Автор Тема: МОЛЯ, ПОМОЩ!  (Прочетена 5437 пъти)

birkoff88

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
МОЛЯ, ПОМОЩ!
« -: Nov 23, 2013, 22:33 »
Здравейте приятели. вчера си инсталирах Линукс Дебиан (7.2.0 - wheezy)
Забравих само да спомена че съм начинаещ, преди ползвах малко убунту и сиус. Моля ако някои ми помогне с адекватна книга за операционната система.
Единственото което намерих по актуално е The Debain Administrator's handbook.
Тази книга мисля че изобщо не ми помага тъй като е за по-напреднали администратори. Моля ако някои знае някоя книга за дебиан да ми пише.

Ориентирал съм се точно към това дистро, така че моля ви......
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: МОЛЯ, ПОМОЩ!
« Отговор #1 -: Nov 23, 2013, 23:22 »
За какво смяташ да ползваш тази операционна система?
Активен

birkoff88

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: МОЛЯ, ПОМОЩ!
« Отговор #2 -: Nov 23, 2013, 23:54 »
Искам да използвам Slaclware, но първо реших да започна от Дебиан. Искам да използвам Линукс. на компа, а на лап-топа съм си с 7-ца.
Просто ако някой ми каже някоя по-нова литература ще съм му безкрайно благодарен.
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: МОЛЯ, ПОМОЩ!
« Отговор #3 -: Nov 24, 2013, 02:05 »
Ама какво значи по-нова литература?Bash не се е променил много с версиите на дистрибуциите.Основата е една и съща.


http://www.debian.org/doc/ Толкова от мен.Интернет бъка с информация ,та даже и в  youtube, че и на български
« Последна редакция: Nov 24, 2013, 02:09 от ApucTokpaT »
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

birkoff88

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: МОЛЯ, ПОМОЩ!
« Отговор #4 -: Nov 24, 2013, 08:14 »
Ама какво значи по-нова литература?Bash не се е променил много с версиите на дистрибуциите.Основата е една и съща.


http://www.debian.org/doc/ Толкова от мен.Интернет бъка с информация ,та даже и в  youtube, че и на български


Еми да прав си, какви значение има!? Хората с една литература от 2005-а може да си цъкаме завинаги. Защо ли въобще ги пишат.

Благодаря за помощта!
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: МОЛЯ, ПОМОЩ!
« Отговор #5 -: Nov 24, 2013, 08:59 »
Ама какво значи по-нова литература?Bash не се е променил много с версиите на дистрибуциите.Основата е една и съща.


http://www.debian.org/doc/ Толкова от мен.Интернет бъка с информация ,та даже и в  youtube, че и на български


Еми да прав си, какви значение има!? Хората с една литература от 2005-а може да си цъкаме завинаги. Защо ли въобще ги пишат.

Благодаря за помощта!
Виж, не се стягай, но ако искаш помощ първо трябва да си формулираш въпроса. Когато те попитах за какво искаш да използваш тази операционна система аз наистина исках да получа отговор. И на база на този отговор да ти препоръчам документация. Ти обаче не си отговорил на въпроса "за какво" и съответно няма да получиш никакъв отговор.

Това е :)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: МОЛЯ, ПОМОЩ!
« Отговор #6 -: Nov 24, 2013, 09:13 »
Сигурно ще се ползва за пищеща машинка, или за писане на бизнес софтуер. Като не е указано, само можем да гадаем тук.

Ех защо не съм като баба Ванга ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

malin

  • Гост
Re: МОЛЯ, ПОМОЩ!
« Отговор #7 -: Nov 24, 2013, 10:16 »
Искам да използвам Slaclware, но първо реших да започна от Дебиан. Искам да използвам Линукс. на компа, а на лап-топа съм си с 7-ца.
Просто ако някой ми каже някоя по-нова литература ще съм му безкрайно благодарен.
М-да, литературата за Слакуер е доста по-нова .
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: МОЛЯ, ПОМОЩ!
« Отговор #8 -: Nov 24, 2013, 10:51 »
Цитат
Искам да използвам Slaclware, но първо реших да започна от Дебиан.
Тези две дистрибуции нямат много общо. Особено пък при инсталацията на допълнителен софтуер... За Slackware има неофициална обновена книга:

http://slackbook.org/

също има информация за тази дистрибуция в linux-bg:

http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=distro&key=slackware
Активен

birkoff88

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: МОЛЯ, ПОМОЩ!
« Отговор #9 -: Nov 24, 2013, 10:58 »
Ама какво значи по-нова литература?Bash не се е променил много с версиите на дистрибуциите.Основата е една и съща.


http://www.debian.org/doc/ Толкова от мен.Интернет бъка с информация ,та даже и в  youtube, че и на български


Еми да прав си, какви значение има!? Хората с една литература от 2005-а може да си цъкаме завинаги. Защо ли въобще ги пишат.

