Автор Тема: Предложение за секция „Програмиране“  (Прочетена 8699 пъти)

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Какво мислите - дали да не въведем правило всеки, който си търси кой да му реши университетските/училищните задачи и да му напише проектите и да му мине големия метър, да посочва задължително за къде са му задачите (кое учебно заведение, коя специалност/паралелка, при кой преподавател)?

Може да бъде и по-общо - всеки, който търси код за нещо, поне да споменава за какви нужди му е (помощ в работа, домашни експерименти и т.н.). Не че човек не може да излъже, но поне лъжата ще бъде доста лесна за проверяване.

Аз знам, че реагирам малко по-бурно, понеже по принцип водя малко упражнения във ФМИ. Всъщност дори би ми било особено приятно (в садистичния смисъл на нещата) да дам някоя задача за проект, да я видя тук за публично решаване, да дам решение и да видя как ще ми покажат моя собствен код (то дори ми се е случвало) и после да си дърпаме ушите (заместник-декана на ФМИ за бакалаври е много добра в това  >:D). Но не го смятам за редно.

На времето в такива ситуации колегите си помагахме взаимно и в доста случаи имаше и чувство за признателност, че си взел предмета с помощта на еди-си-кого. Сега явно има мода да си държиш съвестта чиста (и джоба пълен, понеже, ако някой трябва дори и само един час да отдели, за да ти пише кода, това, преизчислено в пари, е двуцифрена сума) и да вземаш наготово нещата на напълно анонимен принцип. Смутоляваш едно "благодаря", слагаш 2-3 удивителни знака за учтивост и после тичаш да вземаш оценката от преподавателя и да поливаш изпита. На другия ден надали вече ще помниш ника или името на човека, който те е спасил.

Идеята ми да се пише какво е предназначението на задачите е човек поне малко да се спре и замисли дали смее да бъде толкова нагъл и дали смее да бъде откровен поне пред хората, които ще вършат работата вместо него. Пак казвам - може да излъже, но поне ще си направи труда да си измисли лъжата.

Какво е вашето мнение?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Това си е вашия форум и може да си въвеждате каквито щете правила, ама ми се струва това е излишно. То и без него обикновено се разбира, защо някой търси помощ (и то не само за програмиране) и често дори доста овече подробности (като например името на преподавателя). Не виждам логика във въвеждането изрично.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Аз съм за. Като студент се интересувам с какво се занимават колегите. Пък и защо да не удряме по някое рамо... Често преподавателите поставят интересни задачи, които не съм виждал и ми е интересно да се поблъскам с тях... Аз лично мога да пиша доста в тази тема, защото всяка седмица предвам разни интересни нещица(теоретични), та като имам време мога да пиша тук, ако някой се интересува да обсъжда...

radoulov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 116
    • Профил
В unix.com правим точно така: Rules for the homework/coursework questions forum.

Защото е така е редно (ако не се лъжа, бяхме получили и писма от преподаватели, които ни "приканваха" да не "помагаме" по този начин на студенти).

Самият аз скоро post-нах готов script, но миля, че беше написан така,
че преподавателят не можеше да дъде заблуден.

За да го представи за свой, постващият трябваше да се опита да го разбере,
иначе щеше да е трудно да го обясни.
« Последна редакция: May 02, 2012, 23:32 от radoulov »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Това единствено показва липсата на класа във форума. Нещо такова е идеален повод за мини obfuscated code contest. Пък после нека човекът обяснява защо това работи и кое откъде идва...ехех
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

radoulov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 116
    • Профил
Това единствено показва липсата на класа във форума.

Could you elaborate further?
Не мога да разбера, какво имаш предвид ...
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Ми човекът иска някой да му направи нещо за без пари и всички му скачат на главата, че дори намеци за натурално разплащане. Това какво показва, някакви обикновени скучни тъпаци и гъзове каквито има ама навсякъде. Колко по-забавно би било да направиш въпросната задача, влагайки малко старание да работи като хората и да изглежда забавно, за справка примерно:

http://www.ioccc.org/

Човекът няма да направи повече от това да я тества дали работи и тя ще работи. Обаче бих дал пари да видя как ще премине изпита :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

radoulov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 116
    • Профил
Ми човекът иска някой да му направи нещо за без пари и всички му скачат на главата, че дори намеци за натурално разплащане.
[...]
Колко по-забавно би било да направиш въпросната задача, влагайки малко старание да работи като хората и да изглежда забавно
[...]

Благодаря за обяснението,
напълно съм съгласен за неуместните шеги.

Но наистина не мисля, че е правилно да се дават напълно готови (или не-obfuscated) решения (на студентски/ученически задачи).
Така сме некоректни към преподавателите и към студените (които, разбира се, не го осъзнават).
« Последна редакция: May 03, 2012, 11:16 от radoulov »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Аз нямам против даването на готови решения. Примерно аз съм завършил приложна математика, имахме релационни бази данни, имахме курсова задача, малоумна  (dbase ли беше, interbase ли беше базата, нямам спомени). Направих курсовата задача на една колежка ей така за нищо (всякакви намеци за натурални размени да отпаднат, не ми е минавало през главата). Математиката зад цялата работа е отвратителна и теоремите са малоумни, та най-малко лекциите ги взех от нея за да ги направя на пищови за преписване. Както и да е, последно разбрах че тя сега работи като DBA, а аз имам силна неприязън към всичко свързано с бази данни и никога не бих могъл да се занимавам с това. Игри на съдбата :)

Обаче що като може да е по-интересно, да не е по-интересно :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

michael1960

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: Slackware 14.1
  • Window Manager: MATE Desktop Environment
    • Профил
    • WWW
Според мен, най добре е тези които искат да им се направят курсови работи, дипломни работи и т.н, да идат на data.bg. Там се занимават с подобни неща и там вероятно ще се намери кой да им свърши работа. Тук хората са заети със сериозни неща.

Михаил Петров
град Смолян - България
Активен

Михаил Петров - град Смолян, България

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: Предложение за секция „Програмиране“
« Отговор #10 -: May 03, 2012, 10:03 »
Идеята е добра, не само за курсови работи.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3396
    • Профил
Re: Предложение за секция „Програмиране“
« Отговор #11 -: May 03, 2012, 10:26 »
Аз пък предлагам само на колежки да им се помага за задачите. [_]3
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Предложение за секция „Програмиране“
« Отговор #12 -: May 03, 2012, 11:12 »
Марче... това е пристрастие... стана асистент и започна да ковеш студентите... и ти си била студентка, кротни се..
Като неможе сам да си свърши работата, работодателят така или иначе ще го изгони, какво ти пука ?!
Остави ги на мира...  :)

Аз съм против такива строги рестрикции, че да си дебнеш студентите, дали не шмекеруват...
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: Предложение за секция „Програмиране“
« Отговор #14 -: May 03, 2012, 11:56 »
Да, чувал съм за това училище ( даже май бях ходил в една от залите за някаква странична лекция ) и съм напълно съгласен, че  висшето няма да те направи програмист ( или дори близо ). Затова колеги, книги и "игра" му е цаката ( Някои биха казали и малко крадене на знания ) .
Активен