Автор Тема: Е данните са ваши?  (Прочетена 8131 пъти)

a_panov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 62
    • Профил
Е данните са ваши?
« -: Dec 03, 2012, 17:56 »
Е данните са ваши?

Горното е изкривен словоред за да подчертае неприязънтта, нервността ми по темата.

А данни ваши? - Така би го казали руснаците?

И защо повдигам тая тема? Защото се срещнах с Пейо Попов Днес сутринта и стигнахме до единогласие че това е сложна тема и реално данните не са наши... Нищо че са наши, корпорациите ни ги заграбват с договори, ограничени като функционалности софтуери  и хардуерно монолитни платформи - фирмено затворени и некомуникативни с 87.367% с останалия свят.

Какво имам впредвид. Имате телефон Nokia ама от него с процедурата "клизматрон" може да си изтеглите данните. И както има една народна приказка "к** тате, мръфки!". За последващо използване на данните не стават хич към LG, Samsung (които правят хубави прахусмокачки но не и телефони). Мotorola - жениш се за Motorola.
Android - хубаво, top of the top! Имам такъв телефон и изведнъж поисках да видя колко процеса за запуснати та ми черпи батерията за 12 часа - 97 процеса! Нямаше софтуер да не си е пуснал нишка! Някой по 5 -10! Една следи имиаш ли GPS, друга дали имаш интернет за самообновяване, трета нишка за следене на PRО-trial, четвърта за точене на реклами. И хубаво GOOGLE ти архивира номерата, ама не ти архивира SMS-ите. И отделно от това ако почнете да четете User agreements, трябва дя си ги разпечатате и да ги четете бавно, вървейки към гробищата.

Та данните не са ваши! Първо минавате през User agreements на OS, след това на софтуера с който точите/обработвате данните, след това на базата данни където се съхраняват. И става дявол на магаре.

И не ме упонирайте с тезата си че кома сепарейтед  файловете вържат работа! Не, не вършат работа! Практиката го доказва! Става да си ги разпечатате тия кома сепарейтед файлове и да си ги имате като хард копи, но не за нещо повече. И защо, защото всяка фирма си има собствена интерпретация на полетата. Точка по върпоса!

А ако някой има опозитив на мойто мнение, да не се виждаме на живо че съм разярен в момента от такъв казус.
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Е данните са ваши?
« Отговор #1 -: Dec 03, 2012, 18:59 »
Ами аз съм си решил проблема, пет пари не давам за лицензите им! Уважавам интелектуалния труд, но и уважавам повече мюсюлманското, отвръщай на удара с по-силен удар, от колкото християнското, да нагаждам и другата буза когато получа удар по едната.
И в интерес на истината, точно ей тези ебавки от програмисти преди почти 10 години ме амбицираха да навляза в компютрите повече, от колкото изискват личните ми нужди.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Е данните са ваши?
« Отговор #2 -: Dec 03, 2012, 23:37 »
Леко извън темата.

Като стана въпрос за данни, някой знае ли дали устройствата за цифрова кабелна телевизия връщат към "централата" информация за кои канали се гледат, кога и т.н. ? Моля, ако някой работи в тази сфера и има информация, да сподели.   [_]3
Активен

Без правила няма игра

Mitaka

  • Гост
Re: Е данните са ваши?
« Отговор #3 -: Dec 04, 2012, 00:10 »
Леко извън темата.

Като стана въпрос за данни, някой знае ли дали устройствата за цифрова кабелна телевизия връщат към "централата" информация за кои канали се гледат, кога и т.н. ? Моля, ако някой работи в тази сфера и има информация, да сподели.   [_]3

Що за глупав въпрос?
А според теб, как доставчика разбира за кои платени канали имаш абонамент, за да ти ги активира само за твоят приемник?
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Е данните са ваши?
« Отговор #4 -: Dec 04, 2012, 08:37 »
Що за глупав въпрос?
А според теб, как доставчика разбира за кои платени канали имаш абонамент, за да ти ги активира само за твоят приемник?

