Автор Тема: Сървър за съхранение на информация  (Прочетена 17826 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #15 -: Oct 26, 2012, 14:09 »
Цитат
Debian пускат нова версия на 3 (или 5) години, което прави тяхната поддръжка съпоставима с тази на Centos & RedHat.

Пък на ЛТС версиите на Убунту колко е!? Да не говорим за това, че като за нов юзер в света на Ленукс ще му е по-лесно да се оправи.

Ами ти кажи -- стига ли до 8 или 10 години?

И не, няма да му е по-лесно да се оправи с Ubuntu, отколкото с Centos или Debian щом говорим за сървърна конфигурация.

За сървър не знам, но за десктоп CENT ОС след версия 5 е доста лесна за настройки. Има Live CD в което вкарват доста модули за хардуер и е необходимо само да добавиш хранилищата. На него е базирана и румънската Stella, която си е стандартна CENT OS /Live/, но с добавени хранилища /включително elrepo/, та изобщо да няма какво да правиш повече по нея, освен да инсталираш няколко програми.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #16 -: Oct 26, 2012, 14:09 »
To така и не стана ясно какво аджеба се иска от този сървър, но аз бих препоръчал като за начинаещ някой дериват на Ред Хат или Сусе. Имат чудесни графични конфигурационни инструменти и би положил с тях добри основи. От друга страна те са си на основата на ентърпрайз решения и опознаеш ли Федора ще ти е почти същото на СентОС, Сайънтифик или Ред Хат.
В последно време се заиграх силно с Федора ЛХДЕ - малка инсталация почти без излишни неща и графични инструменти, които са същите като на Ред Хат. Липсващите инструменти може да се добавят с :
yum install system-config-инструмент
Пример за услугите:
yum install system-config-services    - инсталира графичен инструмент за настройка на услугите
Пример за самба:
yum install system-config-samba     - инсталира графичен инструмент за настройка на самба сървъра

Наличните графични инструменти може да се прегледат с командата:
yum search system-config         - изкарва списък на пакетите на графичните инструментите за конфигуриране
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #17 -: Oct 26, 2012, 14:23 »
+ yum install yumex, че с по- смотан мениджър на пакети от стандартният не съм работил
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #18 -: Oct 26, 2012, 18:52 »
Е то Yum Extender си идва с исо-то, ама аз нещо не мога да го харесам.
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6151
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #19 -: Oct 27, 2012, 19:34 »
Разбрах, че ще се съхранява цялата информация на фирмата в този масив - сървър. На RAID 1 ?! Това доколко е сигурно? Ако нещо ще е за съхранение, не трябва ли да има огледало. Дано не бъркам само какво беше RAID 1!  ::)
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #20 -: Oct 27, 2012, 19:43 »
Е да има пълната възможност да изгорят и двата едновременно. Все пак са купувани едновременно и заедно работили. Най-вероятно е пак заедно да сдадат багажа. Ама за малко (е не толкова малко, ама най-малко) пари, това е положението.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #21 -: Oct 27, 2012, 20:03 »
Разбрах, че ще се съхранява цялата информация на фирмата в този масив - сървър. На RAID 1 ?! Това доколко е сигурно? Ако нещо ще е за съхранение, не трябва ли да има огледало. Дано не бъркам само какво беше RAID 1!  ::)

точно RAID 1 е огледало :)

и  понеже тези дни преглеждах преводите, които съм пускал тук, в които има едни статии за програмните RAID масиви, та в една от тях изрично пишеше, че използването на RAID масив не отменя редовното правене на резервни копия на информацията.

може да ги потърсите и да прегледате.

@go_fire

надали ще се случи да гръмнат и двата диска едновременно (0свен с помощта на енергото :)). а и доколкото си спомням, там ставаше дума за два масива RAID 1, но пък човека не даде никакви подробности за целта на упражнението :(
Активен

the lamer's team honourable member

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #22 -: Oct 27, 2012, 23:39 »
За неговата цел е за предпочитане да ползва софтуерен райд1! Ако нещо се сбози с хардуера, винаги може да си прехвърли дисковете на друг комп и да си продължи, а ако райда нещо се разцентрова, с partedmages да си изкара инфото! И пак за предпочитане е Убунту :D
Активен

nemanema

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 103
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #23 -: Oct 28, 2012, 01:43 »
За неговата цел е за предпочитане да ползва софтуерен райд1! Ако нещо се сбози с хардуера, винаги може да си прехвърли дисковете на друг комп и да си продължи, а ако райда нещо се разцентрова, с partedmages да си изкара инфото! И пак за предпочитане е Убунту :D

