Автор Тема: Най-добра OS за нетбук.  (Прочетена 29915 пъти)

milkonoj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
  • FreeWorld for FreePeople
    • Профил
Най-добра OS за нетбук.
« -: Jun 05, 2009, 13:26 »
Има доста решения за операционни системи са нетбуци. Може да се каже, че на върха е Ubuntu Netbook Remix или модификацията му Easy Peasy. Но това не са единствените решения - OpenSuSe или Linpus(изключвам Moblin засега щото е много бъгав). А пък предполагам, че хората могат да си харесват повече Windows XP Home Edition. Очаквам вашите мнения.
« Последна редакция: Jun 05, 2009, 13:34 от milkonoj »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #1 -: Jun 05, 2009, 17:29 »
А пък предполагам, че хората могат да си харесват повече Windows XP Home Edition. Очаквам вашите мнения.
Това някаква гавра с форума ли е?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

m0rph

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 271
    • Профил
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #2 -: Jun 05, 2009, 17:51 »
Windows 7 Starter Edition  >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D




П.с.: Това на базик...да не вземе някой верно да го качи, че ще се караме...  [_]3

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #3 -: Jun 05, 2009, 18:54 »
milkonoj - това е форум за хора, които ползват Линукс, а уиндоус само по принуда и с пистолет в главата ... :D
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

milkonoj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
  • FreeWorld for FreePeople
    • Профил
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #4 -: Jun 05, 2009, 18:59 »
Знам, че е за Linux, ама имам чувството, че само аз пиша тука. Нали трябва да Ви накарам на пишете по темата, иначе никой няма да й обърне внимание. В тоя форум само някой като спомене прозорците и винаги ще се намери някой да му отговори. Това беше целта. Мерси за участието.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #5 -: Jun 05, 2009, 19:18 »
zibeltbg бъди спокоен и milkonoj ползва като нас боза само с опрян в главата пистолет (моя пистолет е социален и му викат заплата). На човека му е интересна темата за нетбуците, като на много от нас и се опитва да я лансира. Но все се появява някой, я мъртъв американски президент, я основна входно-изходна система и почва да му спами с нерелевантни коментари.
------------------
Това беше офф.

За мен е Ксандос системата. Най-добре е нагодена, макар доста глупава в някой отношения и с орязани възможности. Нетбук ремикса е замислен добре, но не подържа корекно хардуера. Има едни зачатъци и в LXDE средата, но няма кой да ги развие. Моблина изглежда най-обещаващ, ама май Интел не го вземат много ериозно. Интересна новина от днес е, че ще може да подкарва нативно андроидски приложения. Имайки предвид, че нетбуците са звеното между мобилните устроиства и компютрите, това крие множество нови възможности. И така нататък, и така нататък...
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

milkonoj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
  • FreeWorld for FreePeople
    • Профил
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #6 -: Jun 05, 2009, 20:42 »
Та да продължим,

Ами Netbook Remix на Ubuntu, е всъщност много добър. Обаче има два сериозни проблема. Първият е гадните драйвери за интелски видео карти. Нещата бяха зле при 8.10. При 9.04 се подобриха малко, но пак си има проблеми и като се позова на тестовете на Phoronix за алфата на 9.10 нещата още не изглеждат добре. Втория основен проблем, е че Убунтуту яко яде батерията. Моя MSI Wind издържа повече с XP, отколкото с Ubuntu.
Мисля да пробвам Linpus в скоро време. Ако някой го е пробвал на мъниците, моля да сподели.
Активен

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #7 -: Jun 05, 2009, 21:53 »
Наскоро четох в интернет стъпка по стъпка как се инсталира Arch linux на нетбук.Арч ми е стара краста ама нещо ме хвана мързла да го инсталирам на моя нетбук и така загубих сайта,където даваха как се инсталира.Мисля,че и в официалния сайт на арч имаше нещо писано ама не съм сигурен
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #8 -: Jun 05, 2009, 23:43 »
Има една интересна Мандрива Мини, но и тя като Ксандроса не е общо достъпна, а само с определени модели, които май ги няма по нашите ширини.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

mishot

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 191
  • Distribution: Fedora 16
  • Window Manager: Gnome-Shell
    • Профил
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #9 -: Jun 06, 2009, 09:57 »
За мен е EeeDora(Fedora). Няма никакви ограничения и не е орязана откъм възможности. Качил съм я на Asus EEEPC 7" (първият който излезе) и работи много добре.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #10 -: Jun 06, 2009, 11:17 »
Тук е основния проблем. Повечето да не кажа всички дистрибуции с еее* в името си подържат добре само седмицата, като и тук има пропуски. Обаче това е най-стария модел, вече дори не се произвежда. А освен Асуса се нароиха десетки и стотици още модели. За дистрибуторите на софтуер е добре, че повечето от тях (да решим 85-90%) са почти едентични хардуерно, но все пак имат разлики. За съжаление нещата не се подобряват много. Може да злорадстваме, че при ХваниПътя и особено Вкиста положението е дори по-зле.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

tarball

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 896
  • Distribution: Arch linux;Debian Testing; Ubuntu
  • Window Manager: KDE;MATE;Xfce
    • Профил
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #11 -: Jun 06, 2009, 16:15 »
Скоро четох,че има донякъде успешни опити за инсталация на FreeBSD  на нетбук.Успешна е,но е нужна прекомпилация на ядрото с поддръжка на драйвери за камерата,лан-а и уай-фи-то.Иначе дебиан също се инстлира на нетбук
Активен

Едно време бях спортен тип,сега съм...само тип!
The Future is OPEN!

e01

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
  • Distribution: slackware, ubuntu
  • Window Manager: xfce 4.8/kde4.6
    • Профил
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #12 -: Dec 25, 2009, 22:02 »
Да се включа и аз,
отскоро съм собственик на dell 9 mini, и да ви кажа много се чудех какво да бъде под капака,
с кашона му дойде един диск на убунту 8.04 някакъв mini standart edition, явно някакъв опит за минита,
книжка с упътвания за убунтуто :) До тук добре, само където вече има 9.10 netbook remix, но не е болка, че диска бил със стар софтуер.

