Автор Тема: проблеми с Ubuntu Mate 16.04  (Прочетена 10162 пъти)

bot

  • Гост
проблеми с Ubuntu Mate 16.04
« -: Aug 02, 2018, 10:07 »
Здравейте приятели! Имам следния проблем: инсталирах Ubuntu Mate 16.04 на малък компютър защото намирам че работи доста бързо и предлага много възможности и инструменти за настройки обаче срещам сериозен проблем с изключването на скрийнсейвъра, това е важно защото всъщност подготвям машината за онлайн телевизия. ¬етох онлайн и там предлагат следните стъпки:
 - инсталиране на caffeine
 - премахване на Mate screensaver и инсталиране на xscreensaver
 - добавяне на caffeine в списъка за автоматично стартиране
 - Изключване на всякакви настройки в xscreensaver и power settings
 и според коментарите на доста хора това им решава проблема, обаче при мен не знам защо не се получава, когато гледам на цял екран на всеки 10 минути екрана (телевизора) изключва. От 3 дена се занимавам с това и този проблем направо ми къса нервите, не мога да повярвам че този проблем съществува от 10 години и никой не си е направил труда да го отстрани, ако някой се е сблъсквал с проблема, моля да сподели как го е отстранил. Благодаря!
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: проблеми с Ubuntu Mate 16.04
« Отговор #1 -: Aug 02, 2018, 11:25 »
Това архивно убинту не знам с каква версия на матето е, но в последните версии на матето си имам аплет забраняващ вклюването на screensaver-а.

Продължавам да не разбирам защо някои хора държат да ползват сървърни дистрибуции за десктоп.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: проблеми с Ubuntu Mate 16.04
« Отговор #2 -: Aug 02, 2018, 11:36 »
Имам Ubuntu Mate 16.04 на един от дяловете и като се прибера ще погледна, от къде ставаше номера.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: проблеми с Ubuntu Mate 16.04
« Отговор #3 -: Aug 02, 2018, 13:32 »
Продължавам да не разбирам защо някои хора държат да ползват сървърни дистрибуции за десктоп.

Ами аз ползвам центос за десктоп. Че и два Центоса на два компютъра. За да дразня Десктопаджиите. >:D
« Последна редакция: Aug 02, 2018, 13:33 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: проблеми с Ubuntu Mate 16.04
« Отговор #4 -: Aug 02, 2018, 13:33 »
Имам го същия сетъп у нас и подобен проблем не съм срещал. Настройките ми са:
Screensaver Preferences -> 2h  и махане на на чекчето Activate screensaver when computer is idle.
Power Managemen Preferences -> Всичко на Never

Щом си с телевизор, можеш да погледнеш и неговите настройки. Ако не ти се показва скрийнсейвъра, а просто изгася на 10 минути, проблема може да е в него.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

bot

  • Гост
Re: проблеми с Ubuntu Mate 16.04
« Отговор #5 -: Aug 02, 2018, 14:29 »
Имам го същия сетъп у нас и подобен проблем не съм срещал. Настройките ми са:
Screensaver Preferences -> 2h  и махане на на чекчето Activate screensaver when computer is idle.
Power Managemen Preferences -> Всичко на Never

Щом си с телевизор, можеш да погледнеш и неговите настройки. Ако не ти се показва скрийнсейвъра, а просто изгася на 10 минути, проблема може да е в него.

Сигурен съм че не е в телевизора, досега компа с телевизора си работеше с Дебиан, проблема е че се скапа драйва, а дебиана го бях направил да работи преди години с големи клизми защото хардуера е екзотичен. Убунтуто тръгва от раз без никакво пипане, единственият проблем остава със скрий сейвъра и то само като гледам на цял екран.
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: проблеми с Ubuntu Mate 16.04
« Отговор #6 -: Aug 02, 2018, 16:20 »
Добре де, това случва ли се пак на 10 мин когато си задал 2часа за скрийнсейвъра? Ако тогава си се пуска на два часа , проблема може да е и в медийния плеар.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

