Автор Тема: Каква конфигурация да си купя (февруари 2010)  (Прочетена 12970 пъти)

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Сега ще ме караш да ровя в лайната на лайната за да си аргументирам твърдението
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Противопоставяне с Intel

Противопоставянето на AMD срещу Intel е неизбежно,
тъй като двете компании владеят на практика почти целия пазар на
процесори. Пазарния дял на AMD никога не е бил по-голям от 20%,
макар че в последните години той започва бавно, но стабилно да се
увеличава. Поради голямата разлика между приходите на двата вечни
конкурента, често на битката между тях се гледа като на сражение
между
Давид и Голиат.

Конкурентната борба между AMD и Intel е една от
няколкото, които привличат вниманието на компютърните ентусиасти
подобно на спортно събитие. Освен тази забавна страна на нещата
обаче, битката между двата производителя често води до съдебни
дела.

Последната (и може би една от най-сериозните)
съдебни битки започна през 2005 г., когато японската Федерална
търговска комисия обвини Intel в нарушения на антимонополното
законодателство. На 27 юни 2005 г. AMD спечели антимонополно
съдебно дело срещу Intel в японския съд и още същия ден AMD внесе
иск за мащабни нарушения на антимонополното законодателство във
федералния американски съд на щата Делауеър.
Обвиненията са, че Intel предлага големи намаления, маркетингови
средства и заплахи за да накара производителите на компютри да не
използват процесорите на AMD в своята продукция.

Друг скандал избухна при излизането на пазара на
версия 2.0 на популярния софутер за телефонни разговори през
компютърна мрежа Skype. Тази версия добавя
възможност за конферентно обаждане на 10 души едновременно, но само
на двуядрените процесори на Intel. Intel призна, че е платил на
Skype, за да не може да се ползва тази възможност с други процесори
- ход, който според много наблюдатели е злоупотреба. Подозренията,
че двуядрените процесори на AMD ще се справят не по-зле, а вероятно
дори по-добре с конферентните обаждания, се потвърдиха през март
2006 г. когато бе създаден прост крак, който премахва
гореспоменатото ограничение на Skype, заобикаляйки проверката за
типа на процесора.

Материалът е преведен от списание PCWorld
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Това от Bookmarks ли го извади?  :D :D :D ;D ;D ;D Да си жив и здрав, повече няма да ти отговарям.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
не е от отметки това са дългосрочни факти с което слагам край на този безсмилен разговор.

Човека иска съвет какво да си купи а вие го закопавате дълбоко в катрана просто си дайте мнението и го оставете сам да си реши не е неграмотен
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Вече всичко е минало по покупката. А сега сагата и цялата драма как се разигра :)
Отивам в офиса и там мой приятел-съученик. Трескам му конфигурацията дето е по горе и той започва да ме разубеждава че е много скъпа и т.н.т.
Е викам сега човеко продава компютри а не компоти дай да го чуя. Избирахме творихме и т.н.т. изпихме по 2 бири и накрая станах щастлив собственик на едно 4 ядрено АМД със добро дъно и видеокарта. Както и 500ватово захранване Фортрон диск 500 мега и т.н.т. Абе нема рекламации от тази конфигурация. NFS вървяло на пушка, всички клубове това си купували. Супер евтино 980 кинта и бързо и надеждно било.
Започвам аз да му слагам Gentoo преди това се консултирах с нета за 32 бита или 64 да го компилирам. Общото мнение беше за 32 бита.
Е убаво компилнах базата и пуснах директно emerge kde-meta . Всичко върви на пушка, ама след 1 час започна да се чува едно туткане. Гледам колата не е алармата и изведнъж щерката вика " татко новият компютър писка" Ауууу. Поглеждам в конзола ами то процесора на 70 градуса стигнал и тутка алармата.
Ясно компилация 1 час му доде много. Обаждам се до офиса и го нагърбвам. Там приятела клепа със силикон смени радиатора с мноого як, оглежда го (металчето на капачката леко беше променила цвета) и вика пускай.
Е пуснах го всичко изглеждаше наред след 1 - 1.5 часа алармата почна пак да бибка. Аверчето вика нема проблем те имат запас (какъв запас над 70 градуса бре) - ама аз вярвам какво да права в гаранция е все пак. Ами след 2 часа стана каквото имаше да стане.
Ми смени процесора и го пусна да го тества - аз си тръгнах че немам нерви да гледам как се гори.
След 5 дни се обади че още 2 процесора са дали фира и нещо не е наред. След още 3 дни вече компа беше в нас и си го засилих пак на 24 часови компилации. Супер бърз супер от всякъде. И скаипа даже върви (ако го пусна де). Шервам си аз с distcc абе товарене и гъзене на процесора от всекъде.
След една седмица пак се чу едно тихичко пук и леко замириса. Еде на гръб и пак при жарковеца.
Скимтя врънка цинкя ама нали той ми го е препоръчал - аз викам давай кинтите връщам го ама аман заман пари така връщат ли се. Накрая викам дай да си доплатя и давай дръгливият интел. Започна че не се побира в кутията и такива накрая клекнах и викам аре да сменик корубата - е сменихме я дадох още 530 кинта и сега си чакам конфигурацията.