Благодаря за помощта!
Виж, не се стягай, но ако искаш помощ първо трябва да си формулираш въпроса. Когато те попитах за какво искаш да използваш тази операционна система аз наистина исках да получа отговор. И на база на този отговор да ти препоръчам документация. Ти обаче не си отговорил на въпроса "за какво" и съответно няма да получиш никакъв отговор.

Това е :)

:) За нищо определено, просто ми писна от Ундоуса, и искам да използвам линукс, спрях се на дебиан (може би и сгреших, не знам) но като че ли тази 7.20. wheezy дистрибуция малко ме затруднява пък затова......

Благодаря все пак :)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: МОЛЯ, ПОМОЩ!
« Отговор #10 -: Nov 24, 2013, 11:19 »
За да не те затруднява - инсталирай Linux Mint Debian с МАТЕ. Ще си имаш конфигурирана дистрибуция, напълно съвместима с Debian Testing. И без това, ако в чистата Debian не добавиш import хранилището на Linux Mint Debian ще имаш сериозни ограничения откъм софтуер. Там е mate-desktop, firefox (последна стабилна версия), whisker menu за Xfce, Opera и доста други екстри.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: МОЛЯ, ПОМОЩ!
« Отговор #11 -: Nov 24, 2013, 12:06 »
Ама какво значи по-нова литература?Bash не се е променил много с версиите на дистрибуциите.Основата е една и съща.


http://www.debian.org/doc/ Толкова от мен.Интернет бъка с информация ,та даже и в  youtube, че и на български


Еми да прав си, какви значение има!? Хората с една литература от 2005-а може да си цъкаме завинаги. Защо ли въобще ги пишат.

Благодаря за помощта!
Виж, не се стягай, но ако искаш помощ първо трябва да си формулираш въпроса. Когато те попитах за какво искаш да използваш тази операционна система аз наистина исках да получа отговор. И на база на този отговор да ти препоръчам документация. Ти обаче не си отговорил на въпроса "за какво" и съответно няма да получиш никакъв отговор.

Това е :)

:) За нищо определено, просто ми писна от Ундоуса, и искам да използвам линукс, спрях се на дебиан (може би и сгреших, не знам) но като че ли тази 7.20. wheezy дистрибуция малко ме затруднява пък затова......

Благодаря все пак :)
От цялата работа накрая разбрах ,че иска да замени седмицата с дебиан  и да го ползва ,като домашна машинка вкъщи... Инсталирай си Минт ,убунту ,PClinuxOS ,fedora  ,по-малко объркващи ще са ти , пък и за разлика от официалния сайт на дебиан ,нямат информация от 2005 вътре. Като задобрееш с линукс  ,може да им предложиш да  актуализираш сайта на тия мързеливи палавници.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: МОЛЯ, ПОМОЩ!
« Отговор #12 -: Nov 24, 2013, 14:02 »
И ако може малко от дейностите които са типични за тебе. Примерно:
-Фими
-интернет сърфиране
-скайп
-офис
-програмиране С++
-Рутиране на трафик
-Уеб сървер
-Бази данни MySQL
........
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

birkoff88

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: МОЛЯ, ПОМОЩ!
« Отговор #13 -: Nov 25, 2013, 12:49 »
И ако може малко от дейностите които са типични за тебе. Примерно:
-Фими
-интернет сърфиране
-скайп
-офис
-програмиране С++
-Рутиране на трафик
-Уеб сървер
-Бази данни MySQL
........

Само:

-Фими
-интернет сърфиране
-скайп
-офис
-програмиране само че с JAVA
-Бази данни MySQL

:)

Виждам че никои не е постнал поне един линк с нещо за дебиан :)
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: МОЛЯ, ПОМОЩ!
« Отговор #14 -: Nov 25, 2013, 13:08 »
И ако може малко от дейностите които са типични за тебе. Примерно:
-Фими
-интернет сърфиране
-скайп
-офис
-програмиране С++
-Рутиране на трафик
-Уеб сървер
-Бази данни MySQL
........

Само:

-Фими
-интернет сърфиране
-скайп
-офис
-програмиране само че с JAVA
-Бази данни MySQL

:)

Виждам че никои не е постнал поне един линк с нещо за дебиан :)
googit: howto debian
не те ли познавам от един друг форум?
Активен