bot

  • Гост
Re: проблеми с Ubuntu Mate 16.04
« Отговор #7 -: Aug 02, 2018, 17:41 »
Добре де, това случва ли се пак на 10 мин когато си задал 2часа за скрийнсейвъра? Ако тогава си се пуска на два часа , проблема може да е и в медийния плеар.
Не знам, ще пробвам твоите настройки като се прибера в къщи след работа, проблема се появява при мозила като гледам нетера.тв на цял екран и при VLC също, така че плърите съм ги изключил като причина.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Re: проблеми с Ubuntu Mate 16.04
« Отговор #8 -: Aug 02, 2018, 20:40 »
дайте първо да установим дали е от screen saver или е от power management, а?
щото на мен 'гаси ми екрана' по-мяза да е второто, освен ако не си е сложил оня празния дето наистина само гаси екрана - значи сложи друг там с 3Д флинтифлюшки дет показва и му дай опция да не ти бара пауър мениджмънта и ако пак изгасне значи е от ПМ ... е или бъг във скрийнсейвъра/видео драйвърите
...понеже се спомена Дебяна и всички знаем наскоро  имаше разни "брадати" оплаквания как не работи правилно графичния режим (предимно с АМД видео карти) там.. прозрачни менюта и др. магии.. но вероятността черния/изгасен екран да е от (бъг) в скрийнсейвъра (а не от ПМ) е минимална
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: проблеми с Ubuntu Mate 16.04
« Отговор #9 -: Aug 02, 2018, 21:06 »
Стрелям на посоки.
https://wiki.archlinux.org/index.php/Display_Power_Management_Signaling

Я то имало команда xset q с която да се провери кое го гаси.
« Последна редакция: Aug 02, 2018, 21:11 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

bot

  • Гост
Re: проблеми с Ubuntu Mate 16.04
« Отговор #10 -: Aug 02, 2018, 21:41 »
 причината се оказа в мен - трябвало е да направя xscreensaver да се стартира автоматично след като го инсталирах. Като се прибрах реших да пробвам настройките на makeme и екрана спря да гасне. След това рестартирах компа и проблема се върна, което ме наведе на мисълта че скрийнсейвъра не се зарежда автоматично със системата. След като го направих да се зарежда (добавих го в Control Centre -> Startup Aplications) си поиграх още малко - разкарах caffeine и системата продължи да работи стабилно. След това разкарах xscreensaver и върнах mate-screensaver, при което проблема се появи отново. След това инсталирах caffeine и проблема изчезна. Явно проблема има 2 решения - mate-screensaver + caffeine или xscreensaver. Аз реших да ползвам xscreensaver - по-добре едно работещо приложение отколкото неработещо + кръпка.
Активен