2x2Gb 1333MHz Corsair - 293 кинта
500Gb WD Caviar Black SATA2 - 112 кинта
DVD Samsung 22x RW - 40 кинта
Core i5 750 Quad 2.66GHz 8Mb LGA1156 - 390 кинта
GF GT240 512Mb Asus - 189 кинта
Asus P7P55-M - 237 кинта
Каробочка с питание ЖАР - 68 кинта
Питание 500В фортрон - 144 кинта

Е те тава е в петък ще го имам в събота ще пробвам да го гора, че таз работа ми иде отръки.

Дали ще ми залепат снимката в офиса с надпис " Компютърен убиец " :) . Дали сега ще гледам в тази компютърна сага "Завръщането на джадаите" :) или "ЖАР отвръща на удара" :)
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Ако си клиент на JAR няма да имаш свястна машина :) моите ги вземам от МОСТ (все пак съм в сервиз) проблеми нямам
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Ако си клиент на JAR няма да имаш свястна машина :) моите ги вземам от МОСТ (все пак съм в сервиз) проблеми нямам
Удобен ми е. На 100 метра от нас е.
Ама и малко са малоумните като мене да им се върти на машината по 13-14 часа компилация на ден. Повсемесният критерии са коя игра как вървяла. Ама една компилация заема обикновенно при правилна настройка 99-100% от всички ядра, докато играта взема само колкото и е нужно, рядко е всичко на 100% за многоядрен процесор.
А и във българия не са мног джентовистите.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

nemanema

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Удобен ми е. На 100 метра от нас е.
Ама и малко са малоумните като мене да им се върти на машината по 13-14 часа компилация на ден. Повсемесният критерии са коя игра как вървяла. Ама една компилация заема обикновенно при правилна настройка 99-100% от всички ядра, докато играта взема само колкото и е нужно, рядко е всичко на 100% за многоядрен процесор.
А и във българия не са мног джентовистите.

Пич, не че му разбирам, и не искам да разпалвам спор, но за обща култура да питам:  Какво дъно и какъв процесор успя да изпържиш в каква кутия с какво охлаждане ?
Активен

---=== мир и любов ===---

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Victim70, много хубаво си им изкарал душата в магазина. Казваш "мазаха, сменяха, гориха - същата баница" пак не ще. Ама то и парата излиза доста, първо 980 лева + после още 530 лева => 1510 лева. Баз-бая парички са това. Дано новата ти конфигурация си бачка като хората, и да си я тормозиш яко щом си спец в това.
« Последна редакция: Apr 06, 2010, 20:38 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Удобен ми е. На 100 метра от нас е.
Ама и малко са малоумните като мене да им се върти на машината по 13-14 часа компилация на ден. Повсемесният критерии са коя игра как вървяла. Ама една компилация заема обикновенно при правилна настройка 99-100% от всички ядра, докато играта взема само колкото и е нужно, рядко е всичко на 100% за многоядрен процесор.
А и във българия не са мног джентовистите.

