Автор Тема: Linux на toshiba libretto 100ct  (Прочетена 2893 пъти)

malone

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 269
    • Профил
    • WWW
Linux на toshiba libretto 100ct
« -: Nov 11, 2006, 15:50 »
По няколко причини [основно ергономични] ми се налага да използвам възможно най малкия лаптоп, който намеря, като желанието, а и възможностите ми в конкретния случай е това да е Toshiba Libretto 100CT, което е трудно да се нарече лаптоп, но да кажем, че е subnotebook computer.
Мога да си доставя такава машинка за малко над 200 долара.
ТУК можете да видите модела 70CT, като двата модела външно не се различават. Характеристиките им са различни.

Възможностите на конкретния Libretto 100CT са следните:

.: Intel Pentium - 166MHz MMX
.: Memory: 32MB RAM
.: 6GB Hard drive [Upgraded]
.: Screen: 7.2" TFT
.: Sound: Yamaha OPL3-SAx
.: External PCMCIA Floppy drive
.: PCMCIA LAN & 56K modem
.: Two PCMCIA Slots
.: Infrared Port, Audio Port, and Microphone Port
.: Размери 210x132x34
.: Тегло 910 гр.

Та въпроса ми е коя Linux дистрибуция е подходяща, ако въобще има такава, като изискванията ми са:
:. дистрибуцията да е дебианска [по възможност];
:. да има достатъчно GUI инструменти за елементарна администрация на системата;
:. да мога да пусна някакво филмче;
:. по възможност да е с достатъчно "шаренийки" [Gnome] от рода на gdesklets и др.

Ще проуча и възможността за wireless карта, но това след другите възможности по-горе.

Разбира се, приемлив вариант е и Xubuntu, ако въобще въпросите ми по-горе не са прекалено наивни.

Благодаря предварително!



Активен

Безмислено е да даваш съвети на този, който не иска да ги използва. Каква е ползата от свещника в ръцете на слепеца.

buboleck

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 388
  • Distribution: Gentoo
  • Window Manager: Kde 4.x
  • ?
    • Профил
Linux на toshiba libretto 100ct
« Отговор #1 -: Nov 11, 2006, 16:19 »
Malone

http://www.linux-on-laptops.com/toshiba.html
Активен

Powered by Gentoo, AMD Athlon64 X2 5050e (Intel Pentium D 840 sucks) and 400W Fortron PSU
http://www.russian-motorcycles.com

gost

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 12
    • Профил
Linux на toshiba libretto 100ct
« Отговор #2 -: Nov 11, 2006, 18:36 »
Малоун.

Голяма мъка е на тези параметри комп. Изтезавал съм се с IBM 760XL със същите показатели. Що годе се търкалят GTK приложения. Тоест някакъв *box и дори XFCE се дундурка, но наистина си е мъка.

Ако не държиш толкова на размера, за по-малко пари можеш да си купиш по-добро. Аз купих за 175USD (postage enclouded) IBM T600X PIII 500Mhz 256Mb. Върви всичко модерно, но ползвам GNOME. KDE е тутаво за тази машина. Всъщност проблема май си е от само 4-тирите Мb видео RAM.

Щом имаш човек да ти купува в САЩ, ослушай се в:
http://www.retrobox.com

Излизат добри машини, но трябва да се дебне. Иначе доста коректно описват физическите недъзи на щайгите. За моя пишеше: "Без забележки" и наистина беше така. Електрически също е без забележки до сега.

Повярвай ми ще ти побелее косата с този 166MMX, ако и да е симпатичен на външен вид.

Огледай се, например, за X серията na IBM. Наистина стилни и пълноценни машини. По-старите модели са вече на български цени, при това могат да се използват за сериозни неща. Успех!



Активен

malone

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 269
    • Профил
    • WWW
Linux на toshiba libretto 100ct
« Отговор #3 -: Nov 11, 2006, 20:49 »
Благодаря и на двамата.
@buboleck
прочетох това преди да пиша, но сметнах че Zipslack е голяма хапка за моята уста. Затова попитах и тук.

@gost
Ясно е, че ще е трудна работа. Акцента ми не е в цената, а в размера. Просто не ми се носи допълнителна чанта, този би се вместил идеално в тази, която нося с останалите неща, които са ми нужни.

Лошото е, че трябва отново да изслушвам сравнения как ето видиш ли Windows 98 върви прекрасно за разлика от "нещо наречено Linux". Имам колега, който ползва 50CT модела с Windows 95, ако не се лъжа. И с някъкъв Office.

Машинката ще се ползва просто за губене на време, а не за нещо специализирано изискващо сигурност и някъкъв специален софтуер.



Активен

Безмислено е да даваш съвети на този, който не иска да ги използва. Каква е ползата от свещника в ръцете на слепеца.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Linux на toshiba laptop.
Идеи и мнения
TheS 5 3323 Последна публикация Jan 05, 2007, 12:42
от TheS
Buy Toshiba Linux latop with Norton ANTIVIRUS
Хумор
jet 0 3671 Последна публикация Jun 12, 2009, 20:01
от jet
Избор на Linux дистрибуция за стар (бая) лаптоп Toshiba S1800-400
Лаптопи
NikolaiTalev 42 15713 Последна публикация Apr 09, 2011, 17:57
от kill_u
Linux и Toshiba
Лаптопи
Mr_Stoilov 18 6593 Последна публикация Oct 28, 2013, 17:07
от 4096bits
Linux Mint на Toshiba Z30
Настройка на хардуер
RSSone 11 4019 Последна публикация Mar 08, 2016, 14:58
от RSSone