bot

  • Гост
Re: проблеми с Ubuntu Mate 16.04
« Отговор #11 -: Aug 02, 2018, 22:13 »
 Забравих да благодаря на всички, които се опитваха да помогнат! На останалите: Ясенчо, ако се чувстваш удобно в черупката си не се опитвай да разбереш света около себе си - джиткай си сървърите и не забравяй да ги рестартираш на всеки 5 минути за да ги обновяваш до последна версия, да не се окаже обаче че новите версии са по-калпави от старите - света изпростява и това засяга за съжаление инженерните среди. Преди около месец реших да инсталирам последната стабилна 9 версия на Дебиан - Stretch, оказа се че не мога да я изключа - като се опитам да я спра остават да работят два процеса, които задържат системата и пречат да се изключи. Пробвах с разни команди, които временно оправяха проблема, обаче периодично пак се появяваше, освен това имаше и други неприятни ефекти, след седмица работа я разкарах и продължих да си джиткам Джеси. "Архаичното" Убунту, както го наричаш е лонг търм съпорт и ще се подържа поне още година, което ще даде достатъчно време да се изчисти новата "стабилна" версия. За съжаление напоследък не ми остава много свободно време и предпочинам да ползвам нещо доказано-работещо, както в морската и авиационната и космическа технологии - ако нещо работи добре не се подменя, освен ако не е с нещо по-добро и доказано поне също толкова сигурно - доказателства колкото щеш - американската прорама "космическа совалка" отиде на буклука и американците вече не могат да изстрелват хора в космоса, за сметка на това руснаците още ползват 70-годишната технология Союз и за сега си остават единствените космически превозвачи. А, и още нещо - щеше ми се да те видя какво щеше да докажеш ако имаше айпито на оня сървър, на който му се канеше в една друга тема, защото съм почти сигурен - НИЩО, както е казал народа - куче, което лае не хапе, а в народните мъдрости има много истина, желая ти успех и по-полезно харчене на свободното време - когато хората молят за съвет най-малкото което искат да получат насреща е безполезните негативни мнения на дежурните форумни троляци.
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: проблеми с Ubuntu Mate 16.04
« Отговор #12 -: Aug 03, 2018, 07:15 »
Забравих да благодаря на всички, които се опитваха да помогнат! На останалите: Ясенчо, ако се чувстваш удобно в черупката си не се опитвай да разбереш света около себе си - джиткай си сървърите и не забравяй да ги рестартираш на всеки 5 минути за да ги обновяваш до последна версия, да не се окаже обаче че новите версии са по-калпави от старите - света изпростява и това засяга за съжаление инженерните среди. Преди около месец реших да инсталирам последната стабилна 9 версия на Дебиан - Stretch, оказа се че не мога да я изключа - като се опитам да я спра остават да работят два процеса, които задържат системата и пречат да се изключи. Пробвах с разни команди, които временно оправяха проблема, обаче периодично пак се появяваше, освен това имаше и други неприятни ефекти, след седмица работа я разкарах и продължих да си джиткам Джеси. "Архаичното" Убунту, както го наричаш е лонг търм съпорт и ще се подържа поне още година, което ще даде достатъчно време да се изчисти новата "стабилна" версия. За съжаление напоследък не ми остава много свободно време и предпочинам да ползвам нещо доказано-работещо, както в морската и авиационната и космическа технологии - ако нещо работи добре не се подменя, освен ако не е с нещо по-добро и доказано поне също толкова сигурно - доказателства колкото щеш - американската прорама "космическа совалка" отиде на буклука и американците вече не могат да изстрелват хора в космоса, за сметка на това руснаците още ползват 70-годишната технология Союз и за сега си остават единствените космически превозвачи. А, и още нещо - щеше ми се да те видя какво щеше да докажеш ако имаше айпито на оня сървър, на който му се канеше в една друга тема, защото съм почти сигурен - НИЩО, както е казал народа - куче, което лае не хапе, а в народните мъдрости има много истина, желая ти успех и по-полезно харчене на свободното време - когато хората молят за съвет най-малкото което искат да получат насреща е безполезните негативни мнения на дежурните форумни троляци.
Графомане жалък си. Един фалшив акаунт не можеш да използваш като хората.
Активен

bot

  • Гост
Re: проблеми с Ubuntu Mate 16.04
« Отговор #13 -: Aug 03, 2018, 07:48 »
Графомане жалък си. Един фалшив акаунт не можеш да използваш като хората.
[/quote]
 Когато разни нещастници стрелят напосоки обикновенно не им обръщам внимание и се наслаждавам на безсилието им, тебе обаче не те изтрайвам заради наглото ти отношение и агресивно поведение към някои хора и ти обещавам че от тук нататък ще ти бъда твърда опозиция. Тук съм писал отпреди да се появиш, броят на мненията ми е без значение, преди да напусна помолих администратора да ми изтрие мненията, това накратко за мен. Ариведерчи.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: проблеми с Ubuntu Mate 16.04
« Отговор #14 -: Aug 03, 2018, 07:56 »
А кой си ти колега ? По-прави, кой си бил преди да се махнеш и да те изтрият ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.