Чакай сега, Булсатком също имат такива канали. Искаш да ми кажеш, че сателитните антени връщат информация към спътника?
Активен

Без правила няма игра

tvkkk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 83
  • Distribution: Arch linux
  • Window Manager: lxde
    • Профил
    • WWW
Re: Е данните са ваши?
« Отговор #5 -: Dec 04, 2012, 09:32 »
някой знае ли дали устройствата за цифрова кабелна телевизия връщат към "централата" информация за кои канали се гледат, кога и т.н. ?
Не. Няма такова нещоа. Не че не може да се направи, ама или приемника/STB/ трябва да е вързан с интернет или пък в него трябва да има и модем за кабелен интернет. За последното трябва трасето да е изградено с възможност за обратен канал /двупосочни усилватели и филтри/, а и самите приемници на кабеларките ако има такъв модем би оскъпил продукцията. Както се знае кабеларките купуват евтини китайски пръчки за приемници. При IPTV оператора вече може да има такива технологии.
А колегата който пита как доставчика разбира какви канали са платени - нали имаш смарт карта. Просто като си платиш, оператора задава за съответния абонат със карта сериен номер едикойси има разрешени едикакви си канали. Ключовете се излъчват в пакета на дадения оператора /най-често този с най-популярните канали/ и приемника CAM-a и картата като си видят серийния номер си обновяват   новите ключове.
« Последна редакция: Dec 04, 2012, 09:35 от tvkkk »
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Е данните са ваши?
« Отговор #6 -: Dec 04, 2012, 10:36 »
Не. Няма такова нещо.

Дано да е така.  :) Като знам вманиачеността на рекламистите и PR-ите на тема рейтинг, трудно ми е  да си представя, че няма да бръкнат в кацата с меда, дори и да е незаконно. Дано си прав.
Активен

Без правила няма игра

Mitaka

  • Гост
Re: Е данните са ваши?
« Отговор #7 -: Dec 04, 2012, 11:08 »
Не. Няма такова нещо.

Дано да е така.  :) Като знам вманиачеността на рекламистите и PR-ите на тема рейтинг, трудно ми е  да си представя, че няма да бръкнат в кацата с меда, дори и да е незаконно. Дано си прав.

Не е така, повярвай ми :)
Всеки оператор може да даде детайлна статистика колко потребители кой канал са гледали в даден момент. Особено сателитките. Нали за да се вържеш към сателитката картата ти има някакъв код? И се идентифицира с него? След като спътника я идентифицира, той и пуска даден канал. Който също си има уникално ID. Та така.
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Е данните са ваши?
« Отговор #8 -: Dec 04, 2012, 11:24 »
Не. Няма такова нещо.

Дано да е така.  :) Като знам вманиачеността на рекламистите и PR-ите на тема рейтинг, трудно ми е  да си представя, че няма да бръкнат в кацата с меда, дори и да е незаконно. Дано си прав.

Не е така, повярвай ми :)
Всеки оператор може да даде детайлна статистика колко потребители кой канал са гледали в даден момент. Особено сателитките. Нали за да се вържеш към сателитката картата ти има някакъв код? И се идентифицира с него? След като спътника я идентифицира, той и пуска даден канал. Който също си има уникално ID. Та така.

Не я идентифицира спътника, спътника не прави нищо друго освен да пуска всички канали към всички които го гледат. Във всеки приемник има декодираща система, която работи съвместно с валидна платена карта. По-горе tvkkk е обяснил подробно какво и как става. А статистиката за гледането се прави въз основа на представителна извадка от хора на които е раздадена техника която е свързана към телевизора и интернет и дава инфо какво гледат в момента. Дават им и някой лев за това.
А и може би от данни на някои IPTV доставчици.
« Последна редакция: Dec 04, 2012, 11:26 от petar258 »
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Е данните са ваши?
« Отговор #9 -: Dec 04, 2012, 12:30 »
Не е така, повярвай ми :)

То хубаво, да ти повярвам, ама как? Дори за лаик като мен е ясно, че чинийката на Булсатком не може да излъчва сигнал към спътника, а може само да приема. Обаче където има кабел обратната връзка теоретично е възможна, за което е и цялата тая разговорка.
Активен

Без правила няма игра

kifavi8024

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 0
    • Профил
Re: Е данните са ваши?
« Отговор #10 -: Dec 04, 2012, 13:19 »
IPTV операторите затова се лансират...
За да има тотално логване. Комбинирането на тези данни, заедно с договора на клиента, ти дава възможно най-добра стратегия за маркетинг позициониране.

