите. Той е взел най-евтиния лаптоп на света :)
« Последна редакция: Oct 19, 2017, 12:04 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #370 -: Oct 19, 2017, 12:11 »
Еми нормално да е така. Все пак лаптопите с тези процесори са най-евтините и мизерните.
Така е, но винаги е имало евтин клас. Серия B, също бяха такива. Но, толкова лоши не е имало и при евтините. Все едно, качеството е снижено умишлено.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #371 -: Oct 19, 2017, 12:28 »
Еми нормално да е така. Все пак лаптопите с тези процесори са най-евтините и мизерните.
Така е, но винаги е имало евтин клас. Серия B, също бяха такива. Но, толкова лоши не е имало и при евтините. Все едно, качеството е снижено умишлено.
Има една заблуда (по-скоро пазарен трик), че цените падат на компютърните части.

Всъщност това, което се случва е покачване на цените и допълване на ниския клас с по-нисък такъв. Това се случва както с ПС компонентри, така и с мобилни компютри и смартфони.

Какво имам предвид:

Преди доста години си бях взел Palit 9800GTX+ (горе долу, когато излезе. беше уникална :) ). Цената на видеокартата беше около 200лв. В момента за да си купя видеокарта, която към 2017 да е толкова модерна трябва да се изръся поне 400лв.

Същото е и при рамта (макар да казваме че е без пари вече).  По онова време (може би 2010) си взех геймърска рам 4гб (половината от това, което ми поддържаше дъното) за 120лв. Тази година си взех пак геймърска рам за новото ми ПС, 16гб (половината от това, което поддържа новото ми дъно) за 280лв.

Най-евтините лаптопи по същото време бяха 500лв с някакви целерони, а в момента са 400лв с цитираната N-серия. (не включвам атомни и подобни)

При положение, че всичко поскъпва (обикновено така се движат цените в света освен, ако няма някакви ексцесии) имате по-евтини лаптопи. Разбира се, че частите ще са шит.

Средния за мен клас (за всеки е различен) лаптопи на времето беше 1000-1200лв сега е 1600-1800 лв.
« Последна редакция: Oct 19, 2017, 12:30 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #372 -: Oct 19, 2017, 12:39 »
Атомите са отвратителни процесори. Някой обаче даже с тях предлагат дедикейтед хостинг. Да се чудуш да се смееш ли или да плачеш ??? Има ли Nxxxx означени процесори, които да не са атоми?

А паметта се дигна двойно от стептември миналата година. Казват, че това се дължало на повишеното търсене на DDR рам заради мобилните телефони. Другаде пък прочетох, че си пробурудвали заводите за рам за по-нова технология та затова.

Още не се е върнала на стартите си нива от 01.август.2016
« Последна редакция: Oct 19, 2017, 12:43 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #373 -: Oct 19, 2017, 12:50 »
Еми съдейки по този филтър:
https://laptop.bg/laptops-all?search%5Bprice_btw%5D%5B%5D=300__499&search%5Bprice_gte%5D=&search%5Bprice_lte%5D=&search%5Bmeta_sort%5D=promo_asc

Атом -Z****
Целерон -N3***
Пентиум - N4***
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Всякакви въпроси, свързани с Linux.
« Отговор #374 -: Oct 19, 2017, 13:17 »
Да ясно. Значи долу горе....
I3 над 800лв.
I5 над 1000лв.
I7 над 1300лв.

ами това N4200 какво е?
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.