Предполагам, че нещо не съм разбрал, но след като не е необходимо да се ползват хардуерните контролери, защо ли едни "глупаци" ги произвеждат ! ? Нещо не видях и отговор на питащия, какво ще го прави това желязо, освен да го нарича "сървър".
Трябва ли всеки път, когато се отвори като тази тема във форума, всички да скачат и да дават мнение, а питащия да не му пука и даже и да не прочете ? Очевадно в последно време се очертава тенденцията да се отварят такива леко "кухи" теми, тип лапни-шаран. Не Ви ли прави впечатление, как се ескплоатира форума за безмислени неща, като се отклонява ресурса от каквато и да е креативна насока.
Дано аз да съм параноик, но за съжаление наистина ми се струва, че има такава насока !
Активен

---=== мир и любов ===---

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #24 -: Oct 28, 2012, 02:08 »
За неговата цел е за предпочитане да ползва софтуерен райд1! Ако нещо се сбози с хардуера, винаги може да си прехвърли дисковете на друг комп и да си продължи, а ако райда нещо се разцентрова, с partedmages да си изкара инфото! И пак за предпочитане е Убунту :D

Предполагам, че нещо не съм разбрал, но след като не е необходимо да се ползват хардуерните контролери, защо ли едни "глупаци" ги произвеждат ! ? Нещо не видях и отговор на питащия, какво ще го прави това желязо, освен да го нарича "сървър".
Трябва ли всеки път, когато се отвори като тази тема във форума, всички да скачат и да дават мнение, а питащия да не му пука и даже и да не прочете ? Очевадно в последно време се очертава тенденцията да се отварят такива леко "кухи" теми, тип лапни-шаран. Не Ви ли прави впечатление, как се ескплоатира форума за безмислени неща, като се отклонява ресурса от каквато и да е креативна насока.
Дано аз да съм параноик, но за съжаление наистина ми се струва, че има такава насока !

Не мисля, че са глупаци тези които произвеждат разните му там райд платки! Аз самия дори ползвам една такава на LSI, но той едва ли има в предвид такава пратка! По съм склонен да мисля, че има в предвид тази която е вградена в дъното му.
Аз самия, за райд 1, не бих ползвал хардуерна!
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #25 -: Oct 28, 2012, 03:26 »
Ще навляза в тема, която може да разбуни духовете ::)