Пич, не че му разбирам, и не искам да разпалвам спор, но за обща култура да питам:  Какво дъно и какъв процесор успя да изпържиш в каква кутия с какво охлаждане ?
Процесорите бяха X4 620 и X4 630. Добре бяха докато бяха. Дъното не го помня предадох старата фактура. Кутията беше от малките 40см висока, широка колкото 1 ЦД.
Всичко друго е запазено сменям само кутията, дъното и процесора.
Незнам защо интеля не се лови в това кутишле.
А за кинтите са си доста в събота се събира инквизицията да гори на кладата процесори еретици.
Важното е процесора да е четвъртит и да диани на гръбенье
« Последна редакция: Apr 06, 2010, 20:48 от victim70 »
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

nemanema

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
И тези 95 ватови процесори ти ги сложиха в мини АТХ кутия ?
Поне два вентилатора, един за вход и един за изход имаше ли ?
И както си казал по-горе машината в шкафа си я сложил без достъп до въздушен поток ?
Активен

---=== мир и любов ===---

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Относно проблема ти, ти си първи случай който се оплаква от Phenom II досега не съм чувал някой да се оплаква от това поколение процесори работя също с машина с Phenom II 965 Black Edition не качва повече от 35 40 градуса при стабилно компилиране в случая emerge -uDNav world

около 1000 ъпдейта бичи стабилно

Athlon II 630 е орязан вариант на Phenom II 920
не губиш почти нищо стига да го купуваш от където трябва :)
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
/офт
Ти ме разби с това "на 100 метра от нас е"
/онт
@nemanema
Не съм съгласен с изказването - "поне два вентилатора, един за вход и един за изход".
В общия случай вентилатора на захранването е за изход и когато сложиш още един за изход и един за вход се получава - един за вход и два за изход. А тази схема не е удачна.
По добрия вариан е - два за изход или три за изход.
Като тези твърдения съм ги изпробвал на практика.
Активен

Debian amd64 squeeze/sid

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
зависи от много неща аз лично съм само с един който е на процесора видеото е с модифицирано от мен охлаждане и е без вентилатори, охлаждане на процесора от Sempron 3000+ :D но никакви проблеми:)

Core0 Temp:  +27.0°C
Core1 Temp:  +27.0°C
fan1:       1144 RPM

При стайна температура 22 градуса в момента
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
И тези 95 ватови процесори ти ги сложиха в мини АТХ кутия ?
Поне два вентилатора, един за вход и един за изход имаше ли ?
И както си казал по-горе машината в шкафа си я сложил без достъп до въздушен поток ?
Машината даде същият дефект при отворена кутия и сменен радиатор мазан и клепан със силикон (това незнам защо след като си има тефлонова подложка).
И шкафа ми е отворен и предназначен за компютър. Климатик нема да му слагам обаче.
ROKO__
Не разбирам какво значи "да го купуваш от където трябва". Процесора е произведен от АМД вносителя за България е един, а и от германия или англия да го купя пак е същият чип произведен от АМД и минал тяхните инспекции по качество и тестване (имам директни контакти с АМД и Интел, ползвам техни чипове ама за по специялни неща, както и договорености и NDA клаузи със тях). Гарантирам че съответствието на процесорите им е еднакво за целият свят.
Дъното си е дъно с него нямаше проблеми. За него съм също сигурен че от където и да го купа ще е едно и също (само цената ще е с 5% максимум по различна).
Друго е че при сглобяване не е нужна някаква специялна наука или познания. Обикновенно това се изпълнява от техници със средно образование.
При нова покупка е важен опита на продаваче - той няма изгода да продаде нещо което ще откаже в гаранция, а и въпроса за пари не съм го коментирал изобщо.
98% от съфорумците с тези пари които съм дал за десктоп ще се засилят да си купят лаптоп, обаче на мене ми трабва не играчка а работен кон. 

Аз не се оплаквам - напротив казвам че добре работеше, докато работеше. Но не е приемливо 2 пъти процесор да се опече.
« Последна редакция: Apr 06, 2010, 21:21 от victim70 »
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"