Даже гледах из интернет как при IPTV може да се таргетира различна реклама въз основа на горните неща.
Примерно, баба пена ще вижда реклами за намаления в тръговските вериги, а готината съседка ще гледа за поредният невероятен козметичен продукт. Принципа е като рекламата в Интернет. Мтел и Виваком, затова се напъват толкова с това IPTV, защото ще взимат пари не само от клиенти, но и от медиите, които излъчват...

Дето се вика - и без това се трошат ресурси, да вземем да ги трошим по умно :)
Колкото до STB-тата за сателитки - мисля, че имат разни логове, но не знам дали се ползват за нещо подобно.
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Е данните са ваши?
« Отговор #11 -: Dec 04, 2012, 17:04 »
Не е така, повярвай ми :)

То хубаво, да ти повярвам, ама как? Дори за лаик като мен е ясно, че чинийката на Булсатком не може да излъчва сигнал към спътника, а може само да приема. Обаче където има кабел обратната връзка теоретично е възможна, за което е и цялата тая разговорка.

Тя се свързва към спътника, и се идентифицира с ID-то си, т.е. номера на картата.
Как мислиш - че спътника "не знае" колко и кои ID-та в даден момент са вързани към него?
ТОЙ отправя заявка, и при успешно свързване - си я логва :) За да имаш ТВ сигнал има изграден "канал" между теб и спътника, тая телевизия по въздуха ли мислиш, че минава? (въпреки, че така изглежда).
Разгледай го по този начин:

Имаш примерно 3 чинии с ID-та съответно 1,2,3. Спътника постоянно излъчва сигнал, и се свързва с 1 и 2, които в момента са пуснати. Той знае, че е свързан точно към тези чинии. В даден момент ти пускаш 3. Спътника "я вижда", и се свързва и към нея. Сега вече той "знае", че към него има свързани 3 чинии.

Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Е данните са ваши?
« Отговор #12 -: Dec 04, 2012, 17:34 »
В даден момент ти пускаш 3. Спътника "я вижда", и се свързва и към нея. Сега вече той "знае", че към него има свързани 3 чинии.

Добре де, как спътникът я "вижда" тази чиния?!?
Съвсем като лаик - спътникът, за да "види" нещо наистина, трябва да получи сигнал от нещото до него, както ние хората, когато виждаме нещо е благодарение на отразената светлина. Та какво е това нещо (сигнал, светлина, електромагнитни вълни и т.н.), което отива от чинията към сателита :)
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Е данните са ваши?
« Отговор #13 -: Dec 04, 2012, 17:37 »
Митак стига разпространява глупости на търкалета - митове и легенди на народите...  ;D
Спътника нищо не вижда и не знае и не логва. Антената ти вижда спътниците а приемника декодира въз основа на данните от картата и потока за декодиране в сигнала на канала. Оператора праща отвреме-навреме ЕММ с който се спират или пускат определени карти - които са си платили или които са просрочили плащане. Обратна връзка с оператора и спътника няма по никакъв начин. Затова където е възможно може да се блокират определени EMM-и и така неплатена карта не може да бъде спряна, и продължава да се гледа с нея.Трябва доста да прочетеш за да се просветиш.
Активен

stealth01

  • Гост
Re: Е данните са ваши?
« Отговор #14 -: Dec 04, 2012, 18:05 »


все пак, моля, някой да изтрие мненията на Mitaka от темата. мерси предварително.
Активен