Ако някой е тествал нещо ново, нека сподели

Весела коледа!

Описвам и преживяването ми с някои дистрибуции.

Опит 1#
Отдавна бях хвърлил око на моблин, дори мислех да го мъча на десктопа със някаква емулация, колкото да си начеша крастата, но много ме мързеше, е вече имах подходящ хардуер, та го започнах,... инсталира се лесно и бързо. Като зареди за първи път след инсталацията и ме попита за потребителското ми име, дориси лепнах една чаровна голяма усмивка ;D. Викам си 'баш кат на клипчетата в ютуба', и почнах да ръчкам горе табовете, оказа се че няма чак толкова неща колкото си мислех, и дори е леко (да не кажа доста) неудобно.
Проблем 1# Интересно, wifi-то небачка, затова пък отнякъде съм пуснал някаква музика без да знам откъде, явно някакво демо вградено такова (това ме накара да се ухиля още по яко), баща ми цъфна в стаята, и вика 'ааа... тая играчка пеела', много смешно. Върнах се към уифито. Чудих се какво да правя, и реших да питам в mydellmini.com, оказа се, че не съм единствения с такъв проблем. Явномоблина неможел да работи на тоя етап с wifi, домързя ме да правя разни магии и да се ровя докато го подкарам.

Опит 3#
Изтеглих си jolicloud, скоро в сайта на Linux-bg.org видях новина с това име, изтеглих си го ведна от сайта,
мислех си че като е .exe, ще има някаква опция да ми направи флашката спешъл със него, да ама к*р.
То взе, че иска да се инсталира на десктопа. Да си гледа работата, изтрих го. И без това мяза на меню на телефон. После видях че имало и исо, но пък ми мина мерака за него.

Продължих нататък, всичко вече сочеше към прословутото убунту нетбук ремикс, но пък никак не съм фен на убунту, а никак не ми се занимава да си глася слакуера за нетбук. Та, така, търсих търсих, и си изтеглих убунтуто накрая :( какво пък, нека се поглезя и аз малко :)

Опит 5#
Тука вече е ubuntu netbook remix 9.10, голям зор видях докато бърнна както трябва тая флашка, но пък ми стана много готино като успях все пак  ;D
Инсталацията мина както трябва и всичко точно. Започнах да разцъквам шела (десктопа) или там каквото е, интересна работа, ама омръзна, викам си да свърша нещо по-така, и отварям браузара по инерция, без да се седя че ми трябва интернет. МДААА... йокнет, wifi-то ме взима на подбив, блутута бачка, уифито не, а сега де, голяма ръчка голямо чудо, тъкмо започнах да си мисля че точно моя му е прецакано уифито или пък просто няма такова, и си викам, чакай да го вържа към етернета и да пробвам да ъпдейтна (някъде бях чел из форума, че се оправяло уж). Ммм... красота, взе че тръгна само където пък съм прекалено далеч от моя рутер, че исках паролата на комшията да влизам през неговия  ;D
Продължавам нататък, сложих една брутална тъмна тема да мяза на хакерски лаптоп  ;D и пускам скайпа да се чуя с мойта, камерата ток и жица, чувам всичко перфектно, само където тя не ме чува. А сега де....
И така вече се мъча трети час да разбера къде всъщност му е микрофона на това чудо (в момента докато пиша този пост, му се зарежда батерията). После ще го разръчкам.

План# slax, puppy,
от доста отдавна имам желание да пробвам леопард-а, избрах именно делл-а, не защото съм фен на марката, ами защото според разни таблици за сравнение по блоговете, едиствено този модел има максимум по показатели спрямо другите. Та... като набарам по-голяма флашка или достъп до usb dvd, смятам да го пробвам, освен ако не ми се свъшри 16 гигабайтовото SSD дотогава.
« Последна редакция: Dec 26, 2009, 17:06 от Enzo_01 »
Активен

1.6(64)am2,athlon/alivenf6g/2gb ddr2 (hate edition)
dell optiplex gx240
dell mini 9 (1.6/1gb/16gb SSD) (the new guy)

bulg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 916
  • Distribution: *bsd/linux
  • Животът е тръпка... иначе живот ли е това...
    • Профил
    • WWW
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #13 -: Dec 26, 2009, 03:31 »
Всеизвестна, огромна информационна база, не само за нетбуци:
http://tuxmobil.org/mylaptops.html

Други:
http://distrowatch.com/search.php?category=Netbooks&origin=All&basedon=All&desktop=All&architecture=All&status=All

За леки дистрибуции, стартиращи се от USB:
http://distrowatch.com/search.php?category=Old+computers&origin=All&basedon=All&desktop=All&architecture=All&status=All

Промяна: Определено, отдавам пристрастия на eeebuntu.
« Последна редакция: Dec 26, 2009, 11:50 от bulg »
Активен

http://www.youtube.com/watch?v=9rX8Fn-YJpI
---------------------------------------------------------------------
http://cleargreen.com

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Най-добра OS за нетбук.
« Отговор #14 -: Dec 26, 2009, 15:59 »
На твоята машина най-добре ще върви Мац ОС. Майтапя се. Най-добре е да ползваш това, с което е дошла, защото то специално е пригодено и изпитано за нея. С всичко друго, освен Дебиан подразбира се ;) , ще имаш проблем.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear