Автор Тема: Разделяне на хард при инсталация на Убунту 13.10,имали такава опция,начинаещ съм  (Прочетена 6419 пъти)

vladeka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Решението : Запис на Ubuntu 12.04 LTS  32 bit и всичко си тръгна само където не видях опция за разделяне на дялове или поне не ме пита при инсталацията, но на този етап мисля, че няма да ми трябва. А аз си мислех че машината ми е 64 bit . pfffu    ???
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
искаш да кажеш, че ти не си видял тази стъпка?



« Последна редакция: Apr 05, 2014, 15:01 от satir »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6202
    • Профил
Машината ти е х64. Не се бъркай. Няма как i5 да е 32 битов процесор.

А относно разделянето на диска на дялове, по някое време инсталатора те пита, дали да инсталира системата върху целия хард диск и ако не си обърнал внимание на това, ще го направи така. Аз за това избирам manual
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

vladeka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
хм, прибързах да се зарадвам, При рестар след инсталацията ми показа същото съобщение след това ми изкара прозорец с около 4 реда относно убунтуту доколкото можах да видя, и след това изчезна и се стартира О.Система. Може би наистина съм с 64 бит, но защо първият път не ми тръгна.(2 пъти го записвах този ИСО файл с 2 различни програми и нъц.)Мъчих с клафиши от F1 до F12, за да видя дали първо бутва от СД-то но и там нъц-нищо!
Човек и да има желание да мине на Linux, все ще се намери нещо което да го откаже...
?!...
Активен

vladeka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
сега вече имам на новият си комп, Не добре работеща операционна система на грешното място.
изчерпах се....
съвети:
Благодаря на всички до тук.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5293
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Е, то UNIX like системите не се учат за 20 минути.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Код:
sudo apt-get install hardinfo
Alt+F2 в диалоговия прозорец изписваш
Код:
hardinfo
и виждаш, какъв ти е процесора.
а за разделянето на дялове, когато стигнеш до диалога, който съм постнал по-горе, избираш най-долната опция. показва ти целия диск, правиш един примъри партишън поне 15 ГБ /препоръчвам ти 30/, в ext4 например, избираш "точка за монтиране "/" /без кавичките/, после създаваш Linux-swap /не е задължително, а и винаги можеш да го добавиш впоследствие/, после отделен примъри партишън с "точка за монтиране" "/houm" /и него го направи голям, моя е 50ГБ- аз в хоума нищо не държа, ама сина не е много дисциплиниран, а не искам да ми пищи, че дисковото пространство е малко /тука е момента да се изфукам, че скоро се сдобих с WD-Caviar Black 1TB :) /това се прави с цел, ако ти се наложи преинсталация, да не губиш информация и настройки!/, останалото го форматираш в каквато си искаш файлова система, даваш му "некст", предупреждава те, че ще приожи промените на диска, тинтириминтири чушки... и разполага инсталацията върху /root, /Linux-swap и /houm.
п.с. за останалата част от диска има два варианта, които зависят от това, дали си с mbr или GPT. GPT позволява повече примъри партишъни и тук вариантите са много. ако си с mbr, имаш само една опция, да форматираш цялата останала част от диска в някаква файлова система. аз моята част съм форматирал в ext2, защото се чете от всички UNIX подобни системи /FreeBSD например/- не се знае утре, какво ще ми текне да използвам за операционна система.
п.с.2: не че не пробвах FreeBSD, ма се оказа, че ми ного лачен и нов хардуеъра :(
ето ти едно HowTo за 13.04, но мисля, че няма голама разлика. все пак внимавай какво пише за източниците на пакети!
п.с.3: за EFI ерърите трябва да влезеш в БИОС-а, и да разрешиш/забраниш някакви опции за сикюр буут. ще ги видиш какви са или просто, първо попитай гугъл..
« Последна редакция: Apr 05, 2014, 19:03 от satir »
Активен