Предполагам, че нещо не съм разбрал, но след като не е необходимо да се ползват хардуерните контролери, защо ли едни "глупаци" ги произвеждат ! ?
Абе... не са глупаци. Даже точно обратното. Но... в съвремието продуктът им все повече остава в рентабилност само в материалната цел (станаха ми любими напоследък тези две измерения :) ). Хардуерният RAID имаше четири основни предимства пред софтуерния - производителност, простота на управление, hot swapping (в някои случаи) и BBU (резервна батерийка; също в някои случаи).
Батерийката е хубаво нещо, но UPS-ът доста намалява ползата ѝ. Дори и с UPS тя продължава да си върши работата (да даде енергия за подсигуряване здравината на масива, след като останалите операции в машината са спрели, когато UPS-ът се изтощи напълно и спре), но пълното изтощаване на UPS-а така или иначе никак не е препоръчително (важи и за домашни, и за сървърни машини) - машината трябва да се спре преди това, UPS-ът ни дава възможност да изключим машината спокойно и в очаквана процедура според ресурсите му, а UPS-и вече има масово и в домовете на хората.
Предимството в производителността на хардуерния RAID пред софтуерна, имайки се предвид днешните процесори и RAM, не само че го няма, ами дори софтуерният RAID може да поведе по този показател. Да, за разлика от хардуерния, софтуерният RAID използва част от ресурсите на централния процесор и RAM-та, но какво от това, след като доста по-значителни ресурси се губят най-често от грозно написан код в приложенията, работещи на машината? Ако ресурсът, ползван от софтуерния RAID, се окаже преливащата капка, водеща до умиране на машината, то определено има нужда от много по-големи подобрения в останалата част на софтуера и/или хардуера на машината.
Простотата на управление... Хайде сега, mdadm си има известия по e-mail/sms, а голяма част от работата с него (особено при по-малките масиви) може да се вкара в скриптове. Не съм се ровил за графични приложения за управлението му, но нищо чудно да има (а ако няма, не би било трудно да се напишат), които да улеснят наготово и обикновения десктоп потребител, решил (поради негова си причина) да ползва RAID. Признавам, има си предимство да оставиш цялата дейност на една платка, към която после да отправиш обвиненията за даден проблем в масива, но този въпрос е по-скоро философски, а не маркетингов или технически :)
Остана hot swapping-ът... Да, тук хардуерният RAID има предимство, но не е задължително за всички ситуации. Възможността за hotplug е изискване в SATA/SAS спецификацията, а ahci модулът е наличен в ядрото от версия 2.6.19 насам, така че, ако чипсетът е AHCI съвместим и в BIOS-а е указано да се ползва AHCI, то в тази ситуация hot swapping-ът при софтуерен RAID си е напълно възможен. Да не забравяме и, че далеч не всички системи са толкова критични, че да не могат да се изключат за малко, докато се направи смяната на дисковете.
По останалите показатели хардуерният и софтуерният RAID си приличат много, като има три показателя, при които софтуерният RAID има значително предимство - цена, преносимост и съвместимост. Хардуерните са скъпи. Не можеш да вземеш един диск от масива, да го закачиш на друга машина и да разгледаш съдържанието му. И понякога може да бъде голям кошмар намирането на абсолютно същия контролер, когато старият се прецака, защото са редки случаите, в които масивът от един модел контролер може да тръгне и на друг модел контролер, заради разни собственически добавки в тях.
Та... да, за момента хардуерният RAID не може на 100% да се изкара от употреба, а и се намират доволно количество хора, които да ги купуват с нужда и без нужда, така че не са глупаци тези, които ги произвеждат. Но размерът на текущия им пазар не е много оправдан, и сякаш ще става все по-неоправдан, докато, току виж, по някое време стане излишен.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #26 -: Oct 28, 2012, 05:41 »
....
Та... да, за момента хардуерният RAID не може на 100% да се изкара от употреба, а и се намират доволно количество хора, които да ги купуват с нужда и без нужда, така че не са глупаци тези, които ги произвеждат. Но размерът на текущия им пазар не е много оправдан, и сякаш ще става все по-неоправдан, докато, току виж, по някое време стане излишен.
Само да попитам колко машини си виждал, които поддържат SAS дискове? И колко ли ще е натоварването на процесора ако реша да си спретна RAID6 масив? При Соларис RAIDZ2 (мисля беше) за ZFS изяжда между 5 и 10% което за съвременни процесори не е малко
И още нещо, в корпоративен мащаб хора държат да криптиран информацията на ниво дискове, ленти. И как става този номер ако нямаш подходящия контролер? И как се прави управлението на криптиращите ключове в този случай?

Истината е че софтуерното решение е ОК за системи от малък мащаб, SOHO, домашни системи докато в момента в който навлезем в средния сегмент не можем да мине без хардуерен контролер
Активен

0x2B|~0x2B

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #27 -: Oct 28, 2012, 09:01 »
Аз пък съм любител на разделението. Един усилвател си е усилвател, един възпроизводител си е възпроизводител. Шампоана си е шампоан, а балсама - балсам. Не съм фен на всичко в едно. Така и РАИД-а си е РАИД, а софтуера - софтуер. Нека си се грижи за ОС и останалите работи, а мигача да остави на платката.
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #28 -: Oct 28, 2012, 09:17 »
Май много се засили дискусията. Колегата ще си прави домашна машина, няма да е комерсиална или фирмена, с 101% гарантираност, че нищо няма да се случи с данните. Без хвърляне на много средства по проекта му, поне така го виждам аз. Че май пак яко почнаха локумите. Поздрави.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Сървър за съхранение на информация
« Отговор #29 -: Oct 28, 2012, 12:48 »
neter, за почти всичко си прав, но пропускаш факта, че никой от хипервайзерите не поддържа софтуерен райд и щеш не щеш цакаш за платка!
От друга страна, за повече от 4 диска ми се вижда малко алчно, да не се задели един за spare, а за 12 или 16 2 дори и задължително хот суап, но пък за обикновен файлов сървър каквато е темата, повече от 2 в райд 1 е излишно разхищение на средства и хардуерния райд също е към разхищенията.
Активен